Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 TX 1989
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Equinox
Gata cu ITP-ul..hai cu 4 suruburi!! tongue.gif tongue.gif
iulica89
Incearca un polish poate poate mai amani vopsitoria pentru cand vei termina modificarile. Bine ca ti'a iesit din grija si ITP'ul.
Spor la treaba si drumuri bune in continuare!
DACIOTUL_97
Succes in continuare ! Imi vine si mie randul cu pasi repezi la ITP..in fine...multa bafta biggrin.gif
95bogdi
am facut vreo 400 de km....masina merge super , o singura data am fost la un mos sa regleze ambreajul , aprinderea si carburatorul....sa fiu sigur ca totul e ok....
singurul lucru care a cazut e pompa de frana , car ma asteptam sa cada deoarece curgea pe la servo frana de vreun an...am fost ieri sa iau 2 pompe de frana , aveam eu una dar era intepenita...
am luat 2 gume de iarna cu uzura maxim 5%
am luat si 2 etrieri de nova , unul care il aveam nu era bun....
am vrut sa trec maine la 4 prezoane insa nu mai imi permite timpul ca m-am angajat....cred ca raman pana la primavara la 3 prezoane...dar cu pompa si servo de papuc biggrin.gif
sunt multumit de masina , nu ma lasa la greu...baga caldura biggrin.gif isi face treaba !
catalinSV
QUOTE(95bogdi @ 15 Nov 2014, 00:11)
tin minte si acum cum zicea lumea...
pana ajungi tu la 18 ani...vor fi scoase daciile din circulatie....
*



Tin minte ca pe la 16-17 ani cand vroiam sa-mi iau dacie ma speriau toti ca la 18 ani n-o sa mai gasesc nici tx/tlx,dar 1300,si am ajuns sa am 19 ani,si tot cam in aceeasi proportie gasesti de cumparat Dacia 1300...
95bogdi
trecerea la 4x100 e gata in proportie de 90% , mai am de pus limitator de frana , cablu de frana , si conducte...care le-am cumparat de pe net....din pacate nu am gasit in magazin nici aici in pecica...si nici in arad....mi-am cumparat si limitator de frana ca al meu era blocat
se pare ca difera cablul de la frana de mana cu tamburi fata de cel cu tamburi mari.....tre sa facem niste modificari....
Rob3rto
Dupa cum ti-am mai spus, jantele mai late o sa stea numai bine pe spate. O sa iasa cat dublatele mele.... Cam asa arata pasajele mele dupa "intindere" si finisare smile.gif
95bogdi
si...clasica boala a daciei...puntea spate intr-o parte..pe partea dreapta roata intra mai inauntru..si roata din stanga iese mai afara....voi rezolva dupa ce voi pune brat cu pivot pe spate.... cam asa da cu 9 j
95bogdi
am terminat cu trecerea la 4x100 biggrin.gif
pompa frana dacia supernova 20.6 diametrul pistonasului
etrieri frana dacia supernova
placute frana dacia supernova
furtune frana dacia 1310
conducte frana dacia 1310
pe spate : punte cu tamburi mari de pe o dacie CN3 din 1997
tamburi de renault 18
cilindri noi
sabotii erau ok si nu trebuiau schimbati
cablu frana de mana nou
conducte spate frana noi
frane... blana biggrin.gif
dar....mai tre sa dau cateva ture si sa vedem daca nu curge radmasa.gif
momentan merge fain masina...cu jante de aluminiu..5.5j originale de dacia supernova , sunt mai usoare ca si canadele tot de 5.5j
sspoitoru
poate gasesti capace originale, cu scris-ul DACIA smile.gif
iulica89
Erau unele pe olx parca, vroiam sa le iau pt gotti-uri, dar am gasit altceva in loc.
Arata chiar interesant cu jantele astea! Succes in continuare!

PS: Mai ramane valabila treaba cu cercurile de golf? blush.gif
95bogdi
QUOTE(sspoitoru @ 7 Mar 2015, 13:03)
poate gasesti capace originale, cu scris-ul DACIA  smile.gif
*


le am wub.gif

QUOTE(iulica89 @ 7 Mar 2015, 13:25)
Erau unele pe olx parca, vroiam sa le iau pt gotti-uri, dar am gasit altceva in loc.
Arata chiar interesant cu jantele astea! Succes in continuare!

PS: Mai ramane valabila treaba cu cercurile de golf? blush.gif
*


ramane colegu ! wink.gif
aditza579
QUOTE(95bogdi @ 7 Mar 2015, 10:31)
am terminat cu trecerea la 4x100 biggrin.gif
pompa frana dacia supernova 20.6 diametrul pistonasului
etrieri frana dacia supernova
placute frana dacia supernova
furtune frana dacia 1310
conducte frana dacia 1310
pe spate : punte cu tamburi mari de pe o dacie CN3 din 1997
tamburi de renault 18
cilindri noi
sabotii erau ok si nu trebuiau schimbati
cablu frana de mana nou
conducte spate frana noi
frane... blana biggrin.gif
dar....mai tre sa dau cateva ture si sa vedem daca nu curge radmasa.gif
momentan merge fain masina...cu jante de aluminiu..5.5j originale de dacia supernova , sunt mai usoare ca si canadele tot de 5.5j
*


Dubioasa treaba cu racoardele de frana de 1310. Pe etrierii de Nova mergeau cele de 1310 dar pe cei de Solenza nu au venit bine si a trebuit sa iau de Papuc Diesel, cu tot cu conducte. Ia zi-mi, cum strang racoardele? Cu saiba de cupru sau pe con in interiorul etrierului?
95bogdi
QUOTE(aditza579 @ 8 Mar 2015, 01:16)
Dubioasa treaba cu racoardele de frana de 1310. Pe etrierii de Nova mergeau cele de 1310 dar pe cei de Solenza nu au venit bine si a trebuit sa iau de Papuc Diesel, cu tot cu conducte. Ia zi-mi, cum strang racoardele? Cu saiba de cupru sau pe con in interiorul etrierului?
*


eu nu am saibele de cupru si nici nu curge lichid.....pana acum totul e ok...am facut 100 de km in configuratia asta si nu am probleme....am niste frane blush.gif
sspoitoru
si eu am obs ca, conducta de dacie cam joaca in gaura pompei de frana de slz(parca)
urmeaza sa schimb si eu conductele cu unele de papuc diesel si furtunele lafel.
mi-e frica sa nu sara la vreo frana unsure.gif
95bogdi
QUOTE(sspoitoru @ 8 Mar 2015, 02:22)
si eu am obs ca, conducta de dacie cam joaca in gaura pompei de frana de slz(parca)
urmeaza sa schimb si eu conductele cu unele de papuc diesel si furtunele lafel.
mi-e frica sa nu sara la vreo frana  unsure.gif
*



la mine nu curge pe la pompa...e ok momentan....
joi sau vineri cand iau salaru` o sa schimb gumele ca am 2 cauciucuri barum 165/70 noi...si niste gume no name 155/80 rulate cam 50 km....

am spalat masina...am renuntat si la stickere...a ramas doar cel cu old school.....
am pus si capacele la jante....unu nu il gasesc doh.gif doh.gif
iustin_uap
Arata bine, felicitari!
95bogdi
QUOTE(iustin_uap @ 10 Mar 2015, 17:16)
Arata bine, felicitari!
*


Multumesc frumos !
am pus gume noi biggrin.gif mocheta de TLX pe fata si alte scaune...
urmeaza sa ii pun si barele negre....
cred ca o sa arate mai bine cu bare negre...flapsurile fiind negre biggrin.gif

aditza579
Interesante scaune. Sunt de?
95bogdi
QUOTE(aditza579 @ 18 Mar 2015, 11:30)
Interesante scaune. Sunt de?
*


scaunele sunt de golf 3 dar le voi da jos ca nu-mi place cum stau in ele....mai am un set de e36 care il voi monta....daca nu pun fotoliile ce le-am avut inainte biggrin.gif
zilele astea pregatesc masina de dacia meeting....tre sa o las mai jos si de bot...sa o curat...daca reusesc sa schimb si ambreajul.....si e pregatita de drum biggrin.gif

si inca o achizitie noua.....pentru facut treaba...dacia 1310 break 1.3 5 viteze din 89 biggrin.gif
om_bland
smile.gif Destul de buna la prima vedere, si rara in acelasi timp tongue.gif . Ai dat mai mult de 1.500 ron ? unsure.gif
95bogdi
QUOTE(om_bland @ 15 Apr 2015, 16:44)
smile.gif  Destul de buna la prima vedere, si  rara in acelasi timp  tongue.gif . Ai dat mai mult de 1.500 ron ? unsure.gif
*


nu...mult mai putin...actele sunt in regula mai putin asigurarea....


intre timp lucram la dacia rosie...o pregatim de dacia meeting 2015 !
tre sa merg sa-i fac unghiul de fuga biggrin.gif
95bogdi
QUOTE(aditza579 @ 6 Jun 2012, 17:41)
Ia zi Bogdane, cand imi faci si mie pe plac?
*


ti-am facut pe plac dupa 3 ani radmasa.gif
95bogdi
si uite asa am ajuns si la intalnirea dacia , am avut ocazia sa ma intalnesc cu o gramada oameni faini biggrin.gif
masina a tinut si nu a tinut cu mine radmasa.gif
mi-a puscat platina...in rest...probleme n-au fost la motor sau etc...a consumat putin...
dar...acum a venit randul sa fac tabla ca sa o pot vopsi biggrin.gif
noroc ca am o cunostinta ce are o dacie si o duce la fier si imi voi lua elemente de caroserie de pe ea....abia astept sa ma apuc de ea...momentan mai circul ca am toate actele valabile...dar pana la anu in mai sper sa fie gata
DACIOTUL_97
De ce nu treci la aprindere electronica?

In legatura cu tabla,te sfatuiesc sa ai mare grija.Daca trebuie lucrat la partea de tinichigerie,fii foarte atent cui o dai pe mana,ca eu sunt patit si m-au ajuns blestemele din urma.Succes si spor la treaba !
roby_1300_rap
inca un rand de poze de pe drum nasule icon_mrgreen.gif
[attachmentid=1627994459] [attachmentid=1627994465] [attachmentid=1627994466] [attachmentid=1627994467] [attachmentid=1627994468]
Equinox
Sa dai si tu mai multe detalii cum scoti reperele de caroserie de pe alta masina..

Si eu vreau sa fac asta dar nu stiu cum ..inca dry.gif
95bogdi
cu flexu radmasa.gif

dar daca vrei sa schimbi un lonjeron...trebuie sa gauresti cu bormasina gaurile de sudura....


deci masina are nevoie de : un eleron portbagaj , o capota fata , o fusta fata , un prag , 4 usi , portiunea de jos de la aripa spate stanga

usile din fata le am , pe spate merg dupa ele imediat....prag am...mai capota si fusta...si eleron....

am dat cutia jos , voi trece la 5 trepte de injectie...sper sa gasesc una cu a5-a de nova..fiind lunga..

am schimbat si ochelarul pe partea dreapta si aprca se aseaza mai bine biggrin.gif


De ce capota fata se lasa asa jos pe ochelari in fata ? sad.gif

daca as pune saibe intre balama si capota nu ar tine-o ridicata mai sus ?
DACIOTUL_97
QUOTE(95bogdi @ 17 May 2015, 14:38)
De ce capota fata se lasa asa jos pe ochelari in fata ?  sad.gif

daca as pune saibe intre balama si capota nu ar tine-o ridicata mai sus ?
*



Balamalele se regleaza conform sagetilor smile.gif
95bogdi
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 17 May 2015, 22:47)
Balamalele se regleaza conform sagetilor smile.gif
*



Perfect ! mersi fain ! biggrin.gif

<span class='edit'>18 May 2015, 13:18:</span>
am luat si cutie...si faruri noi...tablou de sigurante nou , sistem stergatoare nou....o dacie cu 40.000 km
am gasit si manual dacia....numa bine e breaku in 4 prezoane biggrin.gif in caz ca..comenteaza careva smile.gif

voi folosi ambreaj de 200...merg sa iau volanta zilele astea
1310CL
Spor la treaba !!! Te-am tot flashuit cu dacia,da din fordu ala alb nu prea vezi tu mare lucru radmasa.gif biggrin.gif

Cand vi sa ma ajuti la directie? huh.gif
Equinox
Sunt tare curios cum o sa faci sa iti indice bine turometru la ceasurile alea..

Eu la relantiu am 4000rpm-6000rpm dry.gif dry.gif
95bogdi
QUOTE(1310CL @ 21 May 2015, 00:09)
Spor la treaba !!! Te-am tot flashuit cu dacia,da din fordu ala alb nu prea vezi tu mare lucru  radmasa.gif  biggrin.gif

Cand vi sa ma ajuti la directie?  huh.gif
*



pe unde erai ? ti-am vazut dacia pe la 7 dim parcata , ce trebe sa faci la directie ?
QUOTE(Equinox @ 21 May 2015, 08:35)
Sunt tare curios cum o sa faci sa iti indice bine turometru la ceasurile alea..

Eu la relantiu am 4000rpm-6000rpm dry.gif  dry.gif
*


nu stiu inca daca voi pune ceasurile ....

am curatat putin cutia...am scos uleiul vechi din ea...am bagat 2 litri de T90....
deceneu32
Felicitari.Astazi am citit si eu topicul tau.
Am o intrebare:pe fostul tau Renault 12 din 1976 ai avut CV tip 352-56,ca in imaginile de mai jos?
Multumesc! smile.gif
95bogdi
QUOTE(deceneu32 @ 27 May 2015, 11:25)
Felicitari.Astazi am citit si eu topicul tau.
Am o intrebare:pe fostul tau Renault 12 din 1976 ai avut CV tip 352-56,ca in imaginile de mai jos?
Multumesc! smile.gif
*


da !
si am mai gasit cutia asta tot pe un r12...

imi poti da niste detalii despre aceasta cutie ? ce grup are ?
deceneu32
A inlocuit precedenta CV 352-32 fabricata dupa 01.10.1973.Montata pentru echipamente ''bonnes et mauvaises routes''

Caracteristici:
Grup(cuplu) conic 9x34
Cuplu pinioane cablu vitezometru:6x13
Distanta conica:59 mm

Combinatii ale cutiei de viteze:
Tr 1:11x42 dinti(raport 3,81)
Tr a 2-a:17x38 dinti(raport 2,24)
Tr a 3-a:23x34 dinti(raport 1,48)
Tr. a 4-a:28x29 dinti(raport 1.04)
AR:12x37 dinti(raport 3.08)
95bogdi
QUOTE(deceneu32 @ 27 May 2015, 20:41)
A inlocuit precedenta CV 352-32 fabricata dupa 01.10.1973.Montata pentru echipamente ''bonnes et mauvaises routes''

Caracteristici:
Grup(cuplu) conic 9x34
Cuplu pinioane cablu vitezometru:6x13
Distanta conica:59 mm

Combinatii ale cutiei de viteze:
Tr 1:11x42 dinti(raport 3,81)
Tr a 2-a:17x38 dinti(raport 2,24)
Tr a 3-a:23x34 dinti(raport 1,48)
Tr. a 4-a:28x29 dinti(raport 1.04)
AR:12x37 dinti(raport 3.08)
*


e diferita cu mult fata de una de 1310 tot in 4 viteze ?


Am remediat si problema cu farurile....era gata panoul de sigurante biggrin.gif
am pus unul nou de pe o dacie de la fier vechi....
am pus si jantele...
o sa fac tot posibilul sa pastrez forma originala a pasajelor dar sa poata intra jantele late....
dupa ce voi face pasajele masina va intra in garaj si voi desface interiorul...barele...faruri , stopuri , masca fata....ca sa pot face tinichigeria biggrin.gif
Am renuntat la farurile de e30 cu lupa si xenon ! biggrin.gif
ne mai plimbam si cu breakul blush.gif

a se observa boala daciilor cu puntea fugita....
deceneu32
QUOTE(95bogdi @ 31 May 2015, 15:17)
e diferita cu mult fata de una de 1310  tot in 4 viteze ?

Sunt mai multe modele.Care anume te intereseaza?Din ce an?Planatare lungi sau scurte?
95bogdi
QUOTE(deceneu32 @ 31 May 2015, 23:32)
Sunt mai multe modele.Care anume te intereseaza?Din ce an?Planatare lungi sau scurte?
*


eu am avut planetare scurte , 4 trepte cutie tip 1-352
1987
deceneu32
Nu exista un asemenea tip de cutie de viteze!!!! biggrin.gif

Incepand de la 01.04.1985 cutiile de viteze in patru trepte montate pe autoturismele Dacia sunt de doua tipuri:
a)352-13(cuplu conic 9x34,cuplu kilometraj 6x13)
b)352-17(cuplu conic 8x13,cuplu kilometraj 6x14)

Caracteristici comune:
-axul de comanda(cautatorul care intra in CV) cu sectiune de 15 mm
-modul de pinioane marit pentru tr.a 4-a(aceeasi viteza dar la o turatie mai mica a motorului)
-planetare mai lungi cu 15 mm fata de precedentele

Aceleasi combinatii pentru ambele tipuri de CV:
Tr.1-11x42 dinti (raport 3,81)
Tr.2-17x38 dinti (raport 2,23)
Tr.3-23x34 dinti (raport 1,47)
Tr.4-34x33 dinti (raport 0,97)
AR-13x40 (raport 3,07)

Tipul,indicele si seria de fabricatie a CV se face printr-o placuta rotunda fixata pe un surub al carterului.Pune masina pe o rampa,demonteaza placuta,curat-o si fa-i o poza.Ca sa vedem ce tip de cutie ai!!
95bogdi
atasez o poza cu placuta..
95bogdi
am cumparat si 2 aripi de pe un TLX din 89 cu 27.000 km
masina ajunsese la fier vechi...vroiam sa iau usile dar au fost chiutite si a iesit iar rugina
semnalizarile de pe aripa vor fi anulate si astupate , si lucasurile vor fi anulate , in afara de jante si usile alea de CN nu va fi nimci modificat la ea , aripile vor fi negre , astea cromate nu dau bine pentru ca flapsurile sunt negre....si streasinile vor fi negre , am cumparat si un eleron de portbagaj in stare buna biggrin.gif
poate voi lua si fusta fata de pe acea dacie , inca nu se stie...mai am nevoie de fusta , si prag pe dreapta..si aripa spate stanga .
roby_1300_rap
bravos smile.gif merita masina toate bunatatile astea la cat te-o plimbat prin tara icon_mrgreen.gif radmasa.gif
DACIOTUL_97
Era bine daca luai fusta fata de pe asta alba.In fine,spor la reconditionat !
Rob3rto
Fusta lui e gaurita la traversa... Sa te chinui sa o dai jos mai bine o peticesti, ti-am mai spus.. Aripa spate la fel, e o portiune f mica unde e mancata smile.gif
95bogdi
noile scaune biggrin.gif
am montat si huse pe scaune la break
95bogdi
ph34r.gif ph34r.gif
cool.gif
sspoitoru
Uf, ce barlog are babeta.... te urasc si pe tine icon_mrgreen.gif

Iti doresc nervi de otel, cu motauru smile.gif
95bogdi
QUOTE(sspoitoru @ 15 Jul 2015, 00:10)
Uf, ce barlog are babeta.... te urasc si pe tine  icon_mrgreen.gif

Iti doresc nervi de otel, cu motauru  smile.gif
*


eh....am facut dupa posibilitatile mele biggrin.gif dar vreau neaparat o usa....si canal sa pot lucra sub ea linistit

si mersi pentru sprijinu care mi-l acorzi pt montarea lui corecta pe dashie happy.gif
95bogdi
am facut rost si de carter...priza..suporti...mai am nevoie de un suport de motor ca nu am reusit sa dau jos unul din ei sad.gif
mai am nevoie de : radiator , furtune apa , instalatie electrica facuta la domnul alex aka bolidu , si galerie evacaure care nu stiu unde sa o fac...ca in arad cica nu ar fi nimeni sad.gif
cutia de viteze va fi de la KRF care ii va monta priza si carterul...ii multumesc pentru ajutor
ii multumesc si domnului spoitoru care ma ajuta cu poze si toate documentatiile ca sa am si eu 16valve pe dacie biggrin.gif

abia astept sa ii aud glasul...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.