Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ydaniel Remat Service
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
adrian_gtt
pe unde le gasiti nu imi dau seama.mie nu mi-a iesit nici una in drum.... 182.gif
Albert Einstein
Din nefericire masinile bune nu ne vor aprea niciodata in cale, asteptand sa le cumparam (au ramas foarte putine) si nici nu vor costa 2-3000 lei. O masina buna se gaseste greu si costa mult. Unora li se par preturi mari si prefera sa ia masini ieftine. Eu am cumparat si masini ieftine si le-am refacut, pretul in acest al doilea caz este MULT mai mare...Singurul avantaj este ca nu platesti toti banii odata...dar nici nu vei avea o masina asa cum a fost....

[attachmentid=1627914668] [attachmentid=1627914669]
alex-mun
Nu vreau sa intreb cat a fost, nu e treaba mea, dar dupa mine merita fiecare banut, este o masina de exceptie si intr-adevar greu mai gasesti asa ceva . Felicitari !!!!! wub.gif
Albert Einstein
Multumesc Alex!
12TRS
Albert, atifurtul de la rezervor trebuie sa aiba si o cheie ca o semiluna asemanatoare cu cea de schimbat filtrul de ulei de la motor. Sitemul acesta de protectie impotriva furtului de combustibil a aparut la sfirsitul anilor '70. El se compune dintr-o saiba mai groasa cu filet pe exterior avand diametru interior un pic mai mare decat gura de umplere a rezervorului, busonul cu cheie al masini si capacul cilindric cu filet pe interior. Deci peste gura de umpere a rezervorului se pune saiba, apoi busonul cu cheie si capacul cilindric care se infileteaza peste saiba. Daca de uiti cu o oglinda sub marginea capacului vei vedea doua degajari facute pentru pentru ca in momentul motarii sau demontarii capacului saiba sa stea fixa. Cheia se introduce sub capac si are niste protuberante pe ia care intra perfect in degajarile de pe saiba.
Albert Einstein
Multumesc pentru explicatia completa. smile.gif O sa verific cand ajung la garaj.
danut 69-71
QUOTE(Albert Einstein @ 25 Oct 2013, 15:08)
New entry  rolleyes.gif Nu ma pot abtine..... laugh.gif

[attachmentid=1627914438]
*


Super TARE radmasa.gif , eram mult mai sigur ca nu te poti abtine, sper ca ma vei intelege.

Cand prinzi asemenea "bijuterie" e pacat de la Dumnezeu s-o lasi sa se piarda. Pretul chiar n-are loc in ecuatia asta.

Felicitari si la cat mai multe. wub.gif
Albert Einstein
Multumesc Danut!
danut 69-71
Mai faci cateva poze noi cu ea?
Albert Einstein
Da, mai fac poze cand ajung la garaj
danut 69-71
Am inteles ca-i beton masinuta!
Leo0608
ceva poze noi?
Albert Einstein
QUOTE(Leo0608 @ 22 Nov 2013, 20:49)
ceva poze noi?
*



Noutati.....A mai aparut o masina la mine in "gradina": Rodae Club 12 CS RO_flag.gif

[attachmentid=1627927721]
Daciotul_98
Daca ai nevoie de piese de caroserie e un rodae cs si in pitesti,am mai pus poze mai demult pe frantuzoaica
Albert Einstein
Imi trebuie emblemele....
by_pilu
daca te intereseaza anvelope noi pt Rodae Club 12 CS la un pret bun .. lasa-mi dimensiunile
Ov
felicitari pt achizitie up.gif
ydaniel
Masina e doar Rodae 12 Cs si anvelopele pt ea sunt 145/80/13.
Interesant ar fi de gasit pe undeva plasticaraie noua si alte elemente care nu se mai gasesc!
by_pilu
145/80/13 Tigar - 80 de lei bucata / minim 4 buc
Daciotul_98
o sa intreb de ele
12TRS
QUOTE(ydaniel @ 19 Jan 2014, 18:58)
Masina e doar Rodae 12 Cs si anvelopele pt ea sunt 145/80/13.
Interesant ar fi de gasit pe undeva plasticaraie noua si alte elemente care nu se mai gasesc!
*



Daca te referi la elementele din plastic ce compun tabloul de bord, acestea se gasesc foarte greu intr-o stare sa spunem buna. Masina la exterior arata bine.
ydaniel
In principiu orice element component al masinii ma intereseaza ,dar sa fie nou.Pe unde mai stiam magazin cu piese de Oltcit au disparut si incerc sa vad daca mai exista ceva pe undeva.
cristio_79
In mare cam ce ti-ar trebui?
Erau si prin Constanta niste magazine cu piese de Oltcit, nu stiu daca mai sunt, dar o sa ma uit cand am drum prin zona. Daca mai sunt, vrei sa intreb de ceva anume?
turbodxman
Eu mai am doar o masca (grila) fara emblema si un far de la care se mai poate utiliza doar 'geamul'.
Sehajcanoi ambele. tongue.gif
Le donez.
Albert Einstein
Multumiri! worship.gif
Daciotul_98
E o capota fata noua pe mercador\tocmai la 100 lei cauta acolo si poate mai gasesti aripi,etc
abz.iulian
QUOTE(Albert Einstein @ 25 Oct 2013, 13:08)
New entry  rolleyes.gif Nu ma pot abtine..... laugh.gif

[attachmentid=1627914438]
*


Asta e sora cu a mea( fabricatie 1971, cumparata in 1972 cu serie caroserie 12.577 tot Gri 83)
Felicitari pentru achizitie! O masina cu adevarat buna!
harby ;))
http://mercador.ro/oferta/vand-masca-colta...html#fce9201cd1

Uitati aici niste piese noi de Olcit !!
Daciotul_98
promisesem niste link-uri:
http://mercador.ro/oferta/vind-capota-fata...html#7efaa4f540
http://mercador.ro/oferta/placa-presiune-o...html#81956d6def
http://mercador.ro/oferta/diverse-oltcit-I...html#566fe0bd21
http://mercador.ro/oferta/janta-si-cauciuc...html#566fe0bd21
http://www.tocmai.ro/ax-cu-came-oltcit-5405425.html

Si cine stie pe langa niste dacii impecabile vine si un oltcit impecabil:
http://mercador.ro/oferta/ocazie-oltcit-or...html#81956d6def

Am si eu cateva piese dar de club din 1986:http://mercador.ro/oferta/oltcit-piese-ID1f97r.html#3988e31ee3
Daciotul_98
Si ca ne permitem,poze noi cu camioneta rodae cs,facute azi,din pacate nu are motor/cutie.mecanica completa cred,are putina rugina si numa buna de piese,la nici 100m apare fratiorul:http://www.99poze.ro/rodae_cs/
Albert Einstein
Daca poti intreba proprietarul, imi trebuie emblemele de pe usa din spate.... unsure.gif
Daciotul_98
poate iei masina cu totul radmasa.gif daca-i ieftina
Albert Einstein
Il poti contacta pe proprietar?
Daciotul_98
o sa intreb vecinii, de pe acolo,ca imi e in drum,a ajuns revista cu aroul?
deceneu32
QUOTE(Albert Einstein @ 17 Jan 2014, 19:06)
Noutati.....A mai aparut o masina la mine in "gradina": Rodae Club 12 CS  RO_flag.gif

[attachmentid=1627927721]
*


Felicitari pentru achizitie! Stiu masina! wink.gif
Te pot ajuta cu ceva?Mandru posesor de Oltcit! smile.gif
user posted image

30 Jan 2014, 17:46:
QUOTE(ydaniel @ 19 Jan 2014, 18:58)
Masina e doar Rodae 12 Cs si anvelopele pt ea sunt 145/80/13.

Nu cred:dimensiunile pentru camioneta 12 CS sunt 155x13
user posted image

30 Jan 2014, 17:56:
QUOTE(Albert Einstein @ 25 Oct 2013, 13:08)
New entry  rolleyes.gif Nu ma pot abtine..... laugh.gif

[attachmentid=1627914438]
*


Felicitari si pentru aceasta!Interesant:1972 fara vipusca! smile.gif
S-o stapanesti sanatos!
Daciotul_98
QUOTE
Mandru posesor de Oltcit! smile.gif


Poate oltcituri =)))
deceneu32
smile.gif
Albert Einstein
Multumesc domnilor!

ohmy.gif 12 CS a avut cutie cu 4 trepte sau cu 5 trepte pe motor de 1300? wacko.gif
Vaz ce zice de 4 trepte in documentatie....
deceneu32
Patru trepte!
Bine,poti sa-i pui cutie cu cinci trepte!!!
Albert Einstein
NU, va ramane cu 4 trepte, ideea este ca eu am trait cu impresia ca motorul de 1300 a avut doar cutie cu 5 trepte....
deceneu32
NUMAI berlinele Club 12 TRS si 12 CS au fost echipate din fabrica cu CV in cinci trepte.
Si restul documentatiei:
user posted image
user posted image
user posted image
Brosura prezinta autoturismele OLTENA si nu este datata.
Dupa semnarea contractului cu DAEWOO,masinile produse la Craiova,in paralel cu cele coreene,s-au numit RODAE(RO=Romania DAE=Daewoo),pana la iesirea definitiva din fabricatie(95-96).
Ultimele loturi de RODAE au suferit un face-lift si sunt foarte rare:
user posted image
user posted image
ydaniel
Foarte interesante brosurile;sa mai pui daca mai ai!
deceneu32
Sigur!
Albert Einstein
Pai a mea este un 12 CS....Ce cutie a avut? unsure.gif

Mi-ar place si un 11E sau 12E.... 38.gif Daca stiti pe undeva dati va rog de veste....
Daciotul_98
5 trepte parca,interesant ca in tara nu prea mai sunt rodae 12cs necarosate adica cu oblonul ala original sad.gif ,sau un 11e,
nu uitati si de revista de la mine!!!
12TRS
QUOTE(Albert Einstein @ 30 Jan 2014, 21:34)
Mi-ar place si un 11E sau 12E.... 38.gif Daca stiti pe undeva dati va rog de veste....
*


Au fost si doua bucati O.11 E cu motor de O.Special. Poate deceneu32 stie mai multe despre aceasta varianta a Oltcit-ului. Cea din Bucuresti era bleu deschis si era fabricata cred in anul 1992.
ydaniel
Eu Oltcit in trafic nu am mai vazut,dar sper sa mai fie cateva exemplare in stare buna!
Filtrul de ulei de 1300 se potriveste la Oltcit,sau are alt pas la filet?
iulian'71
Nu cred ca se potrivesc din ce imi aduc aminte de cand aveam Oltcit. Bine nici nu am incercat sa montez unul de Dacia, erau difrite ca forma.
ydaniel
Am inteles,multumesc si colegului care mi-a scris pe privat.
O sa fac un drum la Intreprinderea de Mase Plastice Buzau sa iau cateva filtre rolleyes.gif
deceneu32
QUOTE(Albert Einstein @ 30 Jan 2014, 21:34)
Pai a mea este un 12 CS....Ce cutie a avut? unsure.gif

Cutie romaneasca in patru trepte:cuplu conic 9x34.Data inceperii acestui tip de CV:1.06.1988.


<span class='edit'>4 Feb 2014, 12:09:</span>
QUOTE(Albert Einstein @ 30 Jan 2014, 21:34)
Mi-ar placea si un 11E sau 12E.... 38.gif Daca stiti pe undeva dati va rog de veste....

Stim unul...Tot in Craiova!!! radmasa.gif
L-am gasit asta-vara impreuna cu userii Carpati si YoKoMy de pe ClassicCarClub,in timpul unei vanatori foto pe strazile Craiovei:
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

Varianta E(=ENTREPRISE) a fost proiectata de francezi pentru competii sau transport marfa.
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

Din aceasta cauza unele repere difera fata de varianta obisnuita:
1.Scaunul pasager nu gliseaza fata-spate ci se ridica din podea cu totul,ajungand cu tetiera pana la parbriz.Are niste glisiere speciale.
user posted image
user posted image
2.Soferul este protejat impotriva marfurilor prin intermediul unui cadru de protectie si a unui gratar metalic:
user posted image
user posted image
user posted image
3.Lipseste bancheta spate,finitiile de plastic din portbagaj precum si garnisajele spate,inlocuite de niste plastice si cartoane sumare:
user posted image
user posted image

Exemplarele produse pentru piata occidentala(1985-1991) au purtat denumirea de Citroen AXEL 11 ENTREPRISE-motor de 1129 cmc(tip G11/631)-6 cai fiscali in FrantaMotorul pentru AXEL 12 ENTREPRISE avea 1301 cmc(tip T/13-654)-7 cai fiscali in Franta.Aparitie:26.06.1984
Exemplarele romanesti CLUB 11 sau 12 ENTREPRISE au fost produse dupa 1993.Motorul romanesc pentru 12 E este de 1299 cmc(T13/653).Unele dintre ele nu aveau geamuri laterale spate(tabla):
user posted image

<span class='edit'>4 Feb 2014, 12:54:</span>
QUOTE(Daciotul_98 @ 30 Jan 2014, 21:44)
5 trepte parca

Nu vorbi prostii daca nu te pricepi!!!! mad.gif Cate CS-uri ai condus?


<span class='edit'>4 Feb 2014, 12:59:</span>
QUOTE(12TRS @ 3 Feb 2014, 14:05)
Au fost si doua bucati O.11 E  cu motor de O.Special. Poate deceneu32 stie mai multe despre aceasta varianta a Oltcit-ului. Cea din Bucuresti era bleu deschis si era fabricata cred in anul 1992.
*


Nu stiu,n-am vazut,n-am auzit,n-am citit!
Camioneta CS cu motor de SPECIAL?Adica 652 cmc? smile.gif
In 1992?Nici nu se mai fabrica acest tip de motor.
Varianta pick-up a aparut in 1993 si lansata pe piata definitiv in 1994,dupa ce a fost omologata de RAR.
Nu te contrazic dar nici nu-mi vine sa cred.Sa pui un motor asa mic pe o camioneta?Asta se numeste submotorizare.Daca stii ceva,pune poze sau afla mai multe detalii.Multumesc!


<span class='edit'>4 Feb 2014, 13:02:</span>
QUOTE(ydaniel @ 3 Feb 2014, 19:00)
Filtrul de ulei de 1300 se potriveste la Oltcit,sau are alt pas la filet?
*


Filtru de Dacia 1300 pe OLTCIT? smile.gif Bineinteles ca nu se potriveste.ABSOLUT nici un reper!!


<span class='edit'>4 Feb 2014, 13:16:</span>
QUOTE(ydaniel @ 4 Feb 2014, 09:49)
Am inteles,multumesc si colegului care mi-a scris pe privat.
O sa fac un drum la Intreprinderea de Mase Plastice Buzau sa iau cateva filtre rolleyes.gif
*


Bati atata drum pentru un filtru de ulei? smile.gif
Te duci la cel mai apropiat magazin de piese auto straine si cer filtru pentru Citroen AXEL-motor 1129 cmc(tip G11/631),motor 1299(tip T13/653) sau motor 1301(T13/654).
Daca nu figureaza AXEL-ul in cataloagele lor on-line,cere filtru pentru citroen GSA.Au acelasi motor ca Oltcitul.Gasesti tot ce vrei!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.