Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dezaburire hayon Break
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nino
Sunt foarte nepriceput intr-ale masinilor, dar mi-am luat un break '98 si am o mica problema: dezaburirea hayon-ului nu are loc...bine, nici nu am mers la un drum lung cu mashina...

Ma puteti ajuta?
aviasol
verifica cu ceva (multimetru sau lampa de control) daca ajunge curentul la dezaburizatorul de pe luneta. daca nu merge de lock mai mult ca sigur ca nu.
paulp
Completare la Aviasol.

Daca vine curent la fire, scoatele firele de pe papuci si pune multimetru (in microfarazi, parca) pe ei sa vezi daca nu e intrerupt circuitul de la dezaburitor. Daca e intrerupt nasol moment ca nu il poti schimba :cry: . Doar cu tot cu luneta :idea: .

Bafta
aviasol
e cel mai probabil ca nu exista curent in borne pt ca e foarte greu sa fie intrerupte toate traseele de dezaburire. makar un fir ar dezaburi
paulp
Probabil ca asa e, dar eu am patit-o la vechea berlina, un unde circuitele de dezaburire erau OK, dar era intrerupt chiar linga unul din papuci. De asta nu mergea toata dezaburirea. Din pacate intreruperea era intre foliile de geam asa ca sufletu dezaburire sau shanse de a o repara.
nino
Mutumesc tuturor, o sa incerc.

A, inca ceva...Cum e cu bedixu'??? (cir-cir... la electromotor, mai e inca o piesa, starter, sau cam asa ceva...)
paulp
Din pacate bendixul nu ti-l poti repara singur. Iti trebuie cineva care a mai facut asta (e distractiv sa dai electromotorul jos, dar si mai distractiv e sa potrivestii periile colectoare la loc). Chestia cu cir-cir poate fi din mai multe cauza dar cele mai frecvente sint: dezaxarea (scuzati termenul) adica uzura sau lipsa uneia sau a ambelor bucse, scurtul pe rotor (destul de nasol), uzarea periilor (dar asta parca nu da cir-cir) si cel mai grav dupa parerea mea ar fi ruperea unor dinti de pe volanta (nasol de tot ca trebuie sa dai motoru jos si sa inlocuiesti volanta).

Sfatul meu ar fi sa mergi cit mai repede la un electrician auto si sa vazi ce e cu electromotoru. Vezi ca vine iarna.

Pe mine operatiune de resuscitare (dupa o rupere de bucsa anterioara) m-a costat 100k la Nea Sandu (pentru cei din Iasi) dar am salvat un elctromotor care nu e chiar cel mai ieftin lucru.

Bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.