Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ydaniel Remat Service
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
ydaniel
Multumim Deceneu!
Daca sti pe undeva carti-manuale de reparatii de vanzare pt Oltcit,sa-mi zici si mie!
Multumesc!
12TRS
QUOTE(deceneu32 @ 4 Feb 2014, 12:01)

Nu stiu,n-am vazut,n-am auzit,n-am citit!
Camioneta CS cu motor de SPECIAL?Adica 652 cmc? smile.gif
In 1992?Nici nu se mai fabrica acest tip de motor.
Varianta pick-up a aparut in 1993 si lansata pe piata definitiv in 1994,dupa ce a fost omologata de RAR.
Nu te contrazic dar nici nu-mi vine sa cred.Sa pui un motor asa mic pe o camioneta?Asta se numeste submotorizare.Daca stii ceva,pune poze sau afla mai multe detalii.Multumesc!
*


Pai cred ca ai dreptate, respectiva masina cred ca era o strutocamila . Am aflat de fapt ca Oltcit-ul Special nici macar nu a fost construit sau montat la Craiova. Masinile veneau gata asamblate din Franta si au fost vandute numai cativa ani pe piata romanesca si doar cu aprobari.
deceneu32
QUOTE(12TRS @ 5 Feb 2014, 10:48)
Pai cred ca ai dreptate, respectiva masina cred ca era o strutocamila.

In mod sigur!Oricum,chiar daca a existat aceasta strutocamila,n-a fost un proiect de uzina,ci o chestie artizanala.


<span class='edit'>5 Feb 2014, 11:28:</span>
QUOTE(12TRS @ 5 Feb 2014, 10:48)
Am aflat de fapt ca Oltcit-ul Special nici macar nu a fost construit sau montat la Craiova.

Ce vorbesti,domnule?De la cine ai aflat?Cine ti-a spus?
Imi spui mie chestii de-astea? smile.gif Tatal meu a lucrat cu elevii in Oltcit.Mai am doi vecini,fosti muncitori la Oltcit...
OLTCIT SPECIAL a fost construit si ansamblat NUMAI la Craiova,din tabla de Sidex dar cu piese de import.


<span class='edit'>5 Feb 2014, 11:34:</span>
QUOTE(12TRS @ 5 Feb 2014, 10:48)
Masinile veneau gata asamblate din Franta

Baaa,ce prostii..... blink.gif
Masina a fost ansamblata in TOTALITATE in Romania,initial cu repere de tabla aduse din Franta,ulterior asimilate la Craiova,dupa ce au reusit sa aduca toate presele si matritele.
Nu s-a construit in Franta nici o caroserie in intregime,nici de Club,nici de SpecialDoar repere de tabla individuale.Caroseriilie au fost ansamblate in totalitate in Romania.


<span class='edit'>5 Feb 2014, 11:46:</span>
QUOTE(12TRS @ 5 Feb 2014, 10:48)
au fost vandute numai cativa ani pe piata romanesca

Asta asa e:numai cativa ani au fost produs Specialul.Primele exemplare(''Seria 100'') au fost realizate in august 1980.
Primele exemplare de CLUB:ianuarie 1981.
Prezentare publicului larg:Targul International Bucuresti-1981
Productie de serie:toamna 1982
Productie AXEL(varianta pentru Europa Occidentala):26.06.1984
Prezentare public:Salonul Auto de la Paris-1984
Nu stiu cand s-a incheiat productia SPECIALULUI.S-au facut in paralel cu CLUBUL,cativa ani numai din piese frantuzesti.Motorul in doi cilindri de 652 cmc(tip V06/630) este preluat de la VISA CLUB.Componente Ro:geamuri,tapiterie etc.
SPECIALUL a fost pentru Oltcit ceea ce afost 1100 pentru Dacia:o etapa de tranzitie.


<span class='edit'>5 Feb 2014, 11:52:</span>
QUOTE(12TRS @ 5 Feb 2014, 10:48)
au fost vandute doar cu aprobari.

Vrajeala! smile.gif Cine ti-a spus tie asemenea prostii?
Specialul era destinat publicului larg.Unchiul meu a avut un Special,fabricatie 1984(4 DJ 677).Cumparat fara nici un fel de aprobare:a asteptat sa-i vina randul! smile.gif
Specialul unchiului meu a fost sursa de inspiratie pentru tata:pe 13 feb.1987 si-a cumparat CLUB,fabricatie 1986.
12TRS
Domnule, esti doctor in Oltcit-uri smile.gif. Multumesc pentru informatii sunt mai mult decat pertinente. Povestea cu O.Special am ascultat-o de la o cunostinta in vartsa de aproape 70 de ani care cica ar fi lucrat in uzina la Craiova cateva luni de zile, pentru a vedea cum se pot asimila in Romania, in productie de serie a farurilor , mai precis aluminizarea oalei de far.
M.C.
Fara suparare,dar cunostinta aceea a ta cred ca vorbeste din cartile cu povesti ......
In primul rind,farurile romanesti de Oltcit se produceau la ElectroBanat Timisoara (ELBA).
Nu s-a incercat niciodata producerea farurilor la Craiova.
Iar cu Oltcitul special,a fost asa cum spune deceneu32.
deceneu32
QUOTE(12TRS @ 5 Feb 2014, 15:23)
Domnule, esti doctor in Oltcit-uri smile.gif. Multumesc pentru informatii sunt mai mult decat pertinente. Povestea cu O.Special am ascultat-o de la o cunostinta in vartsa de aproape 70 de ani care cica ar fi lucrat  in uzina la Craiova cateva luni  de zile, pentru a vedea cum se pot asimila in Romania,  in productie de serie a farurilor , mai precis aluminizarea oalei de far.
*


Probabil cunostinta ta a lucrat la Timisoara,nu la Craiova!Confunda orasele. biggrin.gif
Farurile tuturor masinilor din Romania s-au produs la Timisoara,la Intreprinderea ElectroBanat(ELBA).
Procesul tehnologic de fabricare al unui far este urmatorul:
-tabla presata sau plastic turnat pentru carcasa
-sudare tabla pentru carcasele metalice
-vopsire exterioara
-coacere
-aluminizare in vid
-lipire etansa a sticlei pe margini cu o rasina speciala polimerizata
Simbolul E19 intr-un cerc,care apare pe sticlele farurilor ELBA,reprezinta simbolul laboratorului de fotometrie,atestat international.
Farurile romanesti au fost montate pe Oltcit incepand din 01.03.1989:cele romanesti au clema mare de fixare(60.00.556.111),cele frantuzesti SEIMA clema mica(95.544.408):
user posted image
user posted image
user posted image

<span class='edit'>5 Feb 2014, 22:43:</span>
QUOTE(12TRS @ 5 Feb 2014, 15:23)
Domnule, esti doctor in Oltcit-uri smile.gif. Multumesc pentru informatii sunt mai mult decat pertinente.

Ma lasi..... smile.gif
Imi cer scuze pentru tonul folosit dar ma enerveaza zvonurile astea colportate de tot felul de pensionari.
Albert Einstein
Ultima sosita in familie... smile.gif

[attachmentid=1627932171] [attachmentid=1627932172]
harby ;))
An 74 cumva ? Super masinuta !
Albert Einstein
73 smile.gif
Ov
E clar. Ești pierdut ...
Albert Einstein
radmasa.gif
73 nu aveam.... wacko.gif
Ov
Nici 69 n-ai biggrin.gif
Albert Einstein
Pai asta urmeaza.... cool.gif
Ov
Sa inteleg ca s-ar putea sa avem muzeu dacia in bucuresti?
Daca vrei (contra unui loc de parcare pazit in cadrul muzeului) ti-o pot oferi si pe tovarasa ca si asa nu merg toata ziua cu ea icon_mrgreen.gif
maho
Concurenta la Tiriac (showroom). Bine ca e loc smile.gif
Albert Einstein
QUOTE(Ov @ 14 Feb 2014, 11:55)
Sa inteleg ca s-ar putea sa avem muzeu dacia in bucuresti?


Interesant ar fi un muzeu al marcilor auto romanesti....

14 Feb 2014, 12:09:
QUOTE(Ov @ 14 Feb 2014, 11:55)
Daca vrei (contra unui loc de parcare pazit in cadrul muzeului) ti-o pot oferi si pe tovarasa ca si asa nu merg toata ziua cu ea  icon_mrgreen.gif
*



Mai pune cava intr-o sacosa de rafie la oferta asta.... tongue.gif
danut 69-71
QUOTE(Albert Einstein @ 14 Feb 2014, 00:37)
radmasa.gif
73 nu aveam.... wacko.gif
*


Mai ai ceva treaba pana la 82...eu m-am oprit. wink.gif
ydaniel
Interesante,teoretic delcoul frantuzesc este pt motorul de 1,1.
Albert Einstein
O mica dezmorteala de primavara...

[attachmentid=1627933695] [attachmentid=1627933696]
C@talin
aduceti la viata si un autobuz ? biggrin.gif
Albert Einstein
Autocarul este un Irannational si este al amicului meu Alex (are 2 asemenea vehicule) impreuna cu altele...Eu ma marginesc la masini cu dimensiuni mai reduse.... laugh.gif
andreig1982
cred ca am vazut pe tram club povestea autocarului
foarte pasionat prietenul tau cu rezultate foarte bune
George Hermenean
Frumoasa colectie! Mai baga niste poze cu Oltcitul camioneta. smile.gif
cezarmad
Salutare,

Daca te intereseaza, donez o grila fata de Oltcit noua, a fost montata pe masina iar masina vandalizata cu graffiti si este si ea putin gazata dar se curata.
Masina nu a apucat sa mai circule fiind dezmembrata.
Albert Einstein
Desigur, multumesc, te rog un nr de telefon pe privat sa te pot suna worship.gif
Albert Einstein
Drumul spre casa...

[attachmentid=1627935574] [attachmentid=1627935575] [attachmentid=1627935576]
[attachmentid=1627935577] [attachmentid=1627935578] [attachmentid=1627935579]
[attachmentid=1627935580] [attachmentid=1627935581] [attachmentid=1627935581]
maho
Janta stanga fata trebuie roluita, arata destul de nasol.
Albert Einstein
Da, asa este, in plus au fost vopsite cu anvelopele montate dupa cum se vede....
Mai sunt destule de facut, dar cred ca baza e destul de buna....
Liviu-Florin
Frumoasa achizitie Danut! Asteptam poze cu evolutia ei spre perfectiune, asa cum ne-ai obisnuit pana acum la masinile prezentate de catre tine! smile.gif
cezarmad
"Desigur, multumesc, te rog un nr de telefon pe privat sa te pot suna"

Cred ca nu pot da mesaje private inca, nr. de telefon este 0741.211.443.

Albert Einstein
Olteanul a venit in capitala....

[attachmentid=1627936136]
cezarmad
Arata destul de bine, pare o masina inchegata, putin muncita.

Felicitari pentru achizitie, au ajuns extrem de rare.
Albert Einstein
Multumesc!
Din pacate a stat destul de mult si s-a deteriorat. O sa fie nevoie de ceva munca dar toate la timpul lor....Deocamdata intra in conservare.
Daca cineva vede de vanzare elemente de caroserie noi de Oltcil (aripi fata/spate, usi, capota) il rog sa-mi dea un semn.

[attachmentid=1627936287][attachmentid=1627936395]
ydaniel
M-am apucat de lucru la dacia visinie si atasez aici cateva imagini din timpul lucrarilor!
harby ;))
Spor la treaba !
Vazusem in targ niste stopuri noi de Olcit ,dar nu stiam daca va trebuie
lee50mihai
Pentru ydaniel,
Salut,
Daca vad bine,la setul de tobe pentru visinie folosesti coliere tip tabla stantata (cum se foloseau la inceput).
Daca mai ai nevoie de tipul asta de coliere ,te pot ajuta,sunt noi-noute,in ambalajul original.Si nu vreau nimic pe ele.Donatie in contul =felicitari pentru ceea ce faci.Tu si colegul de forum Einstein.
Apropo-am mai multe bucati si nimeni nu este interesat de ele.
Numai bine !
Si felicitari pentru ce faci.

PS.Tobele sunt Stelco ?
Albert Einstein
Multumesc frumos, o sa le iau cand mai achizitionez alte piese...
Tobele sunt Stelco, intr-adevar.

Harby, lampi spate ptr Oltcit am smile.gif
danut 69-71
QUOTE(Albert Einstein @ 4 Mar 2014, 16:28)
Drumul spre casa...

[attachmentid=1627935574] [attachmentid=1627935575] [attachmentid=1627935576]
[attachmentid=1627935577] [attachmentid=1627935578] [attachmentid=1627935579]
[attachmentid=1627935580] [attachmentid=1627935581] [attachmentid=1627935581]
*


Deja este o onoare pentru un mercedes sa tracteze o dacie. wink.gif ...ce vremuri am ajuns. wub.gif
doktor4carz
A fost o onoare să cărăm și olsit și nu s-a sufocat nimeni...pecunia non olet, după cum frumos spune un proverb neozeelandez. Mi-a căzut puțin gradul, ca mare expert în merțane, să mă scobor de pe aureola mea de starletă și să strivesc corola de minuni a lumii inspectînd un oldshit bășit, dar na...Becheanu e prietenul meu și chiar dacă își cumpără bruască, tot îl iubesc...deși nu răspund pentru perversiunile orale pe care le-aș emite dacă văd folsvagăn frog în hala aia...

Noi să fim sănătoși, că boala vine repede, fugărindu-ne anal...
Albert Einstein
radmasa.gif
Multumesc pentru ajutor Dok worship.gif
O sa caut poza cu tine sub capota Oltcitului si o sa o postez cu mentiunea "angel touch" wink.gif
doktor4carz
madalin78
mult succes cu ceea ce faci .....smile.gif
Albert Einstein
Multumesc! smile.gif

Ultima venita a intrat la cabinetul de intinerire... wink.gif
[attachmentid=1627937995] [attachmentid=1627937996] [attachmentid=1627937997]
danut 69-71
QUOTE(Albert Einstein @ 18 Mar 2014, 23:10)
Multumesc!  smile.gif

Ultima venita a intrat la cabinetul de intinerire... wink.gif  [attachmentid=1627937997]
*


Masina si numarul este predestinat. wink.gif
Albert Einstein
Da, numarul este inversul BEC-urilor mele..... laugh.gif
ydaniel
Luni dupa amiaza,l-am avut oaspete pe Dok,care a binevoit sa-mi dea 206-le sa il plimb nitel rolleyes.gif
Multumesc smile.gif
doktor4carz
Să crești mare și să dezvolți un sex gros și lung peste medie...
danut 69-71
QUOTE(Albert Einstein @ 19 Mar 2014, 01:25)
Da, numarul este inversul BEC-urilor mele..... laugh.gif
*


Daca citesti de la dreapta la stanga, ai sa vezi si finalul. wub.gif wink.gif
Babaq139QMB2
smile.gif bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.