Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Filtru aer
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
crisbog_2007
As vrea sa stiu si eu in ce pozitie se lasa clapeta de la filtrul de aer iarna...si de ce asa?
krapcarasu
iarna se lasa pe pozitia 'iarna' sa traga aer cald dinspre galerie
sebymesteru
pai daca ne luam dupa teorie,iarna se lasa deschis spre galeria de evacuare cu care defapt ar trebui sa si fie conectat printr-un furtun sau ceva. Iarna,fiind frig,motorul se incalzeste mai repede daca aerul pe care motorul il trage se incalzeste de la galerie inainte sa intre in carburator. Se evita asfel si jivrajul(poate sa apara chiar daca carburatorul are pata calda sub el) plus ca la cei care au paleta clasica pe pompa de apa le mai face si-aia curent rece si de-aia se plang multi ca iarna le ingheata carburatorul. Cam asa sta treaba.
Tudor1994
Se poate intampla ceva daca acea clapeta sta in pozitia inchis, adica sa traga aer doar de la galerie? Eu nu am observat ca pozitia acelei clapete trebuie modificata manual.
pais_valenciano
QUOTE(Tudor1994 @ 6 Aug 2013, 01:23)
Se poate intampla ceva daca acea clapeta sta in pozitia inchis, adica sa traga aer doar de la galerie? Eu nu am observat ca pozitia acelei clapete trebuie modificata manual.
*



da actionarea clapetei se face manual
anul asta in luma mai am uitat sa dau clapeta pe vara si imi crestea mult temperatura, dupa ce am scos termostatul am observat ca uitasem de clapeta biggrin.gif
maho
QUOTE(pais_valenciano @ 6 Aug 2013, 13:01)
dupa ce am scos termostatul am observat ca uitasem de clapeta  biggrin.gif
*


doh.gif
@Tudor1994: Unele carcase de filtru nu au acea clapeta. Daca ai, poti verifica simplu: bagi degetul, si vezi cat intra...; nu-i bine deloc sa meri vara (mai ales pe caldurile astea) cu pozitia pt. iarna, ca-ti creste temperatura apei ca racheta...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.