Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Academia Romana de Tuica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
Victoras2001
Ratiai drecu de hodorogi. Ati ramas cu amintirile. Si alea sterse.
dizzy
Tuica de la Cluj Napoca, invechita la mine in camara.
Noroc cu criza ca am inceput sticla.
Nu vreau nimic doar ma laud.
Marty
QUOTE(corbex @ 13 Nov 2011, 19:48)
Iti placea armonia dintre voce si buci, nu?
*

Mos nebun! radmasa.gif


13 Nov 2011, 22:44:
QUOTE(Victoras2001 @ 13 Nov 2011, 19:46)
Ba bou cu þîþe. La ambele emisiuni sunt niste voci de lesini.
*

Poate-mi intelegi afectiunea vis-a-vis de scatofagii inainte mentionati:

http://xfactor.a1.ro/video/emil_vranceanu_...i_cum_canta-495
http://xfactor.a1.ro/video/juratii_s_au_ce...l_vranceanu-498
radian
Unde-s vremurile cand romanul baga tuica la greu si asculta manele? Am evoluat, Acum analizam tinerele talente, inca nedescoperite...
vet
QUOTE(Markos @ 13 Nov 2011, 19:48)
E din sat de la tine? Mancase ceapa?
*



Ntz.....îi puþeau desuurile!
bygy007
QUOTE(maho @ 13 Nov 2011, 10:45)
care sa foloseasca un butoi de lemn o singura data), isi lasa tot mai putina culoare. Sincer, nu ma asteptam sa iasa asa culoare de la coji, in a mea (v-am zis ca am bagat cate un bat decojit de dud in fiecare bidon) nu si-a lasat aproape de loc. Ma rog, nu stiu cat de sanatoasa o fi, da' de buna, e buna.
@Marty: de la o tuica buna (si galbena) nu te doare capu' ca dupa vischi blush.gif
Antipatici rau, papagalii aia 2 de la xfactor....si nu-nteleg de ce s-au sincronizat asa bine, de-au facut-o in acelasi timp cu ceilalti.
*




butoiu ala de iese tuica galbena e butoi de dud
Markos
ba e butoi de dude dry.gif
Victoras2001
QUOTE(Marty @ 13 Nov 2011, 21:34)
Poate-mi intelegi afectiunea vis-a-vis de scatofagii inainte mentionati:
*


Stiu ma, ca urmaresc emisiunea. Am scuipat televizoru' la faza aia. Exact ce spuneam, n-am cum sa nu ma uit si sa nu ascult asemenea voci doar pentru ca doi din trei sunt cretini.
Pur si simplu nu inteleg cum dracu' de n-au aparut vocile astea pana acum, in timp ce Fizz, Anda Adam, Boschito si cati altii, au facut cariera-n muzica.


Vet, aidicapumieu, bleeeeaah...
b76bgaarh
pai fizz e filioglo di papa... plm.
Shush
QUOTE(Victoras2001 @ 14 Nov 2011, 09:15)
Stiu ma, ca urmaresc emisiunea. Am scuipat televizoru' la faza aia. Exact ce spuneam, n-am cum sa nu ma uit si sa nu ascult asemenea voci doar pentru ca doi din trei sunt cretini.
Pur si simplu nu inteleg cum dracu' de n-au aparut vocile astea pana acum, in timp ce Fizz, Anda Adam, Boschito si cati altii, au facut cariera-n muzica.
Vet, aidicapumieu, bleeeeaah...
*



Bosquito aia sa sti ca mai cantau cate ceva ... cu restul sunt perfect deacord cu tine.
maho
La_"bosqito" parca canta fostul chitarist de la "conexiuni", nu ? Acceptabil, da' nu cred ca au depasit de prea multe ori granitele judetului...
Han Solo
cunosc un nene din asta, 'doctor' in tuica, cum sunt cam 15% din adultii masculi ai romaniei in zona rurala. in fapt cred ca doar in cateva sate (cate unul pe regiune istorica, pentru variatie) avem suficient brain power pentru un LHC al tuicii... toiul higgs.

tipul m-a servit cu o tuica buna - cred eu, nu am cine stie ce experienta - insa de o culoare fascinanta, roscata ca un coniac de buna calitate.

entuziasmat, l-am intrebat daca a 'spart' pentru mine rezerva strategica de licoare de 50 de ani, iar tipul mi-a raspuns dezarmant: aaa, nu, e de anul trecut, culoarea e de la cateva boabe de cafea pe care le-am pus in damigeana...
volint
Suna ciudat dar am vazut doar (eram pe post de covrigar) tuica imbalsamata cu nu stiu ce ceai la pliculet...

Mintea romanului (tuicar) zburda cand e vorba de tuicomicina.
Altis
QUOTE(bygy007 @ 14 Nov 2011, 01:04)
butoiu ala de iese tuica galbena e butoi de dud
*



Astia ai mei folosesc niste betisoare subtiri din corn (copacul, nu accesoriul cornutelor).
corbex
Aici e Academia Romana de Falsificarea Tuicii? blink.gif
ady77
Eu nu pricep, alba va sta-n gat?
Altis
Eu o prefer moka de obicei, indiferent ca e alba sau galbena. blush.gif
De aceea beau alba de la Drobeta, galbena de la Peris si nu comentez niciodata biggrin.gif
ady77
Deja putem sa ne imprietenim si pe facebook tongue.gif biggrin.gif
radian
QUOTE(ady77 @ 15 Nov 2011, 12:13)
Eu nu pricep, alba va sta-n gat?
*



NU-i baga in seama pe cei care n-au prins ideea ca tratamentul de pervenire a afectiunilor cardiace trebuie facut stiintific, adica macar odata pe zi. Pentru academicieni conteaza cantitatea si gustul nu culoarea...
Altis
La ce bun? Mi-a facut nevasta-mea cont sa fure resurse pt FarmVille, CittyVille, etc. Nici nu stiu ce parola am.
Din cand in cand, mai fac misto de ea si o resetez (parola, ca nevasta n-am invatat inca) si imi da un capac "de ce esti ba taran, ca mi s-au ofilit plantele..."
ady77
Pai zi-i ca ai initiat programul PRIMA TUICA, daca vrea acces nelimitat la resursele tale sa iti serveasca zilnic PRIMA TUICA.
marksman
Si a doua cine i-o serveste?
ady77
Amanta, credeam ca e logic tongue.gif
marksman
"A manta" e versiunea feminina a lui "Manta B"?
Altis
Ce este aceea o amanta?
Nu de alta, da sa stiu sa-i explic sotiei cand citeste pe aici... huh.gif
ady77
E parte a programul A DOUA TUICA wink.gif
Altis
Basti ma ca tu vrei sa ma vezi cu ochii saiba! showfinger.gif

Apropos. mi-am adus aminte de o cretinatate de faza facut acum ceva ani:
Mama, e paralela cu alcoolul, nu bea decat din bomboane cu lichior.
I-a dat cineva o sticla de palinca, iar ea, imi zice "ia mama o tuica".
Pe vremea aia, nu prea le aveam cu tuicoasele, a putrezit aia in dulap vre-o 2 ani, pana intr-o iarna cand mi s-a facut de tuica fiarta...
Am pus "tuica" in ibric, ibricul pe aragaz, si imi faceam de lucru pe acolo, cand aud in spate un "puf". Cretinul de mine ia ibricul si-l toarna in chiuveta, crezand ca am rezolvat. Am stat pe ganduri cat sa vad sifonul de plastic al chiuvetei incepand sa curga, apoi am dat drumul la apa si am lichidat incendiul.
Markos
QUOTE(Altis @ 15 Nov 2011, 12:56)
Ce este aceea o amanta?
Nu de alta, da sa stiu sa-i explic sotiei cand citeste pe aici... huh.gif
*


Daca bei tuica de pruna
Chiar si-o baba pare buna sleep.gif
maho
Ca asta ?
[attachmentid=1627767300]
Si dupa aia......[attachmentid=1627767301]
Nu ma lasa inima sa nu le sheruiesc (ce face alcoolu' din om...):
maho
Se duce dracu' invatamantul romanesc, si Academia odata cu el sad.gif
corbex
Nu-i adevarat! Profesionistii nu beau in fata institutului national de statistica, asta-i tot.
yhattori
Marty
Si povestea.
Zippy
Cum sa bei tuica:

http://www.youtube.com/watch?feature=playe...&v=jk49lsoNp68#!
cosmin_2300
radmasa.gif
bygy007
invatati de la profesionisti laugh.gif
corbex
Regele tuicii fierte e Kum.
bygy007
el a facut-o paia de la munte ? ca nu mai stiu blink.gif
maho
O, DA !
[attachmentid=1627772733] [attachmentid=1627772734] [attachmentid=1627772735]
vet
QUOTE(Victoras2001 @ 25 Jan 2012, 06:17)
E aproape imposibil sa ajunga, an de an, boaba de strugure la cantitatea corecta de zahar pentru un anumit soi de vin. Ba e prea mult soare si nu-i apa, ba e apa si nu-i soare si tot asa. Sunt o gramada de conditii de indeplinit pentru a iesi un vin adevarat fara sa pui nimic in el.
Inclusiv in vinurile "alea bune" de le pomeniti voi. Nu sta nimeni sa arunce mii de tone de strugure pentru ca-i mai trebuia broaboanei un mg de zahar.
Despre vinul absolut curat si care nu se caseaza daca-l tragi repede in bidoane mai mici, iar am ceva retineri. La fel, e aproape imposibil ca intr-o vie sa nu fie catva ciorchini mucegaiti. Mai mult decat suficient pentru a compromite tot vinul. Am vazut eu, si nu la o singura persoana, "vin neajutat, sanatos tun si curat nevoie mare". La inceput te cam speli cu el pe dinti dupa care-l baga la tuica, ca se caseaza cu tot trasul lor cu tot.
Pentru a se evita casarea se baga sulf chiar din timpul zdrobirii si tescuirii. Omoara mucegaiul care mai tarziu va casa vinul si totodata se elimina din vin prin fierbere si prin depunerea-n drojdie. A, ca romanul pune cantitatile dupa ureche sau dupa cum l-a invatat vecinul care a vazut la ta-su care a invatat de la bunica-su care facea cel mai bun vin din judet, e alta mancare de peste.
Daca e complet netratat ai 90% sanse sa se caseze. Pentru ca romanul e iscusit in toate. Doar facea tuica la oala de presiune, pe aragaz.
N-are recipiente adecvate, nu-s toate la fel, nu are beci, nu are temperatura si lumina propice vinului, nu stie cand si cum si de cate ori sa-l traga si tot asa.
Plus de asta, netratat fiind, de frica sa nu se strice il bea prea repede.  laugh.gif

In mod normal, daca vezi ca incearca s-o ia din loc (si aici nu te opreste nimeni sa scoti vin intr-un pahar si sa-l lasi pe masa pentru a-l verifica) se ridica pe la 70 de grade (parca) apoi se raceste brusc. Dar apuca-te si fa asta in boxa din bloc, fara sa tii vinul la aer.
Si-acum imi aduc aminte cum mi-a adus un moldovean "vin bun", facut de el la bloc, fara zahar, fara nimic. Am baut vreo 4l singur dupa care, de nervi ca nici nu ma pilesc, m-am dus si mi-am luat doua beri strong. Cu litrul ramas am acrit ciorba.

Poate muta cineva tampeniile astea pe topicul dedicat.  blush.gif

Si acum, a calculat cineva cat consuma aparatul de facut paine?
*



Cred ca e ok daca ne mutam cu discutiile despre alcool in zona asta.

Nu pun metabisulfit sau alte produse poe baza de sulf in zama pe care o produc eu, pentru ca sunt satul de chimicale. Si asa....strugurii aia sunt omorati cu o gramada de stropeli cu 1000 de substante (am o vie altoita sau nobila....si e asa de sensibila, incat trebuie stropita dupa fiecare ploaie).
Trag o banda de sulf in butoi pentru a killeri mucegaiul, apoi il umplu cu must. Dupa ce l-am umplut, stiind cantitatea de must, adaug zaharul necesar. Anul asta la un butoi de 35 vedre am bagat 3 kg zahar.
O sa caseze prin iulie-august, dar oricum nu ma deranjeaza prea tare, intrucat in perioada aia sunt fan bere.

Pana la urma, catr consuma masina de facut paine?
b76bgaarh
victorase..
nu jtiu cum e la tine la tara, da la mine niciodata nu a fost adaugat nimic in vin. vinul se punea in damigene, se lasa sa "fiarba" si se tragea in sticle inainte de craciun. cantitatea produsa ajungea de obicei pana dupa paste fara sa isi modifice proprietatile.

bafta.
corbex
Nu zice nimeni ca vinul mai trebuie tras de pe drojdie si primavara? Inainte sa dea caldurile?
vet
Pana dupa Paste tine orice vin.
corbex
Cine nu e in stare sa-l bea la termen, ce face?
b76bgaarh
al meu era/este tras inainte de craciun.

acum rezista binemerci un an intreg, in sticle de plastic de 1,5 litri.
corbex
S-a dovedit ca din peturi trec in lichide tot felul de chestii icon_mrgreen.gif
vet
Eu il trag de pe drojdie de 2-3 ori. In functie te timp/chef mai pun si in sticle (obligatoriu de sticla). In pet refuz sa-l pun, pentru ca am impresia ca isi schimba gustul. Oricum, nu am vazut nici o bautura de calitate, ambalata la pet.
kato
apa minerala Borsec se pune? blush.gif
Micutzu_BH
QUOTE(corbex @ 25 Jan 2012, 13:03)
Cine nu e in stare sa-l bea la termen, ce face?
*



Isi cheama colegii de forum sa-l ajute! 04.gif Eu ma ofer voluntar! alcoholic.gif Ma primesti?
marksman
QUOTE(corbex @ 25 Jan 2012, 13:12)
S-a dovedit ca din peturi trec in lichide tot felul de chestii  icon_mrgreen.gif
*



Benzina, si asta numai daca petul este rotit in giratorii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.