Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ydaniel Remat Service
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
autom
Multumesc Daniel!
Leo0608
este an atelier pe str regiei,(in spate la caminele grozavesti ca reper) in incinta fabricii de tigari. Mi-am facut acolo o rectificare la blocul motor chiar de curand (pe mester il cheama Vasile)
si mai este un atelier foarte bun, Robnec, pe str piscu crasani nr 4a vav autogara Pacii, in spate la agip ca punct de reper
si acolo sunt super mesteri ... smile.gif
autom
Multumesc mult pentru raspuns.
ydaniel
Nu stiu unde se pune cricul.
Din poza colegului Tunderbird am reusit sa pricep ceva:)
http://imageshack.us/f/585/p4306866.jpg/

ydaniel
Ramasesem sa pun cateva poze cu 1100.

In urma cu o saptmana am primit cadou de la un prieten din Paris(ce aceasta cale ii multumesc inca odata) 6 borne ARELCO noi-noute.Sunt atat de frumoase de imi vine sa le pun in vitrina wub.gif
turbodxman
Marfa bornele, mai ales ca sunt noi! wub.gif
Una e ciobita dar gasesti tu in timp un alt fluture bun. wink.gif

Totusi cele de masa (verzi) ar trebui sa aiba forma "clasica" de piulita fluture. tongue.gif
ydaniel
Sunt FOARTE multumit de ele!
Cautarile continua...
Albert Einstein
Numere pentru Dacia 1100 smile.gif

[attachmentid=1627882369]
Albert Einstein
Se lucreaza.... biggrin.gif

[attachmentid=1627882740]
horace1971
QUOTE(Albert Einstein @ 19 Apr 2013, 16:30)
Se lucreaza.... biggrin.gif

[attachmentid=1627882740]
*


Faina culoare,spor la treaba!!!
Albert Einstein
Multumesc Horatiu, probabil o sa o vezi la Brasov wink.gif
Ov
Doamne ajuta 04.gif!
Asta daca nu se ocupa Daniel de alte treburi tongue.gif
ydaniel
Pai...mai e timp rolleyes.gif

Am uitat sa pun aici filmuletul cu expeditia de primavara trecuta in Soberia cu un ARO 323 si o Toyota Land Cruiser 80.e destul de lung dar merita vazut!
Albert Einstein
QUOTE(Ov @ 19 Apr 2013, 22:29)
Doamne ajuta 04.gif!
Asta daca nu se ocupa Daniel de alte treburi tongue.gif
*




Pai am vazut ca repara Aro 243 acum.... blink.gif
Ov
tongue.gif
ydaniel
Ieri am participat la Parada Primaverii + Retromobil pe drumul vinului!
Mi-a placut foarte mult totul si imi doresc sa fie cat mai multe automobile romanesti inscrise in Retromobil Club Romania rolleyes.gif
Albert Einstein
Oare ce sa fie aici? unsure.gif

[attachmentid=1627890270]
Ov
?
bucatzel
Nush' de ce, mie imi vine sa zic "Un Fietel". Da' cu tonul ala de-l foloseste veverita aia de mananca chips-uri si popcorn prin reclame.
Albert Einstein
Asta era.... smile.gif
Ov o stie... Fabricata in 70, a 1280-a masina, un singur proprietar. Merge fff bine, are unele reparatii facute cu c...(fundul) dar si portiuni de vopsea originala...
Ov
Bravos!
Albert Einstein
poze

[attachmentid=1627890291] [attachmentid=1627890292] [attachmentid=1627890293] [attachmentid=1627890294]
BH 59 FIF
Wow. Cum D-zo gasiti minunile astea numa' voi stiti. In mod cert e si asta o arta smile.gif .
harby ;))
Superba masina ! Cat visez si eu la un frantuzeasca ,alb 40 !!! wub.gif wub.gif
ydaniel
Si astazi am scos-o la plimbare:o masina foarte buna, care cu putina atentie va fi si mai buna!
Filip
Mulțumiri lui Daniel pentru că a repus pe drumurile patriei pe AUV. biggrin.gif M-am și folosit de el (de AUV) să-mi duc la curte un televizor și un monitor (ambele CRT d-alea mari), că-mi ocupau loc aiurea în cameră. biggrin.gif Nu știu dacă mai avea cineva răbdarea... avea probleme și la electrică, la stopuri n-avea masă, nu mergeau semnalizările, faza lungă... era... ca după 2-3 ani de stat. Ce să mai, sunt extrem de mulțumit și bucuros. biggrin.gif

Și o poză cu "rândunica" în fața blocului. biggrin.gif După ce-am încărcat-o cu bagaje am dus-o imediat la curte, și pot să-l asigur pe Daniel că stă pe o placă de beton de data asta, nu pe pământ. smile.gif Încă odată... ce să mai, n-am cuvinte... mulțumesc mult Daniel. smile.gif
Albert Einstein
Ultima achizitie... wub.gif

[attachmentid=1627896134]
BH 59 FIF
Aia da smile.gif .
ydaniel
Vreau sa-i multumesc mult lui Doktor4carz,care a venit martea trecuta la mine si a reusit in cateva ore bune sa faca un carburator solex 32Eisa sa mearga perfect!
Fara ajutorul lui nu puteam sa ma bucur de Dacia cu seria 1280 rolleyes.gif
Multumesc pt tot ce ai facut Dok! worship.gif
aditza579
Va dat Bogdan masina (Sportiva) voua?
Albert Einstein
Am cumparat-o eu saptamana trecuta
1310CL
Asteptam cu nerabdare poze mai in detaliu biggrin.gif felicitari pentru achizitie ! smile.gif s-o stapanesti sanatos. din '87 parca e nu? sau?
Albert Einstein
Multumesc! 87 este intr-adevar.
Mai multe poze saptamana viitoare pentru ca masina este la ydaniel care este la mare... sofer6.gif
Tommi.
Vreau mai multe poze cu sportiva smile.gif)
4x4
O masina rara si frumoasa ajunsa in maini bune. Bravo!
12TRS
Arata foarte bine Dacia 1410 Sport si la fel ca Oltcit-ul au devenit foarte rare smile.gif
danut 69-71
QUOTE(Albert Einstein @ 7 Jul 2013, 21:37)
Ultima achizitie... wub.gif

[attachmentid=1627896134]
*


FELICITARI, o sa ajungeti sa-l si dezbracati pe Bogdan... wub.gif
Albert Einstein
Nu, ca nu ne potrivim la masuri..... wink.gif

http://www.flickr.com/photos/daciacoupe/8380985167/
danut 69-71
Cred ca ai cea mai frumoasa si originala dacie sport, felicitari. wub.gif
Albert Einstein
Multumesc! smile.gif
alex-mun
FFFFFFFFFFF frumoasa sportiva maaammmaaa , nici nu mai stiu sa scriu blink.gif blink.gif m-a orbit asa o frumusete !! FELICITARI !!!
doktor4carz
Îi mai curge robinetul de căldură ?
Albert Einstein
QUOTE(alex-mun @ 13 Jul 2013, 15:31)
FFFFFFFFFFF frumoasa sportiva maaammmaaa , nici nu mai stiu sa scriu  blink.gif  blink.gif m-a orbit asa o frumusete !! FELICITARI !!!
*



Multumesc Alex! smile.gif


QUOTE(doktor4carz @ 13 Jul 2013, 15:56)
Îi mai curge robinetul de căldură ?
*



Dok, robinetul este schimbat... wink.gif
danut 69-71
Nu vad care-i problema daca ii curge robinetul, se si poate repara.
doktor4carz
S-a reparat prin înlocuire...cea mai eficientă metodă de altfel. Generația de robinete de plastic, montate la exterior, au o bilă albă în ce privește amplasamentul, recte posibilitatea înlocuirii rapide, însă marea bilă neagră a fiabilității care tinde spre zero barat... Îmi aduc aminte...apăruseră pe vremuri robineții metalici. Făcuți la turci...sau dracu' știe pe unde. Curgeau și ăia ca la balamuc. Erau ceva mai ușor de demontat...carcasa era prinsă în șuruburi. Și dacă făceai unul să funcționeze așa de ușor încît să poată fi comandat și din habitaclu, nu numai ridicînd românește capota și abuzînd de patentul din dotare, era deja fenomen al naturii...

În altă ordine de idei, sper că ăsteia îi merge carburatorul...la Solex-uri sînt profesor doctor docent, cu carfilu' nu mă pricep...le cam fac după ureche. Ultimul l-am reglat după ora exactă și starea vremii...l-am nimerit, da' nu garantez că se repetă...
Albert Einstein
Deocamdata carburatorul merge impecabil, cand am probleme strig dupa ajutor... laugh.gif Si pentru ca e Carfil, sper sa fie o zi cu soare ca sa iasa reglajul.... radmasa.gif

In alta ordine de idei, impreuna cu masina, pe langa alte lucruri interesante si rare am primit o capota spate de aluminiu ce a apartinut uneia dintre Daciile Sport de raliu. Este lucrata destul de empiric probabil la vreo IATSA iar acum este destul de deteriorata insa o voi pastra asa cum este. Imi pare rau ca nu am facut poze, cu prima ocazie in care ajung la garaj o pozez...
danut 69-71
QUOTE(doktor4carz @ 13 Jul 2013, 19:00)
S-a reparat prin înlocuire...cea mai eficientă metodă de altfel.



...la Solex-uri sînt profesor doctor docent.


*


Din punctul meu de vedere, meserias este cel care-l repara, nu-l inlocuieste...daca inlocuirea este mai la indemna, no comment.

Am o mica rezerva in ce priveste a-2-a afirmatie.
Ov
Propun sa faceti concurs pe masina mea radmasa.gif
Daca reusisti s-o faceti sa mearga mai bine cu solex decat cu carfilul care-l am acum (mai bine insemnand performante si consum) aveti de la mine o strangere calduroasa de mana (pe care oricum v-o ofer la orice ora laugh.gif ) si o diploma de doctor in solex

Pun la bataie 4 solexuri din care sa luati ce vreti. Evident nu puteti veni cu piese de acasa ci lucrati cu materialul clientului icon_mrgreen.gif
danut 69-71
Ovidiu, nu cred ca-i necesar un concurs...la Cluj ai refuzat sa ti-l reglez pe motiv ca tocmai l-ai rezolvat.

Un consum bun nu il poti avea doar din reglaje, sunt mai multi factori care-l influenteaza.
tunderbird
QUOTE(Ov @ 15 Jul 2013, 09:01)
Propun sa faceti concurs pe masina mea radmasa.gif


Se fac pariuri?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.