Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Academia Romana de Tuica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
l@u
QUOTE(Markos @ 12 Sep 2013, 22:53)
Tarziu.. mult prea târziu... sad.gif
*



ce ma bucur ! biggrin.gif

mi-am scos pelerina si cizmele pentru pescuitul la Iesi ! bababa_rock.gif
dacis
QUOTE(l@u @ 12 Sep 2013, 23:06)
mi-am scos pelerina si cizmele pentru pescuitul la Iesi ! bababa_rock.gif
*

Da' unde pescuiesti la Iesi, man? Si vezi, ai grija: daca vezi plutind prin apa niscaiva cabluri sa te uiti bine la ciubote, sa nu fie sparte ori sa nu ai vreu cui in talpa! Ca poate mai pescuiesc si localnici!... rolleyes.gif
l@u
dac vad un bemveu pe balta arunc carboanele si fug !

sincer nu stiu exact unde, da dupa spusele prietenilor e un loc unde nu am mai fost, si am fost la ceva balti pe la voi !

oricum o sa aveti ceva poze pe topicul dedicat ! biggrin.gif
Markos
QUOTE(l@u @ 12 Sep 2013, 23:06)
mi-am scos pelerina si cizmele
*


Gata, a trecut viitura?
l@u
le-am scos de la naftalina, ca de la et.5 viitura pare un pisat.
nik1965
hei, aici se face tuica, nu se pescuieste, aveti report
corbex
TU poti bea tuica fara sa ai cizmele-n picioare?
nik1965
.... mai greu, da nu imposibil ...
l@u
pescuitul fara tuica e ca nunta fara lautari !
bygy007
QUOTE(l@u @ 13 Sep 2013, 00:06)
le-am scos de la naftalina, ca de la et.5 viitura pare un pisat.
*


pai si ai pregatit lansetele?
corbex
Electrozii.
l@u
QUOTE(bygy007 @ 13 Sep 2013, 11:11)
pai si ai pregatit lansetele?
*



Am 2 feedere noi noute ce ma asteapta in Iasi, asa ca nu iau decat mulinetele de acasa .
Markos
bababa_rock.gif
Squirrel
Făcurăți stoc pentru octombrie? biggrin.gif
Diac
[attachmentid=1627909432]

...ca tot ma freca unu pe Facebook sa cumpar vin moldovenesc sa ajut Barasabia care e Romania, etc. Pe eticheta scrie demisec, cupa gustul meu e demidulce, da in fine, e bunicel la super pretul de 11,59 RON la Real.
Markos
Cratița aia cât a fost?
Diac
www.ikea.ro dry.gif cauta si singur ca nu mai tin minte.
corbex
Cricova e nevasta lui Cric?
gabize
După terminația ''o va'', crecă nu-i, da' va fi, măcar ocazional. tongue.gif
Marty
Grecu' camuflat.

user posted image
kog
Tocmai am incheiat productia de etilic pe anul asta,. 88l de tuica la 45 de grade si inca vreo 14 ceva mai slaba happy.gif . A fost un an bun biggrin.gif .
Dan73
Pune-o la butoi, nu te atingi de ea un an (greu, asta e) dar ai marfa adevarata la anu'
gabize
Mai pune-o o dată la fiert. naughty1.gif
Dan73
Se subintelege. biggrin.gif Sper ca a trecut-o de doua ori si a mai adaugat apa chioara. Unii pun apa distilata, ca sa nu-i modifice gustul. Nu cred ca o scotea la 45 doar cu o fierbere.

Update:
Feteasca mea inca fierbe..incet. Cica asa e cel mai bine. Are o culoare de nu-ti vine sa pleci de langa damigeana wub.gif
Cosstel
Eu zilele astea am cules si pus le fermentat strugurii. La final ma astept la 50l de vin, suficient pina la vara smile.gif
kog
QUOTE(Dan73 @ 12 Oct 2013, 18:38)
Se subintelege.  biggrin.gif Sper ca a trecut-o de doua ori si a mai adaugat apa chioara. Unii pun apa distilata, ca sa nu-i modifice gustul. Nu cred ca o scotea la 45 doar cu o fierbere.

Update:
Feteasca mea inca fierbe..incet. Cica asa e cel mai bine. Are o culoare de nu-ti vine sa pleci de langa damigeana wub.gif
*


Da si nu. Cazanul unde am facut-o are putin peste 300l Din primul ridicat 24 de litri de tuica buna, a iesit de 43. Votca (aia slaba) inca doua galeti am bagat-o la urmatorul cazan si primii 24 de litri au iesit mai tari. Pana la final am egalizat taria si a ajuns la 45. Au mai ramas vreo 18 litri de votca undeva la 30 de grade la care sper sa ii gasesc o intrebuintare. Nu am folosit nici apa si nici zahar la fermentare.

Strugurii sunt si ei la fermentat, ce vin ramane pe anul viitor o sa ajunga la distilat happy.gif
Dan73
Dom' Costel, tu vrei sa dai lovitura cu un DOC-CIB blush.gif

@kog..eu am inteles ca daca distilezi numai o data raman ceva substante in tuica nu prea sanatoase. La a doua trecere se curata iar daca iese prea tare pt gustul tau, o diluezi...nici o problema.
Markos
Popor de drojdieri sad.gif
gabize
Sticla din avatarul tău e de parfum?? sleep.gif
Alydor
Parfum de hamei




Suma respectelor, Alydor
kog
@Dan nu ramane nimic toxic. Ce e toxic iese la inceput cand incepe sa se distileze, ceva alcooli inferiori, metilic si mai stiu eu ce. Iese tulbure vreo 2-300 de grame. Aiai o adun si o arunc. Mai ies ceva distilati toxici la final, dar nu am asteptat niciodata sa ajung la aia.
Cosstel
QUOTE(Dan73 @ 12 Oct 2013, 20:44)
Dom' Costel, tu vrei sa dai lovitura cu un DOC-CIB blush.gif
*



biggrin.gif l-am pus pe googu sa-mi zica ce ii aia DOC-CIB. Am mai spus cu ceva pagini in urma ca la achizitia terenului (2004) in afara de cultura porumbului se afla si o vie.
Biata vie insa fusese plantat la stilul hiperintensiv, din juma in juma de metru butucii pe rind iar intre rinduri cit sa aiba loc sa se miste un cal. Cum beutura nu ma tenteaza, deja imi reneg originile vasluiene icon_mrgreen.gif , am pus sa fie arata cu tractorul via. Dar ca un facut a rasarit mai verde, mai viguroasa si mai frumoasa decit era sad.gif M-am mai straduit inca vreo doi ani sa o conving ca nu e dorita dar nici o sansa. Atunci am convenit ca eu o las in pace iar ea imi da struguri, taxa de protectie. Si asa se face ca de vreo 4 ani la inceput de octombrie imi rup spatele vreo 2 zile cu culesul, un profesinist n-ar avea ce face in juma de zi, si inca doua zile cu manevrele de a ajunge la must fiindca iarasi nu am dotarile specifice, totul fiind improvizat.
Vinul e bun, seara o cana in timpul mesei si dupa, am un somn foarte linistit tongue.gif
kum
Unu n-ati bea un ciai... mad.gif
Ia ui' aici ciai de ciai:
[attachmentid=1627912358]

Naspa ca e ultima cutie si nu se prea gasesc sad.gif
kog
Sunt jignit
gabize
Da, mă, că menta românească nu mai e bună!
Ne tragem pe sub nas arome britanice și coloniale... tongue.gif
nik1965
parca era vorba de tuica, nu de ceai ...

... fabricuta ...
Markos
Da-l beți la ora cinci?
kog
Modelul ala de cazan nu e eficient deloc sleep.gif
nik1965
QUOTE(kog @ 13 Oct 2013, 11:23)
Modelul ala de cazan nu e eficient deloc sleep.gif
*


ba e foarte eficient, face tuica si totodata si ... curatenie ... am ars toate vreascurile care ma incurcau si altcumva nu piteam sa scap de ele
kog
Trebuie sa grija sa nu il umpli prea tare si sa nu arda focul prea tare, altfel iti iese tuica rosie
nik1965
haidi bre, mai taie ...
Wolfman
Cu vreo 4 ani in urma am cumparat de la un mosulica cu 250 lei un cazan din inox de 35 l, facut prin '84 la Aerostar Bacau. Este numai bun pt. casa, usor de manevrat, la o tura ies cam 5l de tuica de 50 grade si inca 3-4 mai slaba care-o pun la tura urmatoare. Am facut in septembrie 22 litri de tuica din caise + prune iar week-endul asta 35 l din tescovina (de fapt vinul II, dat la teasc si pus la fiert). Asta-i buna la primavara la visinata, desi nici asa nu-i rea (am avut struguri Muscat Hamburg, foarte aromati). Am doua butoiase din dud, o pun acolo si uit de ea cateva luni, prinde o culoare galbuie si mai scade un pic taria, numai buna! biggrin.gif
Cazanul avea si o rezistenta de 2 KW functionala, i-am montat doar un cablu de UPS; in 10 ore fierb doua cazane cu 20 KW, nici nu merita sa fac focul la banii astia.
[attachmentid=1627912414]

maho
nu crede.gif Se termina zaibaru'. Pe unul din grafice suntem si noi, pe un onorant loc 6 (la consum).
maho
Inca putina geografie. Noi preferam "spirits". alcoholic.gif
Marty
Dujmanu'....

user posted image
b-73-zdv
Cum puii mei sa ne puna pe noi la categoria spirt si pe moldoveni sa-i puna la vin? E ceva putred la mijloc mad.gif
maho
Pai si prin Moldova noastra (Vrancea, de ex.), sunt zone in care vinu-i mai uzual ca apa. Cei de dincolo exporta(u) masiv in Rusia...; la noi or fi tras ardelenii mai greu in balanța.
iulia_boris
Alo,Moldova-i plina de podgorii,alea care mai sunt, nu de 'prunarii'..
Vinu-i bautura de capatai a moldoveanului..
gabize
las' ca fac și moldovenii țuică din tescovină sau cum s-o numi.
Markos
Apropo, câte CarfurMarket sunt în Moldova?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.