Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Academia Romana de Tuica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
Victoras2001
Tu n-ai vazut in viata ta asa ceva. Beau pana cadeau morti. Da morti. Zaceau unu peste altul la propriu, fara exagerare. Cand isi reveneau nitel, o luau de la capat. Mie mi se facea rau numai daca alzeam numele bauturii, nu-mi mai trebuia cate trei luni, iar aia se trezeau din betie cu alta betie.

11 Nov 2011, 23:49:
Pe sistem
Markos
Amatori sunteti voi, pun pariu ca dormiti matoi la ora asta icon_mrgreen.gif


N-a fost cotremor nici la 11:11 pm a scapat.gif
Victoras2001
D-aia n-ai aparut pana acum? Stateai in curte? biggrin.gif
Markos
In curte în cusca Tarrei. Cel mai sigur loc din Bucale.
Victoras2001
QUOTE(Markos @ 12 Nov 2011, 00:05)
In curte în cusca Tarrei.
*


Ai nimerit bine topicul. tongue.gif
maho
Baietii, voi sunteti siguri ca ati fost cu masinile la Moieciu ? huh.gif
Ca veni vorba, la aia care-am facut-o in toamna din boasca de la struguri
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3152417 i-am bagat niste bete de dud decojite in bidoane, sunt curios daca-si lasa culoare (nu dispun de butoi de dud).
O cucoana de p-acolo avea alta reteta pt. ingalbenit tuica: lasa sa curga (la tuturoi) peste niste coaja de copac (cre'ca prun), curgea in oala gata galbena...
Oricum, i-am invatat eu s-o faca mai normala (~40 gr.), altfel prin zona Olteniei e jale, apa chioara, pana-n 28 gr. Noroc cu zaibarul wub.gif ca le spala rusinea.
Victoras2001
Ai vazut tu cu ochii tai? E vrajeala. Ti-o las io sa curga pe prun, de sus pana jos si tot nu se ingalbeneste.
Ori o ingalbenesti in timp, in butoi de dud, ori ii pui aschii de scumpie. Asta e singurul lemn care are puterea s-o ingalbenesca in cateva zile. Da mie nu prea-mi place culoarea data. Nu e ca aia data de dud. E un galben mai electric. Plus ca daca nu esti atent si lasi aschiile prea mult, capata tuica un miros si-un gust neplacut, de lemn ud. Trebuie sa stai cu ochii pe ea cat tii scumpia inauntru.
Daca colorezi tu tuica numai ca pui la tutur o aschie, sa se prelinga pe ea, imi bag aschia-n fund.
bmwh548
QUOTE(Victoras2001 @ 12 Nov 2011, 13:52)
imi bag aschia-n fund.
*



Ce meci a mai pierdut Steaua? sad.gif
ady77
Si-o baga preventiv tongue.gif
maho
QUOTE(Victoras2001 @ 12 Nov 2011, 13:52)
Ai vazut tu cu ochii tai?
*


Da, altfel nu credeam nici eu. M-am mai documentat intre timp, (am dat un tel.), coaja e de dud nu de prun, si da, se scurgea pe ea (interiorul, partea dinspre trunchi, nu exteriorul cojii), si iesea tuica galbena. Nici eu n-am mai vazut, si mi s-a parut fortata ideea, dar gustul era absolut ok. Data viitoare o sa incerc si eu, va tin la curent (si cu prima ocazie aduc si o proba).
Victoras2001
Nu inteleg nimic din postul tau. Ai vazut, n-ai vazut, ai crezut, n-ai crezut...

Hai s-o luam altfel. Io pun cazanul si coaja de dud, tu pui tuica.
Ce dracu', ma? Cum dracului sa ia culoare 10l de tuica de la o coaja de cativa cm, cand un butoi de dud, la prima folosire, ingalbeneste tuica in cateva saptamani.

Dureaza un sfert de secunda, maxim, sa treaca tuica pe coaja de 2-3 cm. Si se ingalbeneste, a dracului. Tuica se ingalbeneste de la esenta lemnului, nu de la coaja.
Cam cati litri ingalbeneste o coaja d-aia?
maho
Pe scurt, DACA NU VEDEAM NU CREDEAM. O fi mai multa "culoare", pigment sau ce plm e, in coaja, decat in lemnul trunchiului. Cam 3-4 l (o oala - cand ducea oala la golit in bucatarie, schimba cojile).
Victoras2001
Unde punea cojile?
maho
Imediat sub tevusca mica care se vede jos, la butoiul verde (de racire) din stg., pe un tifon pus pe gura oalei (locul oalei, evident, unde se vede balta aia de apa). Tuica curgea intai peste coaja, tifon, si se "filtra"in oala. Normal, cand ajungea nivelul lichidului la coji, se mai balacea si restul tuicii putin - oala aproape plina.
Victoras2001
Mda, am obosit. Nu te mai contrazic. Dar imi mentin afirmatia. Imi bag cojile alea-n fund daca se ingalbeneste tuica trecand peste ele si atat.
ady77
QUOTE(Victoras2001 @ 12 Nov 2011, 20:17)
Imi bag cojile alea-n fund
*


So gay radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Victoras2001
Pai ca sa iasa tuica galbena, cum sustine bunul nostru prieten.
kato
QUOTE(Victoras2001 @ 12 Nov 2011, 20:28)
Pai ca sa iasa tuica galbena, cum sustine bunul nostru prieten.
*


zi drept ca tu vrei sa faci rachiu de pufoaica...... blush.gif
Victoras2001
Ca sa fiu cinstit, ma retrag in glorie. Imi stric stilul pe topicul asta.
Se ingalbeneste tuica numai cand va vede. Nu-i mai trebuie vreascuri.
ady77
Ce ai bre de te-ai suparat asa tare?
Bea o tuica tongue.gif
Victoras2001
Nu beau nimic, ca cine stie ce mai zic.
Ma uit la factorul X si-mi dau palme-n cap cand ma gandesc ce "vedete" avem pe piata si ce voci stau ascunse.
ady77
Ce e mai misto xfactor sau vocea Romaniei? Ca eu nu ma uit la antene, nu ma lasa aphophis.
Victoras2001
Amandoua are farmecul ei fiecare, ca sa fiu in ton cu ce se scrie p-aici.
corbex
Ce omiti tu sa iei in considerare e ca Maho vorbeste de tuica olteneasca.
Victoras2001
Io vorbeam de factorul X.
ady77
Mai bun[attachmentid=1627763744] decat tuica
l@u
QUOTE(Victoras2001 @ 12 Nov 2011, 13:52)
aschii de scumpie
*



ce dreaq e asta bre? ca eu procesez mai lent !
BZN
QUOTE(Victoras2001 @ 12 Nov 2011, 20:17)
Mda, am obosit. Nu te mai contrazic. Dar imi mentin afirmatia. Imi bag cojile alea-n fund daca se ingalbeneste tuica trecand peste ele si atat.
*


Ba se ingalbeneste, chiar al dracu da tare. biggrin.gif
Poate gasesc poza... asa ca pregateste-te. laugh.gif
Victoras2001
Tu fa tuica in apropierea copacilor, ca se ia galbeneala de la scoarta.

12 Nov 2011, 22:33:
QUOTE(BZN @ 12 Nov 2011, 22:31)

Poate gasesc poza...
*


radmasa.gif
BZN
biggrin.gif
Productie proprie.
[attachmentid=1627763759]
Victoras2001
QUOTE
trecand peste ele si atat.
BZN
E mai comod asa. Se poate, trebuie insa coaja de PRUN, cat mai groasa, adica nu d-aia de pe ramurele.
LE. Se mai poate pune coaja si pe o panza, care acopera oala...
Daca pui coaja de mar, iese verde. biggrin.gif Nu recomand, daca cel ce bea nu stie, crede ca vrei sa-l otravesti. Cocleala. radmasa.gif
Victoras2001
N-a vorbit nimeni de comoditate. S-a afirmat ca daca pui o scoarta de maces la tutur, iese tuica galbena. E treaba fiecaruia ce afirma, numai sa nu incerce sa ma convinga pe mine.

PS. Daca faci pipi in oala, tot galbena iese. tongue.gif
PS2. Banuiesc ca te referi la coaja de ionatan.
BZN
Nu ionatan! Bot da epure!
Marty
QUOTE(ady77 @ 12 Nov 2011, 20:26)
So gay  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
*

Cel mai gay!

QUOTE(ady77 @ 12 Nov 2011, 21:20)
Ce e mai misto xfactor sau vocea Romaniei? Ca eu nu ma uit la antene, nu ma lasa aphophis.
*

Pai Vodca Romaniei e la Prosteve!
Dupa mine, desi nu m-am uitatl a Vodca Romaniei, as zice ca se pisa pe Xfactor. Parca oricare din juriul de la Vodca Romaniei e de 50 de ori mai competent decit morar si stina la un loc!

Ah, sa nu uit... .da' de ce plm va chinuiti sa faceti tuica galbena? nu mai bine luati direct o sticla de uiski? nedumerire.gif
bygy007
pai ce ala se face din fructe? din ce stiu eu din cereale 04.gif
Marty
Pai astia de ce vor sa-ngalbeneasca tsuica, nu pentru ca sa zica ca-i uischi? Vorba aia "La ce bun atita munca cind e gata preparat? Si are si numaru' 7..."

Apropos, e normal sa-nghete uischi-n congelator? Ca aseara, dupa juma' de sticla, cind am scos-o din congelator sa continui negocierea, era beton. M-am gindit ca a-nghetat in semn de protest, ca m-am purtat rece cu ea. Deh, daca incepatorii astia n-au avut si ei un cub de gheata...
corbex
Sa nu fi nimerit alalta sticla, cu ceai. Ar fi explicabil. Sau lichidul de curatat cosmodiscuri.
P-A-C-O
schimba-i filtru'... are apa in ea, e contrafacuta smile.gif
M.C.
@ marty
NUUU.....
O fi sehas ? icon_mrgreen.gif
nik1965
QUOTE(Victoras2001 @ 12 Nov 2011, 22:45)
la tutur, iese tuica galbena. E treaba fiecaruia ce afirma, numai sa nu incerce sa ma convinga pe mine.


Cu coaja de prun la tutur iese al dracului de galbena, mai ales sa fie coaja groasa si prunul din care o iei sa fie mai batrin.
Am facut asa ceva cind eram mai cirlan si facea tata cite 200- 300l de tuica de asta.
Prin anu trei de liceu in vacanta fiind nustiu cum dracu s-a intimplat da spre toamna nu prea mai era intr-un butoi de 120l decit de miros ... mergea tuica al dracului de bine cu un pui de somn ...

maho
Yeap, in genul lui BZN, doar ca-s puse pe tifon cojile, nu direct in oala.
Cred ca e destul de logic: cand iei un butoi NOU, si-l folosesti prima data, banuiesc ca se-ngalbeneste cel mai repede tuica (si oricum doagele butoiului sunt uscate); pe urma, pe masura cel folosesti de mai multe ori (nu cred ca e cineva prin Ro, in afara de producatorii seriosi - si poate nici aia - care sa foloseasca un butoi de lemn o singura data), isi lasa tot mai putina culoare. Sincer, nu ma asteptam sa iasa asa culoare de la coji, in a mea (v-am zis ca am bagat cate un bat decojit de dud in fiecare bidon) nu si-a lasat aproape de loc. Ma rog, nu stiu cat de sanatoasa o fi, da' de buna, e buna.
@Marty: de la o tuica buna (si galbena) nu te doare capu' ca dupa vischi blush.gif
Antipatici rau, papagalii aia 2 de la xfactor....si nu-nteleg de ce s-au sincronizat asa bine, de-au facut-o in acelasi timp cu ceilalti.
AR-18-MOS
Au capuuuu'. Nu mai beau in viata mea! alcoholic.gif
Cel mult pana data viitoare! 04.gif
corbex
Fa un stagiu in Ukraina. E, in tuica, echivalentul unui doctorat la MIT.
Markos
Sau te înscrii la mine la firma, pentru doctorat în MITA. Eliberez atestat recunoscut UE.
corbex
Asa se spune in greaca pelagica la uischi. Mita.
Victoras2001
QUOTE(Marty @ 13 Nov 2011, 09:52)
Dupa mine, desi nu m-am uitatl a Vodca Romaniei, as zice ca se pisa pe Xfactor. Parca oricare din juriul de la Vodca Romaniei e de 50 de ori mai competent decit morar si stina la un loc!
*


Ba bou cu țîțe. La ambele emisiuni sunt niste voci de lesini. N-a vazut Romania asa ceva de la Revolutie si pana azi. Nu stiu unde au stat ascunse, dar dau clasa cam oricarui cantacios de-al nostru. Iar eu sa nu ma uit pt ca-i Morar in juriu. Haidi ba. M-a facut o copila de 16 ani de mi-au dat lacrimile.
Markos
QUOTE(Victoras2001 @ 13 Nov 2011, 19:46)
M-a  facut o copila de 16 ani de mi-au dat lacrimile.
*


E din sat de la tine? Mancase ceapa?
ady77
Asa buna era?
corbex
Vezi? Daca erai mai tinar o faceai si tu pe ea. Noroc cu televizoru'!
Iti placea armonia dintre voce si buci, nu?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.