Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Academia Romana de Tuica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
dizzy
Stimati colegi!
Anunt umanitar, am nevoie urgenta de o sticla de Lacrima lui Ovidiu alb , contra cost in Bucuresti.
Care stie de unde?
DragosP
7 sau 12 ani?
dizzy
de care-o fi....

Gasit la Kaufland!
DragosP
De care-o fi, nu știu.
Ultima dată (prin decembrie) am văzut în Selgros.
Bicicleta galbena
QUOTE(ady77 @ 2 Jun 2018, 13:51)
Eu nu ma impac cu vinul.
*


hal de moldovean! group_pointing.gif


gabize
Știu și io un ardelean ce nu suferă țuica. Un defect. sleep.gif
dacis
Uneori pana si genetica mai da rateuri
bion
Eh ,nu te necaji.Cine te iubeste te iubeste asa cum esti. biggrin.gif
kog
Astazi am patit un necaz mare. O tragedie chiar.
De ceva ani sunt intr-o permanenta renovare a bordeiului in care locuiesc. Din aceasta cauza am peste tot depozitate materiale de constructie. In beci am butoiul in care tin varul. Necazul e ca in apropierea butoiului sunt numeroase flacoane cu diverse arome, unele pline, altele mai goale.
L-am trimis pe tata sa bage un sac de var la butoi si sa completeze cu apa cat e necesar. A completat prima data cu o galeata de apa si apoi cu un bidon de 5 litri de distilat de pruna sad.gif. A crezut ca era apa... mama ei de apa...
Bicicleta galbena
radmasa.gif radmasa.gif

Asta da paguba!!

Pune etichete pe recipienti, ca altfel dai in altele mai nasoale...

Eu ma intreb cum n-a simtit mirosul de tarie?


kog
Era gol bidonu cand si-a dat seama. Sa vezi ce o sa miroase tencuiala a tarie acuma.
BN64FLO
Ceva de genu au patit si rude de ale mele care mergeau catre Spania si, ca orice roman, duceau cu ei 2l de tuica, ambalati in pet de apa minerala...ajunsi in Franta, la pauza de masa, observa in sticla de apa o musculita, si decid sa arunce apa la o cismea...dupa minute bune simt un miros de tuica si se gandeau cine si-a desfacut sticla...abia ajunsi la destinatie si-au dat seama ca ei si-au aruncat tuica la canal in Franta radmasa.gif
radian
Am niste prieteni de familie, sot - sotie. Ea din tinerete nu are simtul mirosului. Erau inca tinerei, merg in vizita la parintii lui, undeva pe langa Caracal, la tara, fara apa curenta doar cu fantana in curte. Dupa masa, ea, se apuca spele vasele cu apa dintr-un bidon de 2 l aflat langa fantana. De fat bidounul era cu tuica. Batranl sa faca atac de cord cand a vazut paguba..
ady77
Daca era pe langa Caracal, ca sa fim corecti, nici nu prea miroase a tuica ce beau aia pe acolo tongue.gif
DragosP
Eu mă întreb ce fel de țuică-i aia care-i la fel de incoloră ca apa. wacko.gif
maho
Proaspata. Daca mai iei in considerare si un oarecare grad de opacitate sau culoare a bidonului, e usor sa le confunzi daca nu testezi inainte. Io v-am zis ca o trec peste coaja de prun galben cand curge de la cazan, asa ca n-am cum sa zic ca-i apa. Ma rog, se pare ca anu' asta cam subtire cu fructele la olteni, asa ca mai mult de-un cazan proabbil n-o sa lucrez. blush.gif
b34uen
Daca am visine, palinca, zahar si o damigeana de cinci litri cum le combin sa obtin visinata?
GBX
Pentru vișinată se folosește alcool distilat din cereale, pentru a nu contribui cu propriul gust la produsul final.
Vișinele se pun cu zahăr (cam 300-500gr. zahăr la un kg de vișine) și se lasă la macerat astfel 2-4 săptămâni. Eu prefer la loc răcoros, unii spun că e mai bine la căldură.
Dacă vișinele au fost foarte coapte, lichidul produs poate fi suficient pentru a se combina cu alcoolul. Vișinele rămân în continuare în "licoare". Acum, funcție de concentrația alcoolului și de preferințe, dar și de concentrația gustului (dulceață), se jonglează cu alcool și apă.
Eu prefer să nu pun apă, și adaug doar alcool după gust. Cum concentrația lui diferă, e greu de estimat cât.

EDIT:
Vișinele și zahărul se pun în straturi, iar o dată la 2-3 zile eu scutur puțin damigeana pentru a le amesteca.
maho
QUOTE(GBX @ 5 Jun 2018, 21:26)
Pentru vișinată se folosește alcool distilat din cereale, pentru a nu contribui cu propriul gust la produsul final.
Vișinele se pun cu zahăr (cam 300-500gr. zahăr la un kg de vișine) și se lasă la macerat astfel 2-4 săptămâni. Eu prefer la loc răcoros, unii spun că e mai bine la căldură.

Subscriu, nu merita stricata palinca pt. visinata.
La caldura se tine mult mai putin (doar cat sa se faca siropul), altfel incep sa fermenteze sau sa se acreasca.
kog
Am fost odata intr-un fel de excursie de mai multe zile pe Cheile Carasului intr-o comunitate de croati. Pentru cele cateva zile cat am fost cazati acolo am primit spre folosinta doua sticle. Una de distilat de pruna si una de visinata. Ne-am pus la masa, turnat in pahare regulamentar si am degustat licoarea. Otrava curata. S-a lasat cu inecaciuni si tusituri pentru cei mai slabi si cu palme peste cap pentru cei care au incercat sa o inmulteasca cu cola.
Invinsi, cativa s-au resemnat cu visinata, dar au tusit-o si pe aia ca era facuta cu aceeasi tarie smile.gif).

Dupa ce am golit paharele celor care s-au dat batuti am dormit cel mai dulce somn din viata mea. Au trecut multi ani de atunci si nu am mai avut ocazia sa servesc ceva asa bun.
DragosP
Pe cine să servești?
kog
Pe mine insumi.
dizzy
QUOTE(GBX @ 5 Jun 2018, 21:26)
Pentru vișinată se folosește alcool distilat din cereale, pentru a nu contribui cu propriul gust la produsul final.
Vișinele se pun cu zahăr (cam 300-500gr. zahăr la un kg de vișine) și se lasă la macerat astfel 2-4 săptămâni. Eu prefer la loc răcoros, unii spun că e mai bine la căldură.
Dacă vișinele au fost foarte coapte, lichidul produs poate fi suficient pentru a se combina cu alcoolul. Vișinele rămân în continuare în "licoare". Acum, funcție de concentrația alcoolului și de preferințe, dar și de concentrația gustului (dulceață), se jonglează cu alcool și apă.
Eu prefer să nu pun apă, și adaug doar alcool după gust. Cum concentrația lui diferă, e greu de estimat cât.

EDIT:
Vișinele și zahărul se pun în straturi, iar o dată la 2-3 zile eu scutur puțin damigeana pentru a le amesteca.
*



Asa a incercat si mama sa faca odata visinata - aveam vreo lada intreaga, si a zis sa incerce. Avea o reteta in care scria cum sa o faci sa iasa buna. Si se apuca mama, o aranjeaza, chestii trestii, pune alool distilat din cereale, o lasa la macerat; Fast Forward, deschidem damigeana, pun in pahar, Uooohohooooo ce-i asta, combustibil de rachete? Cand colo, mama facuse reteta de combinatie cu vodca dar in loc de vodca pusese alcool de 96 grade.
radian
O bere adevarata...
dizzy
aham... bere!
dacis
67,5% ??? ohmy.gif
bion
Nici macar dom plofesol radian nu poate citi aia. biggrin.gif
dacis
Da' de ce-l desconsideri asa? mad.gif
DannyY
Wow, bere!
Au si la PET de 2.5 litri? tongue.gif
Bicicleta galbena
VSOP de peste Prut! wub.gif

bion
Asta merge cu anvelopele alea biggrin.gif
Bicicleta galbena
QUOTE(dandobre @ 17 Sep 2020, 15:15)
Azi a fost ziua de cules via...
*


Am ramas cu ideea asta in cap.

Ieri seara am intrebat-o pe nevasta-mea cand mergem la ea la tara sa culegem via.

Azi am trecut pe langa o piata, aveau must proaspat stors. N-am rezistat! 38.gif[attachmentid=1628120751]

O sa ziceti -pai si alcoolul unde e in povestea asta? Nu e, mustul e copilul din flori, nelegitim si nerecunoscut, stiu...
einstein1984
Am primit de la un doctor care nu bea alcool un flacon marcat" Whisky de prune 57° stejar cu stafide" A fost bun, am mai avut un flacon de la el care era otrava (vreo 60 de grade), l-am dat acdou unui amic amator de asa ceva, a baut o gura la pranz si a dormit 3 ore.
Nu inteleg placerea unora la peste 40 45 °, si 45° devin mai buine cu o lacrima de apa sau gheata topita. Ma gandesc ca e ca masochismul sau mancarea f iute.
Bicicleta galbena
Mai am acasa, pe terminate, o sticla de tuica de pere, de la Cluuuuj. Are vreo 50 de grade, poate putin peste. Cand pui in pahar, incaperea e invaluita de un parfum subtil de fructe. Beau doar putin, doua degete, ca aperitiv sau digestiv. E minunata! N-ai cum sa bei mai multa, te arunca la pamant de nu te vezi.





einstein1984
palinca de gutui de la Perun, serbia, e nebunie.
GBX
QUOTE(Bicicleta galbena @ 18 Sep 2020, 17:12)
Mai am acasa, pe terminate, o sticla de tuica de pere, de la Cluuuuj. Are vreo 50 de grade, poate putin peste. Cand pui in pahar, incaperea e invaluita de un parfum subtil de fructe. Beau doar putin, doua degete, ca aperitiv sau digestiv. E minunata! N-ai cum sa bei mai multa, te arunca la pamant de nu te vezi.
*


Amator...
Nu glumesc, în zona Clujului, cine e profesionist în "arta beuturii", dă gata o féle de țuică de 50+ grade până-n prânz. wink.gif
Habba
Féle adică cinci deț'. sleep.gif
Bicicleta galbena
Daaaaa, m-am lamurit bustean radmasa.gif


GBX
QUOTE(Habba @ 18 Sep 2020, 20:17)
Féle adică cinci deț'.  sleep.gif
*


Mai degrabă 7-8. biggrin.gif
O féle e aprox. 3/4 litru.
Un deț e cam 100ml.
Dar totul e calculat din ochi, în lipsa măsurilor, tot mai greu de găsit, moștenite de la ocupația austro-ungară.
bion
Dupa etimologie inseamna o jumate.
GBX
E drept, doar că nu de litru, cred.
Bunicul avea o "cantă" de-o fele, zicea el, și era cam de 7-800ml.
eurocristi
In ungureste fel inseamna jumatate.
La noi in zona un fel det este o cinzeaca.
Fele cred ca este ceva specific zonei voastre derivat din fel.
einstein1984
O fele sau un det inainte de pranz se numeste ca esti alcoolic imho
radian
1 deti (de fapt ortografia corecta ar fi "deci" - in maghiara "c" se citeste "ț") = egy deci = 100 ml.

1 fele (cum ziceti voi) = egy fél deci = 50 ml.

Einstein, dupa definitia ta, cu exceptia pocaitilor cam toata populatia rurala din Romania si nu numai, este alcoolica... biggrin.gif Unii, si nu alcoolicii..., chiar recomanda un rachiu pe post de aperitiv inainte de masa. Cica ajuta la digestie...
AR-18-MOS
A rămas doar la stadiul de "cică", că de fapt doar amorțește treaba prin stomac și nu mai simți pe moment că ți-e greu.
einstein1984
@radian, la masa de pranz hai sa mai zicem, dar daca in fiecare zi Inainte de pranz te apuci de drojdit esti alcoolic.
bion
Aceste cuvinte doare. blush.gif
DragosP
QUOTE(einstein1984 @ 21 Sep 2020, 11:31)
@radian, la masa de pranz  hai sa mai zicem, dar daca in fiecare zi Inainte de pranz te apuci de drojdit esti alcoolic.
*


Eu spun cu atenție și îngrijorare chestia asta de vreo 2 ani.
einstein1984
Parca englezii ziceau ca e sanatos sa te apuci de beutura dupa ora 16? Ma rog, asa, intre domni.
radian
Dragos, sa n-avem vorbe. Sa nu zic ca nu mi-ai spus...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.