Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: usa spate solenza blocata
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
crissima
salut! am actionat concomitent manerul de deschidere al usii si telecomanda si rezultatul a fost blocarea usii sad.gif .Daca cineva a mai patit acest lucru i-l rog frumos sa-mi spuna si mie cum a rezolvat problema.usa nu se mai deschide nici din exterior nici din interior.
Vladd
Inchide si deschide din nou usile din telecomanda si o sa vezi ca se deschide.
Ming
blocheaza usile din telecomanda si apoi deblocheazale (fara sa mai tragi de maner de data asta) am patit si eu asa
...
daca nu merge nici asa va trebui sa desfaci usa sa ajungi la mecanisme
bogdanelkva
Exact asa pateam si eu pana sa imi pun centralizata,eu trageam de maner s-o deschid,pasagerul daca tragea si el din afara in acelasi timp se bloca.Dai fata de usa jos si vezi ca tamburusul ala de coboara si urca e legat de o tija metalica,care are la capat un mecanism de plastic care se invarte si care e prins in tabla portierei.E,ala a iesit din locasul lui si trebe pus la loc.Bafta.
vallyyy
De unde le scoate cu fata de usa jos? Nu are cum sa dea fata de usa jos daca usa e inchisa,se da manerul (interior)usii jos si se trage cu o surubelnita de tija
george_scala_2004
QUOTE(crissima @ 24 Dec 2011, 17:38)
salut! am actionat concomitent manerul de deschidere al usii si telecomanda si rezultatul a fost blocarea usii sad.gif .Daca cineva a mai patit acest lucru i-l rog frumos sa-mi spuna si mie cum a rezolvat problema.usa nu se mai deschide nici din exterior nici din interior.
*



salut,

scoti bancheta, desfaci panoul de pe usa, cauti tija si o deblochezi...

am patit si eu la fel...detalierea o sa o gasesti pe aici pe forum...
Ming
vezi cu panglica aia metalica (nu mai stiu cum se cheama) ... aia de o folosesc hotii ...
stiti voi care
Solenzul
Stim noi care...? blush.gif Care hoti sau care panglica? tongue.gif
crissima
multumesc pentru sfaturi.am rezolvat am dat fata usii jos si am deblocat-o
shake
am si eu o problema.

Usa dreapta spate nu se mai deschide... actuatorul functioneaza. Insa nu o pot deschide de afara.
Din inauntru simt o mica blocare, pe care daca trag mai tare de maner se deschide foarte bine , apoi merge deschisa si de afara, insa dupa ce plec de pe loc si se inchid usile automat, DIN EXTERIOR nu o mai poti deschide...
velceani
Asa am patit si eu cu a mea... usa dreapta fata se deschidea de afara si nu mai mergea din interior. Dupa mai multe deschideri si inchideri repetate si-a revenit...

Daca nu isi revine desfa-o si vezi ce nu mai calca ok, sau ce a sarit de la locul lui.
Nu e complicat mecanismul...
george_scala_2004
tija blocata sau sarita...se da fata de usa jos, dupa ce s-a scos bancheta...si se umbla la mecanismul de inchidere...
shake
ma gandesc de la ultimele ploi sa fi ruginit unpic parghia , si nu o mai misca cum trebuie actuatorul. altfel nu-mi explic.

sa vina vremea frumoasa , sa o repar biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.