Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ydaniel Remat Service
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
danut 69-71
Frumos , ai sa ai cu ce te lauda .
aditza579
Ce ulei ii bagi? Ca nu seamana cu un 20W40, sau W50.
ydaniel
10w40 mobil 2000 semisintetic.
aditza579
Acesta este tratamentul special pentru iarna, nu? Ca altfel cred ca punei un 20W50. Sau il lasi pe asta si la vara, de exemplu, daca nu trebuie sa il schimbi?
ydaniel
10w40 voi folosi vara-iarna la 1300 si 1301.La fiat am pus 20w50 iar la W123 nu m-am hotarat inca ce norme voi folosi la uleiuri.
danut 69-71
QUOTE(ydaniel @ 19 Nov 2011, 00:45)
10w40 voi folosi vara-iarna la 1300 si 1301.La fiat am pus 20w50
*


10W40 este mult prea subtire si se fluidizeaza destul de tare in timpul verii , parere personala . Uleiul asta " Zboara pe langa gidurile de la supape " la vara .
Tu stii . excl.gif
ydaniel
Si la 1410 am folosit 10w40 si a mers f bine,apoi am trecut la 10w60 big_wheel.gif
La 1300 din primavara i-am bagat 10w40 si a mers f bine si la sinaia,sibiu,giurgiu... rolleyes.gif
ydaniel
Dupa cateva zile in care m-am ocupat de masini care nu fac obiectul acestui jurnal,azi i-a venit randul si Mertului blush.gif rolleyes.gif wub.gif
Dupa o zi in care am stat langa/pe langa/in/sub el am constatat urmatoarele:
-galeria de evacuare fisurata>alta noua
-saxofonul rupt>altul nou
-tobele intermediare fisurate>altele noi
-toba finala cu sitele mancate>alta noua
-coliere-tampoane,uzate>altele noi
-necesitate schimb :ulei motor+filtru,ulei cutie+filtru,filtru aer,filtru benzina,furtune benzina,ulei diferential
-alte lucrari mai mici sau mai mari dar care vor necesita mult timp si destui bani
-lipsa totala a ruginii smile.gif biggrin.gif
-alte lucruri care momentan nu imi amintesc,dar pe masura ce le voi remedia voi posta aici. cool.gif
turbodxman
up.gif

Protejezi scaunul soferului cu folie, ca la orice service care se respecta tongue.gif cool.gif
ydaniel
Am avut si huse de volan,mai astept un pachet laugh.gif
AZi m-am luptat cu piulite si coliere care probabil nu au fost desfacute niciodata,asa ca maine voi lua o pauza pana in Banat si retur rolleyes.gif
4x4
Pai asa se face, nu cum sau urcat dobitocii de la rar plini de vaselina pe tapiteria mea 251.gif

Frumoasa si din fata masina, imi aduce aminte de vice city smile.gif
Iulikk
Si de San Andreas smile.gif .

LE: Daca nu ma insel... si GTA 3 blush.gif .
turbodxman
QUOTE(ydaniel @ 23 Nov 2011, 20:53)
AZi m-am luptat cu piulite si coliere care probabil nu au fost desfacute niciodata,asa ca maine voi lua o pauza pana in Banat si retur rolleyes.gif
*



Dupa atata efort, o plimbare este binevenita smile.gif wink.gif
Albert Einstein
QUOTE(ydaniel @ 23 Nov 2011, 21:53)
maine voi lua o pauza pana in Banat si retur rolleyes.gif


Pai sigur ca da, in loc sa lucrezi la masini te plimbi.... mad.gif
Ov
sunt curios cu cine se duce 04.gif
Diac
Cand am dat peste jegu asta de emisiune, pe de o parte mi-a parut rau de 850 si pe de alta mi-a parut bine de 600-le albastru.

http://www.a1.ro/video/plasa-de-stele-101512.html
bv-08-fgm
QUOTE(ydaniel @ 18 Nov 2011, 22:25)
10w40 mobil 2000 semisintetic.
*




Acelasi tip de ulei folosesc si eu la dacie iarna/vara si sunt multumit de el .
Albert Einstein
QUOTE(ydaniel @ 23 Nov 2011, 21:23)
-galeria de evacuare fisurata>alta noua
-saxofonul rupt>altul nou
-tobele intermediare fisurate>altele noi
-toba finala cu sitele mancate>alta noua
-coliere-tampoane,uzate>altele noi


Cu aceasta ocazie masina va primi o linie NOUA de tobe de esapament wub.gif
aditza579
Ca doar nu le suda pe cele vechi, la cum va stiu eu pe voi, sigur tot ce trebuie schimbat va fi schimbat cu ceva nou.
Albert Einstein
E adevarat, lucrul cel mai bun este sa le schimb. Lucrarea de calitate cu piese noi si de calitate te scuteste de multe probleme pe termen lung. Problema este ca piesele la un Mercedes vechi de 30 de ani sunt muuuult mai scumpe decat la o Dacie de 30 de ani 251.gif plange.gif 1zhelp00.gif
turbodxman
...dar au si alta calitate rolleyes.gif (rezista mai mult timp). wink.gif
ydaniel
AZi am dus tobele la fiare vechi,nu am mai facut nici o poza caci aratau jalnic laugh.gif
Deocamdata am asa:saxofon+garnitura metaloplastica+inelele metalice de etansare si toba finala+colier.Mai raman:galerie,tobele intermediare,coliere+tampoane+bride de sustinere;sper ca pana joi sa le am pe toate.
Mai Ovi,in banat am fost singur blush.gif
speedy82
In general, din umilele mele cunostinte de Benz, piesele sunt cam piperate, idiferent de generatie. Sa speram ca si calitatea este pe masura, ca odata cu globalizarea si scaderea costurilor "Made in Germany" a devenit "Made in China" sau alte tari dezvoltate unde apa calda curge in curent la robinet, iar calitatea primeaza tongue.gif
ydaniel
Eu caut sa cumpar ce e mai bun biggrin.gif
Albert Einstein
...si eu sa lucrez cu cei mai buni... 090.gif sofer5.gif trophy.gif RO_flag.gif
Dsign
ZIlele astea se afla in curs de finalizare proiectul unui coleg de scarbici: W123 smile.gif Si-a comandat niste ornamente originale si alte maruntisuri pe la un furnizor vestit . Fac o lista cu preturi, ca sa-ti faci idee?
Albert Einstein
Bineinteles biggrin.gif Poze, preturi, am nevoie de toate informatiile. La primavara ne apucam serios de Mercedes... wink.gif Poate pana atunci o sa avem si o locatie serioasa... wink.gif
Multumesc anticipat!
danut 69-71
Din experientele mele anterioare , foarte posibil sa gasesti piese mai ieftine pentru MB decat pentru Renault .
Germanii fabrica piese de schimb pentru masinile vechi , pe cand Francezii nu mai fabrica nimic de aceea si preturile pe ebay la Renault , sunt comparabile cu cocaina . radmasa.gif
Albert Einstein
Danut, sa dea Dumnezeu sa fie asa, pana acum insa nu am intalnit situatia asta... sad.gif
c_costel
Daca imi permite-ti o recomandare ,pt tobe si alte prostii legate de esapament incercati si la Stelco , pe langa Cora Pantelimon .
Multa lume multumita de preturi si rezultate, eu am fost cu un MB 124.
Albert Einstein
Multumesc pentru informatie, o sa sun maine. smile.gif

29 Nov 2011, 15:29:
Am sunat, pentru modelul W123 nu fabrica decat toba finala.
Problema e ca am nevoie sa inlocuiesc si galeria, iar pe asta nu o pot gasi decat ca si piesa originala. wacko.gif Am inteles ca nu fabrica nimeni...
In concluzie, caut o galerie buna de la dezmembrari pentru modelul E230 excl.gif
danut 69-71
Am sa-ti dau un numar de telefon sa incerci acolo . wink.gif
Albert Einstein
Am gasit tot ce trebuie mai putin galeria de evacuare....Daca vedeti vreo Cobra 230E pe la vreun Remat sau atelier de dezmembrari dati un semn....
Dsign
Cand spui "galerie" te referi la colector, da?
Albert Einstein
Exact, colectorul de evacuare smile.gif
danut 69-71
Am sa caut si eu pe la mine prin zona , poate-ti gasesc ceva .
Marty
QUOTE(Albert Einstein @ 28 Nov 2011, 23:19)
In concluzie, caut o galerie buna de la dezmembrari pentru modelul E230  excl.gif
*

Asta?
Albert Einstein
Nu asta, asta e "saxofonul". Mie imi trebuie partea care face legatura intre motor si asta... smile.gif
ydaniel
Asa,printre curatenie si plimbat am mai facut :
-Am demontat 1 zi ca sa pot ajunge la surubul de reglaj al casetei;este intr-o pozitie imposibila:am demontat carcasa filtrului de aer,semigaleria de admisie,filtrul de ulei si inca ceva cablaje-conducte
Mai am nevoie de un suport de esapament care deomcadata nu-l gasesc.
Azi a venit Fiat-ul de la sudorie,nu a iesit asa cum am crezut,dar il voi face eu sa fie tipla rolleyes.gif
aditza579
Ce nu ai iesit bine la Fiat?
ydaniel
Greu de exprimat in poze&cuvinte.SE va rezolva cu munca multa-minutiozitate-perseverenta si atentie.
Albert Einstein
Probabil ca Daniel vroia sa iasa totul mai bine ca din fabrica laugh.gif
Important este ca a disparut ultima urma de rugina si n-a ramas gaura... wink.gif
Albert Einstein
Poze noi. Inca nu am gasit galeria de evacuare... sad.gif

[attachmentid=1627770578] [attachmentid=1627770579]
[attachmentid=1627770585]
M.C.
@ Albert Einstein
Coane,pare cam murdarel radiatorul Mercedesului!
De ce nu-i faci o spalatura cu un furtun cu apa,dinspre interiorul motorului spre exterior?
Ai grija ca presiunea apei sa nu fie prea mare,altfel risti sa deteriorezi radiatorul!
c_costel
A reusit reglajul casetei de directie? Cred ca stii ca se slabeste surubul cu imbus pt a mai stange jocul din melc . La al meu 124 nu mai merge reglata pt ca e prea uzata , daca mai slabesc imbusul chiar si o jumatate de tura nu mai revine volanul.
Albert Einstein
@M.C. : Ai dreptate, trebuie luat totul de la zero. Multumesc pentru sfat, asa voi face, insa abia la primavara. Acum vreau doar sa inlocuiesc tobele si apoi masina va intra in conservare pana la primavara cand incepe marea transformare wink.gif (in bine)
Pana atunci avem de lucrat la Fiat si una-alta la Dacia 1300.

@c_costel : S-a mai reglat caseta, s-a redus jocul, vom vedea in ce masura abia dupa ce punem tobele si ne dam cu ea pe strada. Banuiesc totusi ca in viitor va fi nevoie de o reparatie capitala a casetei... sad.gif

<span class='edit'>8 Dec 2011, 18:11:</span>
In asteptarea galeriei de evacuare pentru Mercedes s-a dat cu grund pe podelele de la Fiat

[attachmentid=1627770999]

Asteptand montajul... biggrin.gif

[attachmentid=1627771000]
ydaniel
MI-a luat ceva sa ajung sa reglez caseta si aici a fost torx T40.NU stiam ca se slabeste surubul,am aflat pe parcurs;la ARO se strange surubul icon_mrgreen.gif
La mert o sa-i fac multe spalari si clatiri cool.gif
mariusciprian78
deci marcel a ajuns pana la urma la tine! biggrin.gif
pai daca ti-ai bagat mainile pana la cot in el cred si eu ca tie mai usor sa reglezi caseta la aro! icon_mrgreen.gif
danut 69-71
Vad ca lucrati pe 2 fronturi , bravo -felicitari .
ydaniel
Ama dat la Fiat cu antifon pe pasajele rotilor,arata f bine si sper cava proteja masina in timp.Deocamdata fac o lista de cumparaturi pt 600,care include multe repede din cauciuc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.