Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Purcica
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
deceneu32
Frumos,frumos!Felicitari! smile.gif
edy99
salutare dceneu32. ce mica e lumea
scuze de offtopic
Markos
Cine-i propetarul Daciei Sport?
vis-a-vis
Vrei sa cumperi? tongue.gif
turbodxman
Frumoasa intalnire!
Superba Sportiva! wub.gif
Dragos BN-LIA10
Foarte frumoase masinile, felicitari posesorilor.


@ Salut vis-a-vis daca este de vinzare, m-ar interesa.
Scuze Ov pentru Offtopic. smile.gif
deceneu32
QUOTE(edy99 @ 9 Sep 2012, 00:15)
salutare dceneu32. ce mica e lumea
scuze de offtopic
*


Salut Edy!! smile.gif
razvan_89
frumos wink.gif
Ov
Aseara am bagat niste zâzâ blush.gif
[attachmentid=1627837942] [attachmentid=1627837943]
hyena
a dat domnu? ai luat de la duplicolor ? app am pus pompa de la tine... nu am apucat sa merg cu ea
Ov
Am luat ceva zeama pensulabila din dedeman. Pt sobe tongue.gif (aurolac toata ziua)
corbex
Tocmai ti-ai vopsit certificatul de autenticitate.
Ov
se poate reface orice atata timp cat e conform cu originalul smile.gif
turbodxman
Arata 10 times better acum. smile.gif
App de asta operatiune, pe care ma bate gandul sa o fac si la ale mele de mult timp, care e denumirea vopselei care rezista la temperaturi inalte, pe care a folosit-o si Danut la 12-le lui Remus (pe colectorul de evacuare)?
Ov
1000 de ani n-o sa-ti tina nicio vopsea acolo, dar sunt dispus sa repet la 2-3 ani aceasta operatie smile.gif
Eu am folosit popular denumita "lovitura de ciocan". Mai poti cumpara vopsele de etrieri. Eu trebuie sa iau una neagra pentru scutul termic al electromotorului.

18 Sep 2012, 17:15:
zâzâ 052.gif naughty.gif : [attachmentid=1627837992]

vopseaua neagra: [attachmentid=1627837993]

si scutu' termic de la electromotor: [attachmentid=1627837994]
turbodxman
Multumesc pentru fotografii! smile.gif
hyena
eu cu asta de la duplicolor am dat si ai vazut ca tine foarte bine... am mers cu masina merge pompa foarte bine si culmea nu mai curge ulei pe nicaieri wub.gif
corbex
Erau niste vopsele care se foloseau la usile de soba. Si negru lucios si argintiu. O usa de soba se incalzeste puternic, e de presupus ca acele vopsele, sau emailuri, ce-or fi, rezista.
turbodxman
De bronzul pt sobe stiu dar nu il voi utiliza la colectorul de evacuare personal.
vis-a-vis
E dat cu bronzol?
Ov
Sa va bag sarma in nas tututor ca-mi faceti mizerie pe tarla (si nici nu pot selecta mai multe posturi o data sa le rad dintr-un foc mad.gif ) !

Ca sa revenim on-topic, poze cu rezultatul final:

[attachmentid=1627838060] [attachmentid=1627838061] [attachmentid=1627838062]

corbex
Totusi, pentru motorul ala care e atit de curat si lucios, nu gaseai niste piulite noi? rolleyes.gif
Cam cit mai ai pina sa poti zice ca e gata?
turbodxman
Rezultatul e simply wub.gif
De piulitele de cupru noi vroiam sa amintesc si eu (si cateva coliere noi pe alocuri). rolleyes.gif wink.gif
corbex
La galerie trebuie de otel, cele de cupru nu rezista la cuplul de stringere necesar.
Ov
Piulitele de la galerie sunt tratate anti rugina tongue.gif O sa ramana negricioase asa cum sunt acum. Piulite "noi" mi-a fost teama sa pun ca nu stiu de care sa iau sa nu se buleasca la prima strangere si sa nu rugineasca in prima luna.

Colierele le curat pe masura ce ajung la ele. Unele sunt facute, altele nu. In orice caz, intr-un final vor fi doar coliere "originale", adica sistemul ala tampit de pe dacie cu coliere care se desfac de tot si se pot refolosi smile.gif

Cat mai am pana zic ca e "gata"? Nu stiu, sper ca MULT timp de acu' inainte, nu de alta dar cea mai placuta parte pentru mine a acestui hobby este fix surubareala.
hyena
de ce trebuie sa fie totul nou pe o masina veche? piulitele alea imbatrinite au caracter laugh.gif
turbodxman
De otel bace Corbex.
La o masina "veche" ai permanent ceva de facut, numai simpla intretinere iti consuma destul timp, energie si bani. smile.gif
Filip
Arată "muncit" - îngrijit compartimentul motor, n-are nevoie de piulițe lucioase. Arată mai bine așa (e doar părerea mea). smile.gif
Ov
asta e un filmulet pentru "cunoscatori": cum merge robinetul de caldura dupa ce a primit putina atentie blush.gif
vis-a-vis
Vrajeala, i-ai scos tija ras hohote.gif
Ov
corect, apoi am scos robinetul impreuna cu caloriferul, l-am desfacut bucatele si l-am curatat (am spalat bine si caloriferul daca tot era afara), le-am pus la loc, am pus si tija la loc, am umplut instalatia cu apa+antigel si am facut filmuletul smile.gif

ah, inainte de asta am "refacut" si radiatorul, adica desfacute lateralele, curatate circuitele de depuneri/rugina, reparat pe unde curgea, pus lateralele la loc, refacut lipiturile de la tuburile de admisie/evacuare, decapat complet de vopsea, degresat si revopsit smile.gif
Albert Einstein
Nu apare numarul de inmatriculare in film, nu stiu daca e masina ta... tongue.gif
hyena
confirm eu cele vazute in filmulet biggrin.gif

oricum se vede clar ca e OV in video dupa modul gratios in care rasuceste robinetul cu degetul mic
Ov
QUOTE(Albert Einstein @ 18 Sep 2012, 22:52)
Nu apare numarul de inmatriculare in film, nu stiu daca e masina ta... tongue.gif
*



nu-ti recunosti tablita de aluminiu de la bord rolleyes.gif ?
bucatzel
Cred ca ti-am mai spus si pe mess, se poate sa fie si doar de la antigel. Si la a mea, amu' ani buni, mergea robinetul doar daca aveai muschi. Cand am schimbat antigelul pe motiv de schimbat chiulasa, am pus unul de origine total necunoscuta, ca nu mi-a prea pasat ce avea taica-miu prin garaj, eram bucuros ca avea, si nu trebuia s-o mai iau la plimbare. De atunci, robinetul a mers actionat cu varful degetelor.
Ov
era o pelicula de noroi pietrificat in robinet (si probabil mai e si in restu' motorului ca doar nu s-o fi adunat tot fix in robinet tongue.gif)
corbex
Prin anii '70 oamenii erau convinsi ca antigel se pune doar iarna. Pe timp de vara orice fintina era buna.
turbodxman
Intre timp au mai progresat rolleyes.gif
Unii utilizeaza acum si vara si iarna antigel de origine si apa distilata. wink.gif
speedy82
Ca de obicei Ov-ul nu are liniste pana nu o face perfecta pe a lui Purcica. Si bine face.
Apropos cred ca m-am prins care e faza cu „sarea” de la solutia de spalat. Trebuie limpezita foarte bine. Ceea ce inseamna ca in cel mai scurt timp o s ama prezint la o spalatorie sa o fac lac peste tot, sa nu am probleme.
Spor la surubarit!
danut 69-71
QUOTE(corbex @ 18 Sep 2012, 22:50)
La galerie trebuie de otel, cele de cupru nu rezista la cuplul de stringere necesar.
*


La galeriea admisie/evacuare, saxofon, se folosesc doar piulite de cupru sau cuprate. excl.gif

@ Ov, incet incet o faci mireasa. wub.gif
Albert Einstein
Daca o face mireasa, o maritam cu Fiatul meu.... tongue.gif
Ov, sa strangi zestre mare de piese pentru Purcica... laugh.gif
corbex
QUOTE(danut 69-71 @ 20 Sep 2012, 08:00)
La galeriea admisie/evacuare, saxofon, se folosesc doar piulite de cupru sau cuprate. excl.gif
*


La masinile in care mi-am bagat eu nasul erau de otel. Da' o fi daca zici tu.
Ov
si astea ale mere pareau a fi tot de otel. Mai ales ca erau ruginite si din cate stiu eu cuprul nu rugineste (cel putin nu asa -> ci cocleste). In plus le-am lasat scufundate o zi intr-o solutie de convertit rugina (ceva de la nigrin) si le-am montat la loc innegrite (depunerea de la solutia respectiva -> o sare probabil)

pe de alta parte inainte sa le bag la baie, le-am frecat nitel pe o foaie de smirghel si parca erau rosiatice smile.gif
speedy82
Si eu am la galerie tot piulite de cupru, desfacute fix acum saptamana.
turbodxman
La fel si in cazul 25-ului meu (tot piulite din cupru).
Cum am zis de altfel, la inceput... happy.gif
Ov
perfect atunci. O sa le scot si o sa le curat cu peria de sarma smile.gif
ydaniel
Ovule era bine daca veneai la KCR,sa vezi murdarie dupa aia pe ea.
Poti sa pui si piulite de inox.
Ov
Pam pam: [attachmentid=1627838761]

un nesperat loc 1 gr G wink.gif

felicitari tuturor participantilor dacioti. Dacia 1100 a facut o figura foarte frumoasa si a castigat (ca si in ultimele editii icon_mrgreen.gif ) raliul la general icon_mrgreen.gif
Albert Einstein
Bravo! Felicitari! worship.gif
anecula_08
Felicitari, v-am vazut azi in drum spre Comana, ati trecut prin satul in care locuiesc bunicii mei. Va admiram de la poarta biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.