Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ydaniel Remat Service
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
Albert Einstein
Astazi au sosit bunatatile... smile.gif

[attachmentid=1627947995] [attachmentid=1627947996] [attachmentid=1627947997]

Pompa de apa (corp+capac) este pe drum wink.gif
Pana atunci a fost demontata cea veche fara suruburi rupte sau alte neplaceri

[attachmentid=1627947998]

tunderbird
Super! Asta inseamna ca nu v-a ocolit norocul.
mariusciprian78
@ydaniel.......mai daniele esti sigur ca nu in vaselina ti-a cazut telefonul ala?ca eu te stiu pe tine umbland cu apa. tongue.gif pe unde pun mana pe masina numai de vaselina dau icon_mrgreen.gif
ydaniel
Da,telefonul meu este pe fundul Herastraului.
Nu ar strica sa-mi dai si mie un mesaj cu nr tau.
Imi pare rau ca am pierdut si cardul de memorie cu multe poze.]

Dar lucrarile la Dacia 1100 continua si sper sa gasesc si restul de piese-accesorii care imi lipsesc.
Ov
QUOTE(mariusciprian78 @ 31 May 2014, 13:06)
pe unde pun mana pe masina numai de vaselina dau
*



nu esti singurul 022.gif
mariusciprian78
sa nu arunce bunatate de vaselina manjeste tot ce prinde icon_mrgreen.gif
sau nu o mai avea carpe de sters pe maini? radmasa.gif
Albert Einstein
Radiatorul de la Dacia 1100...

[attachmentid=1627948498]
Ov
ce bunaciune naughty.gif
ydaniel
Intr-adevar bunaciune!
Astept pompa de apa sa testez radiatorul si anvelopele! rolleyes.gif
Albert Einstein
Vine si pompa.... wink.gif

[attachmentid=1627948777]
danut 69-71
@ydaniel

Sper ca refaci fiecare filet, pui vaselina pe surub si peste 45 de ani, tot asa usor le scoti.
ydaniel
Pai asa voi face!Sper sa nu mai umblu vreodata acolo!
Mai am nevoie:
-cheder tabla radiator
-palnie admisie aer cu aripioare intregi
-tabla neagra de sub bord
-saibele de la timoneria schimbatorului de viteza

IN principiu sunt interesat de orice piesa noua de Dcaie 1100.
Ov
Abia aștept s o văd la cel mai important concurs din România. Merită să fie prezentă și de ce nu, sa și câștige!
Albert Einstein
laugh.gif Nu prea sunt concurenti la sectiune?
ydaniel
AZi am scos putin 1100 la padure!
tavi_dacia1100
Superba masinuta! Arata intr-un mare fel, felicitari!
Albert Einstein
Cam asta a iesit in final....

[attachmentid=1627951707]
Daciotul_98
coolspeak.gif Bec spune totul nu? nedumerire.gif
DACIOTUL_97
QUOTE(Albert Einstein @ 26 Jun 2014, 21:55)
Cam asta a iesit in final....

[attachmentid=1627951707]
*



Frumoasa rau ! wink.gif Intr-adevar BEC-ul spune totul ! naughty.gif
Ov
e cea mai bec masina care-o ai smile.gif
bafta la sinaia!
tarzy
da .... felicitari Dane .... frumusica foc
cata50
Foarte frumos exemplar! up.gif
Albert Einstein
Dupa atata asteptare a sosit timpul sa ne bucuram de masina. Am facut aproximativ 400 km in acest weekend.
Sambata a fost participarea la Concursul de Eleganta de la Sinaia, incheiat pe locul III la clasa automobilelor romanesti
[attachmentid=1627951966] [attachmentid=1627951967]

Duminica am dat o fuga la Piatra Arsa, urcand la 2000m altitudine
[attachmentid=1627951968] [attachmentid=1627951969]

Intoarcerea acasa
[attachmentid=1627951970]

Artizanul renasterii acestei masini, ydaniel...multumiri worship.gif
[attachmentid=1627951971]

Masina s-a comportat exemplar, tinand cont de faptul ca probabil n-a mai parcurs de mult o distanta asa mare. Mai sunt mici amanunte de pus la punct. Impresia unuia care a condus pentru prima data o Dacia 1100 este ca modelul este minunat, masina se conduce foarte usor, satisfactia este foarte mare. Over all Dacia 1100 mi se pare mai "interesanta" decat Dacia 1300... smile.gif
ydaniel
Vreau sa aduc cateva multumiri pt cei dupa forum care m-au ajutat la 1100:
-in primul rand lui Danut Crainiciuc care mi-a adus personal de la Suceava un dinam+conjuctor-disjunctor in stare f buna
-lui Autom care mi-a imprumutat manualele de reparatii
-lui Catalin7070 pt idei si sfaturi
-lui Tunder pt ca a venit sa vada automobilul si mi-a mai comunicat mici secrete si rezolvari a unor probleme
tunderbird
QUOTE(Albert Einstein @ 29 Jun 2014, 15:02)
... Over all Dacia 1100 mi se pare mai "interesanta" decat Dacia 1300... smile.gif
*



Nu pare, ci este! biggrin.gif


29 Jun 2014, 21:00:
QUOTE(ydaniel @ 29 Jun 2014, 17:56)
Vreau sa aduc cateva multumiri pt cei dupa forum care m-au ajutat la 1100:
-in primul rand lui Danut Crainiciuc care mi-a adus personal de la Suceava un dinam+conjuctor-disjunctor in stare f buna
-lui Autom care mi-a imprumutat manualele de reparatii
-lui Catalin7070 pt idei si sfaturi
-lui Tunder pt ca a venit sa vada automobilul si mi-a mai comunicat mici secrete si rezolvari a unor probleme
*



blink.gif Pe mine ma pusesi la coada... sa vezi ce-ti inchid eu telefonul cand o sa ma mai freci la cap... sau acum ai deja sacii in caruta? radmasa.gif
Ov
1. cu radiator nou nu v-a fost frica sa urcati la piatra arsa
2. foiule, da' mie nu-mi multumesti ca te-am tot vizitat si ti-am tot facut observatii (constructive tongue.gif)?
3. recunosc ca mi s-a pus grav pata pe 1100, as vrea si eu una buna la tabla smile.gif
ydaniel
Pai litera T este mai spre coada alfabetului!
Ovule,tu nu mai ai nevoie de multumiri ci doar de o 1100,care sa nu aibe rotile strambe invers mellow.gif
Ov
se indreapta si rotile daca e prin schimbare de arcuri
tunderbird
QUOTE(ydaniel @ 30 Jun 2014, 08:43)
Pai litera T este mai spre coada alfabetului!
*



Pai alfabetul incepe cu A... de la Autom... sau de la Albert Einstein care ti-a oferit obiectul muncii... sau poate de la aiurea in tramvai? radmasa.gif
tarzy
deh Daniele .... cine te-a pus sa fii gentil si sa faci lista de multumiri smile.gif

bafta ta ca masinuta e tare faina .... ca altfel m-as opari si eu un pic ca am iesit din sedinta foarte importanta ca sa vada ochi lu matale una alta radmasa.gif
ydaniel
Multumesc si tie pt vizionare up.gif

Dupa ce am venit de la Sinaia,i-am schimbat garniturile+pistonasele de la etrier,placutele de frana si lichidul de frana.
Capitolul frana era singurul de care nu ma apucasem.
BoR
Urmaresc cu mare drag si admiratie acest topic si va felicit pentru pasiunea deosebita pentru automobilele vechi. Sutica este superba, ca si celelalte masinute care trec prin mana plina de talent si pasiune a lui ydaniel.
Insa cel mai mult admir prieteniile si relatiile personale deosebite care se leaga intre acesti impatimiti ai automobilului!
Felicitari tuturor si la cat mai multe premii!
maho
QUOTE(Albert Einstein @ 29 Jun 2014, 16:02)
Duminica am dat o fuga la Piatra Arsa, urcand la 2000m altitudine
[attachmentid=1627951968] [attachmentid=1627951969]

Cum se prezinta Transbucegiul ? In w/e-ul asta se anunta vreme frumoasa, as scoate-o si eu pe-a mea la aer rarefiat, sa mai uite de problemele cu atestarea... rolleyes.gif
In alta ordine de idei, cam cat de mare ar putea fi diferenta (la efecte) intre un ulei mai ieftin (Elf 15w40) schimbat pe la 5000-6000 km, si unul relativ scump (Motul Classic 15w50), schimbat la ... mai multi km, in conditiile in care eu fac ~ 3500 km/an (80% extraurban) ? unsure.gif
bucatzel
QUOTE(maho @ 3 Jul 2014, 10:19)
In alta ordine de idei, cam cat de mare ar putea fi diferenta (la efecte) intre un ulei mai ieftin (Elf 15w40) schimbat pe la 5000-6000 km, si unul relativ scump (Motul Classic 15w50), schimbat la ... mai multi km, in conditiile in care eu fac ~ 3500 km/an (80% extraurban) ? unsure.gif
*



Ia Elfu', daca faci 3-4000 km / an, si schimba-l in fiecare toamna inainte s-o bagi la iernat. 3-4000 km isi face treaba si un ulei ieftin. Io tot consider ca se face prea mult caz de uleiuri, raportat la cat merg masinile astea.
maho
Am bagat Elf-ul, acum vreo saptamana; cam la 1.5 ani il schimb, si d-aia zic si eu ca parca nu s-ar justifica diferenta (de pret), in cazul meu cel putin.
ydaniel
Pe transbucegi este bun drumul,dar pana acolo pe pasul paduchiosul este dezastru drumul!Maho,tot nu ai reușit sa o atestezi??

Multumesc mult pt aprecieri!
maho
Adineauri am revenit; intr-adevar, superb drum (chiar daca mai e destul de lucru la el), pacat de portiunea (care probabil apartine de primaria Sinaia) proasta dintre intrarea spre Targoviste si Cabana Cuibul Dorului. Full de masini pe sus (inclusiv pana la Piatra Arsa), data viitoare merg in timpul saptamanii, ca-i mai liniste. O sa pun cateva poze la mine pe topic...
Nu, n-am reusit s-o atestez, am pus aici corespondenta dintre mintile luminate (cu lanterna). Astia de aici nu vor sub nici o forma pana nu le trimit aia de la B. ok-ul in scris (dar tot ei se pare ca au facut taraboi la B, iar acum zice-se ca-i blocata treaba si acolo). Speranta e in cei de la Retromobil, sau daca nu, in justitie (desi, dupa cum am mai zis, nu pt. o hartie mi-am facut masina).
Cat despre aprecieri... pai dupa asemenea masini e greu sa nu intorci capul. wub.gif
ydaniel
Trebuie sa nu te lași pana nu o atestezi!
Putinele automobile românești care au mai rămas TREBUIESC salvate si atestate!
Mie drumul transbucegi mi se pare o inutilitate maxima,cred ca a fost facut doar pt a vinde terenurile aferente Șoselei,mai ales ca pe malul stâng al lacului Bolboci a apărut asfalt,dar pana acolo tot macadam este.
tunderbird
http://www.okazii.ro/alte-accesorii-si-con...100--a124343773

Parca la Sinaia ziceai ca esti in cautare de asa ceva... sau memoria imi joaca feste?
Albert Einstein
Multumesc frumos, am asa ceva, i le-am dat lui Daniel care le-a si schimbat, dar ii place lui sa se planga.... tongue.gif Vrea sa faca stocuri uriase de pieces d'origine laugh.gif
tunderbird
QUOTE(Albert Einstein @ 9 Jul 2014, 15:30)
... dar ii place lui sa se planga.... tongue.gif  Vrea sa faca stocuri uriase de pieces d'origine laugh.gif
*



Am bagat de seama! sleep.gif
ydaniel
Orice piesa noua de origine este folositoare,chiar si ca decor!
tunderbird
Mai ales ca decor! biggrin.gif
ydaniel
În urmă cu vreo două săptămâni am fost împreună cu prietena mea si Dacia Sport,într'o vacanță în Dobrogea de Sud!

6 Aug 2014, 11:28:
Am mers cu 80-100km/h,consumul fiind undeva la 5-6%.
danut 69-71
Superba masina dar si peisajul. wub.gif
maho
... Si consumul ! biggrin.gif
Parca pe la ~ 85 e "economicul" la clasice, nu stiu la "sportiva".
Albert Einstein
Dobrogea de sud inseamna Bulgaria... wink.gif
Albert Einstein
Se lucreaza... wink.gif Dupa vopsire va ajunge la garajul lui ydaniel pentru echipare, reglaje, tectilizare, etc.

[attachmentid=1627961266]

DACIOTUL_97
Spor la treaba ! wink.gif
Albert Einstein
Multumesc!

Da azi a mai poposit o masina in "gradina" la mine...
Multumiri lui Ydaniel smile.gif

[attachmentid=1627961559]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.