Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [CUMPAR] DAEWOO
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
v_razvan_c
Va salut!

As vrea sa cumpar un DAEWOO - Tico pentru mine.
Nu vreau sa intru in detalii, bineinteles, as prefera unul cat mai bun si la un pret tot bun.
Daca imi place masina o cumpar pe loc, plata la fel.
Cer si ofer seriozitate! Exclus samsari!

Astept ofertele dvs!
v_razvan_c
Nu ma intereseaza "dotari", gen sisteme audio cu mp3-uri, geamuri cu folie, capace la roti, capota neagra, coada de rechin sau altele, as prefera o masina cat mai clasica.
v_razvan_c
Merci frumos, le-am vazut, una nu-mi place, iar pe cealalta nu vreau sa dau cat cere omul.

Mai astept oferte!

O zi buna!


Cam asa ceva caut : Anunt DAEWOO Tico dar, din pacate, omul a vandut-o cu 3400 RON, am ramas masca plange.gif

Anuntul suna cam asa (in cazul in care sterge omul anuntul): "DescriereDaewoo Tico An fab 1999, Unic Proprietar, Aer Conditionat, alarma, inchidere, 58.000 Km carte Service, Stare buna De Functionare, 4 Anvelope De iarna, Itp valabil+ Asigurare, Radio Casetofon, Fabrica! - 1100 EURO"
speedman
http://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-mas...-an-1999-a.html
vezi si anuntul asta...
freeman30
Salut
Sunt propietarul masinii pe care "nu vreau sa dau cat cere omul" smile.gif ,cer atat pentru ca stiu ce vand,eu unul personal am masina de 1 an,si nu am bagat nici un ban in ea,afara de consumabile.Am avut sansa pt ca am luat masina de la un vecin,de a o testa gratuit aprope 2 luni. Majoritatea reperelor de la motor sunt inca sigilate,masina a functionat exemplar.
Inainte de a-ti lua Tico ,cauta pe net,hibele pe care le are pentru a sti la ce sa te uiti cand iti vei lua.Eu pot sa iti zic doar se te uiti atent la lonjeroane,asta e una din hibele majore.Si sa nu te astepti cum spune toata lumea sa consume 4%.In Bucuresti nu exista consumul asta.A mea consuma in Bucuresti intre 6,5-7,5 ,in functie de timp ,cu sau fara aer.Afara 4.5-5.5.

Ps: Am pus poze mai multe.
v_razvan_c
Salut!

Merci frumos pt timpul acordat si pentru sfaturi. Fara suparare nu sunt dispus sa dau acea suma, poate fi poleita cu aur, dar nu am spus ca masina nu merita! Arata foarte bine masina ta si iti urez sa ai succes sa o vinzi cu cat mai mult! Eu caut ceva gen link-ul de mai sus, eu cred ca suna foarte bine anuntul ala, 3600 RON prim prop, carte service, cauciucuri iarna, 58k km, etc... Merg sa vad luni una asemanatoare, doar ca cere cu 200 de euro mai mult. Cat despre consum, am avut un Tico pentru 2 sapt si mi-a luat in oras in jur de 5%, mers sportiv si prin aglomeratie, asta pe timp de iarna (nu era dotata cu AC). Pot merge pe varianta Matiz, dar 8/10 mi-au spus ca e grav la consum si plus ca prefer ceva mai usor de reparat si cu principii mecanice, nu electronica, servo, injectoare sau alte prostii.

Am primit un PM cu un Tico fara carte (momentan). Imi place - o cumpar - facem actele, direct de la proprietar.

Va multumesc si mai astept oferte!
v_razvan_c
Inca imi caut un Tico...
speedman
Tico Sx/Ac am avut si eu un an de zile.... Masina era super ok, dar de consumat in oras sub 7, 7,5% nu lua. Cu ac se ducea si catre 8%.
4% extraurban poate ca ia doar la 80 km/h mers constant....
5% in oras te asigur ca este de domeniul s.f. - ului.
Bafta la cautari!
58000 km la o masina de 10 - 11 ani cam greu...
v_razvan_c
Merci frumos!
Acum tot ce-i posibil, nu stiu, pentru ca nu am vazut-o...
O zi buna!
v_razvan_c
Trec la Matiz, nu mai caut Tico; dispun de 5000 RON, nu imi place sa vorbesc in Euro, suntem in RO, avem lei.
ph 25 BET
am avut si eu tico si inca mai pling dupa consumul ei....in oras nu sarea de 5,5 iar afara am scos si 3,8....iar ca si fiabilitate....jos palaria!

matizul e si el o masina foarte buna....conduc unul la servici de 8 ani si ceva....o am de noua iar ca si consum in oras pot sa ii fac orice ca nu sare de 7 iar afara se invirte in jur de 4,5-5%.
v_razvan_c
Salut!

Majoritatea mi-au spus ca Matizul consuma de rupe, dar tind sa cred ca au un defect ca sa consume 8-10 %... Sunt sigur ca ia putin mai mult decat Tico, dar merg pe varianta Matiz pentru ca am mai strans niste banuti, plus ca arata mai bine si este putin mai robust, cel putin asa cred eu...

O zi buna!
nsmoga
daca tot e discutia intre tico si matiz...aceeasi dilema am avut-o si eu, am ales tico si nu imi pare rau, ca mecanica si piese sunt cam la fel la pret, conumul este mai mic la tico pentru ca este mai putun voluminos si mai usor ca matizul. plusul matizului este picul de confort pe care il ofera comparativ cu tico. faza cu consumul iar e relativ, am vazut tico care sarea de 6 in afara orasului, s-a rezolvat cu un reglaj de carburator. la drum lung am reusit sa scot cu al meu 4, in oras...nu am reusit sa fac calculul. plus pentru tico, tabla mi se pare mai bine tratata, parca nu rugineste asa repede...
si ultimul argument in favoare tico este stabilitatea, intr-o curba pe care cu tico o iau lejer la viteza, cu matizul m-am ridicat pe doua roti.
partea proasta la ambele este siguranta, care la tico e 0 iar la matizuri e 0,ceva
v_razvan_c
De acord intru totul, nu am ce comenta, dar asta-i bugetul, taxele mici, plus ca mi-l pot depana singur...
tribunul
QUOTE(v_razvan_c @ 19 Nov 2011, 23:49)
Cat despre consum, am avut un Tico pentru 2 sapt si mi-a luat in oras in jur de 5%, mers sportiv si prin aglomeratie, asta pe timp de iarna (nu era dotata cu AC).

Tico in Bucuresti scoate 5% doar miercuri noaptea pe la 3:25, in rest consuma cam 7%, iar iarna pe temperaturi de sub -10 grade se duce consumul peste 8%.
Am avut tico, nu vorbesc din auzite.

PS
Daca ma pune cineva acum sa aleg intre tico si logan, as alege loganul cu ochii inchisi si cu mainile legate la spate.
freeman30
Si daca nu are consumabilele,schimbate la timp,mai exact filtru de aer imbacsit,sare bine de 8%.
Eu unul nu mai cred pe nimeni care imi spune ca tico-ul consuma 5-5,5 inBuc.
Mai vad si in anunturile de vanzare...consum 3.8% smile.gif)) .Eu macar nu am mentionat consumul.
donlucyan
deci matizul este superior la tico ,nici nu se compara comfort ,stabilitate,dotari ,etc deci nu mai vorbiti aiurea ,a si traba ca matizu sa ridicat pe douo roti in curba e cea mai mare aberatie posibila.
tico e o masina foarte mica nu ai la ce sa te astepti de la el dotari s-au comfort eun cotet de masina .
lorenzu
uite aici un tico, poate te intereseza
http://www.tocmai.ro/auto-tico-1996-2327463.html
freeman30
QUOTE(donlucyan @ 24 Nov 2011, 00:24)
deci matizul este superior la tico ,nici nu se compara comfort ,stabilitate,dotari ,etc deci nu mai vorbiti aiurea ,a si traba ca matizu sa ridicat pe douo roti in curba e cea mai mare aberatie posibila.
  tico e o masina foarte mica nu ai la ce sa te astepti de la el dotari s-au comfort eun cotet de masina .
*




E cotet, dar e mai fiabil,si mai economic decat matizul.Matizul....pe care o motocicleta in 2005 l-a rasturnat radmasa.gif radmasa.gif aici in Bucuresti.Cauta pe net.

Inca un plus la "cotetul" Tico :nu ploua in portabaj,la picioare,in general in toata masina,si nu ii ruginesc oalele spate.
argon
QUOTE(tribunul @ 24 Nov 2011, 00:06)

Daca ma pune cineva acum sa aleg intre tico si logan, as alege loganul cu ochii inchisi si cu mainile legate la spate.
*



Cand o sa gasesti Loganuri cu 3600 ron, atunci mai poti sa faci comparatii d'astea.
donlucyan
te-ai referit la supernova nu ? Inca un plus la "cotetul" Tico :nu ploua in portabaj,la picioare,in general in toata masina,si nu ii ruginesc oalele spate adica ca si cum supernova mea ar ploua sau nush ce ?poti sa vi cu orice tico sa facem comparatie intre supernova mea cand vrei oricand la orice ora.
tico la 120km/h se ridica de la pamant, adica nici nu cred ca prinde asa viteza ,si app logan la 3600ron gasesti dar busit de nu ai ce sa-i mai faci deci nu vb daca nu sti.
BZN
radmasa.gif
Scuze, nu m-am putut abtine!
v_razvan_c
lorenzu, merci, dar e oribil si '96...

Mi-am luat astazi Matiz. Va multumesc tuturor pentru sfaturi!
donlucyan
v_razvan_c-bravo -ai facut o alegere foarte buna sa il stapanesti sanatos si multi km fara probleme. smile.gif
puyuletzu
Scuze ca intervin dar conduc constant si Tico si Matiz
- Matiz , nu e stabil si ajunge la consum intre 7,5 - 8% urban mers sportiv si 5,5 -6 % extraurban la viteza 120-130 km/h , tabla proasta , subtire si rugineste repede , ca plus un pic de confort in rest nimic made in roumania sad.gif
- Tico , mai stabil , consum urban 6 - 6,5 mers sportiv si 4 - 4,5 la 125 - 130 km/h . tabla mai buna , mai rezistenta la rugina , nu te trezesti cu apa in interior la ploi torentiale sau la mers prin balti cum e la Matiz , made in Korea wink.gif
Deci Tico , net superior Matiz-ului inclusiv ca pret.....dotarile de la madiz se gasesc si la tico cum ar fi : aer conditionat , stergator cu stropitor luneta , eleron luneta , geamuri electrice , mai mult decat atat exista si Tico hidramat
Una peste alta , dintre cele 2 recomand Tico cu toata increerea
Nu vreau sa se supere nimeni sau sa se simta ofensati dar e o comparatie facuta si testata personal , zilnic de mine , doar intre cele doua modele , sa nu se inteleaga ca ar fi vorba de o comparatie cum am vazut mai sus , intre dacie si matiz.......Inca o data scuze ptr interventie .
v_razvan_c
Multumesc, Lucian, cu totii sa avem multi km fara probleme smile.gif
Ce sa zic, sunt multumit, dotari minime, nu prea are ce sa se strice laugh.gif am doar AC la ea, dar mai sunt chichite de aranjat, plus ca nu ma pot obisnui, am avut 3 DACIA, si mi se pare o jucarie Matizul pe langa "tancul" autohton...

Puyu, tocmai de asta initial ma uitam dupa Tico, dar dupa cum a spus un coleg mai sus, siguranta la Matiz este de 0 si ceva tongue.gif arata ceva mai bine si voiam sa fie mai nou, al meu 2 2004... facut in Romania ce-i drept, dar asta e, cand oi fi mare, mi-oi cumpara si eu un avion happy.gif

Cat despre consum, ca de rugina la mine nu este cazul, nu am facut nicio constatare, sper sa nu ma "rupa"...

Week-end placut!
argon
Mai documenteaza-te cu siguranta, Matizul are 3 stele al testele euroncap, ca si Loganul, Tico nu a fost testat si bine a facut, ca nu lua jumate de stea, am vazut lovite si-si omoara pasagerii lejer, nu are nici un fel de siguranta la impact.
v_razvan_c
down.gif Foarte URATE pozele!

Ce-i drept nu sunt documentat, metaforic am spus ca are siguranta 0 si ceva fata de Tico... dar si ca nestiutor ma gandeam ca-i mai robusta decat un ticalos.

Sa traiesti, argon!
argon
Ideea era ca-i bine ca ai luat Matiz fata de Tico, si ca ai luat Matiz euro 2, pentru ca cele de dupa 2005 sunt euro 3 si 4 si au probleme de fiabilitate la motor, si consuma cu 1 litru in plus datorita managementului defectuos pentru a respecta acele norme de poluare. Eu am avut Matiz euro 2, si consumul era 6 in oras si 5 extraurban. Am tinut evidenta exacta deci nu vorbesc din auzite, vezi aici: http://www.spritmonitor.de/en/detail/430757.html

Daca ti se pare ca nu-i stabil cum critica unii, sunt telescoapele duse, le schimbi si ai rezolvat, devine stabil, bafta.
v_razvan_c
Da, da, pai asta ziceam si eu, stiu ca am ales ce trebuia.
Pai e super, din link-ul postat de tine nu vad nicio cifra peste 6 si ceva la suta biggrin.gif ceea ce e bine.
Uite ca nu ma gandisem la asta: "...si consuma cu 1 litru in plus datorita managementului defectuos pentru a respecta acele norme de poluare..." foarte interesant si, de asemenea, prea plauzibil.

Apropo de EURO, nu trebuia sa fie specificat in carte ce EURO este..? M-am uitat minute bune dar in van.
dumi81
Acum nu inteleg de unde polemica cu rezistenta la impact, ambele modele sunt aprope 0. Si ca sa nu lasam Tico in dezavantaj avem si cateva exemple de Matiz. Acum este foarte adevarat ca depinde si de natura impactului, daca te lovesti de un pom, stalp sau TIR clar nu ai nici o sansa.[attachmentid=1627771575] [attachmentid=1627771576] [attachmentid=1627771577]

Dar cel mai bine sa aveti parte de multi km fara evenimente rutiere.
v_razvan_c
Luasem in considerare sa imi cumpar si o SuperNova...
Bine punctat, depinde de natura impactului.
Am pus o poza si cu un Passat, deci...
Sunt oricum sigur ca Matizul este mai sigur decat Tico.

Sa avem cu totii parte de multi km fara evenimente!
donlucyan
la supernova aia e plafonul asa pt ca ls taiat ca sa i scoata din ia pe sofer si pe pasageri. doamne fereste de accidente. blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.