Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: iluminare butoane clima
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
PorumbelL
tocmai am terminat o mica modificare la butoanele de clima.
mi se pareau preaslab iluminate...doar in jurul lor.
dupa un pic de efort..astaa iesit
astept pareri!!!
si pro, si contra
florinakee
foarte frumos ..biggrin.gif am vrut sa le schimb prima oara cand am luat-o ...dar am facut scurt si m-am lasat pagubas smile.gif)
yon
Bv foarte frumos! Da mai multe detalii, ce ai folosit si procedura exacta

talibanu
Frumos...dar neonul nu te oboseste noaptea la ochi (nu e prea puternic)??
slash21
foarte frumos,dar da si tu niste detalii cum ai luminat cele 3 butoane.
ORIJINAL21
poze in lucru. smile.gif biggrin.gif
ce piese ai folosit si cam cat te-a ajuns afacerea cool.gif
PorumbelL
Merci!
Este ceva de munca
Eu mi-am dat seama k se poate dupa de am desfacut butonul de la ventilator. La ala e mai simplu, pentru k are un plastic verde detasabil, fiind doar vopsit cu alb.
Am scos plasticul ala verde, si l-am inlocuit cu unul clar.
In schimb, la celelalte doua comutatoare e mai complicat...fiind doar vopsit direct. La astea am gaurit cu o bormasina mica ptr.12v, am pilit...apoi plastic clar.
am inghesuit acolo un led mic la12v.. apoi le-am conectat pe toate la mufa ce alimenteaza si restul luminilor din panou.
Multa bafta!
sorin1983
Sunt toate 3 identice la prindere? Nu mergea sa iei de pe la dezmembrari butoane de aeroterma si sa le inlocuiesti pe celelalte doua?
PorumbelL
nop. nu sunt identice
cel de la ventilator e un pic diferit
celelalte doua au un fel de piciorush cu un arc (mare atentie), si fara el nu mai selecteaza treapta exact
slash21
ce fel de plastic clar ai bagat unde ai pilit?
PorumbelL
eu ambagat de la o carcasa de CD un pic mai groasa
spielbergl
Felicitari, foarte frumos! Ce as schimba eu, in loc de leduri rosii la cele 3 butoane (inchidere, avarie, dezaburire) as lasa rosu doar avaria restul albastre. La mine e cu verde si rosu deocamdata.
C@talin
eu recomand de multe ori alb cu ace rosii, da oricum a iesit frumos smile.gif
Laika
Super ideea. Felicitari! Mi-as fi facut si eu doar ca, consola mea e de nova ca cea originala erau rupte bratele de la butoane sleep.gif
ORIJINAL21
poti da mai multe detalii..? biggrin.gif
ce leduri ai folosit(milimetri)
(ce rezistente ai folosit)
si ce ai mai pus dupa ce ai sapat acel sant cu burghiul...
aici ma refer la partea estetica...

asteptam detalii smile.gif
eu.beby
cred ca a pus carcasa de CD transparenta.


27 Nov 2011, 23:55:
leduri se poate folosi de 3 mm + rezistenta de 270 ohmi numai ca traseul este cam complicat.
Poze as pune eu numai ca s-a stricat aparatul foto si nu am cu ce.
Poate te ajuta porumbell
PorumbelL
QUOTE(PorumbelL @ 12 Nov 2011, 15:59)
Merci!
Este ceva de munca
Eu mi-am dat seama k se poate dupa de am desfacut butonul de la ventilator. La ala e mai simplu, pentru k are un plastic verde detasabil, fiind doar vopsit cu alb.
Am scos plasticul ala verde, si l-am inlocuit cu unul clar.
In schimb, la celelalte doua comutatoare e mai complicat...fiind doar vopsit direct. La astea am gaurit cu o bormasina mica ptr.12v, am pilit...apoi plastic clar.
am inghesuit acolo un led mic la12v.. apoi le-am conectat pe toate la mufa ce alimenteaza si restul luminilor din panou.
Multa bafta!
*




ledul l-am lipit cu superglue.
nu e chiar asa de greu...singura parte mai grea e gauritul....sa nu iasa naspa..... dupa care am taiat o bucatica de carcasa de cd, pe care am bagat-o fortat in gaura...si cam atat .
nu vad rostul sa teoretizez prea mult...ca nu e cazul.
cine vrea sa faca, dupa ce incepe operatiunea o sa-si dea seama ce are de facut

28 Nov 2011, 05:28:
aaaa si am uitat ...ptr florinakee.... nu , neonul nu e asa de puternic...doar pare, ptr. ca poza e facuta cu telefonul. L-am pus tocmai ptr. ca nu vedeam bine panoul.
Acu nu mai e nevoie de el....dar dak il scot..ramane nasol locul.....cu toate ca asa arata cam kitsch
eu.beby
ceea ce ai facut tu aici,[attachmentid=1627768522] am facut si eu. doar ca fiecare nuanta este cu treaba ei. adica s-au respectat culorile. si in loc de becuri, cum ai tu la (hot - cold) s-au folosit leduri peste totla vedre, s-au pus leduri verzi. la hot-cold s-a pus led alb rece, la fel si la la panoul directionare aer din mijloc.Iar, la butonul de rotire aeroterma, s-a folosit un led de 3mm verde.
A iesit super, numai ca nu am cu ce face poza...

pacat nu ca am reusit sa fac traseul la [attachmentid=1627768523] cu toate ca am stricat un rand de butoane din cauza traseului.... mellow.gif
mai exact nu stiu cum sa trag firul de pe buton pe placa/folie.(pe unde trece)
PorumbelL
da..si eu m-am chinuit un pic la trecut firele.
cel mai simplu e sa mai faci niste gauri in panou pe unde sa treci firele.
si cum adik ai stricat butoanele?????????
eu.beby
QUOTE(PorumbelL @ 29 Nov 2011, 18:01)

cel mai simplu e sa mai faci niste gauri in panou pe unde sa treci firele.

*




Poti fi mai explicit?
PorumbelL
lasi firul un picmai lung,, nu incerci sa il treci prin spatiul ala ingust din centru, ci faci tu o alta gauta intr-un loc mai la margine,,,unde sa nu impiedice rotitul

30 Nov 2011, 04:10:
intelegi?
GabyBandytu!
PorumbelL: Spune-mi si mie te rog ce sistem de prindere au beculetele din butoanele de pe bord: avarie, dezaburire, etc... si unde se afla beculetele de la aeroterma, bricheta si alea pe acolo ... biggrin.gif Te rog frumosssssssssssssssssss sa-mi spui si mie ca-s mic biggrin.gif ! Asta-i bordul meu biggrin.gif
Maskatu
Cele de la butoane sunt ca niste leduri, iar piciorusele sunt lipite pe contactii mufelor. La consola centrala sunt becuri ca cele din ceasuri, cu soclu.
GabyBandytu!
Maskatu! Uite cum am facut! am cumparat leduri fara rezistenta pe ele, are ceva? si vreau sa ma leg de la ledul ala de Proiectoare ca sa pun leduri si la manerele de la usi ... se poate ? Multumesc !

8 May 2013, 16:46:
Mai mentionez ceva. Ledurile de la butoane nu stau aprinse, licare. Am pus beculete normale si alea stau aprinse. Ledurile sunt de vina ? :-?

8 May 2013, 16:55:
Pana sa-i pun ledurile biggrin.gif

8 May 2013, 23:15:
Maskatu , imi raspunzi si mie te ROG FRUMOS !
Maskatu
Daca ai luat leduri pentru 12v, nu ar trebui sa ai probleme, desi uneori mai exista fluctuatii de tensiune pe instalatie.

Ledurile licare din cauza faptului ca instalatia electrica a masinii nu a fost conceputa pentru leduri, ci pentru becuri. Aceeasi problema am avut-o si eu la plafoniere. Am pus leduri peste tot si licareau. Ca sa nu mai licare am lasat si un BEC pe instalatie, ca sa "absoarba"orice urma de curent de pe instaltie, asta pentru ca ledurile sunt sensibile la orice schimbare de tensiune.

Altceva nu stiu ce sa iti mai zic. La becurile din bord chiar nu am umblat. Si da, poti sa pui leduri si la manere... poti sa pui leduri unde vrei tu. Eu unul la iluminatul interior m-am axat pe module complete cu 3 sau 6 leduri, care merg direct la 12v.
GabyBandytu!
Maskatu ! Am inteles, Multumesc Pentru Raspunsuri ! o sa postez pozele dupa ce termin treaba, asta pe sambata sau duminica ...

9 May 2013, 19:31:
Eu nu am firele trase la plafoniera! si nu stiu de unde sa trag + , minusul am inteles ca este din butonul acela de la usi biggrin.gif

Tu sti de unde unde vine + ?
Iulikk
De la bacterie. Tragi un fir pe care pui si o siguranta.
GabyBandytu!
Am Inteles Iulikka ! biggrin.gif
GabyBandytu!
Maskatu ! ledurile erau de vina ... le-am schimbat si nu mai licare nici-unu biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.