Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimb discuri frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Buna ziua...

Are cineva idee cum se desface piulita fuzetei de la discurile de frana la D1310 Berlina?

Efectiv nu iese, se desface cumva in sensul opus sensului normal?

Se incearca desfacerea ei cu cheia franceza insa nu se clinteste.
kog
ce piulita de la fuzeta? Aia de la planetara? Sau care?
burlacu marian
daca este vorba despre piulita asta http://static.daciaclub.ro/style_images/da...e_types/gif.gif atunci este piulita de la planetara si se deface in sens invers.


daca nu ansablul nu mai are alte piulite
Alexio
Da aia din poza, e dat cu spray antirugina nemtesc, dintre cele mai bune de vreo 40 minute si degeaba. Am pus si contra la disc sa nu se miste si degeaba. Efectiv nu iese. Este desfacuta spre stanga, cum e si normal, se desface cumva spre dreapta? E ceva ce nu stiu eu?

4 Dec 2011, 11:39:
Cele 6 suruburi s-au desfacut foarte usor, insa asta nu vrea, iar blocajul acela din capul piulitei, acea indoitura pe 2 caneluri, a fost eliminat, Dar parca e sudata.
sebymesteru
ia o cheie de 23 sau 24 nu mai stiu exact,baga in viteza sa nu iti mai fuga aiurea si trage normal,spre stanga,trebuie sa se desfaca.N-ai frica,nu se rupe nimica,doar sa tragi normal si nu in socuri(nu face bine la cutie si la planetara). Spor!
Alexio
Este de 30 si degeaba, nu se clinteste, s-a dat cu spray antirugina si s-a pus roata la loc... poate isi face efectu pana maine... cine stie...
ghitza
dute la o vulcanizare/service ceva si ti-o slabeste cu masina daca zici ca nu vrea in nici un fel
pojarel18
Iti spun cum am reusit sa o desfac eu. Dupa vreo ora de incercari am luat o bara de 1 metru in care am bagat cheia(o simpla prelungire).Un prieten tinea contra la disc si eu am desfacut piulita. Daca nu se desface asa atunci......numai taiata smile.gif
sebymesteru
Mai dar cine va strange voua piulitele alea in halul ala? Eu le strang un pic mai tare decat strang o bujie,inca nu am gasit nici una slabita sau desfacuta... So chestia e ca ori le-ati strans voi pana le-o luat dracii ori ati fost in service pe undeva si ati dat de efectul "Dorel" care pune prelungitor de-un metru la cheie "ca asa trebe' domnu'...". Inca o chestie,folositi cu incredere vaselina la montarea oricarui surub MAI ALES la partea de suspensie-directie si etc., o picatura de ulei sau vaselina face cat cinci ingineri prosti. Sper ca n-am lezat pe nimeni tongue.gif
ghitza
Poate nu a mai umblat acolo de cand e masina cine stie si s-a intepenit
Alexio
Numai la schimbul rulmentilor s-a umblat acolo. In rest nu. Si asta acum 1-2 ani... E dat cu spray antirugina... vom vedea maine... si va zic...


E foarte ovalizat discul de pe fata dreapta, e atat de ovalizat incatfraneaza in hopuri de zici ca se rupe si la viteza atinge de placute incat huruie de... de la 40 in sus nu te mai auzi in masina. Si ridicata pe cric si invartita cu mana se aude cum freaca discul intr-o parte...
Lucian MC
fa simplu daca ai un amic ,il pui sa tina apasat pe frana si cu o cheie rezistenta tubulara cu crichet pui frumos un levier sau o teava prelungire sa nu iti rupi muschii,strangi putin piulita si dupa desfaci,astfel daca ai rugina vei avea toleranta si se va desface mai usor.
PH-06-BOA
Pune o tubulara serioasa pe piulita, tubulara care sa aiba gauri in care sa bagi un levier, sa poti avea forta. Baga intre disc si flansa cu prezoane, una din piulite, rotesti usor pana piulita blocheaza prezonul (piulita se sprijina pe suportul etrierului si impiedica capul prezonului sa treaca), sau chiar o inelara de 19, pusa in curmezis, blocheaza la fel. Atunci poti trage cu forta de levier, ranga (ce ti-a mai ramas, acolo). Se desface in sens normal, invers acelor de ceas. Se strange asa tare, pentru a preintampina uzura in canelurile planetarei si fuzetei, datorita puterii mari, pe care o are motorul de Dacie. Daca tot nu ai curaj s-o desfaci, vezi c-am bagat eu pe youtube un film, in care poti vedea cum rectifici discul usor si rapid, si cu rezultate excelente, daca nu e prea subtire sa necesite schimbare.
kog
ceva noutati?
Eu cand am schimbat discurile nu am avut asemenea probleme, defapt inainte am umblat acolo cand am schimbat planetarele dar s-au desfacut relativ ok. Au fost stranse dar nu blocate. In schimb a fost nevoie de un prelungitor serios pentru suruburile portetrierului..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.