Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: etrier
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
danutz19
salut.am observat ca imi joaca etrierul.pot pune o tablita subtire peste pene sau trebuie neaparat sa le schimb.mentionez ca etrierul e nou si cel vechi la fel facea
djasu82
schimbi pana ! penele culiseaza...
Maskatu
Nu neaparat. Eu am scos penele, le-am curatat cu smilgher, cu peria de sarma, am bagat vaselina, si nu puteam misca etrierul cu mana. Dar probabil ca cilindrul are suficienta putere cat sa tina "pe mijloc" etrierul. In orice caz nu este normal nici sa se misca foarte usor etrierul. Baga alte pene, desi este ciudat sa se toceasca in halul asta.
danutz19
asa am si facut le-am curatat si am pus putina vasilina.prima data am crezut ca bate telescopul,se aude si in timp ce merg cum troncaneste.nu joaca sus-jos ci dinspre roata inspre cutia de viteze.sper ca ati inteles directia biggrin.gif
G I M
Etrierul trebuie sa culiseze destul de usor fata-spate. Mai rau e cand e intepenit acolo si nu mai culiseaza, ti se tocesc placutele inegal, discurile si nici frana nu e prea stralucita.
fuzzzy
QUOTE(Maskatu @ 25 Oct 2011, 23:40)
In orice caz nu este normal nici sa se misca foarte usor etrierul.
*



Te rog...
Maskatu
Mai, mai, ce perspicace esti tu.
quick
pai daca nu ai joc sus jos nu prea vad unde ar fi problema si de ce zici tu ca iti culiseaza dinspre roata insper cutie.....penele le bagi cu mana sau trebuie sa le lovesti cu ciocanu? si jocul stanga dreapta dupa ce pui frana si ajunge pistonasu de la etrier aproape de placute nu ar mai trebui sa existe.....

sigurantele de la placute le-ai pus? pt ca alea daca nu sunt puse ai un joc de toata frumusetea la placute si bat acolo intr-o veselie.
Maskatu
Cu mana??? Glumesti. Eu m-am chinuit cate 5-10 minute la fiecare roata sa le bag cu ciocanul si abia am reusit, asta dupa ce am curatat penele si le-am si gresat.

Chiar si cu sigurantele puse, tot se misca 4-6 mm pentru ca sigurantele nu vin fix in buza.
adrian.petrov
Salutare ,
Sunt de parere sa schimbi arcurile din port etriere ( cred ca alea sunt strambe - nu sunt cum ar trebui sa fie ) - sunt din sarma otelita de cca.3mm in diametru - cred ca alea sunt buba la tine nu penele din AL.
Cred ca, cand a fost demontat etrierul ( de altcineva in afara de tine - ca altfel stiai ) s-au fortat arcurile din port etriere , strmbandu-se atunci.
Adrian wink.gif
G I M
Danut verifica sa nu ti se fi rupt/sarit sarmele de la portetrier. Sunt 2 bucati, una sus, una jos si au rolul de a tine fix etrierul.
Maskatu, penele alea nu se baga cu ciocanul, se baga foarte usor cu o surubelnita mai mare. Se baga prima data pana de jos, iar apoi bagi o surubelnita mai zdravana intre portetrier si etrier si apesi pe ea in timp ce impringi si de etrier. Pana o bagi normal, orizontal, prin culisare.
Maskatu
Daca ar intra asa usor cum spui tu, s-ar misca etrierul ca scobitoarea in cana.
danutz19
pai cu mana le bag.imping cu o surubelnita etrierul si dupa aia o bag cu mana.pe dreapta unde nu s misca intra mai greu.e posibil din cauza sa stea roata infranata,ca am si problema asta pe stanga
Maskatu
Roata sta de obicei infranata atunci cand sunt garniturile de la cilindru tocite/rupte.
danutz19
le-am schimbat de multe ori.am pus si etrier nou si degeaba.roata din stanga e tot timpul fierbinte decat cea din dreapta si placutele se tocesc mai repede pe stanga
Maskatu
Aeriseste instalatia, sau schimba tot lichidul, verifica racoardele fata, repartitorul...
danutz19
am facut toate astea si degeaba.si am si pedala moale si tine jos.ti-am dat un pm poate stii legat de o problema
Maskatu
Si la mine tine destul de jos pedale, dar tine bine. La repartitor si saboti nu am umblat niciodata, insa am schimbat discuri, placute, racoarde fata, si garniturile de protectie.
danutz19
poate sa fie ceva pompa de vina?asa mi-au mai zis unii
fuzzzy
Ce lichid de frana ai pus? Ai schimbat cumva la vreun moment dat acel dot4 cu vreun dot3 si apoi la loc?

26 Oct 2011, 22:57:
l.e.: Masky, cum sa te las eu sa gresesti? tongue.gif
danutz19
este dot 4.am schimbat cilindrii de frana pe spate cu unii de la asam si de atunci nu am mai avut pedala ca inainte.poate sa fie si de la aia?
fuzzzy
Exista si posibilitatea asta dar...... e cu dus si intors... daca ai vreun prieten dispus sa faceti schimb pentru cateva zile, ar fi o varianta sa verifici si asta... dar mai exista si varianta cu pompa pe care ai enumerat-o mai sus... desi pedala e moale la majoritatea Supernovelor, doar calitatea franei difera...
danutz19
anul trecut cand am luat masina aveam pedala tare si tinea bine.prin oras sa ca sa ma opresc apasam pana in jumate din cursa pedalei,acum trebuie sa o apas pana in podea.problemele au inceput dupa c am pus o frana brusca pe la vreo 60 km si de atunci roata de pe stanga ramane infranata si pedala e moale
fuzzzy
Pedala de ambreiaj cum se simte? E moale? Incearca totusi sa vezi daca poti sa faci schimbul ala la de pompa de frana...
G I M
Maskatu, la mine intra destul de usor prin metoda aia, iar etrierul e foarte tapan. Pana sa descopar metoda asta bateam si eu in penele alea ca nebunu' pana le faceam grad.
danutz19
ambreiajul e la fel.tine cam la jumate
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.