Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rateuri peste fix 3000rpm Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
djmix7388
Salutare. De ceva vreme sesizez ca motorul meu imi da rateuri in decelerare. Daca o turez, sa zicem, pana la 4000rpm, cand turatia este in scadere, pana la fix 3000rpm imi da niste rateuri pe evacuare de sperii lumea. Sunetul este exact ca la masinile de raliu biggrin.gif (incerc sa fac o filmare, poate se aude ceva, si revin). Sub 3000 merge normal. Situatia se manifesta indiferent daca motorul este cald sau rece, avasul mic sau normal pana in detonatii(daca spun corect), vacumaticul incercat in 3 pozitii(mare: arcul slabit, la jumate si mic:arcul strans - din rozeta aia). Merg pe gpl, dar asta nu cred ca are vreo relevanta - este reglat, nu gatuit, ci sa mearga cat mai bine motorul, deci amestecul cat mai optim la toate turatiile. Aprinderea este verificata - e ok. Am dat un search pe aici si o singura pista am gasit: intinzatorul de la lantul de distributie.
Astept niste idei si de la voi, pentru am tot "bibilit" la ea si nu-i dau de cap, iar la mesteri sa ma duc, nu mai am incredere sleep.gif
pavel_daniel
Salut.In general rateurile la decelerare sunt cauzate de neetanseitatea supapelor.Rateurile in toba vin de la supapele de evacuare,rateurile din carburator vin din supapele de admisie.E foarte posibil ca o supapa de evacuare sa nu inchida etans.Verifica.Succes
djmix7388
Ok. Mersi. O sa verific in curand dry.gif .
Mai are o problema pe care am uitat sa o spun. In toate regimurile de turatie, la rece merge rotund, iar la cald tremura, ceea ce suspectez, dupa cum am gasit pe forum, ca ar fi intinzatorul de la distributie. A mai patit cineva?
aroian
Verifica sistemul de aprindere,regleaza culbutorii si dc nu se rezolva atunci verifici supapele.bafta.
dacia98
djmix7388-am patit si eu aproape tot asa asta toamna, doar ca al meu avea rateuri doar cand motorul functiona in gol . Cand tragea acceleram peste 2000 pana la 3000 n-aveam probleme dar cand schimbam viteza (undeva pe la 3000) cand mi-a venit inapoi la 2000 avea rateuri cateva secunde.....pe urma iar mergea OK.
Am schimbat toate bujiile si.....surprize motorul mergea OK...
Deci cateodata si bujiile pot comporta foarte ciudat.... Sfatul meu este sa verifici bujiile....
Bafta
djmix7388
mersi dacia98. cu toate ca bujiile au fost verificate si aratau foarte bine, le voi inlocui cu cele vechi pentru o proba. motorul tot asa se comporta si cu alt delcou. n-am mai spus ca in frana de motor face si mai tare. practic in accelerare pana in 4000 rpm sa zicem, urca frumos, fara rateuri.
Kiraly
fa ce ti-a zis aroian mai sus.degeaba ai incercat cu alt delcou daca avansul nu e bine reglat.daca bujiile arat bine si nu au rezistenta atunci sunt bune.fisele?

4 Jan 2012, 08:09:
si aa,vad ca este pe gaz.cu ai facut reglajul?
djmix7388
avansul este reglat pe gpl ca pe benzina nu ma intereseaza. rotit delcoul spre baterie pana incepe putin sa tremure motorul si apoi dat inapoi pt un mers rotund. apoi turat pe la 3000 si daca trmura motorul il mai dau putin inapoi. gazul: relanti reglat din surubul pe verticala, iar surubul de pe plaman strans la maxim. apoi surubul din surubul de debit si cel de pe membrana plamanului reglate in asa fel incat sa nu tremure motorul in nici o pozitie a clapetei de acceleratie cu o limitare cam pana la 4500 rpm. avansul, bineinteles reglat dupa ce gazul este ok. consum 6-7 la drum intins cu tot cu incalzire(adica stat pe loc pana isi tine singura relantiul). chiar saptamana asta am scos un ~7.5% la un condus ca nebunu intre brasov-rm. sarat pe ruta siriu. deci eu zic ca sunt reglate toate cum trebuie. cel mai probabil: supapele. am o chiuloasa de la un motor frantuzesc de 1.4. cand voi avea timp o sa ma ocup de ea ca vreau sa ii pun supape pe admisie de 1.6 si revin cu stiri, poate asa sunt in ajutorul cuiva cu aceleasi probleme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.