Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: senzor marsarier
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut L.
salutare tuturor,

trebuie sa schimb la berlina lu' tata senzorul de marsarier si cu ocazia asta vreau sa montez si un montajel electronic care sa-l avertizeze cand uita luminile aprinse si sa bipaie cand da cu spatele. Dar nu mai stiu ce vine la senzorul de marsarier minus sau +, mie mi-ar trebuii minus pentru bipait in marsarier. Stie cineva ce culoare are firul?

miltumesc!
Ov
este pe + si firul care iese este verde (firul care INTRA in soda de la panoul de sigurante este rosu). Asta e din schema electrica din carte, daca ei mint, atunci mint si eu tongue.gif
ionut L.
am cautat firul in manuchiul de fire care se duce la lampa si l-am luat de acolo, bipaie frumos goarna cand da cu spatele smile.gif
ionut L.
este util montajelul facut, a scapat bateria de chin, acum nu mai uitata tata farurile aprinse smile.gif.
N E S
Ca tot discutam de marsarier, vreau sa mi se aprinda avariile in momentul cand dau cu spatele. Ma poate indruma cineva va rog? Ce fire leg si unde?
Multumesc frumos.
ghitza
pai logic ar fi sa legi + de la avarii la unu din cele 2 fire de la mansalier,zic si eu nu prea le am cu astea asa bine
PH-06-BOA
Un releu care sa fie actionat de monocontactul de marsarier, care sa faca contactele ce le face comutatorul de avarii. Prin tatonare, vezi care face treaba, strapand diferite fire de la comutator. Evita minusul de la bec, sa nu faci scurt, in rest nu are ce sa se intample rau. Pentru marsarier, e in magazin bec, cu bip in el, care se monteaza in locul unui bec de la lampa de spate marsarier, care se poate folosi si la uitarea farurilor aprinse. Pe contactul de la usa, se comanda un releu cand deschizi usa, ce duce plusul de la faruri la bipuitoare. Daca deschizi usa cu farurile aprinse,n-apuci sa pui piciorul jos, ca te frige la picioare si intri inapoi in masina sa le stingi.
N E S
Multumesc pentru informatii BOA. Cand prind finante ma pun pe treaba.
Numai bine!
bygy007
aia cu avariile trebuie un releu cu 2 contacte ND sau 2 relee si 2 diode de putere 10-20A
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.