Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 2 intrebari
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Kanutza_77
Buna seara! Am si eu nevoie de 2 raspunsuri:

-Am incercat n cabluri de kilometraj (noi si second) toate fac zgomot..Puteti sa imi dati o idee cum sa il modific sau ce sa cumpar?
-A doua problema...Am pus alte jante si din cauza ca sunt mai groase, piulita prezonului strange doar jumatate. Aveti idee ce prezoane as putea pune il loc sau daca filetul care prinde este suficient?(mai raman cam 7mm din piulita nestransa,aproxomativ 6 spire filet)
nikuniku
1 pentru jentile alea sunt piulite speciale
2 un cablu de km sa nu faca zgomot trebuie sa aibe cat mai mare bucla,sau ai ceva la ceasu km de bord
recinalcol
In legatura cu piulitele,si eu am cautat multtt si bine dar fara rezultat.
Iti trebuie ca cele din poza.
Eu am gasit aici pe forum5 bucati,restul le-am facut la strung din piulite normale,drept model am folosit o piulita din poza.
PH-06-BOA
Si crezi ca cu ele ai rezolvat? Doar faptul ca nu mai vezi ce ramane gol din piulita, in rest sunt identice. Daca mutai conul, undeva dupa jumatatea hexagonului, era corect, asa tot jumatate de piulita iti prinde.
nikuniku
PH-06-BOA conu la jentile de AL e mai ascutit decat la jentile de tabla,el a folosit(cu japca cred)piulitele de la jentile de tabla
asta e chestie de design si tentatie pentru hotii de roti
recinalcol
La mine nu e problema de hoti de roti,oricum e mai buna alegerea facuta de mine,decat sa pun prezoane normale.Cu prezoanele normale nici roata nu se centreaza bine.
Si daca vrei sa faci ceva mai frumos,le poti umple capetele cu sudura (la un sudor cu chef de joaca) apoi le polizezi si asa ai si piulite infundate.
Daca s-ar fi gasit piulite gata facute,nu am mai fi apelat la improvizatii de genul.
Si cele 5 piulite din poza sant speciale pentru acest fel de jante.S-au vandut odata cu jantele.
Kanutza_77
Si daca ii modific conicitatea piulitei sa coincida cu cea a jantei(in limita posibilitatii data de piulita), cat de mult intra?
recinalcol
Pai nu ramane decat sa faci o piulita,apoi faci proba si tot asa pana esti multumit de rezultat.Dar eu zic sa folosesti ca model o piulita conica,daca nu esti multumit,ii poti face conul ceva mai lung pentru a intra mai mult in janta.Cand ajungi la un rezultat satisfacator,folosesti piulita facuta ca model si le faci pe restul.
Spor la treaba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.