Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Academia Romana de Tuica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
dacis
QUOTE(ady77 @ 2 Oct 2012, 20:17)
Ai o obsesie cu sfecla!
*

Nu obsesie, sechele. Se facea ca eram acum fix un numar maaare de ani intr-un an nu prea mare de facultate (2-3). Cazare la camin, cu celebrele saltele, reparat broasca de la usa etc.etc.. Unii stiti povestea. Si vine un priten din BTSH si zice "Babaieti, diseara dupa ce terminam cu cazarea / saltelele and shit, facem si noi un pui de chef? Ca acum avem cu totii mancare si, mai ales, cate ceva de baut. Uite, io aduc o tuica beton, specifica zonei (BTSH)". Vine seara, mancam, bem noi cate ceva si la un moment dat apare amicul cu sticloanta. A fost de ajuns sa scoata dopul ca unora ni s-a intunescat privirea, iar ailaltii au zbughit-o afara. Mai are rost sa mentionez ca predarea camerei la sfarsitul anului universitar a gasit sticla de samahoanca intacta intr-un colt de sifonier?!...
Victoras2001
QUOTE(dacis @ 2 Oct 2012, 17:10)
Apoi crezi tu ca daca-l intrebi pe un vasluian care bea rachiu de pufoaica ori un bot'sanean care baga sub nas rachiu de sfecla (samahoanca - cuvant probabil rusesc ori ucrainean!) ce anume ingurgiteaza iti raspunde frunu "rachiu"? Ei as, sunt oameni subtiri: ei ne se trotileaza c-un rachiu, ci gusta o tuica... Asa ca pe mine sa ma lase astia cu orgolii desarte si 100% inutile. Prefer un rachiu sanatos unei palinci cu adaos de alcool metilic.

Cat priveste gradele palincii si mie (am facut pana acum 3-4 ani cativa ani la rand) imi iesea prea tare, 64-68%. Un palincar de meserie mi-a dezvaluit sicretu: cand sa fierbi tuica a doua oara, daca are peste 30%% pui la fiert intre 1/2 si 3/4 apa, proportional cu cantitatea de tuica. Si iese in intervalul 48-52%, plus ca dispare eventualul gust / miros de afumat.
*


Pentru prima parte mai citeste o data ce-am scris.
Pentru partea a doua, normal ca se pune apa.
Si in cazan, la prima fierbere, se pune apa. Altfel se lipeste si se arde ca dracu'.
Despre rachiul de sfecla, ce sa-ti zic? Cu el mi-am facut lucrarea de diploma. Si doctoratul la fel. Prin '92. icon_mrgreen.gif
radian
QUOTE(dacis @ 2 Oct 2012, 19:54)
...  ardelenilor sh ...
*



mad.gif

Bine mai ca sunteti voi moldoveni nou nouti... biggrin.gif
kato
pai da! dupa ce bem suntem alti oameni! tongue.gif
Garett
QUOTE(dacis @ 2 Oct 2012, 19:54)
... io in Moldova (including Bacau!) rachiu neaos de 40 gr. n-am auzit sa se faca...
*


P'aci prin zona se mai practica, am baut o tuica/rachiu, whatever, de Suceveni de am zis ca-i horinca de Maramu' ! wacko.gif
Propietarul "combustibilului" m-a informat senin ca asa fac ei zeama pe acolo, 50-55 pe masurate.
corbex
Whisky nu face nimeni? Dau doo sticle de tuica pentru una de whisky.
dacis
QUOTE(radian @ 3 Oct 2012, 00:14)
Bine mai ca sunteti voi moldoveni nou nouti...
*

Oricat oi fi eu de moldovean, dupa niscaiva experiente (nu grave!) ale vietii, am ajuns sa dau un moldovean nou-nout pe un ardelean sh... Uneori si pe un ungur.

QUOTE(corbex @ 3 Oct 2012, 09:59)
Whisky nu face nimeni?
*

Numa coniac. Am facut odata, da nu merita, ca nu iesi prea ieftin. Plus ca tre' sa ai rabdare sa se invecheasca, capitol la care noi, romanii, dupa cum se vede si postarile de mai sus, nu stam prea bine.
Altis
Trebuie "home made" sau merge si produs original "Chisinau"?
Daca da, vezi la bursa, dar grabeste-te ca te lasa L@u cu juma' de sticla...
ady77
QUOTE(corbex @ 3 Oct 2012, 09:59)
Dau doo sticle de tuica pentru una de whisky.
*


Te tepuiesc wink.gif
corbex
QUOTE(Altis @ 3 Oct 2012, 10:31)
Trebuie "home made" sau merge si produs original "Chisinau"?
Daca da, vezi la bursa, dar grabeste-te ca te lasa L@u cu juma' de sticla...
*


Neaparat home made. Sint curios daca a incercat cineva. Cred ca nici Victoras nu stie reteta, chiar daca si-a dat licenta in mastica.
dacis
QUOTE(Victoras2001 @ 2 Oct 2012, 22:48)
Despre rachiul de sfecla, ce sa-ti zic? Cu el mi-am facut lucrarea de diploma. Si doctoratul la fel. Prin '92.
*

Ma scuzatz, domnu Mendeleev, numai fac!

PS Sa mori tu ca nu esti ala cu samahoanca? Ca am facut o recapitulare / anamneza si fix in 92 s-a intamplat treaba.
Victoras2001
QUOTE(corbex @ 3 Oct 2012, 09:59)
Whisky nu face nimeni? Dau doo sticle de tuica pentru una de whisky.
*


Ce profan. blush.gif

QUOTE(corbex @ 3 Oct 2012, 10:35)
Neaparat home made. Sint curios daca a incercat cineva. Cred ca nici Victoras nu stie reteta, chiar daca si-a dat licenta in mastica.
*


Io stiu una de "chimion". Bei si plangi. Chimen, zahar, alcool, apa. Bun rau de tot. Se caramelizeaza zaharul impreuna cu semintele de chimen, se stinge parca cu ceva apa si alcool si se lasa la racit. Da nu mai stiu proportiile.

QUOTE(dacis @ 3 Oct 2012, 12:09)
PS Sa mori tu ca nu esti ala cu samahoanca? Ca am facut o recapitulare / anamneza si fix in 92 s-a intamplat treaba.
*


laugh.gif
Dracu' stie? Da preventiv, sa moara pitestenii. radmasa.gif
corbex
Nu dom'ne, bautura adevarata, obtinuta prin fermentare si distilare. Din ce vrei tu, porumb, orz, ovaz, e mai putin important.
Victoras2001
Pai tuica aia pe care o dai tu degeaba, nu e obtinuta in urma distilarii produsului fermentat?

Apropo. Am doua butoaie de 200 l si unul de 100 pline cu ceva care fermenteaza de zor in asteptarea distilarii. icon_mrgreen.gif
corbex
E, da' e tuica, eu zic de whisky. Ma rog, poti sa-l numesti tuica de orz, daca nu poti exclude cuvintul tuica din denumire.

Crezi ca te descurci singur? rolleyes.gif
Wolfman
QUOTE(dacis @ 2 Oct 2012, 19:54)
... ca io in Moldova (including Bacau!) rachiu neaos de 40 gr. n-am auzit sa se faca. ...


Atunci te invit la mine, cand ai drum prin Bacau sa degusti o tuica adevarata din prune, trasa o singura data, la 42 de grade. Anii trecuti o trageam de doua ori, insa iesea prea tare (58-60 grade), colegii lui fiu-miu i-au zis palma dupa ceafa, pentru ca asa fix o percepeau dupa un shot.
maho
QUOTE(Victoras2001 @ 3 Oct 2012, 12:20)
Io stiu una de "chimion". Bei si plangi. Chimen, zahar, alcool, apa. Bun rau de tot. Se caramelizeaza zaharul impreuna cu semintele de chimen, se stinge parca cu ceva apa si alcool si se lasa la racit. Da nu mai stiu proportiile. 
*


Bautura ungureasca, e ok; daca esti interesat de proportii, am o vecina unguroaica, o pot intreba.
Han Solo
nu uita de interior... sleep.gif
corbex
Mai bine-i trimiti unguroaica, sa-i explice ad bucam. Proportiile sint importante. E bine proportionata?
ady77
QUOTE(Wolfman @ 3 Oct 2012, 12:39)
Atunci te invit la mine, cand ai drum prin Bacau sa degusti o tuica adevarata din prune, trasa o singura data, la 42 de grade.
*


Eu am drum zilnic prin Bacau tongue.gif
maho
@badia:
Neinteresant, e baba.
Markos
QUOTE(maho @ 3 Oct 2012, 12:50)
@badia:
Neinteresant, e baba.
*


pai si el e mos.
Victoras2001
QUOTE(maho @ 3 Oct 2012, 12:45)
Bautura ungureasca, e ok; daca esti interesat de proportii, am o vecina unguroaica, o pot intreba.
*


Nu sunt. Unguroaica care m-a invatat pe mine sa fac licoarea cumpara alcoolul de la cineva care-l fura din fabrica, deci ieftin. Decat sa ma apuc sa dau banii pe alcool, mai bine iau direct uischi d-ala de vrea badia. Bautura aia merita facuta numai daca ai alcool ieftin.
corbex
Am auzit ca din prune uscate la cuptor (cum se faceau odinioara) iese o tuica de cazi in cour numai privind-o. Prunele alea puse la fementat. Revine cam scump, da-i bautura de lux.
Wolfman
QUOTE(ady77 @ 3 Oct 2012, 12:50)
Eu am drum zilnic prin Bacau tongue.gif
*



Da' nu bei vin si esti USL-ist...


....cu toate astea putem ciocni un paharel de tuica, intr-un week-end. smile.gif
ady77
Daca dai o tuica sunt pdl-ist radmasa.gif radmasa.gif

Acu' serios, nu prea beau altceva in afara de bere.
corbex
Iti pune tuica-n bere.
ady77
Doar sa ma fac pdl-ist biggrin.gif ?
corbex
Cu amestecul asta nu te faci PDL-ist, te faci praf.
Wolfman
QUOTE(ady77 @ 3 Oct 2012, 13:22)
Daca dai o tuica sunt pdl-ist radmasa.gif  radmasa.gif

...
*



Devii fan ICCD instant dupa o tuica de la mine... Sau poti incerca un tulburel, in ultima instanta, am rosu si alb! Cu o pastrama pe gratar, stii cum merge??? biggrin.gif
maho
QUOTE(corbex @ 3 Oct 2012, 13:07)
Am auzit ca din prune uscate la cuptor (cum se faceau odinioara) iese o tuica de cazi in cour numai privind-o. Prunele alea puse la fementat. Revine cam scump, da-i bautura de lux.
*


Pai daca-s uscate, ce sa mai fermenteze? In cel mai rau caz, bagi prune uscate in alcool (sau echivalentul, o tuica tare), le lasi pana te plictisesti si vezi ce iese (cred ca nu mare lucru); sau le adaugi la un borhot existent, asta-i altceva...
ady77
QUOTE(Wolfman @ 3 Oct 2012, 13:50)
Devii fan ICCD instant dupa o tuica de la mine...
*


???

QUOTE(Wolfman @ 3 Oct 2012, 13:50)
Sau poti incerca un tulburel, in ultima instanta, am rosu si alb!
*


Must mai beau, vin aproape niciodata ca-l beau ca pe bere. Ultima oara cand am baut vin mai serios a fost acu' 4 ani si am terminat bauta cu lautari.
Markos
QUOTE(ady77 @ 3 Oct 2012, 14:10)
???
*


poftim
daniM
Ce forma au la bile astia doi!Sunt frati?
radian
QUOTE(Wolfman @ 3 Oct 2012, 13:50)
Devii fan ICCD instant dupa o tuica de la mine... Sau poti incerca un tulburel, in ultima instanta, am rosu si alb! Cu o pastrama pe gratar, stii cum merge???  biggrin.gif
*



Nu te pripi, asteapta pana pe 8 decembrie. Daca-l tratezi acum pana atunci se trezeste, ii trece si mahmureala si uita ca-i pedelist...

QUOTE(ady77 @ 3 Oct 2012, 14:10)
... si am terminat batuta cu lautari.
*



Spune bre lucrurilor pe nume!
bion
Dottore... wub.gif
dacis
Cum am intrat bine in toamna, cum a capatat viata topicul despre tuica. La iarna probabil va lua avant frunu despre sex.
radian
Pai? Tu numa iarna ai dezlegare?
ady77
QUOTE(daniM @ 3 Oct 2012, 18:02)
Ce forma au la bile astia doi!Sunt frati?
*


Sunt urmasii lui Traian, Traian Basescu.

3 Oct 2012, 18:53:
QUOTE(radian @ 3 Oct 2012, 18:50)
Pai? Tu numa iarna ai dezlegare?
*


El se fw-te decat de frig.
bion
" cat sunt 10 dejte s-o limba legea tarii nu se schimba"
daniM
QUOTE(ady77 @ 3 Oct 2012, 18:52)
Sunt urmasii lui Traian, Traian Basescu.
*


Care e neam cu Bart Simpson
maho
QUOTE(bion @ 3 Oct 2012, 18:56)
" cat sunt 10 dejte s-o limba legea tarii nu se schimba"
*


Stiu ca "romanul s-a nascut poet", da' asta de unde-ai mai scos-o ? biggrin.gif
daniM
E veche.Banc.
Victoras2001
E hai, e mai veche decat mine. Si e reala. radmasa.gif
dane, banc e cat iti scrie pixu'. Dupa ce s-a terminat pasta devine realitate.
maho
Inseamna ca-s inca tanar a scapat.gif
Wolfman
QUOTE(maho @ 3 Oct 2012, 20:03)
Stiu ca "romanul s-a nascut poet", da' asta de unde-ai mai scos-o ? biggrin.gif
*


Pe vremea lui Ceausescu, burlacii trebuiau sa plateasca tribut pana la 25 de ani. Un tip era foarte sucarit deoarece era impotent si s-a hotarat sa ii trimita scrisoare lui Ceausescu: “Ma numesc Ion Caciula, om al muncii fara scula. De ce trebuie sa platesc tribut, daca eu nu pot sa cenzurat??” Dupa cateva zile primeste raspuns la scrisoare:
“Domnule Ion Caciula, om al muncii fara scula, cat ai DEGETE si LIMBA… LEGEA tarii nu se schimba!!!”
daniM
dacis
QUOTE(radian @ 3 Oct 2012, 18:50)
Pai? Tu numa iarna ai dezlegare?
*

Da'ce, tu bei tuica numa toamna?

QUOTE(Wolfman @ 3 Oct 2012, 20:36)
burlacii trebuiau sa plateasca tribut pana la 25 de ani.
*

Corectez: de la 25 de ani.
kato
pare ca vorbesti din experienta....... blush.gif ai scris cumva scrisori la nea nicu? rolleyes.gif
dacis
Nu-s nici chiar asa batran...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.