Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: butucii de roata pt dsn
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
don_semakkaa
se poate monta sau modifica butucii de roata pt dsn fata spate pentru 14inch
pt ca este o mare problema cu anvelopele pe 13inch
va rog daca se pricepe cineva sa ma ajute cu ceva indicatii si cam cat m-ar costa ??
Virusux
poi nu ai ce sa modifici,pur si simplu schimbi janta si atat
asta daca nu am intesel ce vrei sa spui
don_semakkaa
AI INTELES BINE SI ATI MULTUMESC
DAR GASESC JENTI PE 4 PREZOANE PE 14 INKH
SI DACA MA OPRESTE POLITIA ESTE LEGAL ??NU TREBUIE SA MERG LA RAR ???
MULTUMESC
florinakee
daca ai trecut in talon r13 ...e ilegal sa pui de 14.. din cate stiu
spielbergl
Da poti pune, i-ti trebuie cu 4 prezoane la distanta 100. 4x100. Ai grija si la gaura centrala sa fie minim 57,1. Opel 56,6 Renault 60,1 VW Golf 2-3 63,3. Supernova din cate stiu eu are 57,1 cel putin teoretic... spre surpriza mea pe spate mi s-au potrivit jantele de Opel fara nici o modificare, pe fata nu au intrat intr-adevar... dar am rezolvat-o.
adrian.petrov
S-a mai discutat pe forum "daca ai trecut in talon r13 ...e ilegal sa pui de 14.. "; daca ai trecut in talon r13 ,DA - e ilegal sa pui jenti de 14 -teoretic iei amenda .
Trebuie mers la RAR ; masina sa fie incaltata cu jenti pe 14, cauciucuri 165/65/14 NEAPARAT ( pentru oricare alta dimensiune nu veti obtine acreditarea RAR ), oamenii de acolo vor cauta in calculator, vor vedea ca asa este si iti vor adauga in talon si jenti pe 14 - asa am facut eu - fara nici o atentie .
La intrebarea "se poate monta sau modifica butucii de roata pt dsn fata spate pentru 14inch pt ca este o mare problema cu anvelopele pe 13inch va rog daca se pricepe cineva sa ma ajute cu ceva indicatii si cam cat m-ar costa ??", nu trebuie modificat absolut nimic doar pui jentile noi cu cauciucurile 165/65/14 , orice alte cauciucuri ca si dimensiune sunt ILEGALE - poti fi pasibil de amenda, practic credeti-ma nu aveti nevoie de alte cauciucuri, acesta dimensiune este foarte buna .
Succes ........... wink.gif
spielbergl
Adrian, chiar interesant ce spui! Eu am pus 165/65 R14 (dimensiunea aliaj SLZ) zici ca e usor sa treci in legalitate? La programare la RAR ce spui? Cam cat costa procedura?
adrian.petrov
Iti faci programare cinstita la RAR, taxele normale - sunt trecute intr-o fisa acolo la RAR ( nu mai stiu PRECIS CAT A FOST, ca eu cand am fost am fost si cu omologarea RAR a instalatiei GPL ), stiu sigur ca pretul nu mi s-a parut exagerat.
Dupa o mica tarantela ca nu stiu domnule daca se poate ...a cautat in calculator si a gasit ca numai dimensiunea 165/65/14 se potriveste- la noi, mi-a scris-o in cartea tehnica semnatura plus stampila si asta este.
Tot genti de solenta din aluminiu am pus si eu.
Practic este o formalitate pentru care tu platesti - totul este OK nu ai de ce sa-ti faci ganduri si idei anapoda .
Succes .......... wink.gif
alex_DNK
QUOTE(spielbergl @ 13 Nov 2011, 21:51)
Da poti pune, i-ti trebuie cu 4 prezoane la distanta 100. 4x100. Ai grija si la gaura centrala sa fie minim 57,1. Opel 56,6 Renault 60,1 VW Golf 2-3 63,3. Supernova din cate stiu eu are 57,1 cel putin teoretic... spre surpriza mea pe spate mi s-au potrivit jantele de Opel fara nici o modificare, pe fata nu au intrat intr-adevar... dar am rezolvat-o.
*


cum ai facut sa iti intre jantele de opel pe fata? am si eu aceeasi problema. ai largit inelul ala de centrare la strung, sau cum?
spielbergl
QUOTE(alex_DNK @ 15 Nov 2011, 05:57)
cum ai facut  sa iti intre jantele de opel pe fata? am si eu aceeasi problema. ai largit inelul ala de centrare la strung, sau cum?
*


Inelul acela in partea din spate a jentii se poate pili cu bormasina si o chestie ca in poza nu stiu exact cum se numeste. Trebuie sa pilesti 0,5mm pe toata circumferinta si intra fara probleme.
and_rei
trebuie sa te duci la meridian sa iei o foaie cum ca pe sn s-a montat si alta dimensiune de janta.daca nu nu faci nimic.costa vreo 80 lei la R.A.R.foaia de la meridina nu costa nimic.

@si cum nu s a montat o sa bagi mana adanc in buzunar si eu zic ca nu se merita
george_scala_2004
freza diamantata ?
alex_DNK
ok..meri mult. o sa incerc sa ma apuc de treaba. faza e ca am masurat cu sublerul si janta de opel si cea de origine a masinii. chestia e ca au acelasi diametru, dar nu stiu care e problema de nu intra. am sa pilesc cum ai zis tu
spielbergl
QUOTE(alex_DNK @ 16 Nov 2011, 15:29)
ok..meri mult. o sa incerc sa ma apuc de treaba. faza e ca am masurat cu sublerul si janta de opel si cea de origine a masinii. chestia e ca au acelasi diametru, dar nu stiu care e problema de nu intra. am sa pilesc cum ai zis tu
*


Eu abia am reusit sa dau jos roata originala. De la rugina "s-a sudat" roata de butuc. Dupa ce dai jos roata curata si butucul acela cu un pic de smirghel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.