Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ajutor montare electromotor - dacia 1310 injectie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
defender
Am demontat un electromotor(scurt) de pe o Dacia 1310(fabricatie 2003) injectie si vreau sa il inlocuiesc cu unul nou. Faza este ca l-am demontat acum trei saptamani si acum nu mai stiu cum erau legaturile electrice.
Daca doreste cineva sa ma ajute, as ramane recunoscator.
stabil777
In topicul meu parca si eu am avut problema asta,

dar firul gros rezistent la amperaj care vine la plusul bateriei se leaga la surubul de deasupra cum este asezat electromotorul.

Firul negru si el deasemenea gros care vine de la minusul bateriei se leaga pe unul din suruburile care prind electromotorul de carcasa ambreajului ,acest fir este firul de masa care are legatura cu toata caroseria.

Din electromotor mai ies niste fire ,o manta de cupru care aia vine pe celalalt surub probabil ca se cunoaste ca poate nici nu ajunge pe celalalt surub,

si mai ai un fir gri mai subtirel care are papuc si se cupleaza cu papucul lui care vine cred din contact.

Sa faci probe de durata scurte ca daca le montezi gresit ti se va topi din firele instalatiei electrice.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.