Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Help - alarma FIGHTER
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Alinux18
Am cumparat o alarma FIGHTER de la un piese auto deoarece mi s-a stricat deschiderea originala din cheie si vreau sa o pot inchuia /descuia din telecomanda .

Deci arata cam asa . :
pin1 - -|
pin2 - -|
pin3 - -|
pin4 - -| astia 6 duc la inchiderea centralizata
pin5 - -|
pin6 - -|
Unitate principala:P1 pin7 - | Minus la Baterie
pin8 - | E liber
pin9 - | Siguranta 10 A si se duce in continuare la + Baterie
pin10-| Duce la sirena apoi din sirena iese o impamantare (impamantarea o iau de la suruburile cu care prind sirena de caroserie).
- pin11-| la lumina semnalizare iesire + apoi la impamantare ..aici nu inteleg?
- pin12-| tot la lumina semnalizare iesire + apoi masa si nici aici nu inteleg?

P2 Pin5 - -|Deschidere portbagaj dar asta nu ma intereseaza
Pin4 - -|Semnal usi deschise (- declansator) nu inteleg ??
Pin3 - -|Scrie Taiere Releu (iesire -) duce intr-un releu din care ies 3 pini
Releu Pin 1- -|Scrie Bobina Voltaj Ridica ..Nu inteleg ??
Pin 2- -|Duce la Cheie in contact Nu inteleg ??
Pin 3- -|Este suntat cu pin 2 .
Pin2 - -|Duce la contact ON Deschis Nu Inteleg ??
Pin1 - -|Frana de picior (+ declansator) iar aici arata ca din firu asta placa unu la pedala de frana la + 12 V iar celalalt pleaca la Lumina frana de picior apoi la masa .Iar nu inteleg ???
P1 Pin1 - -| + Led
Pin2 - -| - Led



Acum inchiderea centralizata : Are 2 diagrame (schite) : Una pentru declansator POZITIV
: Una pentru declansator NEGAIV
Intrebarea e cum aflu decare este ? Neg Sau Pozitiv .?
Presupunem ca e NEGATIV ( mi-ar place sa fie negativ deoarece e mai usor ) :
Pin1 - -| Se anuleaza .
Pin2 - -| Duce la unul dintre firele actuatorului (nu specifica si la care din ele )
Pin3 - -| Se sunteaza cu pin 5 si pin6 .
Pin4 - -| Se anuleaza
Pin5 - -| Dupa suntul cu pin 3 duce la un alt fir de la actuator (iar nu specifica)
Pin6 - -| Dupa suntul cu pin 3 duce la + 12 V de unde iau + ?

Pentru a functiona inchiderea centralizata din telecomanda , de la pin 1,2,3,4,5,6 duc doar la actuatorul de pe stanga fata ? (specific ca masina are deja inchidere dar nu mai functioneaza telecomanda ) sau trebuie sa duc si la stanga fata si la dreapta fata ?
Si unde am scris ca "Nu Inteleg ?? " daca poate careva sa imi explice as fi recunoscator .
Multumesc .
P.S. Nu stiu daca , conteaza dar alarma vine cu urmatoarele componente
- Unitate centrala cu senzor de soc Integrat .
- Cabluri de legatura
- Indicator LED
- 2 Telecomenzi
- Sirena
sobolan
e negativ parca si-l iei matale din butonul de la bord ...ala de blocheaza/deblocheaza usile da' intai pune schema aici!
dar motoarele le legi pe centralina si te duci doar cu doua fire la comanda deschis/inchis....pune toata schema clara a inchiderii aici si te ajut eu !
Alinux18
QUOTE(sobolan @ 18 Oct 2011, 22:19)
e negativ parca si-l iei matale din butonul de la bord ...ala de blocheaza/deblocheaza usile da' intai pune schema aici!
dar motoarele le legi pe centralina si te duci doar cu doua fire la comanda deschis/inchis....pune toata schema clara a inchiderii aici si te ajut eu !
*



http://img838.imageshack.us/img838/9302/001ncb.jpg Poftim schema . Astept cu nerabdare un raspuns deoarece nu inteleg nimic .. Inafara de legarea la baterie si sirena nu pricep nimic.

Te-as ruga "sobolan" daca poti sa imi explici ca la oamenii prosti deoarece nu vreau sa o ard .

Cum adica actuator negativ sau pozitiv ??

Acum pun si alea cu inchiderea .
http://img593.imageshack.us/img593/6600/002zh.jpg

Am da search pe forum si am gasit unele tutoriale daca le pot spune asa dar nu era alarma ca cea pe care o am eu si ziceau ceva de UCH sau UHC . ca bagi pe acolo fire . Pls help ..

sobolan
unele inchideri se declanseaza dupa -,altele dupa +....
aia de logan e pe - dar nu-s 100% sigur ca nu mai tin minte asa ca scoti butonul de blocare/deblocare usi din bord si cu un aparat de masura deduci daca firul "median" e pe + sau pe -
o sa ai asa : comanda inchis/ median(main line) /comanda deschis ,asta excluzand alimentarea becului din buton !
si sa mor io daca vad ceva blink.gif .....fa un scan mai clar la rezolutie mai clara si iti explic....ar mai merge si cu metoda C dar tre' sa cauti firele acutatorilor de la toate 4 usi sa le legi in paralel si sa "suspenzi" definitiv inchiderea OEM a masinii....
PS daca nu cunosti deloc un minim de electrica/electronica sfatul meu e sa nu te apuci de "treaba" ,poti praji usor un UCH sau poti da foc la masina! dry.gif
FRATELLO
Pentru 100 de lei eu nu as risca sa montez alarma... Mai ales daca n-am habar -cat de cat- de electronica.
Alinux18
Da aveti dreptate .. oricum in electrica/electornica si automatizari sunt as dar nu am ce imi trebuie deci mai bine ma duc la unu care se pricepe . Electrica auto nu stiu nici o boaba . multumesc pentru raspunsuri /
X@by
Sa nu mai zici ca esti un as in automatizari! Daca zici ca stii electronica si automatizari cum nu stii ce inseamna un actuator pe negativ sau pozitiv?
djasu82
lasal ma ca se lauda si el tongue.gif pana si un mecanic subaltern de-al meu se descurca fara sa aiba o ora la activ in electromecanica...
Spunei ca la prost biggrin.gif pai alarma are iesiri si pozitive si negative , daca montezi un motoras cu iesirea pe negativ musai trebuie sa-i tragi un fir de la plus 12V pe pozitiv... unele au carcasa la plus 12v desi nu am vazut ... Daca din alarma pleaca cu pozitiv cuplezi firul de plus de la motoras iar minusul la carcasa - de ex usa pentru masa .. De obicei se tragi firele de plus si minus .. alti trag minusul direct din use ... De verificat se verifica cu un bec de 2W/12V pentru a te elucida !
Altceva ???
klaus
QUOTE(djasu82 @ 20 Oct 2011, 19:26)
alti trag minusul direct din use
*


ce-i "use"?
sobolan
din portiere....dar,asta-i panarama curata,se merge pur si simplu prin 2/5 fire,masa se ia de la un surub al caroseriei !

<span class='edit'>20 Oct 2011, 23:31:</span>
QUOTE(djasu82 @ 20 Oct 2011, 19:26)
... unele au carcasa la plus 12v desi nu am vazut ... Daca din alarma pleaca cu pozitiv cuplezi firul de plus de la motoras iar minusul la carcasa - de ex usa pentru masa .. De obicei se tragi firele de plus si minus .. alti trag minusul direct din use ... De verificat se verifica cu un bec de 2W/12V pentru a te elucida !
Altceva ???
*



toate actuatoarele,nu unele ,au carcasa de plastic chiar si cele pe aer ! wink.gif
treaba cu negativ/pozitiv se refera strict la inchiderea centralizata si mai precis la comanda de inchidere/deschidere care se da prin masa sau prin +12v si e cu totul altceva ! wink.gif
proprietatea motorului de cc este ca-si schimba sensul odata cu schimbarea polaritatii,pe cele 2 fire de la actuator ai +/- sau -/+,aici inchei ca nu mai are rost,stima !
bygy007
si pina la urma care este problema? daca zici ca stii electronica si automatizari ar trebui sa stii sa legi alarma fara probleme deci ce anume ti-e neclar?
X@by
Totul? radmasa.gif
CiufuMadalin
am si eu o broblema cu aceasi alarma, dor k eu am un as, de la alarma veche miau ramas cele doua fire care duk la "motorase", daca pun nagativ per dire unul inchide, unul deschide usile, dar problema e ca nu gasesc la alarma firele care inchid si deschid usile, ma poate ajuta cineva?
Florin_Matei
Asa am legat alarma Fighter la Logan 1,2 16V:
-P1 -1-portocaliu-taiat
-P1 -2-alb-EHI-17A
-P1-3-galben-masa
-P1-4-portocaliu/negru-taiat
-P1-5-alb/negru-EHI-8A
-P1-6-galben/negru-masa
-P1-7-negru-masa
-P1-9-rosu-A3
-P1-10-roz-sirena
-P1-11-maro-PI-A9
-P1-12-maro-PI-A8
-P2-1-portocaliu-intr.frana picior
-P2-2-alb-PI-A5
-P2-3-galben-nelegat
-P2-4-albastru- legat in paralel la EHI 40B(usi) cu 30B portbagaj?
-P2-5-rosu-nelegat

Ai si schema in atasament.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.