Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie 5 tr dacie 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
lurkerzzz
Am o dacie 1310 an 99,am probleme la intrat in treapta 2 si 4.
La pleacre de pe loc imi intra ok in toate treptele. daca reduc,,de ex din 3 sa dau 2, caraie de o ea toti dracii,,pana ma joc la ea de cateva ori dupa acea intra asa se intampla si in a 4 din treapta 5 in trp 4.. nus ce sa ii mai fac ma omoara cu zile,i-am schimbat o tija acea cu crestiilea alea de cauciuc,ca avea joc la imbinarea cu chestia aia micuta din cutie si tija de la maneta..nus ce sa ii mai fac..daca stie cineva ce ar putea fi cauza spunetimi si mie ...MULTUMESC MULT

Moderator edit: fara scis IRC. te roaga regulamentul, te rog si eu.
bucatzel
Da' ulei ai suficient in cutie?
lurkerzzz
dap am ulei suficient.
nikuniku
lurkerzzz ai sincroanele uzate
sebymesteru
Da-o jos si schimba-i sincroanele,n-o mai carai ca-i sa patesti ca mine si pe langa sincroane te mai apuci si te slefuit pinioane sau de schimbat.
Axll
cu siguranta ai nevoie de sincroane...daca o s-o fortezi in continuare o sa ai nevoie si de pinioane...
ghitza
Ce poate sa aiba de nu mai intra a5-a,nici in mers nici pe loc,si daca trebuie sa dau cutia jos ca ii si dau foc ,astazi am avut un drum de vre-o 200km dus si intors si la intors pe la jumatea drumului nu mai vrea sa intre in vit.5 nici sa o omori nu am fortat pentru ca am zis sa nu rup ceva ,voi ce ziceti ce poate sa aiba?si daca problema se poate rezolva doar pe la capacu din spate al cutiei,ex :sa fie ceva craboti distrusi,sau alte minuni 251.gif
iulica89
Verifica si timoneria sa nu ai slabit suruburile de la maneta sau cine stie ce joc in tija de legatura.
Am avut un prieten cu suruburile slabite si nu ii intra a 2-a si a descoperit ca avea cele 3 suruburi de la maneta...Desigur ca fusese la un "meserias" si ii facuse lista de patina sincroane etc...
ghitza
Acum 1 luna am schimbat cutia cu una cu raport mai lung si am strans tot cum trebuie si a mers pana astazi la intoarcere,maine ma uit sa vad dar nu as crede ca ceva sa slabit desi nu e imposibil,mss de sfat IULICA

11 Dec 2011, 14:35:
astazi m-am bagat sub masina si aveam ceva jos la timpnerie,am schimbat bucsele (innainte am avut furtun de cauciuc pe ciocu de la schimbator si nu tine vad)si acuma intra in vtu 5 sper sa nu mai am probleme smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.