Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: frane
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Clisti
Sal'tare,am si eu o problema. Deci Am o dacie 1310 si de la o vreme s-au blocat etrierele (fara sa fac vreo investitie in ea sau sa schimb ceva la ea)au mers ce au mers si acum 2 zile cand sa merg cu ea observ ca merge infranata.Bun,am dat etrierele jos le-am curatat si le-am urcat sus (n-am schimbat garniturile)si la fel fac aerisire si tot se blocheaza, si sta pedala teapana.Daca dau drumul la lichidul de frana(deschid aerisitorul de la un etrier sau ii dau drumul de la pompa de frana) surpriza rotile(fata,ca despre ele e vb) nus mai nu mai sunt blocate,dar daca mai dau 1-2 pedale de frana iar se blocheaza si daca dau drumul la lichid se desfraneaza,merge usor masina daca impingi..Intrebarea mea este:Sa fie pompa de frana de vina?....si cam cat ar costa una daca aveti idee ca maine merg sa cumpar biggrin.gif....Si daca as lua numai mecanismul din interiorul pompei de frana,e bine?.....aaa am pompa de frana simpla,cred(e deaia cu 3 tevi,nu ma prea pricep la ele:)fara servo la frana


P.S multumesc

Moderator edit: Fara scris IRC!
ghitza
Pune-te si schimb garniturile in etriere prima data si vezi poate si pistonasele
Clisti
Pai nu cred ca is alea man, ca m-am uitat le ele,is ok si in plus pistonasul l-am bagat cu usurinta in etrier dupa ce l-am curatat si am prins cu patentul de pistonas dupa ce l-am curatat si l-am putut scoate din etrier doar cu patentul(cu putina forta)

Moderator edit: Fara scris IRC!
pcostica
dupa cate am dedus eu (din cele spuse) problema este in pompa de frana, lipseste jocul de 0,5 mm la tija sau supapele din pistonase sunt blocate.
Bafta!
Danut 88
Eu zic sa inlocuiesti racoardele (furtunele) de frana de pe fata, ca poate le-a atacat lichidul de frana.
r3d
scoate pistoanele la etriere afara, curata-le bine cumpara garnituri noi, [n.r. ca sunt] 6lei smile.gif . Pana sa le montezi unge-le un pic cu lichid de frana curat dupa ce le-ai bagat la loc desfa surubul la aerisire si lasa-l sa curga pana iti vine lichid curat, fara bule de aer. Actioneaza pedala de cateva ori ca sa il scoti din nou afara, dar nu de tot:). Si apoi inpinge-l la loc. Fa asta de vreo 2 ori si vezi diferenta:) . numai bine!

Moderator edit: Mai respira, mai pune-o virgula, un punct, ceva! Si nu, smile.gif nu inlocuieste semne de punctuatie.
Clisti
Am schimbat garniturile,furtunasele,pistonasele de la etrier si tot se blocheaza....Am schimbat pana si pompa de frana(alta noua),crezand ca este ea de vina.....Daca las masina sa stea 3-4 ore este ok,nu-s mai blocate etrierele,dar daca fac kilometri cu ea(ex:merg cu ea prin oras,sa ma plimb) dupa ce pun 6-7 frane se blocheaza etrierele si pedala este teapana si sus,dar daca o las 3-4 ore se deblocheaza rotile fata ca,cu cele de pe spate n-am probleme.Am schimbat si placutele,dar nu cred ca este de la ele....si rotile fata cam se incalzesc.Ceva idee daca aveti ce-ar putea fi,sau sa mai schimb si etrierele:D
Costy2000
QUOTE(Clisti @ 29 Dec 2011, 17:24)
Am schimbat garniturile,furtunasele,pistonasele de la etrier si tot se blocheaza....Am schimbat pana si pompa de frana(alta noua),crezand ca este ea de vina.....Daca las masina sa stea 3-4 ore este ok,nu-s mai blocate etrierele,dar daca fac kilometri cu ea(ex:merg cu ea prin oras,sa ma plimb) dupa ce pun 6-7 frane se blocheaza etrierele si pedala este teapana si sus,dar daca o las 3-4 ore se deblocheaza rotile fata ca,cu cele de pe spate n-am probleme.Am schimbat si placutele,dar nu cred ca este de la ele....si rotile fata cam se incalzesc.Ceva idee daca aveti ce-ar putea fi,sau sa mai schimb si etrierele:D
*



regleaza cursa libera la pedala de acolo s-ar putea sa fie problema sau in fata la pompa de frana, reglaza motul ala sa nu ramana pompa atacata.Sau ar mai fii ceva sa ai aer pe instalatie si daia sa iti mai ramana rotile blocate..........asta mai putin problabil smile.gif
r3d
pai vezi si tu sa nu fie discurile pe fata prea uzate.
PH-06-BOA
Cand ai schimbat garniturile? E posibil ca lichidul prost, sa inmoaie cauciucul si la franare merge bine, dar pistonasele nu se mai retrag. Vezi cat de greu intra in etrier, cand e frana blocata. Daca intra greu, o parte din garnitura e apucata intre piston si cilindru la retragere, datorita elasticitatii crescute a cauciucului. E atat de fina "foita" de cauciuc, ca abia se vede cu ochiul liber. Nu trebuie decat doua zile, sa se pota strica, din momentul schimbarii. Daca mai e si discul subtire, ca pistonul sa iasa mai mult, acesta se poate inclina la franare, daca discul nu are fetele paralele, sau placutele sunt uzate stramb, trapezoidal, si nu se mai retrage usor. Faptul ca se intareste pedaua, si ramane asa, e din cauza lipsei jocului sau cursa libera, intre tija la servo si pistonul pompei, asa cum s-a zis mai sus. Din toate astea, hotaraste-te care e, si pune toporul pe ele.
Clisti
QUOTE(PH-06-BOA @ 29 Dec 2011, 20:57)
Cand ai schimbat garniturile? E posibil ca lichidul prost, sa inmoaie cauciucul si la franare merge bine, dar pistonasele nu se mai retrag. Vezi cat de greu intra in etrier, cand e frana blocata. Daca intra greu, o parte din garnitura e apucata intre piston si cilindru la retragere, datorita elasticitatii crescute a cauciucului. E atat de fina "foita" de cauciuc, ca abia se vede cu ochiul liber. Nu trebuie decat doua zile, sa se pota strica, din momentul schimbarii. Daca mai e si discul subtire, ca pistonul sa iasa mai mult, acesta se poate inclina la franare, daca discul nu are fetele paralele, sau placutele sunt uzate stramb, trapezoidal, si nu se mai retrage usor. Faptul ca se intareste pedaua, si ramane asa, e din cauza lipsei jocului sau cursa libera, intre tija la servo si pistonul pompei, asa cum s-a zis mai sus. Din toate astea, hotaraste-te care e, si pune toporul pe ele.
*



Garniturile le-am schimbat odata cu pistonasele si tot atunci am schimbat si lichidul de frana.Discul de frana nu este subtire si placutele de frana sunt noi,daca am facut 10 km cu ele,deci nu-s uzate starmb sau trapezoidal.Nam servo la pompa de frana.Aer pe instalatie nu e ca tot am aerisit.Poate sa fie chestia cu,cursa libera,daca imi putei explica cum se regleaza,sau sa o duc la un mecanic ceva sa vada care e treaba cu ea.Ea merge nam treaba cu franele,nu se blocheaza la prima franare dupa mai multe frane se intareste pedala si rotile fata se blocheaza.Oricum mai revin cu cate ceva noutati daca e....Multumesc celor ce mi-au dat sfaturi


Costy2000 despre ce mot e vorba,am pompa dinaia cu dublu circuit
dacia98
incearca si tu cu placute mai uzate poate sunt prea groase fara joc? ia vezi daca se mai infraneaza?
Costy2000
Salut biggrin.gif
am si eu o problema, astazi am facut un drum de 40km si am simtit ca masina imi mergea infranata,am ajuns acasa si m-am uitat la roti sa vad care frige si care nu,spatele bine nu frigea iar in fata cand am pus degetul pe disc ma fript rau de mi-a ars buricele la degete blink.gif mad.gif ,o problem ar mai fi ca mai am un timp pedala tare si frane bune tine bine iar dupa ceva timp se slabeste pedala de frana dar nu de tot sa raman fara frane iar aici nu mai am frane joaca cu mine pe sosea daca pun o frana brusca unsure.gif.Si am mai gasit la bidonas de pe pompa de frana lichid am dat gaura in capac ca asa ar fi bine ,si acum imi da lichi de frana pe acolo,lichidul este la nivel maxim.

Care e problema? eu cred ca am aer pe instalatie, pe spate la roata dreapta am un aeristor rupt cum pot sa o aerisec aceea roata sau sa aerisesc doar fata cu monocontactul scos (ICP)
maho
Pai daca frigeau jantele asa rau, inseamna ca ai etrierii blocati.
bashtalu
salut,

o mica problema aparuta de ceva vreme, la apasarea mai puternica a pedalei de frana mi se blocheaza roata spate dreapta in conditiile in care celelalte nu se blocheaza. Sa fie repartitorul stricat? necesita schimbare?

Se anunta zapada si in caz de franare sigur o sa am probleme cu roata din spate

multumesc,
N E S
Daca ai posibilitate schimba-l apoi regleaza tija bine ca sa lucreze cum trebuie si sa te stii in siguranta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.