Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tableta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
daciafan
QUOTE(C a t a l i n @ 2 Jan 2012, 13:50)
Hai cu exemplu concret de model.

__________________________

Părerea mea e că există variante mai elegante și mai safe decât să înfigi un stick (dacă ai unde) în tabletă.

1. Există tablete cu slot pentru SIM 3G.
2. Există modem-uri 3G cu funcție de router, deci ai net prin WiFi.
3. Există telefoane care fac același lucru, dau net 3G prin WiFi.
Dacă totuși se merge pe varianta cu stick 3G, folosiți un cablu prelungitor USB, astfel protejați tableta de căldura excesivă generată de astfel de stick-uri.
*



multumesc
asta era raspunsul mult asteptat
scurt si edificator
daciafan
stie cineva ceva de tableta asta:
ainovo novo 7 basic?
Markos
QUOTE
Today at the Yerba Buena Center for the Arts in San Francisco, Apple pulled the wraps off its latest tablet – The new iPad (previously rumored to be called the iPad 3). If you’ve been following all the rumors, reports and speculations about the tablet over the past few months, these specs won’t come as a surprise to you but just in case you haven’t been in the loop, hit the break to check out the official specs of The new iPad.

The new iPad will feature a 9.7″ (2048 x 1536) Retina Display, A5X dual-core processor with quad-core graphics, an “iSight camera” – a 5-megapixel backside illuminated sensor rear camera with 5-element lens, IR filter and ISP built into the A5X chip, face detection, and 1080p video recording; a VGA FaceTime camera, voice dictation; 4G LTE on Verizon and AT&T, 3G for the rest of the world, and hotspot capabilities. It still has 10 hours of battery life – but 9 hours of battery life on 4G. It will be 9.4mm thin, and will weigh 1.4lbs.

The new iPad will retain at the same price point as the previous iPad tablets – WiFi-only: $499 for 16GB , $599 for 32GB, and $699 for 64GB, and WiFi + 4G: $629 for 16GB, $729 for 32GB, and $829 for 64GB.

The new iPad will go up for pre-order today, and like previous rumors have suggested – it will start shipping out on March 16th in the US, Canada, UK, France, Germany, Switzerland, Japan, Hong Kong, Singapore, and Australia. It will roll out to 30 more countries on March 23rd. The Apple Store hasn’t been updated at the time of writing, so stay tuned for more details about The new iPad.
Han Solo
Pan'la urma cum o cheama? 3 sau hd?


Greuta. Mai grea ca actualele.
Markos
Pe saitu' Apple apare doar denumirea "the new iPad" mellow.gif
Han Solo
citii si eu cateva crampeie despre noul ipad.

ce sa zic... e cam anticlimax toata afacerea. ecran si procesor - peste un upgrade si asa puchinos, de la 1 la 2.

e retina, e a5x, blabla, dar tot la categoria forta bruta intra. nu primeste nici macar singura chestie care, utila sau nu, chiar rupea ios de android: siri.

in plus, e si greu nene, 1.4 lbs sunt aproape 650 de grame.

nu stiu ce sa zic, mingea e la gogule acum.
Andy_ACS
Eu stiu ce sa zic - o sa vanda foarte bine si pe asta si pe ala vechi mai ieftin cu 100$.
Nu stiu la ce ne puteam astepta in plus de la o noua tableta, ce ar fi trebuit sa aiba sa impresioneze.
DragosP
QUOTE
De ce ar cumpara cineva altceva?
Han Solo
in mod cert o sa se vanda.

uite ce m-ar fi impresionat pe mine: ceva mai multa deschidere, posibilitatea de a configura real cate ceva, macar un UI mai flexibil. asta ca sa nu zic ca ma asteptam de la apple la o 'piesa de tehnologie' la care sa nu ma fi dus capul...

grosso modo e strict o problema de cost sa faci o tableta cu un ecran dincolo de HD si un procesor cat casa. ipad nu e chiar ieftin.

din punctul meu de vedere insa, daca ios 6 nu e chiar revolutionar, e marea carte a androidului. ICS arata bine iar la productivitate a luat deja ios demult.

pentru ca, nu stiu daca observi: apple si-a rasturnat conceptul cu 'noul ipad'. daca ipad1 era o tableta cu specuri modeste dar care a 'adus magie', ipad3 e doar despre specuri...
Andy_ACS
Nu cred ca-i doar despre specuri.
E normal ca in momentul in care inventezi un nou produs (care prinde foarte bine la public) acel produs sa fie vazut ca revolutionar si extraordinar.
In momentul asta la capitolul tablete se poate doar imbunatati - autonomie, rezolutie, procesor, greutate, etc.
Nu vad ce ar putea aparea in domeniul tabletelor ca sa fie considerat revolutionar la momentul asta.
Cine doreste flexibilitatea de pe PC cu siguranta nu-i client de tableta.
daciafan
detine careva dintre voi vreuna dintre tabletele de mai jos?

onn m3, cube u9gt3, cube u19gt, alwiew alldro 3 speed, e-boda impresssped supreme x100


(astea cica functioneaza cu modemul 3g huawei 1750)[attachmentid=1627825389] [attachmentid=1627825387] [attachmentid=1627825386] [attachmentid=1627825385] [attachmentid=1627825384]
razvanamza
luati-va aia romaneasca. are si usb si slot special de sim. nu allview, ailalta...
Markos
QUOTE(daciafan @ 22 Jul 2012, 22:03)
detine careva dintre voi vreuna dintre tabletele de mai jos?
*


kum le are pe toate, vorbește cu el.
corbex
QUOTE(razvanamza @ 22 Jul 2012, 22:24)
luati-va aia romaneasca. are si usb si slot special de sim. nu allview, ailalta...
*


Oneview?
Markos
Rearview
ady77
preview
sorin1983
whichview?
Marty
Overview?
corbex
Sinteti praf toti. Cumparati numai sclipiciuri straine, n-ati incuraja industria romaneasca, care e sublima.
Marty
Pay per view? unsure.gif
Markos
interview
DragosP
Lastview.
daciafan
recomand cube u19gt
DragosP
De ce?
Marty
Ca are si bircea madea.
l@u
ca are port mini usb ???
DragosP
Decât?
bion
Are ABS. Dar n-are climabizonica. sad.gif
Liviu
Lasa ma ca are "Bluethoot" ... asa scrie pe pagina de prezentare.
skija
nush' daca am mai zis... SA NU VA LUATI TABLETE ALLVIEW!!! niciodata. Nici cado' sa nu le primiti! Nici la dujmani sa nu dati!
iulia_boris
La dusmani de ce nu?
skija
ca nici ei nu merita...
corbex
Tabletele AllView nu sint pentru incepatori.
bmwh548
Da si tu niste detalii...ca ma batea gandul sa iau o ieftinaciune din asta pentru jocurile de Android.
skija
care jocuri? nu ai acces la PLAY STORE decat pentru yahoo si facebook. Dar poti instala .apk-uri.

Se poate roota dar greu. Dupa rootare se poate instala un rom custom care sa permita accesul la Google Play Store.

Initial si eu am zis la fel. La 150ron (o oferta) am zis ca merita (ea era 450 pret intreg). Cand am ajuns acasa... am realizat ce prostie am facut.

Alta problema deranjanta este ca nu sta conectata la wifi permanent. Cand intra in stand-by la revedere net. Indiferent de setarile facute si de romul instalat.

De miscat... se misca bine la 150 ron. Dar e mai inceata decat noka 1100 fara net. Adica... sa se deschida gsp.ro stai cam 15 secunde... ceea ce devine deranjant.

Pentru jocuri... mda.. merge...


in concluzie: o jegosenie chiar si pentru 150 ron. O vand oricand cu 3 milioane, cu rom custom si toate accesoriile... dar cine e fraier sa o cumpere?

bz_26_zzz
Cam multe pretentii ai de 150 de lei. wink.gif
Alydor
du-o inapoi la magazin. Esti cetatean european, ai drepturi
Vorbesc serios.

Suma respectelor, Alydor
Andy_ACS
QUOTE(skija @ 7 Jan 2013, 16:49)
care jocuri? nu ai acces la PLAY STORE decat pentru yahoo si facebook. Dar poti instala .apk-uri.[...]
*



Si de ce nu instalezi apk-ul de playstore? biggrin.gif
andreig1982
daca zic de blackberry playbook, dati cu pietre? frustrat.gif
Alydor
cu portocale.


Suma respectelor, Alydor
l@u
Eu i-am luat fiica-mii o ieftinaciune romaneasca d'asta , ca si impresii se misca foarte bine ,merge cu stick-ul de la RDS fara probleme,bateria tine peste 3 ore,GPS-ul(cu toate ca nu va fi folosit) merge destul de ok ,are in pachet incarcator de retea,auto cablu de date ,cablu otg, suport parbriz ,deci in concluzie la banii astia este foarte ok.
andreig1982
QUOTE(Alydor @ 7 Jan 2013, 18:18)
cu portocale.
Suma respectelor, Alydor
*


atunci e bine biggrin.gif
ca n-am dat pe ea nici cat ai da pe un kil de portocale ph34r.gif
skija
QUOTE(Andy_ACS @ 7 Jan 2013, 17:55)
Si de ce nu instalezi apk-ul de playstore? biggrin.gif
*




pai il are.. nu ai citit bine..

doar ca nu poti instala de pe market decat YAHOO si FB
and_rei
QUOTE(skija @ 7 Jan 2013, 09:58)
nush' daca am mai zis... SA NU VA LUATI TABLETE ALLVIEW!!! niciodata. Nici cado' sa nu le primiti! Nici la dujmani sa nu dati!
*



Eu am una allview alldro2speed+ HD si e perfecta.
bmwh548
Ebola din asta are cineva? Ca ma tot sacaie un gand...
4x4
Poti pune win8 pe ea?
DragosP
Cu atenție să n-o spargi.
l@u
QUOTE(4x4 @ 20 Jan 2013, 18:42)
Poti pune win8 pe ea?
*



nu ti-a ajuns data trecuta ?
Markos
QUOTE(4x4 @ 20 Jan 2013, 18:42)
Poti pune win8 pe ea?
*


Poți pune-n paralel Android, Symbian, Win8 și manele.
bz_26_zzz
Eu iti recomand orice tableta de la Evolio, in functie de bugetul tau, pentru ca sunt singurii care ofera garantie 5 ani. Nu te doare capul!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.