Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cuplaj volan Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
N.Aurel
Va salut !

Am avut probleme cu jocul volanului si am constatat ca este de la cuplajul elasitc, l-am schimbat si acum imi trage directia stanga destul de puternic.
Am intrebat un mecanic si a zis sa schimb pozitia cuplajului, sa-l intorc invers, l-am intors si acum imi trage directia dreapta, dar mai usor.
Exista o pozitie specifica in care se monteaza acel cuplaj ? am vazut pe el ca are un semn H, pe una din parti.
O fi cuplajul stricat din fabrica ? Dar nu vad ce ar fi stricat la el ...

Precizez ca inainte sa-l schimb nu imi tragea directia in nici o parte, luam mana de pa volan fara probleme.

Va multumesc anticipat !

edit: Am atasat si o poza cu piesa despre care vorbesc
user posted image
george 07
problema e simpla , strange cuplajul cu rotiile drepte perfect (dar strange cu simt nu ca "anecatu")
N.Aurel
QUOTE
problema e simpla , strange cuplajul cu rotiile drepte perfect (dar strange cu simt nu ca "anecatu")


O sa incerc maine si treaba asta si o sa revin cu rezultatul smile.gif
culturism
am aceasi parere cu colegu, am schimbat cuplaju de curand, rotile perfect drepte, si daca tot trage masina intr-o parte verifica sistemul de directie nedumerire.gif
radu m
am avut si eu acceasi probleme
unele cuplaje au o tesitura se pune cu ea in jos adica in spre caseta directie
daca il pui invers trage stanga-dreapta
bafta!

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.