Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Academia Romana de Tuica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
dacis
OK. OK.

PS Vezi ca ti-am trimis un PM. Seara buna.
AR-18-MOS
Cidru, cineva? tongue.gif
Eu astazi l-am descoperit. Strongbow Apple Gold, excelent de baut la plaja (1/3 gheata si 2/3 cidru rece). happy.gif
corbex
Suc de aifon?
AR-18-MOS
Cred ca. Altfel nu-mi explic cum de e asa bun.
Cosstel
QUOTE(AR-18-MOS @ 27 Jun 2015, 15:26)
Cidru, cineva? tongue.gif
*


Eu, insa productie proprie.
Recent am baut ceva de la o promotie facuta de Mega I. insa e departe de ce beau eu tongue.gif
Suc de mere ce se gaseste in cutii de carton, aromatizat identic natural, CO2 si alcool.
Nu recomand.
AR-18-MOS
QUOTE(Cosstel @ 27 Jun 2015, 17:57)
Suc de mere ce se gaseste in cutii de carton, aromatizat identic natural, CO2 si alcool.
*


Cred ca d-asta e. Din pacate, nu dispun nici de scule nici de indemanarea necesara sa-l fac eu.
Dar mie mi se pare foarte racoritor si bun.
Dan73
QUOTE(Cosstel @ 26 Jun 2015, 11:17)
Dan73 sa inteleg ca iar iti sint dator ?  sad.gif
*


QUOTE(Cosstel @ 27 Jun 2015, 16:57)
Eu, insa productie proprie.
*


nedumerire.gif
Cosstel
lucrurile nu sint asa simple cum par sad.gif
tu fiind un "fin" degustator in alcooale nu-mi permit sa vin cu asa ceva in fata ta
a bea cidru cere un pic de educatie a papilelor gustative, aromele nu-s asa de evidente si chiar conteaza ce ai mincat inainte de a bea asa ceva, insa se simte efectul de proaspat dat de fementarea naturala a sucului
dar de ce nu smile.gif eu doar te-am avertizat
sa vedem cum stau cu noua recolta de mere si se aranjeaza
Dan73
Nu-i problema ca mie imi plac aromele brute.
Apropo, se zvonea ca se reia productia de Nasal. Eu nu am mai vazut. unsure.gif
Cosstel
Atunci iti dau o "sirma" daca reusesc sa produc ceva anul asta.

QUOTE
Din pacate, nu dispun nici de scule nici de indemanarea necesara sa-l fac eu.

Mere sa fie ca de restul te descurci.
Ai aici: Cidru de mere cum am evoluat eu.
Necesar:
- mere cit mai coapte posibil
- mixer vertical
- dispozitiv de feliat mere - scoti cotorul, de obicei aici isi cam fac veacul diverse vietati
- butoi plastic 30l pentru fermentat
- teasc de struguri - cel mai mic posibil. Ca pinza filtranta am folosit o sacosa de Mega (poliester)
- + multa, multa rabdare in prelucrarea merelor icon_mrgreen.gif

cit despre indeminare ... mai bine nu vorbesc
AR-18-MOS
E mai usor asa. Da' nici reteta ta nu pare rea, doar ca trebuie timp si chef, ceea ce la mine lipsesc. sleep.gif
l@u
Ce poate face o reclama tivi.
AR-18-MOS
Si eu-s curios, ca toti m-au intrebat dac-am vazut reclama. Ca TV-ul nu l-am mai aprins de saptamani bune.
l@u
Ihi si marmota e pe blazon.
AR-18-MOS

Sa vedem si-o analiza:
QUOTE
StrongBow vrea sa se pozitioneze ca un produs premium asa cum o face si Heineken, un produs pentru femei si barbati deopotriva, de la 18 plus pana la 35, 40, oameni cu energie, spontani, hipsteri, urban addicted, sociabili, conectati la pinterest, facebook, twitter, instagram

Se pare ca nu-i de teapa molodovenilor si nici la hala nu se asorteaza cu PET-ul de bere. sad.gif
Garett
Zeama pentru hipsteri! radmasa.gif
Am baut cidru de la mama lui, din Franta. Nu m-a impresionat in mod deosebit!

PS Heineken e premium doar daca vorbim de ala original, made in Holland pentru Europa de la vest de Zidul Berlinului! Nu de zeama facuta la noi si vanduta sub numele asta pe aici, nici macar de aia la keg-uri teoretic made in Holland dar pe care scrie in poloneza, romana si alte limbi "celebre"! wink.gif
AR-18-MOS
QUOTE(Garett @ 28 Jun 2015, 00:23)
Zeama pentru hipsteri! radmasa.gif
*


Zaibar pentru olteni! radmasa.gif




tongue.gif
maho
Macar moldo/oltenii n-au sticat topicu' de(spre) tuica cu sucuri, beri, si alte posirci. tongue.gif
Garett
Mi se pare normal, moldo/oltenii stiu ce inseamna o bautura bunal
Alde fruncea-s cel mult abonati la o slibovita de la vecini!
AR-18-MOS
P-asta nici tu nu o crezi, asa-i? radmasa.gif
Garett
Pai zi tu ce drink serios specific zonei aveti!
Si sa nu zici cidru! tongue.gif
AR-18-MOS
Tuica de pruna. Tarie >50%. Nu ca febra olteneasca, multa si slaba.
De crame am zis? Recas ™, Minis (AR)...?
Dan73
Am trecut pe la emag in Crangasi. La intrare e un magazin Recas. Am intrat doar sa vaz dar pana la urma am luat ceva. Vanzatorul mi-a recomandat un vin rosu vrac la 10 lei...VIP cica biggrin.gif. Pe site zice ca e cabernet, mie imi pare ca ar avea si putin merlot. A fost si in butoi.
Excelent! Recomand! up.gif

PS, totusi mai bun a fost cabernetul de la Adamclisi 2010 ...basca, era si bio...dar in lipsa lui tongue.gif
Garett
QUOTE(AR-18-MOS @ 28 Jun 2015, 20:18)
Tuica de pruna. Tarie >50%. Nu ca febra olteneasca, multa si slaba.
De crame am zis? Recas ™, Minis (AR)...?
*


Daca nu bausi tuica de duda, traisi degeaba! biggrin.gif
Slaba, dar buna!

O sa caut Recas si Minis, sa vad cu ce te lauzi! tongue.gif
radian
Pastorel Teodoreanu, care a fost un adevarat profesionist in domeniu, sustinea ca adevarata tuica romaneasca este cea olteneasca de 25 grade pe care o bei dupa masa in loc de bere.
Dan73
Pastorel. acel moldovean? mad.gif
yoncv
QUOTE(Dan73 @ 28 Jun 2015, 21:01)
Am trecut pe la emag in Crangasi. La intrare e un magazin Recas. Am intrat doar sa vaz dar pana la urma am luat ceva. Vanzatorul mi-a recomandat un vin rosu vrac la 10 lei...VIP cica biggrin.gif. Pe site zice ca e cabernet, mie imi pare ca ar avea si putin merlot. A fost si in butoi.
Excelent! Recomand! up.gif

PS, totusi mai bun a fost cabernetul de la Adamclisi 2010 ...basca, era si bio...dar in lipsa lui  tongue.gif
*


De-ala beau si eu cateodata. Bun la gust, dar te cam doare capul dupa el. Cred ca are cam multe chimicale in compozitie.
Markos
Acu' na.. dacă bagi 3 kile pe seară...
Dan73
QUOTE(yoncv @ 30 Jun 2015, 23:03)
De-ala beau si eu cateodata. Bun la gust, dar te cam doare capul dupa el. Cred ca are cam multe chimicale in compozitie.
*


Capul poate sa te mai doara si de la sulfiti, daca esti mai sensibil la ei.
In mod normal si fara alte pretexte, masura mea e o cana de lut de vreo 300 ml pe seara. O beau incet.
Ala de la Adamclisi avea sulfitii la un sfert din limita max. admisa. La asta de la Recas, nu stiu, dar pe mine nu m-a durut nimic pana acum blush.gif
maho
Si eu tot de la Recas iau, cand se termina zaibaru'. Bun si ieftin. Zicea vanzatoru' ca au terenuri in mai multe zone din Europa, (mai ales pe la sarbi) si nu-s afectati daca e seceta sau grindina la noi.
corbex
Ete, seceta! Ce, seaca si robinetul?
dacis
QUOTE(maho @ 1 Jul 2015, 12:54)
Si eu tot de la Recas iau...
*

Ba, voi vreti sa ma ispititi! tongue.gif
bion
O sa mori ca e din Banat tongue.gif . Ai vinuri bune date de Dumnezeu cui nu trebuie in zona ta si treci Prutu si poti sa te faci muci cu alocatia de la Academie. biggrin.gif
dacis

Am supravietuit binisor mai bine de 15 ani band (nu excesiv de des, e drept) vinuri de Recas, asa ca am sperante ca si mai departe... Baietii astia ma ispiteau doar cu pretul mic si, zic ei, calitatea obisnuita.

Cat priveste vinurile Moldovei, chiar sunt curios ce-mi recomanzi. Evident, ce ti-a placut... naughty.gif
gabize
Cel mai bun vin (e drept, nițel ars tongue.gif ) moldovenesc e ăsta:
user posted image
vercingetorix
Niste betivi.
Ia uite dom'le cu cine m-am inhaitat... radmasa.gif
kato
rade ala care vinde butoi de dud..... rolleyes.gif
dacis
QUOTE(gabize @ 1 Jul 2015, 13:47)
Cel mai bun vin (e drept, nițel ars tongue.gif ) moldovenesc ...
*

Sa stii ca nici cu extractul asta de cidru (ca tot vad ca-i la moda beutura asta printre metrosexualii dacioti!) nu mi-i rusine.

QUOTE(kato @ 1 Jul 2015, 14:25)
rade ala care vinde butoi de dud.....  rolleyes.gif
*

Ca sa nu mai zic de vinarsurile de Vaxlui. Mie imi placeau mai mult decat cele pe care le mai stiam prin tara (Jidvei, Vranceasi Murfatlar).
AR-18-MOS
QUOTE(vercingetorix @ 1 Jul 2015, 14:19)
Ia uite dom'le cu cine m-am inhaitat... radmasa.gif
*


Vedem. Pai cin' te-a pus sa scrii? Puteai sta linistit in tara asta prefacuta.
bion
QUOTE(dacis @ 1 Jul 2015, 13:41)
1.Am supravietuit binisor mai bine de 15 ani band
2.Cat priveste vinurile Moldovei, chiar sunt curios ce-mi recomanzi. Evident, ce ti-a placut...  naughty.gif
*


1.NO OFFENSE In Banat e o vorba Suinei de rasa de nimic nu-I pasa biggrin.gif
2.Avand problem cu ztomacu inca din junete capitolul vin este pentru mine o chestie mai mult teoretica. Distilatele m-au facut sa ajung la varsta asta.( fara ele probabil as trai mai mult) icon_mrgreen.gif
Pentru academicieni http://www.purcari.md/newsite/?lang=ro
dacis
QUOTE(bion @ 1 Jul 2015, 20:01)

1. nedumerire.gif
2. Vidi, bibi, amavi.

Din R. Moldova pana si vinurile ieftine (ma refer la vinuri, da?! 04.gif ) sunt absolut baubile. Acuma ca se poate merge cu bolentinu, cred ca am sa incep sa frecventez.
l@u
Sa iti iei si o undita pentru intoarcere, la Cotu Morii!
Dan73
QUOTE(dacis @ 1 Jul 2015, 19:54)
Din R. Moldova pana si vinurile ieftine (ma refer la vinuri, da?!  04.gif ) sunt absolut baubile.
*


Prea multî dulșeațî wacko.gif
dacis
Adica ce vrei sa insinuzici? blush.gif
Dan73
Eu recunoasc, nu am mai baut de ceva vreme. Atunci mi s-au parut cu mai mult zahar decat trebuie chiar daca pe eticheta scria "sec". Mentionez ca nu am gustat tot ce produc fratii nostri tongue.gif
Insa aud ca s-au schimbat multe pe la ei in domeniu.
Markos
QUOTE(Dan73 @ 2 Jul 2015, 00:12)
Eu recunoasc, nu am mai baut de ceva vreme.
*


Ești bolnav?.. mellow.gif
Dan73
aoleo! ma tine ceva pe dreapta dar sper ca nu. frustrat.gif

sa fim precisi: nu am mai baut vin de la republica
maho
Amatori.
dacis
QUOTE(dacis @ 24 Jun 2015, 20:34)
Aha. Numa' ca Blanc de Rouge e alta dracarie: sa faci Merlot perfect alb. Asta implica destula chimie.  blush.gif
*

QUOTE(Dan73 @ 24 Jun 2015, 20:51)
Asa ceva eu nu am vazut inca. In curand o sa apara si vin rosu facut din riesling rolleyes.gif
*

Na, dracie, ca astia de la Oprisor au facut Cabernet Sauvignon alb!

Din prezentarea de pe youtube nu lasa deloc sa se inteleaga ca ar fi apelat si la niscaiva filtre (cu carbon). Fara de care eu stiam ca nu poti face "Blanc de Rouge". Dar, na, or fi descoperit ei apa calda...
&feature=youtu.be
Bicicleta galbena
Testul de calitate este următorul: umpli un pahar, îl întorci în palmă și îi dai una în cap, să facă mărgele. Alea încep să dispară și, dacă ai făcut ce trebuie, până se sparge ultima mărgea ai timp să spui „Tatăl nostru". Asta dacă mai ești în stare după atâta degustat.

052.gif

http://www.vice.com/ro/read/ce-am-invatat-...te-de-litri-253
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.