Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu urca suficient ulei in rampa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vespukci
Salut

Am fost la un mecanic si mi-am reglat tachetii. A observat ca nu urca suficient ulei in rampa, zice ca ar fi ceva infundat acolo. Acuma imi puteti recomanda un aditiv ceva sa bag in ulei care ar putea desfunda? Sau sa fie pompa usor infundata din cauza reziduurilor?

Merci!
maho
Incearca o spalare de motor cu motor flush, dupa aia schimbi uleiul. Daca nici asa nu vrea, atunci vezi la pompa de ulei (desfacut, curatit, schimbat..).
axel
Buna seara, vespukci aceeasi problema am avut-o si eu la o dacie cu multi ani in urma;este infundat traseul din bloc pe unde urca uleiul de la pompa.Trebuie data chiuloasa jos si s-ar putea si baia si se rezolva.Numai bine
PH-06-BOA
Si, te deranjeaza? Se manifesta deosebit? Bate ceva? Ai presiune la cuzineti, adica acul, ce zice? E posibil ca mecanicul sa-si dea doar cu parerea, e posibil sa fie adevarat. Daca nu urca deloc, e motiv de ingrijorare. Daca stropeste la fiecare CULBUTOR, vezi-ti de treaba , si las-o asa.
vespukci
Nu am ac , am doar bec indicator la ulei, care nu mi sa aprins niciodata. Nu bate nimic, nu pot sa-mi dau seama daca influenteaza cu ceva. Ideea e ca mi-a zis ca nu urca suficient, nu ca ar fi uscata.

Merci!
maho
Aha, adica unu' arunca o piatra in balta, (eventual sa mai faca si el un ban cinstit) si noi ne spargem capu' a scapat.gif
fullhouse
Scoate busonul de umplere de pe capacul culbutorilor cu motorul in functiune. Ar trebui sa sara afara picaturi de ulei, cu motorul la relanti sau eventual usor accelerat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.