Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: diodele in punte
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
anghelcatalin1992@yahoo.com
cum vin asezate diodele in puntea redresoare ?
Virusux
3 vin pe plus si 3 pe minus
PH-06-BOA
Cred ca vorbesti de cele tip pastila. La unul din capete trebuie sa aiba un cerc cu vopsea, un punct, semn ca ala e plusul. Pui trei diode cu plusul catre radiatorul cu surub mai mare, iar celelalte trei, cu minusul catre radiatorul celalalt (cu surub de 5), adica radiatorul de minus. Atentie la contacte, sa nu fie oxidate.
bygy007
cu un aparat de masura cred ca reuseste
PH-06-BOA
Daca nu cunostea diodele, nici aparat n-are, desi e util in otice casa. Eu ii pun femeii pe frunte , si-i masor gradul de zbarleala, si cand depaseste 200mV, lasa gura mai moaleeee.
Pana-n '90, cineva a fost in Libia, la sonde. La orice adunare, Japonezii scoteau calculatorul (ca multi din voi, astazi). Romanii, ridicau putin capul, boscorodeau putin si, dadeau rezultatul inaintea Japonezului. Arabul privea uimit si intreaba, cum de stiu mai repede? Romanul ia aparatul de masura, pune fisele pe frunte si
-Uite ba, ce inteligenti suntem noi ! Ia, tu?
Cand pune si Arabului, ceva mai departate, cu pielea mai uscata si de soare si lenevie, aparatul mai nimic. A ramas cu ochii beliti, ca aparatul ni i-a indicat si lui, un pic de inteligenta. E real, nu e banc.
bygy007
mergea si cu o baterie si cu un bec
PH-06-BOA
Foarte simplu, doar sa stie sa faca montajul.
-legi cu doua fire, un bec la o baterie
-alegi o dioda pe care o cunosti sau se vad semnele (simbolul)
-tai unul din fire, si intre capetele create, se pune dioda cunoscuta, sa vezi la care capat ai pus semnul si s-a aprins becul
-reti capatul pe care a fost pus plusul diodei si s-a aprins becul
-pui diode nemarcate, si insemnezi capatul care aprinde becul, ca fiind plus.
anghelcatalin1992@yahoo.com
stiu smecheria cu becul si bateria , asa am si facut
anghelcatalin1992@yahoo.com
rog moderatori sa inchida topic_ul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.