Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 TX 1989
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Muttley
QUOTE(95bogdi @ 22 Sep 2016, 00:50)
4 spire pe fata si 3.5 pe spate
*



Amortizoarele sunt scurtate?
corbex
Jantele sint de Dacia 1299.
95bogdi
QUOTE(Tinel4lend @ 22 Sep 2016, 01:58)
Masini dupa care sa intorci capul!  : wub.gif  Felicitari!
*


Multumesc smile.gif

QUOTE(Muttley @ 22 Sep 2016, 12:37)
Amortizoarele sunt scurtate?
*



nu , urmeaza sa trec si la operatiunea asta in primavara cand le voi face si la cea rosie...ceva ulei mai gros..tija scurtata...si ce ar mai merge facut ?
QUOTE(corbex @ 22 Sep 2016, 13:50)
Jantele sint de Dacia 1299.
*


? blink.gif
Muttley
Scurtate tijele si atat. Chestia-i ca la extensie iti sare arcul de pe talere.
95bogdi
QUOTE(Muttley @ 23 Sep 2016, 06:29)
Scurtate tijele si atat. Chestia-i ca la extensie iti sare arcul de pe talere.
*


bun smile.gif am sa le fac , la cea rosie am facut treaba asta pe spate

si o poza de cand montam interiorul la cea albastra....consola carbox biggrin.gif
95bogdi
paparazzi
uleiul pentu 1300 biggrin.gif
si plimbari cu e46-le...
95bogdi
am iesit cu dacia la plimbare biggrin.gif merge super..doar ca e cutia prea lunga sad.gif


http://www.pecicanews.ro/stiri-pecica/o-im...ok#.V_If8uWLTcs excl.gif
95bogdi
de vreo saptamana...e masina de zi cu zi...am facut asigurarea smile.gif merge fain..baga caldura...pana vin numerele la bmw..dupaia intra la adapost si la primavara incepem tinichigeria....
excl.gif excl.gif excl.gif Am o problema...nu merge faza lunga , daca pun avariile...cele de faza lunga merg intermitent ca si luminile de avarii...in rest nu merge faza lunga decat pe becurile de scurta....si cand semnalizez stanga sau dreapta...imi lumineaza intermitent si becurile ce ilumineaza ceasurile de bord....
AR-18-MOS
QUOTE(95bogdi @ 27 Oct 2016, 18:09)
de vreo saptamana...e masina de zi cu zi...
*


Ba nu e, ca duminica ai fost cu BMW-ul visiniu. tongue.gif
95bogdi
QUOTE(AR-18-MOS @ 27 Oct 2016, 18:21)
Ba nu e, ca duminica ai fost cu BMW-ul visiniu. tongue.gif
*


am avut ceva km de facut in ziua aia si nu prea am vrut sa bag o gramada benzina in dacie radmasa.gif smile.gif) pe unde m-ai vazut ?

inca ma gandesc sa iau sau sa nu iau jantele astea....parca da bine smile.gif
AR-18-MOS
QUOTE(95bogdi @ 27 Oct 2016, 19:08)
pe unde m-ai vazut ?
*


Semafor CJA. smile.gif
95bogdi
QUOTE(AR-18-MOS @ 27 Oct 2016, 19:23)
Semafor CJA. smile.gif
*


cred ca eram cu vreo mandra atunci radmasa.gif
noutati...cam asa arata masina...revin zilele astea inapoi la jantelep e 13...ca totusi e noiembrie si pe alea am gume de iarna noi
DACIOTUL_97
Faine jantele !
95bogdi
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 7 Nov 2016, 14:44)
Faine jantele !
*


multumesc blush.gif


am fost sa fac si itp-ul...ne vedem in 2018 blush.gif excl.gif
95bogdi
aripi fata..capota...usi....
se aliniaza bine ?
singurul compromis...usile...cele clasice nu le peticesc ca n-am chef sa se umfle vopseaua....
si nici n-am gasit in stare buna ...
75AIM
Am avut asemenea model din 1988 adusa din Ungaria-prima mea masina,tot rosie.daca vrei sa faci ceva frumos pune jante originale tip canada si spoilerul de sub bara fata si plasticul de pe aripa spate la imbinarea cu pragul.vezi ca arcurile fata sunt terminate tb sa fie mai saltata de fata.ce mult mi-a placut modelul asta....a mea era 1410 cu 5 viteze si fugea de rupea ca ungurul tinuse numai uleiuri bune.
95bogdi
masina este modificata la suspensie , frane , motor...
are suspensie sport , motor 1.8 si trecere la 4 prezoane , adica sa fie mai rigida pe sosea nu barca ca o dacie clasica , sa pot merge cu 120 pe autostrada linistit , nu la 80 deja sa surzesc , si sa franez si sa se si opreasca cand trebuie
95bogdi
Am lungit.o destul smile.gif ne apucam de treaba
AR-18-MOS
Era și cazul. Poate e mai liber Ciobăniță și-mi montează și mie droserul de la xenon. happy.gif
95bogdi
QUOTE(AR-18-MOS @ 23 Jun 2018, 21:13)
Era și cazul. Poate e mai liber Ciobăniță și-mi montează și mie droserul de la xenon.  happy.gif
*


Da...il recomand..e baiat fain...mai tre sa trec pe la el sa.mi fac cheie diamant la bmw..

Treaba pe azi...ce se mai bucurau acum 30 ani ca au dacie insonorizata suplimentar...
Tommi.
In sfarsit te-ai apucat de ea. Iti doresc mult noroc si nervi de otel sa o vedem in viitor ce poate . Bafta smile.gif
95bogdi
Toate bune si frumoase pana am dat jos toata directia....talpi lonjeroane praf...pod pedalier...prag...contra prag...stalp...contra stalp...podea portbagaj...fusta spate...aripi spate...asa ca noaptea fiind schimbul 3...dau un search pe olx....de unde rezulta (vezi foto)

14 Jul 2018, 02:44:
Poze

14 Jul 2018, 12:57:
1989 export ungaria

15 Jul 2018, 10:44:
Masina a ajuns acasa smile.gif cu ea voi continua
Astept parerile voastre
Tommi.
Am vazut pozele pe Facebook , felicitari pentru achizitie ! Abia astept sa vad ce va iesi din ea wub.gif
95bogdi
E ce trebe masina smile.gif e ina de ceara...ii.mai dau si eu o tura smile.gif pacat de usi ca nu subt ale ei...decat cea de la.sofer...
95bogdi
Arcuri suplimentare...pentru fanii dacia retromobil

20 Jul 2018, 23:09:
Gata si schimbul de ulei...si franele... wub.gif
95bogdi
s.a lasat praful pe aici...vorbesc de unul singur radmasa.gif

facut itp...asigurare...rovinieta...si am facut o mica plimbare pana la valenii de munte...totul bine si frumos pana in sibiu cand nu a mai mers o bujie...am pus un set de sinterom noi...si in 200 de km a topit electrodul la bujii radmasa.gif blink.gif

a2a zi avand un prieten priceput si cu scule profi...am verificat si reglat una alta la motor...chiulasa stransa cu cheie dinamometrica...culbutori reglati..reglat vacuum delcou...reglat avans cu stroboscop...reglat carburator..masina a mers blana inapoi catre casa fara nici o problema..singura problema inapoi catre casa a fost ca a inceput sa patineze ambreiajul pe la deva si m-am oprit pe la savarsin sa vad ce are..era ulei..si cred ca de la cutie pt ca la motor nu a scazut nivelul si mirosea si altfel si avea si alta culoare..

saptamana asta urmeaza noua identitate blush.gif wub.gif
95bogdi
a cam murit zona asta...facebookul e la moda smile.gif masina e bine mersi...cam asa arata acum....intra la hibernat...e plina de ceara de cand a fost in ungaria...am vorbit cu omul ce i-a aplicat tratamentul anticoroziv in ungaria iar la primavara am sa ii fac o vizita...pacat ca nu se mai urmaresc topicurile...
Muttley
Se urmaresc topicurile, da' ce reply vrei cand tu doar anunti, nu intrebi..?
"Super tare" n-ai sa vezi aici.

Ce latime au jantele fata? Nu-s de acord cu datul cercurilor in afara, micsoreaza offsetul si altereaza directia deja minunata a Daciei. Eu mi le-am latit pe ambele parti aproximativ la fel, in limitele in care mi-a permis portfuzeta fata.
95bogdi
QUOTE(Muttley @ 5 Nov 2018, 21:01)
Se urmaresc topicurile, da' ce reply vrei cand tu doar anunti, nu intrebi..?
"Super tare" n-ai sa vezi aici.

Ce latime au jantele fata? Nu-s de acord cu datul cercurilor in afara, micsoreaza offsetul si altereaza directia deja minunata a Daciei. Eu mi le-am latit pe ambele parti aproximativ la fel, in limitele in care mi-a permis portfuzeta fata.
*


apai nici nu am intrebari momentan biggrin.gif ci doar noutati...defapt as avea o intrebare...pe drum spre casa de la brasov a inceput sa patineze ambreiajul chiar la deva inainte sa cobor de pe autostrada..credeam ca s-a dus discul dar m-am oprit la savarsin in peco si era ulei acolo...nu miroase ca si cel din motor...si nici nu mi-a scazut nivelul....e posibil sa fie cel din cutie ? inainte sa merg la brasov i-am facut plinul la cutie si poate are supapa de supraplin blocata...oricum nu prea mai conteaza acum de unde a curs ulei pt ca am o cutie in 5 cu pinion de nova + am primit un grup cu 4 sateliti...voi pune f7p cu cutie de dacie cu grup cu 4 sateliti sa fie putin mai rezistenta cutia...noi voi abuza asa tare de ea si voi baga si ceva ulei bun in ea...asta in cazul ca nu se bag cine stie ce taxe pe anul viitor...daca nu...o fac clasica





referitor la jante...fata e de 7j si spatele de 6
facute din jante de 4.5j si facute doar sa am niste jante mai frumoase si sa intre ok sub aripi sa nu ma fac de ras cu jante de 4.5 la intalnire biggrin.gif
spatele bineinteles ca freaca doar pe partea dreapta...pe fata am toyo 165/65 r13 si pe spate barum 165/70r13
daca trec la 4 prezoane voi schimba jantele cu japan racing (vezi foto)

vreau sa o pastrez cat mai intreaga fara sa tai din caroserie pt alta cutie si alte minuni...cat mai plug and play pentru ca masina asta merita ingrijita la cum arata...
am mai luat o coaja de bord de r12 si o voi pune pe aia ca sa nu crape bordul...voi pune ceasuri de dacie cu turometru...si in locul ceasurilor din dreapta voi pune un ceas cu temperatura ulei si inca un ceas vad eu de care radmasa.gif

4 prezoane..f7p si scaune momo pe sine de dacie biggrin.gif


cum se comporta cu modificarea jantelor facuta de tine ?
Vemanis
Ti-am urmarit toata postarea...Ce sa-ti zic? Ai progresat foarte mult de la inceputul topicului si imi place ce ai facut. Cat despre motorul ala de 2.0 pe Dacie...cred ca este din alt film, insa faci cum consideri.
Spor la mestereala! cool.gif
Muttley
Mai zic o data, am pastrat cat de cat offsetul original. Ca urmare, se comporta la fel de original, deportul suspensiei fiind acelasi wink.gif
MuciX
Decat Japan Racing alea, mai bine niste roti de cascaval. S-ar putea sa stea drepte mai mult timp.
Pazeste niste BBS Mahle, daca nu vrei sa dai bani pe RS-uri si basta.
95bogdi
varianta finala aspect interior cat si exterior smile.gif nu ii mai fac nimic , doar cand voi schimba usile deoarece are fete de usi de conex . in rest la aspect nu mai vreau sa fac nimic , asa moare...abia astept sa montez f7p,ul ca la carte si sa scap si de grija aia...sa ma pot duce oriunde cu ea oricand smile.gif
Ov
QUOTE(MuciX @ 8 Nov 2018, 09:46)
Pazeste niste BBS Mahle, daca nu vrei sa dai bani pe RS-uri si basta.
*



mahle, mi-am luat eu, dar nu le pun pe dacie blush.gif
MuciX
Încerc să îmi amintesc ce ți-ai luat to in 5 gauri nedumerire.gif

De curiozitate, ce ET și j au astea? Sunt pe 15, nu?
95bogdi
QUOTE(Ov @ 7 May 2019, 23:05)
mahle, mi-am luat eu, dar nu le pun pe dacie  blush.gif
*



astea sunt de pus pe un bmw e28...
QUOTE(MuciX @ 8 May 2019, 07:51)
Încerc să îmi amintesc ce ți-ai luat to in 5 gauri nedumerire.gif

De curiozitate, ce ET și j au astea? Sunt pe 15, nu?
*


ale mele ?
Ov
15" 5x112 ET 23 7j
au fost optiune pe ceva bmw-uri si mert-uri ale vremii, la mine vor ajunge pe un w114 coupe
MuciX
Misto. Ale mele sunt ET13 si ating daca e masina incarcata.
Poluez, dar ai si lasat W114-le, sau e pe arcuri originale?
Ov
E pe arcurile originale. Inca nu stiu cum arata cu jantele montate, mai e mult pana departe smile.gif
95bogdi
QUOTE(Ov @ 9 May 2019, 20:43)
E pe arcurile originale. Inca nu stiu cum arata cu jantele montate, mai e mult pana departe smile.gif
*


poti sa postezi aici o poza cu el sa.l vad si eu ca nu e cu suparare wink.gif
Ov
e la salon si e timid smile.gif
o sa-i fac topic cand o fi gata
ca model e la fel ca asta:

user posted image
user posted image
einstein1984
fita!
cristic1982
De vis
95bogdi
Frumos...sa ai parte de el !
Intre timp... wub.gif
95bogdi
Intre timp am scos dacia la plimbare.... Arad-Transfagarasan-Brasov-Valenii de munte...alta viata cu cutie in 5 trepte...tinuta de drum foarte buna avand in vedere suspensia si jantele pe 15... a m cumparat o dacie 1310 din 1984 cu 15.000 km...o voi atesta ca vehicul istoric
blush.gif
axabrt
Din ce mă pricep chiar pare vopseaua originala.
Din amintirile epocii, îmi aduc aminte că parcă prin 84 deja începuse să scadă calitatea la Dacia 1310 , culminând cu cele din 87 care cică au fost cele mai proaste.

Asta pe care ai luat o tu o fi fost vreun lot de export de a rezistat atâta, desi la cum sunt îmbinate tablele alea pe la oala rotii sau chederele alea n as prea crede.

Oricum e greu de descris în cuvinte impactul dureros pe care îl are tabla goala de sub presurile de la picioarele pasagerilor.

Îmi aduc aminte că la Dacia 1300L a părinților mei, pe toată podeaua era o mocheta de plastic cam de 4 MM grosime și o textura așa cu liniuțe perpendiculare unele pe altele.
[attachmentid=1628109781]
Parca avea și puțin antifon d ăla negru pe sub mocheta asta de plastic.
95bogdi
QUOTE(axabrt @ 26 Sep 2019, 07:46)
Din ce mă pricep chiar pare vopseaua originala.
Din amintirile epocii, îmi aduc aminte că parcă prin 84 deja începuse să scadă calitatea la Dacia 1310 , culminând cu cele din 87 care cică au fost cele mai proaste.

Asta pe care ai luat o tu o fi fost vreun lot de export de a rezistat atâta, desi la cum sunt îmbinate tablele alea pe la oala rotii sau chederele alea n as prea crede.

Oricum e greu de descris în cuvinte impactul dureros pe care îl are tabla goala de sub presurile de la picioarele pasagerilor.

Îmi aduc aminte că la Dacia 1300L a părinților mei, pe toată podeaua era o mocheta de plastic cam de 4 MM grosime și o textura așa cu liniuțe perpendiculare unele pe altele.
[attachmentid=1628109781]
Parca avea și puțin antifon d ăla negru pe sub mocheta asta de plastic.
*


In 87 inca se faceau dacii bune...in special cele de export...asta e de export...tablele sunt imbinate ca la orice dacie...nu era asa precizie si pretentie atunci smile.gif masina asta a stat in garaj si se mergea cu ea la itp...si in rest mai deloc...era scoasa din garaj cand i se facea dor de ea proprietarului...o spala...se uita la ea si o baga inapoi in garaj...cam atat...
95bogdi
A venit primavara...daciile au iesit din garaj😀
Saptamanile trecute am scos dacia la cateva poze impreuna cu colegul 1310CL...dacia lui 1310 din 87 cu doar 41.000 km la bord 😀
Sa treaca criza cu acest virus si transcriu 1310.le din 84😁

28 Mar 2020, 22:23:
Momentan am reusit sa o fac functionala pe cea din 84

28 Mar 2020, 22:27:
....
DACIOTUL_97
Bine rau tongue.gif
95bogdi
Update
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.