Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: janta dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
claudiu RAKA
- nu stiu daca am postat topicul unde trebuie, dar vreau sa cer si eu o informatie, mai ales celor care sunt din SIBIU. mai sunt vulcanizari unde au aparat de echilibrat , pentru jenti fara gaura din mijloc? la jentile care le am eu iau fost sudate niste capace cu surub, pentru a pride capacul mai bine. acum vreau sa-mi schimb cauciucurile, si se pare ca nu am unde sa le echilibrez.
PH-06-BOA
Si daca s-ar putea, crezi c-ar face ceva bun? Masina e masina. Fati-le acasa. Gaura de la centru, nu e totuna cu cele de la prezoane. Sunt fuzete cu prezoanele asezate excentric, mai ales daca ai avut proasta inspitatie sa cumperi vr-una noua.
Pune cauciucurile, strange un pumn de plumbi, mergi acasa, si ai mai multe metode. Ori faci pe strung o flansa identica cu a fuzetei, centrezi perfect gaurile pentru prezoane si pui un ax cu rulmenti mici, pentru a se invarti usor, chiar soalata vaselina si pus doar ulei,pui roata pe el si unde se opreste, pui la partea de sus plumb.Daca invarti cu o bormasina(eu am dat si poze sau film) vezi si ct bate, ori ridici masina de o roata, bagi a 4-a si tureaza cineva pana la viteza de peste suta, sa vezi daca vibreaza. Daca da, ti la turatia care vibreaza cel mai tare, si pe partea de catre in fata a rotii, ti o creta , care va da semn pe partea excentrica. Pui plumb pe partea opusa diametral. Cu cat viteza la care vibreaza e mai mica, cu atat plumbul e mai mare. Daca demontezi roata, de pe fuzeta, dai semn la gaura si prezon, sa le pui la fel, nu mai vorbesc de cauciuc. Garantez ca iese sigur. Am testat cateva masini, si de fiecare data eroarea era alta, citea altceva, daca suceam roata imi dadea ca fiind necesara greutatea in alta parte... Deci, e vrajeala in mare masura. Apoi, masina vede un cauciuc, la forta centrifuga, ori mie imi trebuie si la tractiune. Daca are ceva sarme rupte pe undeva, cum apesi putin pe acceleratie, iti bate in asfalt, tipand la tine, ca mergi tare.
claudiu RAKA
-daca asta este singura solutie, mai bine le schimb. am sa caut la remat.... multumesc de idee.
val2011
imi spune cineva dimensiunea la prezoane dacia 1310? eu cred ca este 12x1.5
vladut88
Corect , atat este
iulica89
12*1.25
val2011
QUOTE(iulica89 @ 25 Feb 2014, 22:38)
12*1.25
*


asa cred ca este. vladut88 te rog nu mai raspunde ca oricum vrei sa ma induci in eroare.
vladut88
Nu vreau sa induc pe nimeni in eroare , dar imi era gandul la papuc , unde este m 14x1,5
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.