Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: claxon fara sunet
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
iubitordedacie
am si eu trei goarne din alea lungi cuplate la un compresor. cand le-am pus mergeau perfect. acum doua luni am avut un accident la partea din spate. de atunci nu mai suna. compresorul functioneaza, asa ca electricianul a zis ca daca ala merge, nu e treaba lui restul. intrebarea mea este: ce pot avea si unde as putea gasi de vanzare numai goarnele, fara compresor?
RIon
verifica sa nu fii iesit mufa de contact, vreo siguranta. daca s-au deteriorat, altele la rand.
Ov
scoate furtunul care intra in compresor, sufla in el si vezi daca scot alea vre-un sunet. Daca da, inseamna ca ori e furtunul spart, ori e compresorul dus si face ala misto de tine. Daca nu urla, scoate goarnele si de-le o spalatura ca lumea ca a intrat mizerie in ele.
iubitordedacie
QUOTE(Ov @ 18 Jul 2005, 20:05)
scoate furtunul care intra in compresor, sufla in el si vezi daca scot alea vre-un sunet. Daca da, inseamna ca ori e furtunul spart, ori e compresorul dus si face ala misto de tine. Daca nu urla, scoate goarnele si de-le o spalatura ca lumea ca a intrat mizerie in ele.
*


compresorul merge ca se aude cand face zgomot. o sa incerc sa suflu in furtunul ala de legatura, dar ce zgomot poate sa faca la un curent de aer asa mic? iar goarnele alea pot sa le bag in apa cu totul, sau cum?
Ov
compresorul ala nu e mare smecherie, deci cu siguranta sufland intr-o singura goarna (ca totusi sunt 3) o sa obtii un sunet.

Referitor la spalarea goarnelor, vezi si tu cat poti sa desfaci din ele, baga-le in apa calda si balaceste-le acolo nitel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.