Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Remaparea
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
cosminsz
huh.gif sunt putin nedumerit.
Am citit in prostie in ultima perioada despre remaparea ( cipuirea) motoraselor pe logan si cei care si-au facut aceste modificari spun ca sunt multumiti ( asta este problema mea... nu cumva ar fi pusi de catre cei care fac remaparea pt atragerea clientilor?{pe forum})

Si-a facut cineva aceasta smecherie?
Merita?
Uzura motorul creste semnificativ?


Aceasta idee cu remaparea mi-a venit odata cu observarea motoarelor Ex 1.9 90 100 + caluti.. de la acelasi producator ( nu o fi doar schimbare de soft sau fac n motoare?) . Cursa alezajului este din acelasi material.
...
DECI? subiect de discutie avem acum sa vedem cine intra in joc.
cool.gif
tatabobu
1.6 MPi-ul ala de Logan poate fi remapat pana la 2.0 TFSI.
cosminsz
si sa inceapa mistocareala... smile.gif caut un om sau mai multi care sa fie in CUNOSTIINTA DE CAUZA nu carcotasi. Trebuie sa ai o parere... ar fi dragut sa o exprimi.

Si sa fie glumita pana in capat... dupa remapare I-ul se face rosu? de la MPI smile.gif)=))
ArtVandelay
Cu mici modificari tehnice poate fi facut si TDI
AR-18-MOS
Eu odata am remapat-o pana la turbo diesel pe benzina si mai aveam pedala!
IRONICK
Eu am folosit un cip facut pe stand pana a ajuns la twin-turbo. M-am oprit acolo din cauza problemelor de portanta.
cosminsz
este un tip in cluj care face aceasta remapare.
Este cineva care sa fi facut la el si sa fie SI multumiti?
al!n
QUOTE(cosminsz @ 16 Dec 2011, 14:34)
huh.gif  sunt putin nedumerit.
Am citit in prostie in ultima perioada despre remaparea ( cipuirea) motoraselor pe logan si cei care si-au facut aceste modificari spun ca sunt multumiti ( asta este problema mea... nu cumva ar fi pusi de catre cei care fac remaparea pt atragerea clientilor?{pe forum})

Si-a facut cineva aceasta smecherie?
Merita?
Uzura motorul creste semnificativ?
Aceasta idee cu remaparea mi-a venit odata cu observarea motoarelor Ex 1.9 90 100 + caluti..    de la acelasi producator ( nu o fi doar schimbare de soft sau fac n motoare?) . Cursa alezajului este din acelasi material.
...
DECI? subiect de discutie avem acum sa vedem cine intra in joc.
cool.gif
*


Cursa alezajului?.Alezajul e o gaura..cursa gaurii si materialu din care e facuta gaura?smile.gif)
Gandeste-te ca sunt mii de logane remapate.Cum poti spune ca e "o smecherie" pt atragerea clientilor?Daca erau 2-3mai ziceai..
merita remaprea ca are un pret accesibil fata de alte modificari.Dar nu te gandii ca se face avion.Sau ca motorul tau defapt e un 2.0 turbo de 240cp dar are 90cp(prin rotunjire, sa dea frumos ca defapt are vro 86-87) din cauza softului.
Dsign
Cursa alezajului e facuta dintr-un material???? OMFG
paul_damian
cosminsz, pe undeva pe acest forum exista undeva informatia pe care o cauti.

Numai ca... te inteleg ca nu o gasesti. Topicul / topicurile au fost poluate, precum a inceput sa fie si acesta, si pline de "spam", si e normal sa nu mai gasesti acul in carul cu fan. La fel o sa pateasca si urmatorul care va cauta o informatie folositoare.

Celor care le place sa vorbeasca doar ca sa se citeasca le urez ca la fel sa pateasca: sa aiba nevoie de o informatie concreta si sa gaseasca numai zgomot.

Aici nu e cafenea! Rog un moderator sa ia atitudine!

(Da, mi-a sarit t(z)andara!)

Si un pic on-topic: Din cate tin minte, se pare ca remaparea merita mai mult de facut la motorul de 1.6 decat la cel de 1.4. La fel, daca mai tin bine minte, nu-ti mai iasa "gazele" la ITP, asa ca daca n-ai "pile" si vrei sa iei ITP pe bune trebuie ca o data la doi ani sa-ti aduci maparea la original, pentru cateva ore. In general motoare de puteri diferite (acelasi producator, aceeasi generatie) chiar sunt motoare diferite (au ceva in plus / minus), nu e numai chestie de soft - producatorul ar trebui sa fie fraier sa vanda un motor cu (de exemplu) 1000 euro mai ieftin cand, cu o simpla modificare soft, ar putea sa ia pret intreg. Uzura in general nu creste din cauza remaparii, ci din cauza ca esti mai tentat de giumbuslucuri cand ai cateva martoage in plus sub fund.

Mai concret si mai in cunostinta de cauza... poate apuca careva sa-ti raspunda. Eu am vorbit din memorie.


AR-18-MOS
Se vede ca ti-a sarit țandăra, altfel nu se explica prostiile debitate.
QUOTE
merita mai mult de facut la motorul de 1.6 decat la cel de 1.4

Da' de ce? Ce au merele cu perele?
QUOTE
nu-ti mai iasa "gazele" la ITP

Vai, dar cata experienta... Cand ti s-a intamplat aceasta? Ca probabil vorbesti in cunostiinta de cauza, nu din auzite.
Eu, care pana acum am schimbat 4-5 softuri, n-am avut probleme cu ITP-ul. Dar poate tu stii mai bine.
aurelyan
Off Topic: @paul-damian: din pacate sunt de acord cu tine, se poarta din plin mistocareala. Sunt unii cu un sac de post-uri in topic-uri nontehnice (sau atehnice, suna mai bine) care isi dau cu parerea sub forma batei in balta. Apoi incep sa-ti disece si sa-ti analizeze opiniile si sa iti spuna, tot la misto, ca habar nu ai...off topic, bineinteles.

On Topic: vezi pe aici http://www.daciaclub.ro/Tuning-motor-1-4-1-6-MPi-t17476.html
bobo77
Mistocareala apare pentru ca unii s-au saturat sa auda tot felul de prostii debitate de altii care fac pe desteptii, pe subiecte discutate si paradiscutate... voiam sa dau link-ul cu acel topic, asa pentru mine nu ramane sa zic decat ca se poate inchide.
paul_damian
@AR-18-MOS: cu tot respectul, am spus-o destul de clar: vorbesc din amintite si nu sunt sigur de ceea ce spun! Si ma opresc aici.

LE: succes, cosminsz, in a extrage informatie valoroasa din cele 2181 de posturi.
$$ilvviu
Tinand cont ca pretul unei modificari de soft e aproape de cel al unui plin de combustibil nu trebuie sa te astepti la cine stie ce diferenta, o sa simti modificarea in depasiri, in situatii limita, cand masina va fi ceva mai sprintena decat o stiai.
Sau cel mai bine vei remarca diferanta daca treci dupa 1 luna de la remapare la softul original.
klaus
QUOTE(aurelyan @ 16 Dec 2011, 21:29)

Linkul fiind dat, aici se inchide
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.