Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Academia Romana de Tuica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
MuciX
Budana 13
radian
Iote aci profesionist: http://www.retete-gustoase.ro/link.php?art..._key=1003350106

"Universitate pentru specializarea în distilate și studii despre Șliboviță" in Vsetin, Cehia.

Ma apuc de a doua facultate. Ma fac inginer slibovitar!
corbex
Eu as negocia sa ma duc direct profesor.
gabize
Decât pentru cunoscători:
bion
Bei din asta in stare nativa? blink.gif Daca da cand mori o sa iti dea foc ca de putrezit nici pomeneala sau te duce la Antipa. biggrin.gif
gabize
A găsit-o un coleg făcând curat prin magazia părinților. E intactă, n-a desfăcut-o. E de prin '95 sau '96. biggrin.gif
volint
Dai-o lui Bion. Vrea la Antipa.
bion
Io altuceva te intrebam. smile.gif
Mai curat era ala sarbesc sau me rog cine apuca la din ala recativ de laborator 99%. Cand lucram la UVA , la laborator era o tanti Olga Mandl care facea cea mai buna votca pe care am beut-o vreodata. Apa distilata, alcool 99% si un strop de glicerina care taia arsura si facea si mensicul al misto din pahar. Proportiile numai ea le stia dar puteai sa bei pana picai jos si cand te trezeai erai ca un nounascut. rolleyes.gif
volint
Tanti Olga a contribuit aici.
Cosstel
Iar eu aici: distilare smile.gif
radian
Ii iubesc pe cercetatorii americani. Au stabilit, in baza unui studiu de 20 de ani, ca cei care beau regulat traiesc mai mult iar cei care nu beau de loc au sanse mai mari sa devina depresivi si mor mai tineri.
ady77
Eu beam si fara studiul asta, dar asa macar am o scuza radmasa.gif radmasa.gif
radian
Ce fericiti or sa fie colegii de lectura, diseara la biblioteca, cand am sa le aduc la cunostinta ca au facut alegerea cea mai buna!
ady77
Eu nu prea citesc la biblioteca, imi iau cartile acasa rolleyes.gif
DannyY
Asocialu-le si mizantropu-le care esti!
corbex
Tu citesti BPT, maxim doua volume. Radian e la Submarinul Dox, un nesfirsit foileton.
Diac
InBev cumpara SABmiller pentru aproximativ 100 de miliarde de Euro. Adica se va naste un nou imperiu al berii. Pentru noi aici inseamna ca berile produse sau importate de colosul asta vor fi : Ursus, Timișoreana, Ciucaș, Stejar, Azuga, Peroni Nastro Azzurro, Grolsch, Redd's, Pilsner Urquell de la SAB Miller si de la In bev : Stella Artois, Beck's, Bergenbier, Lowenbrau, Noroc plus cele importate Leffe si Hoegaarden.

Adica pe scurt din trei producatori mari de bere vor ramâne 3 : asta mare Inbev+SabMiller, Carlsberg si Tuborg.

Yeeeeeei! Traiasca PET-ul.
Ake
Zaganu rulz!
Asta pana nu-i inghite si pe ei vreun mamut din astia...
b76bgaarh
vezi ca carsberg detine tuborg.

bafta.
Diac
Bun Zaganu'


Pentru day by day mai nou iau Tuborg la lada. In mod normal e 45 RON lada la angro', iar din când in când 40 RON la benzinarie la MOL. Si apa minerala tot cu lada iau Perla Hargitei sau Borsec.

<span class='edit'>13 Oct 2015, 13:05:</span>
QUOTE(b76bgaarh @ 13 Oct 2015, 13:02)
vezi ca carsberg detine tuborg.

bafta.
*



Am confundat Carlsberg cu Heineken, la naiba tot verzi sunt sticlele. Deci InbevSABmiller, Carlsberg si Heineken.
maho
Nu stiu cum puteti bea mizerii d-astea asa acidulate, parc-ar fi sifon, alcool ciuciu. Nici o ragaiala ca lumea nu poti sa bagi, sar stropi. Iti trece setea pana bei o cana...
Azi am incercat o chestie d-aia de bea mos-u', de mere, primita cacado. 2x:greata: Mai bine beau apa de la chiuveta.
ady77
QUOTE(DannyY @ 8 Oct 2015, 12:46)
Asocialu-le si mizantropu-le care esti!
*


Am uitat sa precizez ca îmi iau acasă și colegii de lectură.
Ake
https://youtu.be/Q50LGBOYYXQ
corbex
In lumina ultimelor evenimente, ISU a retras avizele pentru toate cazanele de tuica din Bistrița Nasaudului.
gabize
nu stă producția în alea... 04.gif
Cosstel
QUOTE(corbex @ 9 Nov 2015, 16:59)
In lumina ultimelor evenimente, ISU a retras avizele pentru toate cazanele de tuica din Bistrița Nasaudului.
*


corbex, rogu-te nu glumi cu chestii din astea mad.gif
saptamina viitoare am programare ...
Dan73
Costel, zi ca nu-i faina culoarea!
[attachmentid=1628013493]
bygy007
un pic mai roze si era la fix
Cosstel
o fi schimbat uleiul la masina icon_mrgreen.gif
n-as bea asa ceva nici rugat wub.gif
iti face matele nemuritoare
Dan73
Un merlot diesel asa tre' sa fie! Nimica nu stiti slap.gif
bion
Asta-i din ala de butuc din curte?
Dan73
Este merlot 100% DOC Sahateni, cativa km mai la deal...Dealu Mare. tongue.gif
Facut totul ca la carte: struguri pe alese, desciorchinati, fermentat cu tescovina scufundata 2 saptamani (de aici culoarea) dupa care separat si tras in damigene sa isi termine fermentatia. Dupa inca o luna l-am transvazat de pe drojdie.
Atat doar ca nu l-am tratat cu sulfit si nu am folosit enzime sau drojdii selectionate.
Mai spre primavara, daca se prezinta cum trebuie, il trag la sticle...ca sa am ce destupa. 04.gif

maho
Nu comentez pretul (240 lei/0.5l, de zmeura - as gusta-o totusi, dac-as avea ocazia), dar de cand are palinca doar 42 de grade intrebare.gif
gabize
Am gustat zilele trecute o pălincă de gutui. În condițiile în care nu agreez mirosul și gustul pălincii "clasice", asta era total diferită. Chiar mi-a plăcut.
radian
QUOTE(gabize @ 15 Nov 2015, 11:33)
... pălincii "clasice" ...
*



A aparut neo-palinca? Si palinca neconventionala? Spune-mi, nu ma lasa sa traisc in ignoranta!
gabize
wink.gif
Cosstel
Poti afla, in mare, tehnologia de lucru ?
Anul asta mi-am cam batut joc de gutui si la anul m-ar tenta ceva de genul asta.
corbex
QUOTE(radian @ 15 Nov 2015, 11:36)
A aparut neo-palinca? Si palinca neconventionala? Spune-mi, nu ma lasa sa traisc in ignoranta!
*


Nu-l lua in seama! Se da abstinent necunoscator penticostal.
gabize
QUOTE(Cosstel @ 15 Nov 2015, 10:49)
Poti afla, in mare, tehnologia de lucru ?
Anul asta mi-am cam batut joc de gutui si la anul m-ar tenta ceva de genul asta.
*


Nu promit, nu știu dacă proprietarul glăjii are habar sau nu. Întreb.
DannyY
Apa/spirt cu furtunu', zahăr cu pumnu' si-a ieșit omieunu.
radian
nedumerire.gif Cosstel, nu stiu cum s-o spun, dar m-ai impresionat profund!

Daca cineva vrea sa se apuce de baut tuica si nu stie cum s-o faca ma ofer coordonator de proiect 017.gif .

Celor care "produc", cu siguranta un schimb de experienta cu Cosstel le-ar fi util. Tuica ta e superba, cu siguranta cea mai buna pe care am avut ocazia s-o gust in ultimii ani.

La tarie e taman buna, nici ca cea olteneasca pe care o bei dupa masa de sete, nici ca palinca din Nordul Ardealului sau Secuime, din care ai tras o ștampă inainte de masa pe post de aperitiv dar la a doua nu te incumeti ca ti se "ingroasa" limba si ti se incetoseaza privirea. Se potriveste la fix pentru o cura de 2, 3 paharele discutate in familie dupa ce te-ai asezat la masa si pana sa pui mana pe tacamuri.

Iar la gust, nici pomeneala de acreala, de unde ai scos-o pe asta? Are un buchet superb. Daca printre comeseni exista abstinenti, cu siguranta nu vor fi deranjati daca dupa ce umpli paharul nu pui dopul la sticla. Emana o aroma placuta. Si dupa ce-o gusti papilele gustative urla in gura mare: mai vrem, mai vrem ...
Bicicleta galbena
Radian, te rog nu mai povesti... 38.gif 38.gif

maho
Nu cred nimic.
radian
Parol, monser!

Care va sa zica, imi pui la indoiala competenta si onestitatea? mad.gif
Cosstel
QUOTE(radian @ 1 Dec 2015, 10:29)
nedumerire.gif Cosstel, nu stiu cum s-o spun, dar m-ai impresionat profund!
*


Ei da lasati blush.gif esti tu amabil cu mine smile.gif

Intrasem in depresie cu marfa lui marksman sad.gif
Multumesc, ajuta, cu prima ocazie o sa-ti cer o recenzie si asupra unei tescovine.
kum
Baaaa... de ce nu ati pus pe masa tuica? mad.gif Pai e corect? Din vinu' meu popesc ati gustat, da' tuica lu' Cosstel unde a fost?
AR-18-MOS
QUOTE(kum @ 1 Dec 2015, 12:01)
vinu' meu popesc
*


group_pointing.gif
kum
Nu te râde, că nu știi despre ce-i vorba.
M.C.
QUOTE(radian @ 1 Dec 2015, 13:04)

Care va sa zica, imi pui la indoiala competenta ?  mad.gif
*


Pai ia posteaza siviu' cu volumele studiate coleasa,ca sa stim aria de competenta,ca are si aia categorii si subcategorii. icon_mrgreen.gif tongue.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.