Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Academia Romana de Tuica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
bygy007
sau Carlsberg biggrin.gif


eu beau altceva
gabize
Recomand!
Markos
QUOTE(bygy007 @ 8 Jun 2013, 19:38)
eu beau altceva
*


Mersi, da' ăia-s criminalii care și-au bătut joc de Grolsch.
l@u
cam toti si-au batut joc de bere , ce dreaq cauta malaiul in bere ?!
kato
grabeste procesul de fermentare. sleep.gif
l@u
si pana acum de ce nu trebuia grabit procesul de fermentare ?
sau de ce unele de tip premium mai scumpe, nu au malai in compozitie ?
maho
QUOTE(l@u @ 8 Jun 2013, 20:17)
ce dreaq cauta malaiul in bere ?!
*


Mamaliga.
Am "ras" adineauri un zaibar... wub.gif
kato
QUOTE(l@u @ 8 Jun 2013, 20:27)
si pana acum de ce nu trebuia grabit procesul de fermentare ?
sau de ce unele de tip premium mai scumpe, nu au malai in compozitie ?
*


pai din acelasi motiv pentru care e mai buna (scumpa) mancarea gatita decat aia grabita (fast food)
l@u
atunci sa bea ei bere cu mamaliga in ea !
bygy007
QUOTE(Markos @ 8 Jun 2013, 19:52)
Mersi, da' ăia-s criminalii care și-au bătut joc de Grolsch.
*


ba grecule nu e mare diferenta intre ce beau eu si aia de zici tu ba mie mi s-a parut cam la fel , este o bere amaruie la fel ca ursu , am baut din primu lot cind a aparut de i-a facut reclama , intr-o statie de metrou , parca gara de nord , si cind am incarcat lazile in tren am primit cite o sticla , apoi cind s-au terminat filmarile ce a ramas ni le-a dat noua , deci inca 2 , era bataie pe sticle alea cu dop rabatabil
Iulikk
Nu disperati. Ajutoarele-s pe drum!
Markos
QUOTE(bygy007 @ 9 Jun 2013, 01:01)
ba grecule nu e mare diferenta intre ce beau eu si aia de zici tu ba mie mi s-a parut cam la fel
*


Oi fi băut poșircă Grolsch de la Ursus și normal că-s la fel. Crede-mă, e o diferență între Grolschu' olandez și Ursusu' autohton.
bygy007
io dasta am baut[attachmentid=1627891786] si nu cred ca au facut-o atunci cind a aparut , mai am inca sticlele
corbex
Ce faci cu ele?
iulia_boris
Pune bulion.
Diac
Sunt bune pentru suc de rosii la toamna.
Vazusem zilele trecute o reclama la Stella Artois. Ieri in Cora zic hai sa iau cateva, ca nu am mai baut Stella de ani de zile. Mi-am adus aminte de grec cu Grolsch si ma uit pe eticheta. produs de Bergenbier SA, iar la ingrediente ...,...,malai,... . Pai de ce as da 4 lei si ceva pe o cutie de Stella Artois daca si asta are malai in ea? Am luat cateva sticle de 33 si restul doze de Staropramen. Pe bune daca am simtit o diferenta intre Stella, Staropramen si Timisoreana la pet.
corbex
Berea e ca apa de izvor. Are acelasi gust peste tot. icon_mrgreen.gif
Malaiul se pune in berea a carei reteta prevede prezenta malaiului. Asa cum cozonacul poate fi cu cacao, nuca, stafide, rahat, tot asa si berea, poate fi cu orz sau cu rahat intr-insa.
dacis
QUOTE(Diac @ 10 Jun 2013, 08:44)
Pai de ce as da 4 lei si ceva pe o cutie de Stella Artois daca si asta are malai in ea?
*

Se vede ca nu ai avut ocazia sa vezi diferenta intre o mamaliga facute de amatori si una facuta de profesionisti! mad.gif
Squirrel
QUOTE(Diac @ 10 Jun 2013, 08:44)
…Pe bune daca am simtit o diferenta intre Stella, Staropramen si Timisoreana la pat.
*


Corectat…
bion
Nu e beata e chioara...[attachmentid=1627893392]
maho
"a lunettes" lipsa, mai repede radmasa.gif
Marty
Grecule, hai repede c-avem treaba... Vezi c-ai un avion pe la 4.

Garett
QUOTE(Diac @ 10 Jun 2013, 08:44)
Pe bune daca am simtit o diferenta intre Stella, Staropramen si Timisoreana la pet.
*


"Staropramen" de la noi e facutat tot la Bucuresti!
Cand a aparut prima data pe piata am luat si eu un six-pack.
Deschid una cu placere si amintiri placute de la Praga, iau o gura si "WTF??" mad.gif
Toate marcile de bere care-s "facute sub licenta" la noi au fix acelasi gust, care la randul lui n-are nimic in comun cu originalul!
Eu prefer sa iau DAB, chiar daca e "varianta de export" macar are acelasi gust cu originalul.
Non-beer related: Eu sunt mare amator de "Dr. Pepper", cand a aparut prin real "wow, marfa!" Am luat un six-pack, made in Belgium, nice, acelasi gust, am luat de la Selgros, again "WTF??" Ma uit pe eticheta: made in Poland (for dumb-ass east-Europeans)!
Acum m-am invatat minte si ma uit pe eticheta mai intai, sa ma asigur ca-i "pentru piata vestica"!
Diac
Am ajuns sa beau de toate si nationale si straine. In ultima vreme am trecut mai mult pe berea de la Lidl-Kaufland. Grafenwalder la butoias de 5l smile.gif Stephensbrau filtrat,nefiltrat, lager, pilsner, etc. macar astea n-au malai. Am luat Efes. La ingrediente era si orez radmasa.gif in loc de malai.
Markos
Stephensbrau lager e ok.
Diac
Asta e ala rosu parca.
Markos
Alb cu scris rosu, yep. Pilsneru' e cam diluat.
DragosP
Cu lămâie?
Diac
Au si Sphensbrau cu lamaie, si cu gref si cu.... Cola.
kum
recomand
l@u
Un sfat privind visinata home made , am pus visine,zahar alcool 96 grd. , s-a facut numa buna , acu trag licoarea in sticle separat si pun iar zahar , alcool sau cum fac ca e prima data cand fac visinata ?
Garett
Pai daca ai ajns la faza cu trasu-n sticle inseamna ca-i gata, de ce sa-i mai pui alcool/zahar?
Alcool ii mai pui doar daca ti se pare prea slaba, chestie de gusturi, normal e pana-n 40%
b76bgaarh
de ce vrei sa o tragi? la noi la tara se tine in damigeana si cand se termina licoarea se folosesc visinele pt prajituri.
maho
@l@u: alcoolu' se pune la sfarsit, dupa ce si-au lasat visinele suficient sirop (prin adaugire de zahar), adica dupa 1-2 saptamani la temperatura potrivita (nici prea rece, ca nu lasa suficient sirop, nici la soare, ca fermenteaza si se acreste). In timpu' asta mai amesteci/invarti damijana', sa se topeasca tot zaharul.
Iar daca iese prea tare, mai poti completa cu apa fiarta si racita, cate putin, pana se fac gradele dorite; daca-i prea slaba, mai pui alcool; zahar nu mai ai de ce sa pui.
l@u
bre, visinata e buna de baut , in continuare las licoarea cu visinele sau o trag in sticle ?
unii spun sa o trag si apoi sa pun iar zahar si alcool !
b76bgaarh
serios, nu stiam, la noi se foloseste la salata si bem spirt. stai ca spirt se bea in moldova.

ti-am zis, la mine la tara se tin la comun in damigeana. licoarea se termina cam inainte de craciun si atunci visinele se folosesc la prajituri.
DragosP
Și astfel veselia ține-n continuare.
b76bgaarh
pai craciun, revelion, sf ioan.
maho
QUOTE(l@u @ 21 Jun 2013, 12:58)
las licoarea cu visinele sau o trag in sticle ?
unii spun sa o trag si apoi sa pun iar zahar si alcool !
*


Las-o acolo, sa-si faca rodaju', chiar daca in timp, boabele mai trag din tarie.
Cine plm a auzit de "visinata sh" ?! Sau, cu alte cuvinte, ce rost ar mai avea sa pui iar zahar, cat sirop crezi ca-si pot lasa visinele alea ?
Daca chiar vrei cantitate (si ti-a ramas alcool), cumperi o sticla de sirop natural de visine (Lauru'), il diluezi cu apa cum ti-am zis (fiarta si racita), si pui restu' de alcool. Simplu, rapid, natural, nu mai tre' s-astepti nu-tiu-cat pt. sirop si sa-ti faci probleme ca nu-i destul, sau nu se topeste zaharu', sau fermenteaza ca-i prea cald. Gradele le calculezi tu...
DragosP
QUOTE(maho @ 21 Jun 2013, 13:43)
Gradele le calculezi tu...
*


Sau îl întrebi pe Corbex.
Garett
QUOTE(b76bgaarh @ 21 Jun 2013, 12:40)
de ce vrei sa o tragi? la noi la tara se tine in damigeana si cand se termina licoarea se folosesc visinele pt prajituri.
*


Si eu le las la un loc, dar am mai auzit si varianta cu pusul "zemei" separat ca sa nu stai s-o strecori de fiecare data.

QUOTE(maho @ 21 Jun 2013, 12:41)
@l@u: alcoolu' se pune la sfarsit...
*


Vecinu' zise ca a pus deja alcool de 96, prea slaba nu cred ca iesi...
b76bgaarh
alcool de 96 grd? nu e cam tare pt o bautura care se vrea sa fie un fel de lichior?

am uitat sa zic, la tara e facuta si bauta de femei. lau iti explorezi latura feminina? 10561582.gif
Marty
QUOTE(b76bgaarh @ 21 Jun 2013, 12:50)
am uitat sa zic, la tara e facuta si bauta de femei.
*

Atunci "fă arhitecto" sa-ti ramina numele!
maho
Pai depinde de proportie, evident; eu am primit de la o verisoara 2,5 l de "palinca", nu stiu cate grade avea, ca n-am putut sa testez regulat (avea "ghini di tãt peste 70...); am preparat-o cum am zis cu sirop, si am o visinata "beton", vreo 40 gr.. Initial am amestecat-o doar cu sirop, si a iesit mult prea dulce, tare, si groasa tongue.gif; am adaugat putina apa fiarta si racita, si acum e perfecta. wub.gif
l@u
QUOTE(b76bgaarh @ 21 Jun 2013, 12:40)
la noi la tara
*




QUOTE(b76bgaarh @ 21 Jun 2013, 13:02)
ti-am zis, la mine la tara
*




QUOTE(b76bgaarh @ 21 Jun 2013, 13:50)
la tara
*



asta e visinata de oras !
AR-18-MOS
In ce oras e Galati? nedumerire.gif
Markos
QUOTE(l@u @ 21 Jun 2013, 14:15)
asta e visinata de oras !
*


ca s-o bei cu vișinu' de la trei.
marian-j
QUOTE(maho @ 21 Jun 2013, 13:53)
Pai depinde de proportie, evident; eu am primit de la o verisoara 2,5 l de "palinca", nu stiu cate grade avea, ca n-am putut sa testez regulat (avea "ghini di tãt peste 70...); am preparat-o cum am zis cu sirop, si am o visinata "beton", vreo 40 gr.. Initial am amestecat-o doar cu sirop, si a iesit mult prea dulce, tare, si groasa tongue.gif; am adaugat putina apa fiarta si racita, si acum e perfecta. wub.gif
*


doh.gif
Daca ar auzi verisoara in ce hal ai borhotit palinca aia,te-ar strange de grumaz!Lent!
Io,in locul dumneaei,asa as face! mad.gif
maho
Nu se putea bea; avea mai degraba gust de ... alcool blink.gif (de aia am si pus ""); de fructe, nimic.
Garett
QUOTE(AR-18-MOS @ 21 Jun 2013, 14:24)
In ce oras e Galati? nedumerire.gif
*


În week-end e-n Brăila, la "mol"! wink.gif
Galațiul adică, nu L@u!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.