Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cutie viteza 5 trepte
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vespukci
Salut

Am o cutie 5 trepte, cea mai proasta produsa, de pe dacia din semnatura.
Problema este urmatoare, cand bag viteza a 5-a, intra greu, iar cand o scot, nu mai intra a 3-a si a 4-a, si ramane pe liber. Daca fortez, sau o trag mai tare din a cincea, intra apoi fara nici o problema. 1-a si 2-a merg fara probleme.
Mentionez ca a fost demontata odata(cutua)(problema atunci era in alta parte(la grupul conic), a 5-a mergea perfect inainte de a o pune la loc), si de atunci am avut probleme.

Acuma, de la mecanici aud: tren fix stramb, probleme la capacul de a 5-a, ciudatenie.

Vreo idee??

Merci!
PH-06-BOA
Bila de blocare a axului, de la capatul interior, lipseste. La montare, a picat bila, care ar fi stat numai blocata cu vaselina. Ea facea ca , axul furcilor de la vitezele 3-4, sa nu se miste , in momentul cand e actionata axa furcii de la a5-a. Nu lua in seama ce spun toti drogatii. Ei privesc doar partea vestica a globului, acolo unde e prostia. De acolo si invata ceea ce spun. Deci, cele doua axe ale furcilor de la vit. 3-4 si 5, au o bila intre ele, care intra in niste crestaturi de pe ax Cand un ax e actionat (tras) impinge bila in crestatura celuilalt ax, pentru a-l tine pe loc. In desen, bila de culoare rosie mai inchis, face ca axele sa nu se actioneze in acelasi timp amandoua, iar bilele mai deschise, tin axele in pozitia dorita. Cel cu 3 crestaturi are vit3-liber-vit4, iar cel cu doua, are libe-vit5.
vespukci
Am discutat cu mecanicul meu, a verificat bilele, si sunt toate la locul lor. Mi-a explicat ca daca nu ar fi bila aia acolo ar merge foarte usor inainte si inapoi, dar el merge greu, altceva il blocheaza. El inca crede ca e ceva din capac, un sincron ceva sau mi-a specificat ca nu a verificat niste piulite care tin toate andrenajele din interior.
Imi cer scuze ca poate nu explic cum trebuie,dar chiar nu ma pricep.

Merci!
dann71
din pacate aceeasi problema o am si eu si se manifesta cam asa: in toate vitezele intra ok zic eu cu toate ca in a 3a intampin o oarecare rezistenta dar intra totusi...in schimb a5a intra foarte foarte greu, nu ca si cum ar intalni un obstacol pentru ca intra din prima incercare, dar se simte o frecare "fier pe fier" cum sar spune iar cand o scot din a5a nu mai intra in nici o treapta pana nu bag din nou a5a de cateva ori pana se simte ca si cum se elibereaza un resort sau o parghie. Am schimbat uleiul acum 2 sapt (t90) sperand sa se simta o oarecare schimbare...dar nu, problema a ramas aceeasi.
Va rog daca ati avut o problema similara, spuneti-mi unde ar fi problema, nu ma dau inapoi de la a da jos cutia...din pacate nu am unde face asta deci tot la mecanic ajung...macar sa stiu la ce sa ma astept.
Problema se manifesta si pe loc si in mers...de cateva ori chiar am tras pe dreapta pentru ca nu mai iesea din a5a...

Completare: multumesc pentru raspuns vespukci....Adineauri am venit de la mecanic DOAR 400 de lei ma costa sa dea jos cutia si sa repare ce e de reparat....dar nu prea se baga ca e mult de munca si prea complicat.....si binenteles INTAMPLATOR avea o cutie pe acolo prin garaj...sa mai trec peste 2 zile ca acum e ocupat si la bani ne intelegem noi...
Vream prin aceasta completare sa apelez la bunavointa unui forumist care locuieste in Constanta si detine un garaj cat de mic sa ma ajute sa rezolv personal problema....promit sa ajut si eu daca va fi nevoie. Multumesc anticipat !!!
vespukci
Exact la fel patesc si eu!
E de la bila ai care lipseste, sunt sigur, pacat ca nu am eu personal timp sa o dau jos, sa vad cu ochii mei ca nu e acolo, pentru ca mecanicul meu m-a fentat, mi-a luat 100 lei, nu mi-a dat cutia jos, a schimbat vreo 3 capace, si tot degeaba.
Daca o dai tu jos, si constati ca nu e bila acolo, te rog anunta-ma, ca sa-i dau peste nas la mecanicul meu!
Mersi!
dann71
chiar nu ma poate ajuta nimeni???...referitor la postul si rugamintea de mai sus...
Kiraly
ce pot sa-ti zic ca o cutie buna costa 150lei si manopera cel mult 150lei.cauta alt mecanic daca vrei so schimbi.
Lucian MC
Sau ceva simplu patit de mine,lipsa ulei suficient in cutie,mi sa blocat cutia in 2 viteze si dupa imi facea asa,fiind deblocata in timp ce tractam masina acasa. dupa completarea cu ulei a mers perfect
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.