Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intel vs AMD
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
ZTV
Am citit recent un studiu de piata, sunt curios un utilizator normal (fara programare) care foloseste calculatorul pt: mess, filme, muzica, navigare, jocuri, aplicatii office, ce procesor (platforma) alege daca bugetul este limitat la 500 ron (buget alocat numai pt procesor). ?
cosmin_2300
Amd Phenom X4 955 am ales eu și aș alege în continuare.
Cu f puțin "efort" poate fi dus în 4,4 Ghz (4,0 Ghz pt. uz zilnic) + că are 4 nuclee.
Andy_ACS
La buget de 500 ron, daca dorest un raport pret/performanta mai bun alegi AMD.
C@talin
i-urile de la intel generatia 2 tongue.gif
ArtVandelay
Oricare, la lucrurile pe care le-ai descris tu in primul post toate sunt la fel
SiloS
Care-i mai ieftin ? laugh.gif
Markos
QUOTE(ZTV @ 29 Oct 2011, 18:14)
sunt curios un utilizator normal (fara programare) care foloseste calculatorul pt: mess, filme, muzica, navigare, jocuri, aplicatii office, ce procesor (platforma) alege daca bugetul este limitat la 500 ron (buget alocat numai pt procesor). ?
*


Pai poti lua un AMD pe FM1, de exemplu. Pentru multimedia e boboc wink.gif
ZTV
Care merita ?

1- platforma AMD
2- platforma Intel
marksman
Am avut tot AMD din 1996 pana in 2010 cand am trecut pe Intel. Pentru ceea ce fac, nu vad nicio diferenta.
ArtVandelay
Ce iti trebuie placa de baza de 5 milioane ?

intra pe softpedia sau computergames si cere baietilor o configurare pentru o anumita suma, sunt oameni priceputi pe acolo
Markos
QUOTE(ZTV @ 1 Nov 2011, 13:10)
Care merita  ?

1- platforma AMD
2- platforma Intel
*


Aia AMD, dar cu placa asta de baza. Are de toate (inclusiv SATA3, USB 3.0, HDMI) si e ceva mai ieftina.

Si nu lua chifteaua aia de placa video, ca arunci banii de pomana. Ori iei un radeon mai potent (daca vrei sa bagi jocuri bengoase), ori folosesti video on board.
ZTV
De gigabyte numai vreau sa aud in viata mea. VGA-ul e tentant, chiar daca nu prea joc
Markos
QUOTE(ZTV @ 1 Nov 2011, 14:19)
De gigabyte numai vreau sa aud in viata mea.
*


Nici eu de citroen.
ZTV
radmasa.gif
AR-18-MOS
QUOTE(ZTV @ 29 Oct 2011, 19:14)
Am citit recent un studiu de piata, sunt curios un utilizator normal (fara programare)
*


Si cu programare? nedumerire.gif
user2000
AMD pt jocuri
INTEL pentru programe ... proiectari etc
4x4
radmasa.gif
ArtVandelay
that's so 2002
Markos
QUOTE(user2000 @ 25 Feb 2012, 09:17)
AMD pt jocuri
INTEL pentru programe ... proiectari etc
*


De-aia mi-am luat placa de baza cu doua procesoare, un Intel si un AMD. Sa mearga totul brici.
cosmin_2300
Eu le-am combinat și am luat un Intel Phenom II tongue.gif
merlicit
Eu unul prefer Intel, mi se par mar fiabile. AMD-urile sunt mai ieftine la aceeasi performanta sau chiar mai buna, dar mi se par mai putin sigure.
Am experiante mai putin placute cu AMD-urile si am trecut pe Intel. Poate a fost doar ghinion, poate au mai evoluat de atunci ....
Markos
Încă 12 posturi, hai că poți!
buntom
la 500 de lei poti sa iei un i3 2120, care are in plus fata de phenom: virtualizare, tehnologie de 32 nm si placa video integrata, in minus ar fi:are 2 nuclee fizice si 2 virtuale si nu se poate face OC, dar 3.3 Ghz cred ca e destul
sau varianta pe FM1: a8 3870 sau varianta cu OC a8 3870k care costa cu aprox. 50 de lei mai mult
bassethound
Am avut doar Intel pana acum, nu as trece la AMD smile.gif
gabrolio
Am avut Intel inca de la inceput (pentium MMX 133 mgz, bus 66Mhz), acum am Pentium Dual Core E5200 si urmeaza un Haswell Core I3-4330 cu 3,5 Ggz sper cat mai repede, plus ca intel consuma mai putin si pentru cine lucreaza mult la desktop conteaza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.