Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimb cutie de viteza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Assu
Vreau sa imi schimb Cv in 5 trepte de pe masina cu alta dar intampin ceva probleme,cu jugul.La mine pe Cv jugul este din 2 bucati,si jugul cade pe tamponul de cauciuc pe partea superioara,(capetele suruburilor ce ies din tampon sunt orientate in partea de sus a masinii respectiv partea de jos)acum ce vreau eu sa stiu cum pot pune CV noua care are jug dintr-o bucata pe acele suporturi fara sa modific ceva.Este posibil? Scz daca am postat unde nu trebuie topicul
ghitza
Schimba tampoanele
PH-06-BOA
Da suportii jos de pe cutia ta, si monteaza-i pe cutia ce-o pui, lasand sistemul original, ca e mult mai bun asa. Greutatea si forta de la tractiune, nu mai actioneaza prin forfecare, ci prin presare. Asa, tampoanele vor tine o vesnicie. Singura problema e la strangerea suruburilor pe cutie, dupa montaj, ca nu ai cursa la cheie, dar te vei descurca.
Assu
pai tocmai asta e prb cu suportii mei,ca nu ii pot prinde pe cealalta cutie nu imi permite capacul de la cutie.si cum am mai spus daca ii pun jugul ala intreg tre sa modific suportii de pe masina.dacia a fost facuta ptr export.si are altfel constructia la suportii de pe lonjeron,eu cu problema asta ma confrunt.
vladut88
schimba capacele din spate de la cutie intre ele
p.s. ai grija la pinioanele de kilometraj daca schimbi capacele
Assu
nici capacul nu se potriveste vladut88 sad.gif
vladut88
ia baga o poza c traversa di 2 bcati sa vedem cum arata ,evetual taiata cea dintro bcata taiata si sudata sa vina la tampoanele de pe masina ,evidet cu ceva intarituri
Assu
cum pot taia ma traversa aia intreaga,la ce ma sfatuiesti tu sa fac raman cu cutia in urma:) mai bine ash schimba piesele dintr-o cutie in alta ptr ca sa se potriveasca inapoi sistemul de prindere
PH-06-BOA
Dar ala care merge cu tampoanele rupte, ii ramane cutia in urma? Hai fi serios, si treci la treaba, nu umbla la cutii! Scurteaza din capetele unei traverse de cutie cu 5, fa din tabla de 4 sau 5, doua piese in forma de S, si sudeaza-le la capetele traversei, pastrand distanta intre suruburile tampoanelor, asezate pe suportii de pe masina. Cam asa:
Assu
Da PH-06-BOA asa arata ca in schema ta sistemul de prindere,dar ce fac cu acea distanta de la capac la suport.Daca la vechea CV jugul se prinde chiar de la imbinarea capacului ,cum pot pune jugul nou k in schema facuta de tine,si sa il mai dau cativa cm in partea din fata a masini.Cum fac? mai pun o bucatica k pan la urma sa iasa pom de craciun.Eu m-am gandit sa fac alta chestie,sa fac schimb intre piesele din carcasele cutiilor,efectiv sa pun trenul in Cv a mea,si asa sa pot rezolca prb fara suduri si scheme de configurare,tu ce zici?

stabil777
Pai ti-a zis. De curind si mie mi-a cedat jugul cutiei, cind s-a rupt ,am observat ca maneta de viteze trepida, nu mai statea la locul ei se misca inainte inapoi cu un joc trepidant.

S-a rupt chiar pe mijloc ,am sudat-o si am pus-o la loc si e bine.Fata de desen la mine la papuc tampoanele au suruburile de prindere puse orizontal ,pe lonjeroane sunt sudati doi suporti din tabla de 3sau 4 in care intra tampoanele.

Eu sudasem o ureche pentru prinderea tevii de evacuare ,pe acel suport , ma gindesc ca din cauza trepidatiilor tevii de evacuare ,acel jug s-a rupt ,cred ca era fisurat si din 'nainte.

Asta e o alta isprava tembela a proiectantilor daciei,au indoit exact acea teava de evacuare cit sa atinga de lonjeron ca sa avem mereu probleme cu banii dati pe fabrica lor prospera!.

Chiar nu se putea prinde acel tampon al tevii de evacuare citiva cm mai in spate ca sa se poata umbla in voie la tampoanele cutiei si ce suruburi mai sunt p'acolo?
Bai nene unii degeaba fac facultate.
PH-06-BOA
Sudeaza o ureche de tabla mai groasa dupa toba de mijloc,direct pe teava, in dreptul suruburilor de la centura, si pune un tampon de toba intre acea ureche si surubul de la centura. La surubul de la centura, ori pui o piulita normala, pe jumatate filetata (ce daca nu e acelasi pas!), iar in cealata jumatate strangi tamponul. Acolo trebuia din fabrica, la jumatatea greutatii, nu la capete cum au facut tampitii din fabrica. Eu asa am facut la tot ce-am prins, si e foarte bine. Nu mai atarna toba de mijloc pe jos, care e foarte grea.

Pentru suport, fa doua piese identice cu cele de pe lonjeroane, si prinde-le mai in spate, in dreptul traversei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.