Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cv, ambeiaj sau planetare?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
angheloaia
de ceva timp am observat ca atunci cand dau in marsarier si masina intampina o oarecare dificultate, spre ex cand merg inapoi putin la deal sau urc o bordura cu spatele, se aude un carait undeva in fata. daca locul e perect drept si nu se forteaza e ok.
nu imi dau seama exact unde se aude: ori la ambreiaj, ori in cutie sau ceva pe la planetara.
ce parere aveti?
GL 01 NJL
Cat timp are ambreiajul tau? Pleci mai tare de pe loc etc?
angheloaia
am schimbat ambreiajul in 2008 si am facut de atunci aprox 49000 km.
plec de pe loc repede in sensul ca nu incurc circulatia dar nu scartii rotile.
dar la mers inainte nu am probl si nici alte simptome de ambreiaj pe care le cunosc totusi avand oarece experienta
stoica_mariush
salut.problema ta nu este din ambreiaj sau alte chestii,singura problema si nu foarte grava din punctulmeu de vedere este ca atunci cand fortezi in mansarier motorul este inpins in jos de partea din fata si elicea iti atinge ori de radiator ori de bara din fata jos cea care uneste lonjeroanele.
uitate si tu sa nu fie slabe tampoanele la motor sau sa nu fie rupt la cutie dreapta(la cutie nu prea ai ce sa vezidaca nu le soti pt ca de obicei se rup suruburile din cauciuc dar nu se vde nimic.
ast sa imi zici ce ai rezolvat.salut

18 Nov 2011, 05:56:
a si daca masina a fost lovita n-ai decat sa muti radiatorul mult in fata si sai faci alti suporti jos,cu bara decat la tinichigerie rezolvi pt ca cine a puso n-a puso corect(asta numai daca ai lovito)
angheloaia
multumec stoica_mariush. cred ca ai dreptate. e poibil sa fie de la suportul cutiei pt ca uneori la o ridicare brusca a piciorului de pe acceleratie, in special cand sunt in treapta 2 si trebuie sa opresc dupa ce ma infig putin in ea, se aude u troncanit dedesubt si asta e mai mult ca sigur cauza pt care se deplaseaza asa cum ai spus tu si motorul cu elicea spre radiator sau traversa dintre lonjeroane.
voi incerca sa merg cat mai repede la un prieten sa o verfific
GL 01 NJL
Dupa ultima postare cred ca ai rezolvat problema,ce a avut?
bostan22
Jugul la cutie,planetare terminate,tampoane cutie,tampoane motor!
Verifica astea si o sa vezi ca gasesti problema.Eu am schimbat jugul si am scapat:)
gangara
Confirm.
Si eu am avut o pb de acest gen. In marche arriere troncanea sau la frana de motor brusca. Un suport motor era de vina. Deci, si la tine poate sa fie o problema de acest gen.
angheloaia
inca nu am avut timp sa merg cu ea la prietenul mecanic.
sunt sigur insa ca de la jug cutie, suport motor este problema.
intre timp am vazut ca si o paleta de la elicea de racire a radiatorului,s-a tocit putin acolo unde atingea de traversa fata sau radiator atunci cand dadeam in spate.
si trocncaneala la decelerari brste indica acelasi lucru. intrrucat sunt f ocupat dim la prima ora sar in masina si vin seara, lucrez aproape la fel si in week end nu am avut timp de reparatii dar am mers cu f mare grija, nu am bruscat si nu a mai atins. asta nu inseamna insa ca va ramane asa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.