Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia SuperNova in 2011
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3
Buzzati
Buna ziua,
am aproape 18 ani dar am inceput deja sa ma interesez despre o viitoare masina.Bugetul de care dispun este de ~1500E si dupa multe topicuri citite si comparatii, m-am gandit ca decat sa iau un bmw i318 din 1914 poate ca pentru mine ar fi mai propice o masina autohtona,cu piese mai ieftine.
Si cum dispretuiesc dacia 1410 (pe temeiuri fondate).loganul (care e inestetic) m-am gandit sa-mi cumpar o SuperNova. Problema este ca nu am gasit impresii suficiente despre acaesta masina,mai ales recente.
Asadar, vreau sa va intreb daca ar fi o alegere buna pentru un incepator sau daca este o masina cat de cat ok (la banii astia...),daca sunteti multumiti,etc/
Nu sunt "extremist" nu am o marca preferata sau ceva de genul asta.
Multumesc,sa nu faceti glume cu "mamaliga din parbriz" biggrin.gif

O seara buna!
and_rei
eu imi vand supernova.uite aici link ul. http://www.daciaclub.ro/-VAND-supernova-pa...t214470-s0.html
Andy_ACS
Ca fost posesor de Supernova (timp de 4 ani) nu ti-as recomanda masina ca solutie pentru timp mai lung. Dezamagirile mele au fost in principal legate de caroseria foarte proasta (prost executata, prost gandita, materiale slabe, rugineste foarte usor, nu are rigiditate).
Daca doresti sa iti iei o masina pe care sa capeti ceva experienta, sa o tii un an si apoi sa iei altceva ar merge, cu conditia sa gasesti una BUNA, nu descentrata.
Ti-as recomanda sa te orientezi catre un Cielo, daca vrei masina autohtona cu pese ieftine. Eventual mai faci rost de 500E si cred ca la 2000E gasesti un cielo bun.
ArtVandelay
bine ca dispretuiesti loganul ca e inestetic.. ca daca era estetic ti-l permiteai la 1500 de euro ai tai

cielo/matiz. recomand.
vad_sunete
eu tot ca incepator am avut-o si acum sunt la adoua supernova. (m-am indragostit de dacia supernova LolLolLo.gif ) cealalta zace in garaj.
supernova e o masina buna pentru low budget, e ieftina, te duce din punctu a in punctu b.. are chichitele ei, dar daca nu esti asa pretentios le treci usor cu vederea. eu zic ca pt inceput e o masina buna. daca mai pui un pic ori o iei pe a lui ianys ori iei o solenza.
donlucyan
Buzzati-supernova este o masina foarte buna,daca gasesti una intretinuta si fara rugina ar fi perfect,nu cumpara cielo consuma foarte mult si sunt naspa din mai multe puncte de vedere,acum alegi ce vrei la 1500 gasesti supernova destule chiar si mai ieftine
ArtVandelay
Din ce puncte de vedere sunt naspa? ca nu troncane hayonul? ca nu ploua in ele? ca nu ruginesc in halul ala? ca nu trebuie schimbate piese penibile cu preturi exorbitante gen ax volan sau cadru motor? ca se inchid usile si daca e urcata pe bordura ? ca nu trebuie antifonata suplimentar? si pot sa mai continui..
fuzzzy
QUOTE(Andy_ACS @ 16 Oct 2011, 19:13)

Ti-as recomanda sa te orientezi catre un Cielo, daca vrei masina autohtona cu pese ieftine. Eventual mai faci rost de 500E si cred ca la 2000E gasesti un cielo bun.
*




Din ala coreean. Are tabla mai buna.
Dacia-Berlina1997
Mai strange putin din fese si cumpara masina la 2000- 2500 euro . Alta varianta la supernova ar fi solenza , cielo [ misto daca il gasesti si cu GPL ] + alte marci de prin 96 incoace .
powertodacia
nush cum va ruginesc voua...a mea sta tot in ploaie si zapada, soare si mizerie si nu are rugina nicaieri. si e din 2003 la 105 mii km.

16 Oct 2011, 19:58:
2mii euro. AC/GPL/ plus multe altele...
n am bagat o la vanzare dar ma tenteaza sa o dau
donlucyan
ArtVandelay-stai asa ca nu sunt toate asa cum ai spus tu ,cu rugina,hayon troncanit,sau altele,eu unu nu as da supernova mea pe o vechitura de cielo care consuma cu galeata,si app cielo nu rugineste a,am un prieten care are unu din 2006 si deja aripile spate sunt mancate,acum sa aleaga ce vrea el dar daca gaseste o supernova ingrijita gen supernova lui ianis,sunt sigur ca e mai buna dacia. dry.gif
vladutz_sb
eu timp de 3 ani mi-am facut treaba cu Supernova... a fost ok pentru o masinuta de inceput... cateva probleme cu ea dar minore(putina rugina, bucsi, burduf, apa in ea, troncanit dar dadeam muzica mai tare si nu auzeam).

incearca macar o Solenza.
powertodacia
troncanit?..daca ii schimbi piesele defecte..nu mai exista troncanit.
poate zgomote ale plasticelor interioare.
quick
la 1500 euro trebuie sa iei supernova in stare buna, cu putina rugina, nevopsita, si ingrijita....
daca cauti pe forum sa scris destul despre ce trebuie sa urmaresti sa nu iei teapa...important ar fi anul 2003 pt ca tabla a fost mai buna atunci decat ani anteriori, sa nu aiba rugina sau portiuni din caroserie revopsite.
in rest ce tine de troncaneli adica de trenul de rulare toate bucsele, bieletele de directie, discuri frana , placute, pivoti le scoti la maxim 150 euro.

sa nu te astepti sa fie nu stu ce masina cu performante mari sau cu un confort la volan echivalent unei masini straine din anul 2000, este cea ce platesti adica o masina din 2000 in sus la jumate sau chiar sfert din pretul unei masini straine.....sa nu te astepti sa nu ai probleme dar se rezolva toate important i sa nu iei vreun cazan care sa aiba nevoie de prea multe reparati, dar in 1500 ar trebui sa iei ceva bun, pt ca asta ie cam maximul ca care s-ar vinde o supernova.

de solenza nu te sfatuiesc la bani astia pt ca nu iei ceva bun o sa iei vreun cazan cu km dati inapoi si multe probleme..

cauta sa iei de la proprietar nu de la samsari mai ales supernove ca de iei de la ei nu sti ce ai pe dedesupt.
Buzzati
Multumesc baieti pentru pareri, se pare ca super nova e chiar "masina buna si ieftina" pe care mi-o imaginam.Parintii imi tot propun sa-mi cumpere un logan nou (<50k km) dar eu zic nu si nu pentru ca nu imi place.
Sunt contient ca in calitatea mea de incepator am sa mai gresesc una alta,mai dau intr-o groapa si nu vreau sa-mi para rau dupa...in sensu ca tot de strica,chiar daca dau 5000 sau 2000e pe ea

In orice caz,spectrul de cautari s-a limitat la solenza sau fiat punto (aloc 2mii si ceva de euro) biggrin.gif
robert1991
e buna supernova pentru inceput! eu am inceput tot cu supernova ! am tinut-o un an , m-am invatat sa conduc si acum am logan , il tin si pe asta un an 2 si dupa trec la ceva si mai bun..

daca nu iti trebuie portbagaj mare eu iti recomand si matiz-ul !
quick
QUOTE(Buzzati @ 17 Oct 2011, 15:44)
Parintii imi tot propun sa-mi cumpere un logan nou (<50k km) dar eu zic nu si nu pentru ca nu imi place.

*



o sa regreti sfatul parintilor, asta dupa ce o sa iei iei solenza aia sau punto ala.....
daca mi-ar spune parinit ca imi cumpara masina(bine nu cred ca i cazul nu mai am 18 ani) leas zice sa imi aduca cheile:)) indiferent de masina poate ca oricare i mai buna ca supernova mea:))(de care nu ma plang doar la partea de rugina o detest:))

si eu caut o masina si primesc sfaturi sa imi iau logan nou da nu ma indur sa dau 6000 7000 euro pe un logan, mai bine iau ceva strain.....

o sa regreti iti garantez de asta.
djasu82
Mai bine cumpara alta masina straina , altfel cu cele romanesti vei avea probleme cu rugina , daca gasesti una intretinuta norocul tau desi ma indoiesc...
and_rei
logan sub 50000 km nu o sa gasesti la 2000 si ceva de euro.vorba colegului o sa regreti daca refuzi asta.fiaturile din cate stiu sunt foarte proaste.incearca megane 1,seta ibiza,ford focus (astea o sa te duca pe la 3000 sa stii).

@eu am mers din 2008 cu supernova si merg si acum cand am ocazia biggrin.gif.
Buzzati
Pai nu ca aici ar fi paradoxul,pentru un logan nou sau o masina straina mi-ar da 4-5000e doar ca eu vreau ceva ieftin ca sa nu se duca banii pe apa sambetei.Sa zicem ca sunt un jucator de carmageddon icon_mrgreen.gif si e totusi prima masina,ma gandesc ca nu e econom sa incep cu una mai scumpa.
Si am vazut totusi ca dacia super nova nu e chiar o masina execrabila.Toti imi spun ca sa nu-mi iau,dar parca vad ca nu cred pana nu ma frig.
coco_blondu
eu zic sa-ti iei.....dar una intretinuta...e ff buna..wink.gif...toti de aici poate s-au nascut in masini fara troncaneli...wink.gif
BoR
Si eu iti recomand SuperNova, daca este una foarte bine intretinuta.
powertodacia
nush cum schimbi tu cu 150 toata bucsaraia si fata cand io am dat 100 euro doar pe ax
ArtVandelay
..ca tot ziceam mai sus de pretul nejustificat de mare al unor piese de supernova
powertodacia
si daca vrei sa iti iei una buna..cauta una de export...au fost cam 300 bucati facute..si au culoarea galben columbia.
eu am daia si am foarte multe elemente de solenza pe ea...pana si polita de stergatoare, oale, usile sunt de solenza..am pana si suportul pentru macara electrica...etc

17 Oct 2011, 19:45:
pretul este foarte mare al pieselor///si nu ma refer doar la elemente de motor si transimsie...ex..doar rulmentu de presiune e 400 ron, la logan e 350 ron tot kitu de ambreaj.
si multe piese si componente interioare sunt foarte scumpe, si tobele costa o groaza la cat de proaste sunt de radiator cu ac si alte accesorii la motor nu mai vorbim.
donlucyan
vorba lui powertodacia gaseste una din 2003 sau 2002 dar intretinuta la 1500-1600 ar treb sa gasesti ceva sa-ti placa si tie bafta.
gcgeorgescu
iti recomand supernova 2003
a mea de ex la 1700 mai jos nu.

17 Oct 2011, 20:29:
am uitat scuze 0723153518. cauciucuri legale etc.
quick
QUOTE(powertodacia @ 17 Oct 2011, 19:40)
nush cum schimbi tu cu 150 toata bucsaraia si fata cand io am dat 100 euro doar pe ax
*




scuze nu am stiut ca axul volan face parte din bucsaraia masini dar ai dreptate la supernova este si axul volan o piesa care se schimba la 2-3 ani.
eu am schimbat acuma tot ce tine de buccsaraie mai putin axul
bieleta directie topoloveni 2x92
disc frana klaxcar 2x85
pivot 2x30
bucsa brat 4x11
bucsa bara stabilizatoare 4x3.5
placuta frana 1x35
total 507 lei

normal asa mai sunt amortizoare arcuri rulmenti dar sa fimi seriosi la 1500 trebuie sa ia o supernova intretinuta nu toate ruptele de la samsari

si eu am luat de la samsari si pe maisna acuma am 95k km dar am spus de multe ori ca nu cred ca sunt reali si mie unu nu mi sa dus discul sau ceva la ambreiaj nu am avut probleme cu nici un radiator, si nici cea mai mica problema la motor cum am mai spus de multe ori rugina ma mananca de viu in rest nu am avut nici o problema cu ia, nu sunt multmit de ia dar 5 ani ma plimbat in fiecare zi.

powertodacia
cu pivoti aia de 30 lei mergi fix 2 mii km

<span class='edit'>17 Oct 2011, 21:32:</span>
plus ca eviti caseta de directie care bate, troncane, si costa peste 400 ron una buna..., rulmenti si flansele la amortizor care sunt cam 300 ron ambele, amortizoarele ...dar daca esti norocos cum sunt eu..si ai monroe pe ulei..te tin, nu mai vorbesc de planetare, bieleta antirasturnare, si da..cazul meu axu si mitraliera...bateau si faceau mai mult disconfort decat daca bateau pivotii si capetele de bara la un loc..care dupa parerea mea...oricum sunt proaste de noi.
mrkiry
Supernova mea are 160k km si inca se tine bine,e ca la "prima tinerete".Ia-ti supernova,dar mai intai cauta bine pe forum la ce sa fii atent inainte sa o cumperi.
Maskatu
Hmm, daca ar fi sa cumpar o super nova in momentul de fata, as tine cont de urmatoarele repere:
-sa fie din 2002-2003
-sa fie clima, daca se poate si cu jante aliaj
-sa nu aiba deloc rugina, sau cat mai putina
-sa aiba maxim 50-80 mii km
-maxim 2 propietari
-sa aiba itp-ul abia facut, sau de maxim 3-4 luni
-sa fie intr-o stare tehnica buna spre foarte buna

Nu de alta dar va recomanda asta cineva care a bagat in masina in ultimii 3 ani, aproximativ 1000 de euro (piese, consumabile si manopera).
powertodacia
da, dar ai masina , corect?tongue.gif
Maskatu
Da da. biggrin.gif Adevarul ca eu sunt mai tipicar. Daca troncane ceva sau aud vreun sunet mai dubios, schimb fara comentarii, piesa in cauza. blush.gif
fuzzzy
Esti sigur ca ai bagat mult? Ma lasi sa dau o tura cu ea sa fiu sigur ca "trage" cum trebuie? tongue.gif
Maskatu
Stai linistit, trage cel putin la fel de bine cum tragea a ta. tongue.gif
fuzzzy
Oare? Putem verifica oricand... biggrin.gif
powertodacia
nu va dati ca supernova se face mai rau ca loganu ala.....Doamne fereste.
and_rei
axul se schimba din 50 in 50k km.nu mai schimbati piesele doar de dragul de a le schimba sau ca auziti ca face un sunet mic.eu am si acum discurile amortizoarele arcurile si mai multe piese din fabrica.bujiile si placutele le am schimbat eu ca am zis sa fie noi dar mergeau si in ziua de astazi.orice ati cumpara si de unde ati cumpara nu se compara cu ce a avut masina din fabrica.

@bucsaraia de pe ea e din 2008 pe masina si nu face nici un zgomot nimic.
powertodacia
pai axul normal ca il schimbi atata timp cat mai gasesti unul original in 20 de magazine
fuzzzy
@powertodacia: stai chill ca nu se da nimeni, aici suntem intre prieteni wink.gif

@ianys: ce am invatat eu de la supernova e ca daca ii dai piesele de origine se comporta bine, insa daca te zgarcesti si ii oferi ieftineli proaste, face urat.
ngabyyy
peste 2000 euroi as cauta si altceva strain in nici un caz cielo (e crima masina e mai depasita tehnic decat solenza in special motorul, tabla e mai ok si suspensia e mai ok, in rest volanul jalnic pozitionat ca dracu, pedala ambreiajul aiurea lovesti cu piciorul in oala rotii, plastice interior aiurea, boxele fata in bord , geamurile electrice sunt un plus pentru ca ai patru dar sa nu actionezi 2odata ca se vor misca ca ochii decedatului, antena e draguta se ridica/coboara singura, deschiderea portbagajului si clapeta rezervorului e pe buton ok . Interiorul e foarte urat , nu e loc asa mare scartie bordul,ceasurile sunt antice analogice gen 1310 vitezometru oscileaza, motorul e cireasa de pe tort 1.5 75 cp foarte mare scuipator de ulei pe la garnitura capacului de culbutori parca. Aprinderea gen dacia delcou sau ceva asemanator. Lungimea totala mi se pare aiurea.
Am condus si pe cel de 16valve consuma mult cutia e aiurea.
As cauta Solenza sau clio in 2500 euro 1.4 8valve aer, servo, geamuri electrice fata si proiectoare. Asta e doar parerea mea. Si cine nu stie sa caute piese pe net sa nu se mai planga cas scumpe ca si la cielo daca sar folosi piese de origine opel ar fii destul de scumpe.
fuzzzy
Solenza sau Clio peste Cielo? That'll be the day. smile.gif)))
powertodacia
eu as da supernova pe o solenza din 2005 cu servo directie, airbeg, ac si geamuri electrice pana in 100 mii km.
ngabyyy
QUOTE(fuzzzy @ 18 Oct 2011, 06:42)
Solenza sau Clio peste Cielo? That'll be the day. smile.gif)))
*


Parea mea ca da! Un cielo bun e pe la 3000 si daca nu are gaz mai bine nul cumperi sa mai fie si 16valve si iti faci multi prieteni la benzinari si ai sa la cunosti pe toate. Prefer solenza la 2000-2500 e ac servo geamuri si proiectoare sau un clio.
djasu82
QUOTE(powertodacia @ 18 Oct 2011, 09:58)
eu as da supernova pe o solenza din 2005 cu servo directie, airbeg, ac si geamuri electrice pana in 100 mii km.
*


da dar nu are servo directie asistata biggrin.gif asa ca tot un drac , slz sta bine cu aeroterma , ac-ul si poti cosmetiza bordul ala de tractor ... in rest daca s-ar mai fi pus si cutie de sn cu ambreaj hidraulic disc ambreaj 200 era o masina bunicica avand din toate cate ceva.
Asa ca mai bine una straina !
fuzzzy
QUOTE(ngabyyy @ 18 Oct 2011, 12:03)
Parea mea ca da! Un cielo bun e pe la 3000 si daca nu are gaz mai bine nul cumperi sa mai fie si 16valve si iti faci multi prieteni la benzinari si ai sa la cunosti pe toate. Prefer solenza la 2000-2500 e ac servo geamuri si proiectoare sau un clio.
*



A scazut mai mult de 3000 un cielo bun, plus ca decat motorul in 16v mai bine cel in 8v, la ala nu se rupe distributia vreodata si chiar daca cedeaza cureaua, doar se opreste motorul, fara alte daune.

Iar gaz se poate pune, e mai ieftina instalatia pentru cielo decat pentru supernova sau clio. Restul de "comoditati" sunt si pe Cielo (ac, geamuri electrice, oglinzi electrice, directie asistata), sa nu mai zic de piese ca sunt mai ieftine si mai fiabile piesele pentru Daewoo.

Sa mai mentionez ca in caz de accident prefer sa fiu in Cielo? (daca e si coreean cu atat mai bine).
puiu82
QUOTE(Maskatu @ 17 Oct 2011, 22:59)
Stai linistit, trage cel putin la fel de bine cum tragea a ta.  tongue.gif
*



Daca vede 5000 pe turometru la fel cum vede nasul puta finei.....ma indoiesc profund biggrin.gif
Bafta!
sorin1983
QUOTE(fuzzzy @ 18 Oct 2011, 15:20)
ASa mai mentionez ca in caz de accident prefer sa fiu in Cielo? (daca e si coreean cu atat mai bine).
*


Vrei sa traiesti putin sau sa iti fortezi norocul?
fuzzzy
Nu prea inteleg ce ai zis, oricum, personal consider Cielo ca fiind o masina mult mai sigura decat Supernova...
donlucyan
eu unu nu cred ca este mai sigur,are cumva airbag,abs?nu deci este cam aceiasi mancare de peste smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.