Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: mocheta portbagaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4
haky
Cand am fost la Ploiesti in concediu, am avut ocazia sa vad o Solenza cu mocheta in portbagaj (peste tot) si arata super. Am aflat ca cei de la Campina asa le livreaza, si vreau sa stiu daca mai fac si altii asa, daca sunt anumite tipare dupa care se croiesc bucatile respective, si daca se gasesc de cumparat.
paulp
Eu am vazut ceva pe care scria mocheta portbagaj, dar nu stiu sigur daca se potriveste la SLZ (era pentru DSN).

Trec deseara pe la Autocenter si intreb laugh.gif .
Wolfmark
Adras parca face un astfel de "tuning"...
jhr
da , eu mi-am luat masina de la campina, sambata pastilor la 7 a venit cu trenul la 9 eu eram acolo, mi-am ridicat-o cu mocheta in portbagaj perfect lipita, juri ca e din fabrica... gratis.decat sa va complicati, cand mergeti odata la sinaia, dati pe la campina si va pun aia, nu cred ca costa mai mult de 2-300 k, dar o pun profesionist, juri ca e de acolo
Gabi
In targ la vitan gasesti mocheta pentru portbagaj. Sunt trei bucati ( una pe centru ( rezervor) si doua care se pun pe laterale).

Stiu ca in vara ( august ) am dat 150.000 pe cele laterale.
paulp
Vazut aseara la Autocenter in Iasi, 150k mocheta portbagaj.

Probabil ca vei gasi si la Oradea in magazinele mai mari.

Bafta
dimac
M-am interesat eu si numai la Iatsa Campina poti sa iei masina cu portbagajul complet mochetat(gratis...si super profesionist lipita). De fapt eu mi-am cumparat de acolo masina si sunt niste oameni de nota 20. Au masini destule, tot ce vrei. Service-ul este unul din cele mai bune din tara. Sunt profesionisti toti si fac treaba f. buna. Va dau si numarul de la ei 0244/333163.
klaus
Mocheta de portbagaj este de DSN (pentru "Europeni" - cu DSN europa).

Nu se potriveste chiar din prima pe Solenza (e oleaca mai mare in dreptul storpurilor spate), dar cu o foarfeca se rezolva problema foarte usor.

Pretzu' e mai mare de 150K perechea de laterale (alea din vara erau la pret "special", pentru prieteni).

Am montat una pereche pe o solenza. Arata bine. Preferabil sa fie pe aproape niste prenadez sau silicon. Cu putina ambitzie se poate prinde, din loc in loc si cu "bradutzi".
jhr
mie la campina nu mi-au pus mocheta standard, un tip a croit-o cu cutter-ul pe loc, v-am povestit , era in sambata Pastilor la 9 dimineata, dar era un expert si a iesit super, zici ca e de acolo.e adevarat, sunt super profesionisti si amabili, eu pentru revizii prefer sa merg 200 km la campina
MMihai
Vreau si eu mocheta in portbagaj ... poate cineva sa puna o poza sa imi fac si eu o idee :roll:

Bafta!
toto
azi mi-am luat si eu din targ...prelata galbena...ovidiu...300k

i-am spus ca m-au trimis baietzii...adica voi... :mrgreen:

a zis ca nu trebuie sa decupezi decat pt orificiul ala de aer din stanga jos

nu e chiar asa...tre sa o mai ajustezi...dar asta e...tre sa-si vanda si el marfa

inca nu am pus-o...si mi-e cam nu stiu cum sa dau cu prenandez pe tabla, dar pana la urma nu scapa
bogdan_o
Dar nu ytrebuie sa dai cu prenadez. Merge lipita si cu dublu-adeziva. Bine, nu cu banda cu care a venit mocheta, ca aia e patetica. Ia-ti ceva mai rezistent. In rest, mai trebuie sa decupezi cam pe unde vine surubul ala care strange stopul si trebuie sa o mai modelezi dupa forma portbagajului.
toto
:mrgreen: ca bine stii, mi-am pus-o...mocheta, adica... :oops:

mi-am luat prenandez dar nu l-am folosit...banda dublu adeziva nu a venit cu mocheta...dar mi-am luat din carrefour

am folosit-o pe ici pe colo...in rest sta singura...la surubul de stop nu am decupat-o, am gaurit-o ca sa o prind si in ala

am mai decupat la fanta aia de aer, putin pe la stopuri si putin pe la amortizoare

una peste alta...se merita, nu e de nota 10, e de 8-9, ma oftic ca nu acopera pana sus si mai lasa o fasie de tabla
Cips
Salut,

sunt si eu interesat de capitonarea portbagajului, dar nu stiu de unde as putea cumpara cele necesare din Timisoara (pana in Bucuresti sau Campina e cale lunga :cry: ).

Stie cineva de unde as putea procura din TM asa ceva ?
mars
Am luat si eu ieri mocheta de la Ovidiu zis si "Prelata Galbena" si am lipit-o cu banda dublu adeziva. Arata OK, am decupat foarte putin... nota 9.

Trebuie neaparat sa decupez la fanta aia de aer??? :roll:
toto
eu am decupat...asa mi-a zis si ovidiu

nu prea stiu pentru ce e fanta aia dar am zis sa o las

ce e curios la fanta aia e ca se scurge un lichid lipicios pe acolo si se lipesc membranele alea de plastic...si practic isi pierde utilitatea fanta asta

trebuie sa bag eu degetele din cand in cand si sa le dezlipesc... :vmad:
vallig
Tipul de la Dacoserv care s-a oferit sa mi-o monteze pe cand ma aflam in service pt alta problema zicea ca nu e nevoie sa o decupez(e). Ca fanta din aripa e pentru condens, iar condensul se formeaza chiar pe aripa, deci "n afara"tapiteriei. Acum ramane de vazut...





Trebuie neaparat sa decupez la fanta aia de aer??? :roll:[/quote]
Tudor B
Fanta respectiva este extractorul de aer si e utila sa nu se faca presiune in habitaclu cand se inchide haionul iar daca nu se face presiune, teoretic se inchide haionul mai usor, practic la mine dupa ce am pus mocheta si nu am decupat-o pe acolo haionul se inchide fara nici o problema (dimpotriva trebuie sa-l tin sa nu se tranteasca) si nu se face nici presiune in habitaclu. La DSN era mai nasol ca trebuia trantit haionul si se facea presiune, nu exista extractorul de aer.
Ghidioneanu
Aerul care intra in masina pe la bord trebuie sa iasa pe undeva , nu ? Pe acolo iese , prin portbagaj !
Tudor B
La DSN pe unde iese aerul ca nu are extractor?
toto
deschizi geamul si iese... :mrgreen:

hai sa fim seriosi...chiar asa etanse credeti voi ca sunt daciile...!?!...are el pe unde sa iasa

parca suntem in bancul ala cu pisica, masinile straine si cele romanesti
cetatzeanu
QUOTE
Aerul care intra in masina pe la bord trebuie sa iasa pe undeva , nu ? Pe acolo iese , prin portbagaj !




Politza haionului - aia rabatabila - e departata de haion cu vreo 2 cm prin intermediul a doi distantieri patrati, din cauciuc, prinsi de polita. In felul asta, daca esti atent poti sa vezi de afara ce e in portbagaj; dar se pare ca asa e rezolvata circulatia aerului prin habitaclu. Inca n-am apucat o iarna cu slz dar sunt curios daca e mai bine sau mai rau decat la nove....adica povestea cu aburirea lunetei. :wink:
costi
La DSN iese pe invers, prin sistemul de aerisire si in final prin priza de aer din capota tongue.gif

Verificat de mine.

Ma intreb daca si masinile adevarate au clapeta de aer in portbagaj ?
Marty
QUOTE
Ma intreb daca si masinile adevarate au clapeta de aer in portbagaj ?


Da!
Ducu1
Mai exact puteti sa imi spuneti unde e magazinu cu prelata galbena si daca cumva stiti pana la ce ora esre deschis ca vreau sa ma duc azi?
Ducu1
Scuzati mistyping-urile:)
MMihai
poate pune cineva o poza sa vedem si noi ca tot vorbiti ca suntem curiosi :roll:
octavian
eu as pune mocheta ca sa se auda muzica mai bine, nu ca dintr-un cazan. aspectul oricuym nu ma intereseaza ca nu stau in porbagaj laugh.gif
cetatzeanu
QUOTE
eu as pune mocheta ca sa se auda muzica mai bine, nu ca dintr-un cazan. aspectul oricuym nu ma intereseaza ca nu stau in porbagaj  :lol:




Inseamna ca ai portbagajul in permanenta gol. Ia gandeste-te cam cum "canta" obiectele din portbagaj cand se lovesc direct de tabla ? :wink:
octavian
cam gol, pana o sa pun GPL sau subwoofer biggrin.gif
Tudorica
QUOTE(jhr @ 16 Oct 2003, 22:41)
da , eu mi-am luat masina de la campina, sambata pastilor la 7 a venit cu trenul la 9 eu eram acolo, mi-am ridicat-o cu mocheta in portbagaj perfect lipita, juri ca e din fabrica... gratis.decat sa va complicati, cand mergeti odata la sinaia, dati pe la campina si va pun aia, nu cred ca costa mai mult de 2-300 k, dar o pun profesionist, juri ca e de acolo
*




250.000 lateralele am luat eu acum o saptamina din vitan
Maf
QUOTE(Tudorica @ 6 Nov 2004, 10:27)
250.000 lateralele am luat eu acum o saptamina din vitan
*



Si se potrivesc perfect? De la ce stand ai luat?
costi
nu conteaza standul. dute acolo, intrebi si gasesti, eu am luat pt SN. merge perfect
eminescu0
bai eu azi am fost in vitan si am luat mocheta de DSN pentru un prieten cu 150 000 (unu o vindea cu 200 000)... asta in caz ca va referiti la mocheta aia gri de fabrica... pe care SLZ mea o avea din dotare...
CristianH
Stie cineva daca se gaseste mocheta pentru porbagaj in Brasov sau Tg. Mures si unde si eventual la ce pret ?
GABONE77
la voi e mochetata si tabla aia de sub bancheta din spate? ca la mine nu e si sunt cam frustrat.in portbagaj exista laterale speciale pt solenza? cele de supernova se potrivesc perfect sau trebuie sa ma apuc eu sa fac lucru manual sa le tai?
Tudor B
La nici o slz nu este mocheta sub bancheta din fabrica, nici DSN nu avea numai pe laterale, la SLZ s-a vopsit zona vizibila cu negru, eu mi-am pus o mocheta obisnuita pe toata suprafata de tabla goala + mocheta portbagaj s-a ameliorat simtitor zgomotul exterior care venea din spate. Mocheta din portbagaj se potrivest la fix, putin trebuie ajustat in zona stopurilor dar nu mare lucru, mai ramane ceva tabla descoperita dar e mai bine decat fara.
CristianH
QUOTE(GABONE77 @ 12 Nov 2004, 01:00)
la voi e mochetata si tabla aia de sub bancheta din spate?
*


Sambata trecuta mi-am pus si eu mocheta sub bancheta din spate - mocheta cauciucata, 1.90x0.60 m, 120000 lei usori, un cutit si un pic de indemanare - merita.
Dispar zgomotele din spate si vorba unui forumist te poti concentra la zgomotele din fata biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Tudor B, in Cluj de unde se poate cumpara mocheta pentru lateralele porbagajului ?
Tudor B
In Cluj nu am gasit acea mocheta, nici in service nu era, am facut-o rost de la bucuresti cu ajutorul unui forumist.
CristianH
Oricum multumesc.
Acum imi amintesc ca era un schimb cu paravanturi pentru portierele fata..
ionelpopa83
-dupa ce am dat search am vazut ca s-a mai discutat aspectu asta si pe alte topicuri dar am postat aici datorita numelui topicului, in fine intrebarea mea este daca se mai gaseste asa ceva (eu am cautat mult si bine) daca da, pe unde si la ce preturi? unsure.gif
-a incercat cineva sa confectioneze acest acest accesoriu dintr-o mocheta mai de calitate(care contine si cauciuc in componenta), pentru ca se pare pt mine este singura solutie ramasa mad.gif ,insa uitandu-ma la forma portbagajului pe lateral ma apuca groaza wacko.gif
- pe mine ma intereseaza din doua motive, primul ar fi din considerente estetice si al doilea pt instalatia audio
- intrebare pt cei care si-au cumparat si montat asa ceva , acopera partile laterale in totalitate? si 2. ajuta cu ceva pe partea de audio?
Reed
1. daca nu gasesti la reprezentanta atunci nu prea mai ai unde sa cauti
2. poti sa o confectionezi din pisla groasa cu sau fara tratare cu vreun adeziv - pentru a da aspectul de "cartonat"
3. poti lipi pisla si pe aripi avind ca rezultat o imbunatatire a calitatii sunetului la boxele spate (scade efectul de cutie) dar cu amendamentul ca boxele trebuie fixate in asa fel ca sa nu dea vibratii in plastic
Enjoy
ionelpopa83
QUOTE(Reed @ 19 Mar 2007, 20:02)
1. daca nu gasesti la reprezentanta atunci nu prea mai ai unde sa cauti
2. poti sa o confectionezi din pisla groasa cu sau fara tratare cu vreun adeziv - pentru a da aspectul de "cartonat"
3. poti lipi pisla si pe aripi avind ca rezultat o imbunatatire a calitatii sunetului la boxele spate (scade efectul de cutie) dar cu amendamentul ca boxele trebuie fixate in asa fel ca sa nu dea vibratii in plastic
Enjoy
*


pisla asta de care vorbesti (nu prea imi este familiar materialul) are cat de cat un aspect, pt ca am impresia ca nu prea seamana cu o mocheta, si nici nu cred ca s-ar potrivi cu mocheta deja existenta in portbagaj blink.gif , intreb si eu, dupa cum am spus sunt afon in materie unsure.gif

P.S. : sa inteleg ca nu a mai vazut nimeni asa ceva de cumparat recent, ma refer la mocheta, vazusem ca erau mai multe persoane care au intrebat pe alte topicuri, parca pe cel care facea referire la izolare fonica sad.gif
2dor
Din pacate nu am gasit in targ imbracamintea de Supernova pentru lateralele portbagajului, poate or mai aduce sau daca nu o sa iau mocheta la metru si o sa incerc sa o modelez.
marius80_eugen
Nici nu cred ca vei mai gasi ... Poti incerca sa o confectionezi tu , dar nu-ti vor iesi aparatorile de la contra-aripi asa cum trebuie ... Ma voi gandi sa o scot pe a mea la licitatie icon_mrgreen.gif
ionelpopa83
marius la tine ajuta cu ceva pe partea de audio, banuiesc ca ai niste boxe mai serioase pe spate icon_mrgreen.gif
Chipu
Pai hai sa o licitam pe a ta, de la cat sa incepem?
Reed
Se poate pune si mocheta dar asta e um material mai moale pe o parte si cu o textura mai dura pe cealalta ceea ce il face bun pt acoperirea rezervorului dar nu si de lipit pe aripi . Pisla e materialul acela mai dens , cu grosime de ~ 5mm, ce il vezi la talpicile (branturile) de incaltaminte ce se vind pe la colt de strada si care se fabrica in diferite culori (se poate si vopsi ulterior).
marius80_eugen
Si daca pe spatele mochetei de portbagaj se pune insonorizant si apoi se lasa putin la uscat apoi se instaleaza pe masina ... efect garantat ! icon_mrgreen.gif si mai dati o bere ca deja v-am spus prea multe !
benkenobi
mocheta laterala din portbagaj am lipit-o cu antifon cauciucat. in fapt am procedat astfel: am aplicat dynamat pe oalele amortizorelor, pe contraaripi s chiar pe fata interioara a aripilor spate, apoi am dat cu pensula cu antifon cauciucat pe oale si am plicat mediat mocheta fara sa astept uscarea partiala a acestuia. nu a patruns prin mocheta daca la asta va gandeati. lipirea est ferma si sunt foarte multumit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.