Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: releu incarcare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Lucian MC
MI sa parlit azi releul de incarcare mecanic si am achizitionat unul electronic.
problema este ca are un fir rosu in plus care nu stiu unde vine
Andyno
e in plus ala...e fir de referinta.
Lucian MC
si atunci releul de ce nu incarca. daca pun firele direct imi incarca de mama docului. ma refer plus cu ce se duce la baterie
claudyyu89
o sa fac eu o poza la releul meu maine daca nu rezolvi problema pana atunci.. si au am avut probleme cu el cand l-am acizitionat dar am fost la un electrician si a facut el legaturile
crick
Din cate imi aduc aminte ,la Dacia berlina am avut asa ceva si firul era legat pe plus (surub) alternator de unde ia o tensiune de referinta.
ghitza
crick:exact

11 Oct 2011, 23:57:
crick:exact
Lucian MC
nu incarca nici asa
iulica89
Firul rosu se leaga la alternator la borna de plus(unde vie surubul de 10 in cheie)!Daca nu incarca inseamna ca este stricat...Du'te si schimba'l mai repede!
Bafta!
PS:releul mecanic este mai bun pentru ca il poti regla...
sebymesteru
Sa nu se fi bulit deoarece n-a avut legat firul de referinta,a mai patit-o cineva exact la fel,la montat si firul ala nu la legat,ca n-o stiut unde. Nu-i incarca deloc si s-o dus cu el inapoi si i l-o schimbat. Acuma nu stiu daca era bulit sau s-a bulit ca n-o fost legat cum trebuie,dar eu zic ca daca e facut sa fie legat asa,asa trebuie sa fie:D
P.S cu cel schimbat si legat ca lumea,merge si azi,incarcarea e brici,14,10-14,25 cu alternatorul de 50A original reconditionat de mine icon_mrgreen.gif . Bafta!
bygy007
de curiozitate de ce ati mai deschis un topic cind era ditamai topicul aici
anghelcatalin1992@yahoo.com
pentru ca aculo este vorba de altceva , tot despre relee e vorba , dar nu de cum se monteaza un releu electronic , si mai ales unde vine firul rosu
bygy007
daca cautai la pagina 4 gaseai cum se monteaza
anghelcatalin1992@yahoo.com
scuze nu am citit decat prima si adoua pagina
IMI CER SCUZE!
val2011
Se poate lega firul B+ impreuna cu A+? Pentru ca eu cred ca imi fura curent nu stiu cati mA sau A dar el dupa ce iau contactul "functioneaza" in continuare alimentat de baterie. Intrebarea e daca imi afecteaza ceva legarea lui asa? unsure.gif
Virusux
se poate pune firul B+ la A+ si atunci nu mai sta conectat releul decat cat ai contactul pus.eu asa am facut si merge f bine. problema e ca si la mine incarca 14-15 si asta cred ca nu e bn .stima
val2011
Normal este pana in 14.5 .
bygy007
QUOTE(Virusux @ 8 Aug 2012, 15:09)
se poate pune firul B+ la A+ si atunci nu mai sta conectat releul decat cat ai contactul pus.eu asa am facut si merge f bine.  problema e ca si la mine incarca 14-15 si asta cred ca nu e bn .stima
*


tocmai asta este problema , daia au iesit astea cu fir separat , pentru a incarca corect , adica maxim 14,4

firul ala se leaga la alternator la + si are rolul de a lua referinta corecta de pe baterie , la un moment dat apar caderi mari de tensiune intre + releului , alimentarea lui si + bateriei
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.