Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cateva probleme
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
RollerMAN
Am o dacie berlina din 96 si am urmatoarele probleme:
cand sar de 100-105 km/h incepe sa vibreze volanul si se simte si o vibratie in partea dreapta fata a masinii iar pe masura ce creste viteza se tot accentueaza vibratiile. Mentionez ca se cam incing si jantele(de pe rotile fata) de nu pot sa pun pana pe ele daca merg mai mult timp la viteze de peste 100 km/h si daca merg in linie dreapta mai mult timp se ingreuneaza miscarea volanului lucru care se simte doar cand sunt nevoit sa intorc mai mult decat cateva grade cat necesita un drum gen autostrada. (am mers p autostrada soarelui...am simtit numai dardaieli si vibratii si la iesire mi se misca volanu mai greu pentru o perioada relativ scurta dar totusi deranjanta). Planetarele troncanesc doar daca accelerez in curbe sau le iau cu viteza mare si stiu k trebuiesc schimbate dar nu inteleg de ce imi vibreaza volanu cand merg drept si dardaie doar in partea dreapta (ambele planetare fiind stricate). Si aceeasi dardaiala din partea dreapta fata a masinii se mai simte dar foarte slab si la 70-80 dupa care dispare cand merg mai rpd. Ce altceva ar mai trebui schimbat/reglat?
Rotile sunt echilibrate...nu stiu unghiul de fuga daca e bun.
Am citit prin topicurile de pe aici k se pot schimba planetarele intre ele......chiar rezolv cva? Despre acele reconditionari de planetare ce parere aveti?
In plus mi se pare k este mai turata decat alte dacii la aceeasi viteza. am motor de 1400 si cutie cu 5 viteze iar la 110 in a 5 a am 3000 d rpm pe cand altii au 120 la turele alea.
Mai am o ultima intrebare...masina nu a fost condusa multa vreme decat intr-un stil normal d condus insa de cand am pus eu mana p ea si am adoptat si un stil mai sportiv cu schimbat din cand in cand in 4500-5000 se aude un sunet cam ciudat si la turatii mici care in mod normal nu se aude decat la peste 4000......e un sunet k si cum ar zdrangani un surub p o placa d metal dar cu viteza f mare.....insa nu pot sa imi dau seama de la ce este.
Stiu ca am pus mai multe probleme si v-as ruga daca puteti sa imi raspundeti pe rand la toate.
Va multumesc anticipat!
RollerMAN
Imi dau raspuns la propia intrebare (cel putin partial).
Am schimbat rotulele superioare si inferioare la ambele roti, bucsele de la bascule si cuplajul de la volan si am observat ca nu mai vibreaza volanul si nici masina nu mai dardaie cand sar de 100 insa am aceeasi vibratie in partea dreapta cand am 70-80. La orice viteza mai putin intre cele 2 merge masina f bine insa m-a zapacit cu alea. Chiar nu stiu ce ar mai putea avea (in afara de planetare dar daca erau alea facea asa tot timpu). O sa ii mai fac si unghiul de fuga + echilibrat roti si daca nici asa nu dispare cred ca innebunesc pentru ca prin comune tocmai aia e viteza cu care se cam merge in general (mie imi place sa merg cu mai multi la o viteza mai mare decat sa dorm in drum cu 60). Zilele urmatoare o sa ma plimb pe autostrada soarelui si o sa verific din nou cum e treaba cu turatiile (eu sper sa scada la 110 ca sa ma pot duce mai mult pana in 3000)
DodoBird
QUOTE(RollerMAN @ 15 Jul 2005, 09:36)
Am o dacie berlina din 96 si am urmatoarele probleme:
cand sar de 100-105 km/h incepe sa vibreze volanul si se simte si o vibratie in partea dreapta fata a masinii iar pe masura ce creste viteza se tot accentueaza vibratiile. Mentionez ca se cam incing si jantele(de pe rotile fata) de nu pot sa pun pana pe ele daca merg mai mult timp la viteze de peste 100 km/h si daca merg in linie dreapta mai mult timp se ingreuneaza miscarea volanului lucru care se simte doar cand sunt nevoit sa intorc mai mult decat cateva grade cat necesita un drum gen autostrada. (am mers p autostrada soarelui...am simtit numai dardaieli si vibratii si la iesire mi se misca volanu mai greu pentru o perioada relativ scurta dar totusi deranjanta). Planetarele troncanesc doar daca accelerez in curbe sau le iau cu viteza mare si stiu k trebuiesc schimbate dar nu inteleg de ce imi vibreaza volanu cand merg drept si dardaie doar in partea dreapta (ambele planetare fiind stricate). Si aceeasi dardaiala din partea dreapta fata a masinii se mai simte dar foarte slab si la 70-80 dupa care dispare cand merg mai rpd. Ce altceva ar mai trebui schimbat/reglat?
Rotile sunt echilibrate...nu stiu unghiul de fuga daca e bun.
Am citit prin topicurile de pe aici k se pot schimba planetarele intre ele......chiar rezolv cva? Despre acele reconditionari de planetare ce parere aveti?
In plus mi se pare k este mai turata decat alte dacii la aceeasi viteza. am motor de 1400 si cutie cu 5 viteze iar la 110 in a 5 a am 3000 d rpm pe cand altii au 120 la turele alea.
Mai am o ultima intrebare...masina nu a fost condusa multa vreme decat intr-un stil normal d condus insa de cand am pus eu mana p ea si am adoptat si un stil mai sportiv cu schimbat din cand in cand in 4500-5000  se aude un sunet cam ciudat si la turatii mici care in mod normal nu se aude decat la peste 4000......e un sunet k si cum ar zdrangani un surub p o placa d metal dar cu viteza f mare.....insa nu pot sa imi dau seama de la ce este.
Stiu ca am pus mai multe probleme si v-as ruga daca puteti sa imi raspundeti pe rand la toate.
Va multumesc anticipat!
*



La orice atelier specializat care face geometria a rotilor inainte de trecerea la geometrizarea p zisa , meseriasii trebuie sa-ti controleze toate accesoriile posibil implicate in vibratii. Abea dupa inlociurea lor se face operatiunea propriuzisa. Geometria trebuie facut obligatoriu la o masina, parerea mea, caci altfel sunt numai probleme. Anvelope uzate haotic mers in trepidatii, consum marit etc.
Incingerea rotilor fata poate fi datorata unui etrier/e blocat/e sau rulment/ti . Tot acolo daca mergi vei rezolva aceste probleme , doar desfacand si constatand !!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.