Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: arcul de sub schimbator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
RollerMAN
Stiu ca s-a mai discutat ceva legat de acel arc de sub schimbatorul de viteze insa nu a scris nimeni exact cum se schimba si totusi s-a inchis topicul. Acum puteti sa faceti misto de mine dar astazi am cumparat un arc ca sa il pun pt ca cel vechi nu mai era si nu am reusit in nici un fel. Nu mi-am putut da seama de unde se agata cele 2 capete ale arcului. Poate sa imi spuna si mie cineva cum se face?
Marius Adrian
Capatul mai lung al arcului se prinde de schimbator, intra prin capatul schimbatorului si iese prin partea stanga a acestuia ( s-ar putea sa ai gaura astupata cu pamant ), iar celalat capat mai scurt, ma refer la distanta dintre capat si spire, de lonjeron unde se imbina cu podeaua, dar daca ai lonjeronul schimbat s-ar putea sa nu mai existe aceasta gaura. In acest caz te orientezi si tu pe acolo eventual bagi un hosurub in lonjeron si te agati de el. Bafta!
byte
Sa nu dati cu pietre daca intrebarea vi se pare aiurea dar eu nu stiu de care lonjeron ar trebui agatat arcul.
Se agata de lonjeronul din stanga sau din dreapta?
Eu am cutie cu 4 trepte, unde ar trebui sa stea maneta schimbatorului in repaus, in dreptul treptelor 1-2 sau 3-4?
Buyaka
QUOTE(byte @ 7 Apr 2006, 09:16)
Sa nu dati cu pietre daca intrebarea vi se pare aiurea dar eu nu stiu de care lonjeron ar trebui agatat arcul.
Se agata de lonjeronul din stanga sau din dreapta?
Eu am cutie cu 4 trepte, unde ar trebui sa stea maneta schimbatorului in repaus, in dreptul treptelor 1-2 sau 3-4?
*





3-4
byte
deci asta inseamna ca trebuie sa prind arcul de lonjeronul din stanga, nu?
cipri20
da, logic!!!
SiloS
radmasa.gif Prinzi si tu de unde apuci .
Dreamer
In principiu ar trebui sa existe acea gauza de care a mentionat colegul meu. Iar pe langa arc mai trebuie sa existe un "capac" de cauciuc care sa realizeze etansarea acelei zone ....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.