Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Vand Megane Classic Diesel 1.9dti
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
Axe
Povestea masinii o gasiti aici: My Webpage
Nu am schimbat la timp cureaua desi nu avea mai mult de 45000km, era mai veche de 4 ani sad.gif
Problema s-a intamplat zilele trecute si inca nu am dus masina la reparatie. Am vorbit sa fac asta dupa sarbatori insa daca gasesc pe cineva sa o vand in starea actuala, scad pretul reparatiei. Cum am mai spus la topicul precedent masina are doar 95.000km si inainte de belea mergea de te ungea pe suflet. Asta e, imi asum intreaga greseala desi controlasem cureaua cu doar doua zile inainte pt ca am schimbat-o pe cea de accesorii si intinzatorul, arata ca noua dar s-a rupt fix intre doi dinti.
In cel mai negru cosmar ar trebui schimbata chiulasa care se gaseste noua si completa pe ebay cu supape, axa etc la 1500ron sau dezmembrari cu vreo 800ron. Sper insa ca reparatia sa nu includa decat kit de distributie 600-800ron, 2-3 supape, culbutori si manopera aferenta.
Pentru un mecanic priceput nu-i o reparatie grea si cumparatorul va stii ce s-a facut la masina.
Ramane inca valabil un schimb cu o masina mica de oras, chiar si cu doua usi, diferenta de pret ramane de discutat.

***Precizez ca propunerea mea este valabila pana max. pe 5-10ianuarie cand o duc la service.

Contact: doctor_axe2002@yahoo.com
.
espacern
QUOTE(Axe @ 21 Dec 2011, 16:50)
arata ca noua

Cand citesc asta si la alti i-mi vine sa ......

Care este pretul?
Axe
De ce, ai comis-o in acelasi mod ?! icon_mrgreen.gif
Asta e, de-acum schimb cureaua si daca o iau noua, poate a stat mai mult in showroom radmasa.gif
Pretul ajunsese la 4000 pe topicul de vanzare, acum daca exista doritori astept ceva propuneri, scad pretul chiar mai mult decat reparatiei, asta pentru deranjul cumparatorului.
***Precizez ca propunerea mea este valabila pana max. pe 5-10ianuarie cand o duc la service.
espacern
Nu am comis-o.....ci tot incerc sa fac lobby ca trebuie respectate durata de maxim 4 ani sau limita de 60.000 Km si nu ASPECTUL curelei.

Masina are taxa de poluare platita?
Axe
Nu am studiat, stiu ca acum se vorbeste de taxa asta dar nu stiu cu ce se mananca, masina a fost cumparata in 2001 de la renault langa Foisorul de Foc, mai mult nu stiu referitor la balmajelile actuale ale guvernantilor.
Daca la vremea aia se platea aceasta taxa, sau daca acum trebuie platit ceva suplimentar habar nu am !
espacern

Spor la reparat sau la vanzare.....

@+
Axe
Dhuamne fereste !!! Daca esti sigur ca asa sta treaba, o las moarta si te voi contacta pentru piese ca din cate stiu lucrezi in domeniu ! smile.gif
Nu ma interesasem cum sta treaba cu taxa asta, astia sunt chiar cretini bai nene !!! Vor aparea iar nenumarate cazuri in care oamenii vand masinile si nu mai fac acte iar complicatiile nu vor intarzia sa apara.
Referitor la ce ai spus mai sus s-a strecurat totusi o greseala, e vorba de 4000E minus pretul reparatiei pe care daca nu o faci la reprezentanta nu are cum sa depaseasca cu tot cu chiulasa 3500(asta repet, daca va fi nevoie de chiulasa ca inca nu stiu ce s-a intamplat in motor).
LE: un mecanic mi-a spus ca pe masina asta au fost la mom respectiv doua tipuri de motor, unul era cu "decomprimare", adica la ruperea curelei ferea supapele, acest sistem este folosit si de alte marci ?!?!?!?! huh.gif E posibil ?
espacern
Masina ta era interesanta pentru mine pentru ca am toate piesele necesare reparatiei.


@+
Axe
up
P-A-C-O
QUOTE(Axe @ 2 Nov 2010, 09:03)
Vand Megane Expression 1.9dti/102CP, cumparat in noiembrie 2001
Masina are doar 87000km, a fost intretinuta ca la carte, distributie schimbata,


QUOTE(Axe @ 21 Dec 2011, 16:50)
Nu am schimbat la timp cureaua desi nu avea mai mult de 45000km, era mai veche de 4 ani sad.gif


blink.gif
Axe
Trebuia sa citesti topicul, daca erai interesat, tu doar vrei sa dai cuiva o palma si n-ai cui !
Citeste postul "Mesaj #244" si vei vedea clar ca am spus ca s-a schimbat la 51.000km !!!
LE: doar ca masina avea 51.000 in 2007 sau 2008 si cureaua era cam veche desi nu avea km multi.
Axe
up
Axe
Astept oferte pe ultima suta....
argon
Nasol cu taxa, e peste 3500 de euro fiind dti deci euro 2.
Axe
...mai sunt cateva zile pana la taxa, daca se doreste, se puteshte ! biggrin.gif
Axe
QUOTE(Axe @ 25 Dec 2011, 21:43)
...mai sunt cateva zile pana la taxa, daca se doreste, se puteshte ! biggrin.gif
*


Axe
up
Axe
Se pare ca intre mine si masina asta va fi dragoste cu sila !!!! radmasa.gif
Desi am tot cautat sa o schimb cu ceva mic, datorita noilor taxe nu avem de ales si trebuie sa ramanem impreuna.
Voi deschide si eu un jurnal de bord(ca e la moda), reparatia ca la carte si p'aci ne e drumul, ne vedem in 2030 cand s-o scoate taxa ! icon_mrgreen.gif
Topicul asta poate fi inchis sau pastrat pentru glume tongue.gif
hepea
Inca nu s-a promulgat legea, mai ai timp wink.gif
Axe
Asa cum s-a mai intamplat, datorita scandalurilor care sigur vor urma, posibil sa se amane promulgarea pt ca cei care nu au avut timp, sa le poata inmatricula/vinde etc.
Axe
Up, masina mai este de vanzare cu reducerea pentru reparatie !
Axe
QUOTE(Axe @ 1 Jan 2012, 10:22)
Up, masina mai este de vanzare cu reducerea pentru reparatie !
*


Axe
QUOTE(Axe @ 1 Jan 2012, 10:22)
Up, masina mai este de vanzare cu reducerea pentru reparatie !
*


Axe
up
Axe
Gataaaaa, tocmai m-am uitat lung si i-am fluturat batista vazand-o cum se indeparta calare pe platforma de transport de la service ! smile.gif
Cu siguranta masina asta ma va insoti muuuulta vreme de acum inainte datorita noii taxe. Nu le mai vindeti oameni buni sa le dati banii astora pe taxa, sa faca ei piste de bicicleta inutilizabile si sa planteze panselute in decembrie. Mai bine ajungem ca indienii aia sa legam etrierii cu sarme si plastic in loc de geamuri
Topicul se poate inchide, multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.