Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Astra refuza daune pe Casco
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2
Nelly
Buna ziua si sper sa ma puteti ajuta cu un sfat. sa povestesc de la inceput.
In august am avut nenorocul sa ma loveasca din spate unu' ( m-a proiectat in cel din fata, dar acesta a plecat, si-a ridicat numarul si dus a fost; nu ma intrebati de ce n-a stat, nu mi-a stat capul la asta).
Mi-a dat omul RCA-ul fara discutii. Nu aici e problema. A doua zi, ghinionul s-a tinut scai si mi s-a crapat parbrizul de la o piatra. Am Casco la Astra. Intamplator, si cel care m-a lovit avea RCA tot la Astra. Am mers sa deschid dosarul de dauna pe RCA pe 24 ( mi-am zis ca dc tot amandoua politele sunt la Astra, poate vrea inspectorul de daune sa puna si parbrizul pe RCA; nu a fost posibil. A doua zi am deschis dosar de daune pt parbriz, pe polita mea Casco. Dupa ce am asteptat o groaza pana au venit piesele , ma suna azi de la service ca factura pt parbriz a fost refuzata la plata si ca eu stiu. Reiese ca ei mi-au trimis o notificare ( pe care n-am vazut-o decat azi) prin care eram anuntata ca nu vor plati parbrizul, pe motiv ca i-am mintit si dau articolele

6.5.c) simulare a producerii riscului/evenimentului asigurat, rea-credință în
formularea cererii de despăgubire, exagerare cu intenție a gravității
evenimentului asigurat, folosire spre justificare a unor mijloace sau
documente mincinoase sau frauduloase, modificare sau alterare cu
intenție a urmelor și rămășițelor producerii evenimentului asigurat., coroborat cu inca un articol

16.2. In situația în care, Asiguratul a furnizat declarații/informații false
și/sau incomplete, în măsura în care acestea sunt esențiale pentru
încheierea/derularea contractului de asigurare, Societatea are dreptul
de a rezilia unilateral contractul, printr-o scrisoare recomandată, fără
îndeplinirea vreunei alte formalități.

Si inca nu am primit raspuns la factura pe RCA, abia maine o trimite service-ul pe aceea.

Deci, ce fac?
Marian66
pai in august ai avut evenimentele, da? si pe 24 august ai deschis dosar? si ai stat cu masina in service dupa piese 2 luni jumate? nu inteleg exact situatia, mai vino cu detalii ca sa pot sa inteleg inlantuirea asta de eveniment
mie mi se pare foarte ciudat ca ti-au refuzat parbrizul pe casco, unde orice mod prin care se sparge e asigurat (cad pietre, copaci, pasari, accident, etc.).

oricum, tu ai o MARE parte de vina ca nu ai facut constatarea la Politie, pentru ca erati 3 masini implicate
Nelly
Constatarea s-a facut imediat la politie pentru dauna spate-fata ( numai ca a treia masina, cea din fata mea, a sters-o rapid, ma gandesc ca poate avea vreo prob soferul, baut, ITP expirat, samd), s-au trecut avariile in procesul verbal ( evident, fara parbriz, ca inca nu se intamplase asta). Asta se intampla pe 19 august, eram in concediu. Pe care ni l-am continuat, si am deschis dosarul de dauna la intoarcere, pe 24 august. Daca inspectorul de daune nu a fost de acord sa treaca parbrizul pe RCA, a doua zi sotul meu, a mers la Astra sa declare si parbrizul, si a declarat ca incidentul s-a petrecut pe 25 august. Din acest motiv, ei spun ca a comis fals in declaratii si de aceea nu vor sa plateasca dauna cu parbrizul. . Am dus masina in service, pana ne-au demontat-o, au facut poze, au trimis necesarul de piese la asigurator pentru un preaccept de plata, s-a facut 5 sept. Au pus-o la loc, asa cum s-a putut si am cerut-o inapoi, pana vin piesele. Si piesele au venit abia pe 21 oct. Am dus masina iar pentru reparatii ( cand au demontat-o din nou, au descoperit ca mai tb o piesa, a mai durat 6 zile pana a venit si aia si abia azi e gata masina. Long story, stiu.
Si repet, nu stiu inca ce se va intampla cu devizul pt dauna pe RCA.

Smiley
QUOTE(Nelly @ 10 Nov 2011, 16:51)
.........Deci, ce fac?
*



din ce inteleg eu, pe 19 ati avut un accident, pe 20 s-a crapat parbrizul de la o piatra, pe 24 v-ati dus la asigurator si ati deschis dosar de dauna pt primul accident iar pe 25 ati declarat ca parbrizul a fost spart in aceeasi zi.
pe 24 asiguratorul mai mult ca sigur ca a facut si poze masinii, asa ca sfatul meu ar fi sa va interesati daca ei doar v-au respins cererea de despagubire pe casco sau au si facut plangere la politie pentru tentativa de frauda. in functie de asta e posibil sa aveti sau nu nevoie de un avocat.
Marian66
nu se complica cu tentativa de frauda si alte nebunii. ei au actionat doar contractual


problema e in felul urmator:
- ati fost la politie;
- la politie s-au trecut orientativ zonele si piesele avariate pe procesul-verbal. parbrizul nu apare acolo;
- dupa ce ati fost la politie v-a crapat parbrizul;
- v-ati dus la asiguratorul celui vinovat de producerea accidentului, cu masina lovita din accident si parbrizul spart; desi in procesul-verbal facut la politie (autorizatia de reparatie) nu aparea si parbrizul, v-ati gadit sa spuneti ca si parbrizul s-a spart tot in accident, ca sa se despagubeasca tot pe RCA si eventual sa nu mai platiti voi majorare/franciza la CASCO - acum, din moment ce pe autorizatia de reparatie nu aparea si parbrizul, nu stiu ce a fost in mintea voastra.
- asiguratorul a vazut ca in autorizatia de reparatie nu apare si parbrizul si v-a trimis la plimbare cu el. asta se intampla pe 24 august.
- pe 25 august v-ati dus la asigurator si ati spus ca s-a spart parbrizul, in aceeasi zi (!!!) desi cu o zi inainte, pe 24, era la fel de spart, si asiguratorul a vazut asta cand a facut poze. DECI, pentru ca ati mintit aici, nu vi-l despagubeste. De ce nu ati putut sa fiti sinceri si cand v-ati dus pe 25 la Astra pentru parbriz n-ati spus ca s-a spart pe 19 sau 20, cand s-a intamplat in realitate?!

ca pana acum Astra are dreptate, ati mintit.
klaus
Deci:
pe 24 s-a dus cu RCA-ul si i-a spus inspectorului de parbriz, pe care l-a constatat atunci (pe 24) ca fiind spart si i-o fi facut si o poza...
Pe 25 s-a dus din nou si a declarat ca parbrizul care era spart pe 24 (si constatat de asigurator ca era spart pe 24) s-a spart pe 25!

Foarte, foarte tare!

Cum ar veni fals in declaratii si tentativa de uz de fals (ca sa zic asa)!
Si a dracu asigurator invoca niste mizilicuri gen furnizarea de informatii false in cererea, si din cauza asta e un bulangiu si refuza despagubirea.

As putea sa imi permit sa intreb daca "sotul" dvs a implinit 18 ani? Sau daca a mai iesit din casa din cand in cand, macar sa ia o paine, sa se mai loveasca si el de niste treburi prin viata?
Nelly
Ok, m-am lamurit cu asta. Doar au refuzat plata pe casco, n-au facut plangere. Si da, parbrizul era spart cand s-au facut pozele. Nu stiu exact ce a discutat sotul meu cu inspectorul de daune cand a deschis dosarul, deocamadata nu reusesc sa iau legatura cu el. Nu spun ca asiguratorul e bulangiu, coincidenta a facut ca a doua zi sa mi se sparga parbrizul. Nu e ca si cum mi-am facut casco pe 24 si pe 25 m-am dus sa deschid dosar de daune.

Am fost la astra si am vazut declaratia sotului. Daca nu i-au acceptat parbrizul ( ca nu era trecut in PV de constatare a accidentului) de ce l-au mai lasat sa-l mentioneze in declaratie? Ca le spusese ca are si casco. sau puteau sa-i spuna sa deschida mai intai dauna pe casco, si apoi pe rca si n-as mai fi avut problema asta.

Acum mai am o nelamurire. M-am uitat pe date.
Sotul meu a deschis dosarul pt parbriz pe data de 5 sept, declarand ca evenimentul s-a petrecut pe 25 august. Ei spun ca mi-au trimis notificarea pe 22 sept, ( notificare pe care n-am primit-o) Nu stiu exact ce termene exista pentru declararea incidentului, pt refuzul la plata. Daca au observat neconcordanta, de ce au mai dat acordul pentru comandarea parbrizului? Daca as fi primit notificarea respectiva la momentul cand ei zic ca au trimis-o, sa zicem ca as fi abordat altfel problema. imi inlocuiam parbrizul in regie proprie si nu ajungea la 19 mil.

Multumesc pentru informatii.
klaus
A, treaba e si mai tare, a si scris in prima declaratie ca e spart parbrizul, nu a zis-o doar pe gura. Din ce in ce mai bine!

Legat de notificare: sa va arate o dovada a faptului ca ati primit-o...
Nelly
Mie mi s-a aratat doar o copie xerox a declaratiei, in care e subliniat "parbriz" cu markerul ( oare ce de nu mi-a aratat originalul). Da, asta am cerut si eu, o confirmare de primire, ca cica ei au trimis notificarea prin urgent curier. Eu, de fiecare data cand am primit ceva prin urgent curier, am semnat de primire. Lucru care acum nu s-a intamplat.
klaus
Pai poate fac si ei un fals in declaratii (ca au trimis si de fapt nu au trimis, dar spun asa sa se incadreze intr-un termen contractual care daca e depasit sunt buni de plata). Eu le-as bate un pic obrazul...
Nelly
Oricum, situatia e nasoala. O sa buchisesc termenii aia contractuali, sa vad dc gasesc ceva. Bineinteles ca o sa insist sa vad confirmarea de primire a notificarii si originalul declaratiei ( dupa ce aflu si cum anume a formulat sotul meu exact). Acu ma gandesc sa nu apara probleme si cu acceptul de plata pentru reparatia pe RCA.
vad_sunete
nu vor sa despagubeasca parbrizu pt ca vreti sa il puneti pe rca. si e normal sa refuze pt ca nu s-a spart in accident. ai incercat sa deschizi dosar de dauna pe casco si nu l-au schiombat? m-as mira
Marian66
la RCA nu au cum sa existe probleme pentru ca sunt reglementate prin lege termenele de plata; din momentul in care dosarul de dauna este complet (declaratii+deviz), in 14 zile trebuie facuta plata. si au trecut 14 zile de ceva vreme.
la CASCO problemele stau altfel pentru ca fiecare firma are alte reguli, care sunt specificate prin contract.

problema este ca dvs. (de fapt sotul, dar asta e, acum se sparg oalele in capul dvs.) ati incercat cu adevarat sa fraudati asiguratorul: ati vrut sa reparati o dauna dintr-un eveniment acoperit de casco (piatra sau ce o fi fost) ca provenind dintr-un eveniment acoperit de RCA-ul altei persoane. nici nu mai conteaza faptul ca asiguratorul dvs. casco si cel rca (impotriva caruia casco urma sa se indrepte prin regres) sunt unul si acelasi, dar nici nu avea ce sa mai caute parbrizul in prima declaratie, din moment ce nu era in autorizatia de reparatie de la Politie.

cel mai probabil sotul dvs. s-a dus la Astra, ca si pagubit pe RCA, si a spus (si a declarat) ca in urma accidentului i s-a spart si parbrizul. inspectorul i-a spus ca nu ii despagubeste parbrizul pt. ca nu e trecut in autorizatia de reparatie. dupa vreo 2 saptamani, sotul s-a dus la Astra, ca si asigurat CASCO, si a declarat ca si-a spart parbrizul in urma unui alt eveniment decat cel declarat anterior. acum, evident ca nu e acolo un big brother care sa vada si sa auda tot, dar dupa ceva timp, cand masina era deja prin service (deci se si facuse un dosar de dauna), cineva de la Astra s-a prins de cele 2 declaratii care se bat cap in cap.

Acum, parerea mea este ca acel cineva s-a prins prea tarziu. Adica deja se daduse acceptul de plata pt. parbriz. Buba e ca nu prea aveti ce sa faceti, pt. ca daca faceti gura prea mult, se vor duce la Politie.
Contractual aveti dreptate si nu prea, ar fi o sansa in instanta, dar nu stiu daca v-ar placea sa aveti sotul urmarit penal (si cred ca nici lui). Singura sansa ramane sa vorbiti cu inspectorul de la Astra si sa ii explicati situatia, ca dvs. ati ”gresit” cand i-ati mintit, si ca ei au ”gresit” cand v-au notificat prea tarziu. Repret, contractual cam aveti dreptate, pentru ca probabil ca ei au un termen in care pot refuza plata, si desi articolul mentionat de ei se aplica, termenul trecuse.

In fine, eu asta as face in locul dvs., as incerca o negociere cu Astra, bazandu-ma pe faptul ca si ei si-au incalcat niste obligatii din contract, si eventual m-as folosi de situatia asta pentru a-i scoate ochii sotului vreo 20 de ani de acum incolo smile.gif
klaus
Si daca sotul spune ca a fost o eroare materiala de redactare si de fapt a vrut sa scrie 23 in loc de 25? Sau 15 in loc de 25. Sau ceva care sa semene cu ce a scris el acolo.
Nelly
@vad_sunete Chiar asa am si facut, am deschis dosar separat pt parbriz si ei asta refuza. ( cu mentiunile aferente)

@Marian66 din cate m-am documentat eu, pt RCA ei trebuie sa faca plata in 14 zile de la data finalizarii dosarului, adica inclusiv factura proforma de la service ( care abia azi a fost transmisa), deci timp mai este. Nu conteaza cine este de vina, eu sau sotul, urmarirea penala iese din discutie, astept sa pot vorbi cu el si sa decidem cum facem.

@klaus Nu stiu ce sa zic, odata ce a semnat ca s-a intamplat pe 25.08....si-a asumat responsabilitatea, nu? Legal, asa se argumenteaza, nu? N-am cunostinte juridice, atat ma duce logica. Probabil ca putea spune ca avaria parbrizului a avut loc chiar in timp ce mergea spre asigurator sa deschida dosarul de dauna pe RCA, nu? Adica pe 24.

Polita a fost incheiata prin intermediul unui broker, maine va discuta cu inspectorul, banuiesc ca stie sa puna altfel problema. Intentia nu a fost de a frauda asiguratorul ( voiam sa scutim niste hartogaraie), gandindu-ne ca banii vor veni din acelasi loc.
klaus
Reparatia pe RCA presupunea pe viitor malus mai mic la CASCO.
Orice reparatie pe casco duce la prime mai mari anul urmator. Ori sotul a incercat un tertip in acest sens (din punctul lor de vedere). Plus ca la casco poate exista si o fransiza, care nu exista la rca.
E o tentativa de inselaciune, indiferent ca banii vin si de la casco si de la rca de la acelasi asigurator.
Nelly
QUOTE(klaus @ 10 Nov 2011, 21:11)
Reparatia pe RCA presupunea pe viitor malus mai mic la CASCO.
Orice reparatie pe casco duce la prime mai mari anul urmator. Ori sotul a incercat un tertip in acest sens (din punctul lor de vedere). Plus ca la casco poate exista si o fransiza, care nu exista la rca.
E o tentativa de inselaciune, indiferent ca banii vin si de la casco si de la rca de la acelasi asigurator.
*


N-am fransiza la CASCO. Sincer ( nu asta conteaza acum, nu doresc sa va conving), nu a avut in minte niciunul din motivele mai sus enumerate, dar imi dau seama ca asa se vede de pe partea cealalta a baricadei. O sa va spun cum se va finaliza toata treaba. Si spuneti ca nici in instanta nu sunt sanse mari de castig? ( mai ales cu posibila acuzatie de tentativa de inselaciune)
Marian66
QUOTE(Nelly @ 10 Nov 2011, 22:06)
din cate m-am documentat eu, pt RCA ei trebuie sa faca plata in 14 zile de la data finalizarii dosarului, adica inclusiv factura proforma de la service ( care abia azi a fost transmisa), deci timp mai este.
*



legea si normele ei de aplicare spun ”Asiguratorul RCA are obligația de a efectua plata dosarelor de dauna, în maxim 10 zile de la data depunerii ultimului document necesar stabilirii răspunderii și cuantificării daunei.” Am ramas eu in minte cu 14 pt. ca eu numar de obicei 14 ca sa ma pun la adapost si de explicatia ”10 zile lucratoare”. Nu deschid si discutia asta. Dupa parerea mea, din momentul in care la dosar s-a depus si devizul, se poate cuantifica dauna. Dupa parerea altora, e nevoie si de factura. N-am ajuns pana acum cu ideea asta si in instanta ca sa aud si jurisprudenta. smile.gif

Klaus a punctat foarte bine, din punctul de vedere al Astra, cu asta ati incercat voi sa ii prejudiciati: fransiza si majorarea de anul viitor.

Referitor la faptul ca a semnat, tocmai la asta se refera eroarea materiala, ca a iesit 9 in loc de 7 cand ai scris. Dar depinde ce a declarat, daca parbrizul s-a spart sau nu in accident.
Nelly
QUOTE(klaus @ 10 Nov 2011, 20:51)
Si daca sotul spune ca a fost o eroare materiala de redactare si de fapt a vrut sa scrie 23 in loc de 25? Sau 15 in loc de 25. Sau ceva care sa semene cu ce a scris el acolo.
*




Ok, si care ar fi procedura de indreptare a acestei erori materiale? O declaratie pe proprie raspundere?

LE: Am vorbit cu sotul si le-a spus inspectorilor de la daune care au instrumentat cele doua dosare exact adevarul, exact cum s-au intamplat lucrurile. Si a fost consiliat de unul din consultantii de acolo sa declare pe 25 august evenimentul cu parbrizul.
Smiley
eu vad doar 2 iesiri din situatia asta:
-o negociere cu asiguratorul, eventual sa acoperiti voi o parte din paguba. brokerul ar ajuta destul d emult la asta. avantajul principal e ca se evita problemele de natura penala
-instanta. neaparat avocat bun, care sa fie constient de posibilitatea depunerii unei plangeri penale si de modurile in care ea poate fi evitata.
Nelly
Multumesc de sfaturi si pareri, o sa va zic cum se termina telenovela.
Marian66
cum s-a terminat?
Nelly
Deci, am mers si am declarat eroare materiala. la inceput mi s-a spus ca nu pot face eu asta, sa vina sotul, ca da mai bine, ca dosarul e deja inchis, etc, etc. Am fost atat de convinsa de ceea ce sustineam ( cerusem si sfatul unui avocat) incat directorul centrului de daune a sunat si el un avocat si i s-a confirmat ca am acest drept, sa fac cerere de indreptare a erorii materiale in absenta sotului. Cererea s-a aprobat si a mai durat cateva zile pana au autorizat cei de la Bucuresti redeschiderea dosarului. Asa ca pana la urma s-a rezolvat, parbrizul a fost platit, dauna pe RCA a fost si ea platita si eu am luat azi masina.

(ca o paranteza, chiar sunt ghinionista, ma duc rapid sa schimb cauciucurile si descopar la vulcanizare ca imi lipsea antifurtul; desfa prezoane daca ai cu ce) Sun la service, cica nu-i la ei, vorbesc cu sotul ( cica era in trusa de scule cand a plecat el), sun iar la service, cauta printre piesele schimbate si ghici ce, era acolo.
Marian66
asa e cu antifurturile astea, le cresc picioare si umbla si ele prin servie smile.gif)
bine ca ati rezolvat!
astept si eu totusi ziua cand panarame de oameni gen inspectori de daune/directori de agentii/etc. nu o sa-si mai dea cu parerea cand nu stiu, si o sa intrebe. daca ala nu stia ce inseamna indreptarea erorii materiale, nu avea voie sa-ti zica ”nu se poate”, trebuia sa intrebe din prima; ca sa nu mai zic ca si inspectorul de la primul dosar daca gandea un pic nu-l mai imbarliga pe sot sa scrie ce a scris..
Madriann
"Fecilitari" si atentie la declaratii pe viitor.
klaus
QUOTE(Marian66 @ 24 Nov 2011, 13:57)
daca ala nu stia ce inseamna indreptarea erorii materiale, nu avea voie sa-ti zica ”nu se poate”,
*

Pai de ce sa stie? Ca lumea nu e informata asupra unor "fineturi legale" de genul asta, si nu le foloseste nimeni decat cei informati.
Pana si statul pe toate declaratiile pe care le dai la el scrie doar de "falsul in declaratii", nu concepe si "eroarea materiala" ca fiind posibila.
Daca statul isi permite, astia de la privati de ce nu si-ar permite si ei?
maho
QUOTE(klaus @ 24 Nov 2011, 15:19)
Pana si statul pe toate declaratiile pe care le dai la el scrie doar de "falsul in declaratii", nu concepe si "eroarea materiala" ca fiind posibila.
Daca statul isi permite, astia de la privati de ce nu si-ar permite si ei?
*


Buna idee, de retinut.
Executron
QUOTE(klaus @ 24 Nov 2011, 15:19)
Pana si statul pe toate declaratiile pe care le dai la el scrie doar de "falsul in declaratii", nu concepe si "eroarea materiala" ca fiind posibila.
*



Si ce rost ar avea sa se faca mentiune pe inscrisurile pe care le semnezi eventualitate unei erori materiale?

Fiind eroare, deci fara vinovatie, nu se poate prevede. Si in plus nu atrage consecinte pe plan penal.

In schimb statul vrea ca tu sa stii sigur ca daca CU INTENTIE "declari stramb" atunci va veni impotriva ta sa stinga.. raportul juridic penal nascut cand ai declarat stramb. biggrin.gif... Si in plus scapa si de act si de efectele sale.

Eroarea materiala... e o complicatie. laugh.gif
Highwayman
Un service cere insolventa Astra Asigurari:
http://www.cotidianul.ro/un-service-auto-c...igurari-166753/
T.rac3Er
doh, pai nu stii povestea cu csa si astra? ar fi chiar culmea sa isi taie craca. pe money channel s-a facut un reportaj foarte frumos si detaliat pe tema asiguratorilor, a mafiei, si a fluxului de bani, cu toata coruptia, si cazurile de frauda.
putin sa te documentezi sa ai tarie in tine la misculatiuni si scapi basma curata cu orice frauda contra firmelor de asigurari, caci de fapt ei singuri se faulteaza pt a trage niste bani de la stat...
anyway...randurile mici si esentiale care fac diferenta
T.rac3Er
scuze de link, dar ca o continuare a declaratiei mele de mai devreme, care confirma aservirea csa intereselor firmelor "supervizate"
http://www.4tuning.ro/asigurari-auto/noua-...r-ri-11668.html
maho
Primita pe mail:
"Aveți mare grijă la asigurările „gratuite” oferite de Astra

În timp ce unele companii si brokeri instruiesc și informează oamenii în legătură cu Reforma de Sănătate, alte firme au găsit un mijloc neortodox de a strânge adeziuni și cu toate acestea CSA-ul nu se mai sesizează.

Societatea Astra a scos pe piață un produs pe care îl oferă gratuit oamenilor (o asigurare de sănătate pe un an de zile în valoare de 40 lei). Persoanele care semnează această poliță „gratuită” își dau consimțământul ca în eventualitatea în care vine reforma sănătății, Societatea Astra să încheie pentru ei „asigurarea socială de sănătate” fără a le mai cere consimțământul. (cap 11).

Aceasta este probabil cea mai mare înșelatorie pe care am putut-o vedea într-o asigurare (practic nu-ți oferă aproape nimic, dar îți fură dreptul de a decide la ce casă privată de sănătate să aderi).

Această așa zisă asigurare nu ar trebui s-o semnați, chiar dacă vi se va spune că este gratuită, din 3 motive:

- Practic, este foarte puțin probabil să aveți nevoie de serviciile medicale promise.

- Este greu să îndeplinești condițiile impuse pentru a beneficia de acele servicii medicale.

- Cand se va emite legea referitoare la reforma sănătății, această societate de asigurare, în baza acestei polițe de asigurare va decide în locul dumneavoastră la ce casă privată de sănătate să vi se vireze banii.

Avertizați-vă toți cunoscuții să fie foarte atenți la ce semnează și cu cine. "
maho
Si confirmarea :
http://www.wall-street.ro/articol/Finante-...ewsletter-Daily
QUOTE
La sfarsitul anului trecut, compania Astra Asigurari a decis sa ofere cadou clientilor, la orice tip polita de asigurare incheiata, o asigurare facultativa de sanatate in valoare de 40 de lei, gratuita in primul an de zile. Contractul asigurarii facultative de sanatate are insa un capitol (n.r. 11) care se numeste Novatie si care specifica faptul ca atunci cand Legea va intra in vigoare si Astra va lansa o casa de sanatate, asiguratul este transferat automat, iar polita devine contract de asigurari sociale. In contract spune ca asiguratorul poate sa faca automat novatia.

Dormiti linistiti, CSA vegheaza ! icon_mrgreen.gif
juann
Mi-am facut o asigurare casco la ASTRA cu plata in rate si fransiza 100 eur. Vreau sa va intreb daca sunt ok la casco cind e vorba de daune. Am ales ASTRA deoarece era cel mai ieftin casco de pe piata.

Am optat sa platesc asigurarea in rate insa am platit numai o rata. Daca nu mai platesc ratele la ei pot sa-mi faca ceva?

kikked
Lui Klaus nu i-a multumit nimeni. sad.gif
sindrom
QUOTE(juann @ 29 Nov 2012, 00:36)
Mi-am facut o asigurare casco la ASTRA cu plata in rate si fransiza 100 eur. Vreau sa va intreb daca sunt ok la casco cind e vorba de daune. Am ales ASTRA deoarece era cel mai ieftin casco de pe piata.

Am optat sa platesc asigurarea in rate insa am platit numai o rata. Daca nu mai platesc ratele la ei pot sa-mi faca ceva?
*




Decat la Astra, mai bine deloc. Si la orice companii de genul.
Anul trecut am avut la Astra si m-am chinuit ceva sa imi repare masina.
juann
Voi ma faceti sa nu mai platesc rata urmatoare la astra.
Ce stiti de Allianz se merita sa merg pe mana lor?
Madriann
Absolut!
marksman
Allianz si Generali sunt OK. Allianz insa sunt nesimtiti. Pentru o dauna de 800 de lei m-au marit prima cu 200 de euro.
kosasig
QUOTE(juann @ 29 Nov 2012, 00:36)

Am optat sa platesc asigurarea in rate insa am platit numai o rata. Daca nu mai platesc ratele la ei pot sa-mi faca ceva?
*



Pai chiar ca nu o sa iti faca nimic daca dupa 15 zile de la scadenta primei rate neplatite vei avea vreo dauna ! smile.gif
cristi_eftimie
Astra refuza plata unei daune reparate pe CASCO!!!!
niste tepari,......
Sa va descriu ce am patit eu in calitate de nefericit asigurat RCA la Astra
Din nefericire am produs un accident cu auto propriu prin mai 2011,avariind un auto care detine polita Casco
Doamna pe care am accidentat-o si-a reparat masina pe CASCO,aia urmand sa-si recupereze paguba de la ASTRA
Acum ceva timp m-am trezit citat la tribunal,alaturi de Astra,in dosarul de dauna deschis de doamna,pentru ca ASTRA refuza plata celor de la Casco
Intrebarile mele sunt:
ce se intampla daca nu ma prezint la tribunal?
care sunt sansele ca eu sa ajung sa platesc devizul celor de la CASCO?
deja primul termen a fost pe 15 noiembrie,si din cvasimotive,nu m-am prezentat,iar acum cateva zile am primit o a doua citatie,pentru luna februarie a anului viitor
kosasig
Sa ajungi sa platesti tu prejudiciul nu sunt sanse , bineinteles ma refer la cazul in care evenimentul a fost real . Referitor la prezenta in sala de judecata nu se poate sti , difera de la caz la caz, in functie de decizia judecatorului. Dar ca un bun cetatean, te-ai putea prezenta macar o data !
cristi_eftimie
evenimentul s-a produs,am si martor care poate sustine asta(era cu mine in masina), imi pare tare rau ca nu am facut poze,(greseala mea)
ce mi se pare mie ciudat,si cred ca si celor de la Astra,este costul reparatiei,aprox 4000 lei pentru bara spate,care era zgariata,la fel si lampa numar,si lampa dreapta spate,daca vezi devizul alora de la CASCO,te bufneste rasul,la ce preturi au pus
asta e,daca timpul imi va permite,poate ca o sa ma prezint la urmatorul termen de judecata
juann
Am facut un calcul la allianz si mi-au evaluat loganul la 3770 eur pe cind la astra e la 5150 euroni.
SandelBS
In ce conditii creste prima de asigurare CASCO? Eu am de 3,5 ani la Astra si am avut daune de 6500 RON, dar nu s-a marit nimic.
Shush
De obicei creste daca valoarea despagubirilor e mai mare decat suma platita de tine. Daca ai avut 6500 in 3 daune atunci se intelege, dar daca ai avut o singura dauna de 6500 sincer ma mir ca nu ti-a crescut prima.
SandelBS
4 daune am avut: 400 (oct 2009)+800 (feb 2010)+3500 (dec 2010)+1800 (aug 2011)= 6500 RON , ca plati de prime de asigurare am avut primul an gratis, dupa care 369 EUR/an), inceput contract in iun 2009.
betamax
Sandele, vad ca nu trece anu' fara daune. Esti pericol public sau vrei sa falimentezi societatea de asigurari ?
Shush
Daca masina e in leasing atunci ai contractul pentru toata perioada. Avantajul e ca nu iti creste prima in caz de accident, dar dezavantajele sunt ca nu poti pleca la alta firma pentru o oferta mai buna si ca nu iti scade prima proportional cu devalorizarea masinii.
SandelBS
Da, este in leasing.

Betamax, prima dauna e pt spargere geam pt furt, urmatoarele 2 sunt din parcare si ultima e parbriz de la piatra alta masina. Niciuna accident cu altcineva smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.