Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Expira itp masina Germania
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
motomete2004
salut baieti nu stiu daca am postat unde tre dar hai sa incerc.in noiembrie am achizionat un mercedes din germania de la o cunostiinta,masina a ramas inmatriculata pe germania cu toate taxele platite asig,impozit,etc.luna viitoare imi exp itp,multi mi-au zis ca tre sa ma duc cu ea in germania,da cineva mi-a mai spus ca se poate face itp si aici ca cica tre sa te duci la rar si ca le zici ca vrei sa o inmatriculezi si ei iti da carte la ea si iti face si itp,si ca dupa aia merg fara nici o problema,care ati auzit sau stiti ceva ajutatima si pe mine ca vreau sa fiu legal
espacern
Daca masina este inmatriculata in Germania atunci trebuie sa mergi acolo ca sa faci ITP(sau cum se numeste acolo).
Daca faci ITP in Romania(sau alta tara)acesta este valabil doar daca masina este inscrisa in tara respactiva.
Asa este legal!

@+
motomete2004
adica itp nu o sa fie valabil si in germania daca ar fi sa plec cu ea acolo?ca eu am luato sa merg cu ea in romania,dar pe mine m-ar interesa daca stie cineva chestia cu RAR-ul care am mentionato mai sus,ca pot sa merg la rar sa ii faca cartea de identitate si itp-ul in vederea inmatricularii si eu sa nu mai continui cu inmatricularea
C a t a l i n
RAR are competență doar pe teritoriul României și doar asupra vehiculelor înmatriculate în România.

Dacă mașina este înmatriculată în Germania nu ai ce să faci la RAR.
cread
QUOTE(motomete2004 @ 7 Jan 2012, 22:20)
a,dar pe mine m-ar interesa daca stie cineva chestia cu RAR-ul care am mentionato mai sus,ca pot sa merg la rar sa ii faca cartea de identitate si itp-ul in vederea inmatricularii si eu sa nu mai continui cu inmatricularea
*


Cartea pe numele tau cred ca o vrei , nu ?Probabil ai putea , da' cred ca sare de 10mii de euroi, si de cand cu DNA , baietii s-au linistit.
Laurentziu83
ITP-ul in RO se poate face numai in baza unui CIV romanesc, existent in baza de date a RAR.
Cand se face ITP-ul, inspectorul ITP comunica cu RAR-ul si ii transmite seria CIV, in baza careia se da blocaj pe statie sau se da aprobarea pentru ITP-ul admis (aprobare ce contine si seria foliei ce se va aplica pe certificatul de inmatriculare).
Cum nu ai civ romanesc...poti face cel mult o verificare a masinii, iar inspectorul ITP sa-ti dea o hartie cum ca respectiva masina este ok DPDV tehnic. Practic insa, acea hartie nu are nici o valoare in fata unui eventual control.
RZV
Salut,
Cunosc pe cineva cu o problemă asemanătoare în România (folosește o mașină înmatriculată în altă țară).
Înainte de expirarea verificării tehnice originale, a solicitat o autentificare RAR și emiterea de CIV în vederea înmatriculării (achitând bineînțeles taxele aferente), cu care s-a prezentat ulterior pentru ITP. După examinarea ITP, s-a eliberat acea anexă "carton galben" cu ITP valabil pentru 2 ani de zile (în baza CIV românești și a VIN). Bineînțeles că nu făcut nici o înmatriculare ulterior.
Toată distracția a costat aproximativ 500 de lei dacă rețin bine, însă acest ITP e valabil doar în România și nu ține loc de inspecție tehnică în țara de origine. Când/Dacă mașina va ajunge în țara de origine va trebui reexaminată tehnic.

Respecte.
motomete2004
multumesc maine ma duc sa fac programare la RAR
espacern
Faci degeaba treaba asta daca nu imnatriculezi masina in Romania.
Nu este valabila....intreaba la Politie/RAR daca nu vrei sa pricepi.

@+
AMZ
eu cred ca va functiona treaba, RAR-ul ii face omologare individuala-ITP pe 2 ani si Autenticitate valabila 6 luni, nu il obliga nimeni sa o si inmatriculeze..poate sa razgandeste si o inmatriculeaza la Bulgari, doar ca nu stiu cat va fi de valabil ITP-ul romanesc cand vei iesi din Romania pe nr.tale de Deutschland.
motomete2004
pai nu ies cu ea din tara,dupa 1 an 2 o dezmembrez vreau doar sa ma folosesc de ea aici in tara numai ies afara
C a t a l i n
Asigurarea ta RCA (cum s-o numi în Germania) nu e valabilă fără ITP-ul nemțesc. La asta te-ai gândit? Sau nu-ți pasă că poate lovești pe vreunu' și când o afla că n-ai asigurare te bagă în spital.
motomete2004
asta e caut cat mai multe pareri legate de chestia asta
espacern
Cand te plimbi asa cu nr.de Germania si ITP de Romania sa ai la tine niste haine/schimburi.
Poate ajungi direct la Gefängnis...

@+
AMZ
poti face si RCA...in vederea inmatriculari, sunt societati care fac la 30 de zile..6 luni..1 an, prima este pentru numere provizorii, nu fac multi asiguratori.
motomete2004
am auzito si pe asta cu asigurarea in vederea inmatricularii,stiti cumva cum e si cu asta?
Smiley
QUOTE(C a t a l i n @ 9 Jan 2012, 23:44)
Asigurarea ta RCA (cum s-o numi în Germania) nu e valabilă fără ITP-ul nemțesc. La asta te-ai gândit? Sau nu-ți pasă că poate lovești pe vreunu' și când o afla că n-ai asigurare te bagă în spital.
*



iti pierzi timpul de pomana, el prefera sa creada cu tarie ca plateste cineva asigurarea si impozitul in germania pentru masina pe care o foloseste el aici.......si ca acel suflet bun va face asta pana cand se decide el sa dezmembreze masina....
motomete2004
masina este pe numele matusii mele asa ca nu mai dati voi cu presupusu nu ma apucam eu sa umblu asa ca nu sunt chiar batut in cap,daca intreb si eu ceva nu inseamna ca sunt vreun prost care e fericit ca si-a luat si el masina din germania,asa ca va rog abtineti-va cu rautati din astea ca nu-si au rostu
cj98czh
Pai si atunci de ce nu mergi pana la matusa ta sa faci TUV asa cum trebuie, dupa care sa poti circula absolut legal ... de ce incerci tot felul de tertipuri romanesti?
espacern
In Germania TUV-ul se elibereaza la masini in stare PERFECTA de functionare.
Plus costurile de dus/intors...etc.
Probabil din motivele astea,altele.

@+
dizzy
Te duci matale pana in Germanica faci TUV si te intorci.
Asa esti in perfecta legalitate.
Altfel e vrajeala.
Poti sa faci o verificare tehnica si apoi sa ceri document de la statie ITP dar nu are valoare legala.
motomete2004
da multumesc pentru raspunsuri se pare ca am postat unde nu trebuie pacat de forumu asta,dasta am ajuns unde am ajuns din cauza la rautatea romanilor,va garantez ca daca erati in situatia mea faceati la fel dar de,tre sa existe si destepti ca altfel....
C a t a l i n
Nu cumva din cauza celor care fentează legile?
espacern
QUOTE(motomete2004 @ 10 Jan 2012, 11:00)
da multumesc pentru raspunsuri se pare ca am postat unde nu trebuie pacat de forumu asta

Aici pe forum gasesti raspuns la multe probleme...de diverse.
Dar daca tu nu esti multumit de raspunsurile primite sigur trebuie intrebat pe forum la Jilava sau alt penitenciar ca acolo sigur "te sfatuiesc" mai bine "meseriasii"in aceste ilegalitati.

@+
pishky
QUOTE(espacern @ 10 Jan 2012, 11:26)
Aici pe forum gasesti raspuns la multe probleme...de diverse.
Dar daca tu nu esti multumit de raspunsurile primite sigur trebuie intrebat pe forum la Jilava sau alt penitenciar ca acolo sigur "te sfatuiesc" mai bine "meseriasii"in aceste ilegalitati.

@+
*


aplauze.gif jos palaria.
cj98czh
Singurul "destept" si care incearca sa faca o "romaneasca" esti tu .... de aia am ajuins unde am ajuns ... ca sunt destui ca tine care in loc sa urmeze calea legala nu cauta decat sa se "descurce"

Ca ti-a dat matusa masina ... si a ramas pe numele ei ... foarte bine da macar incearca sa fi in legalitate ... adica cu TUV si asigurare valabila, astfel incat atunci cand se intampla sa dai in unul sa poata fi despagubit .... in acest moment nu este .... asta am vrut sa intelegi, dar vad ca este departe de tine acest aspect .... mai mult de atat te si superi ca vacarul pe sat ....
AMZ
eu totusi cred ca este in legalitate daca merge la RAR si face toate cele necesare-Omologare+ITP, nu e musai si Autenticitate, acu nu stiu ce zic cei de la RAR, dar ar trebui sa nu fie obligatoriu Autenticitatea, mai ales ca nu doreste inmatricularea definitiva, cel putin ..nu acum, faci si RCA de 6 luni sau 1 an dupa ce ai CIV-ul si cred ca poti circula cu masina, sa ai la tine toate actele...inclusiv cele de Germania-Brief mare+mic, ar trebui si ceva CV , ar putea sa ceara daca te opreste, mai poti merge si la Politie, sa intrebi daca este ok sa circuli asa, pana depui actele la ANAF sau pana intra noua lege cu taxa pe 2012.
Smiley
un lucru e clar: asigurarea din Germania (daca o mai plateste cineva) nu o sa acopere nici o dauna in lipsa unui TUV valid. mor aia de ras daca te duci si incerci sa le explici modalitatea asta de obtinere a ITP-ului si cum crezi tu ca ar trebui sa fie valida asigurarea lor smile.gif
Amedeus
Ca sa incepi orice procedura de genul asta la RAR (se vorbea aici de eliberarea CIV) nu ar trebui sa fi in posesia unui contract de vanzare cumparare a vehiculului respectiv? Altfel ai putea sa incepi inmatricularea oricarui vehicul furat din E.U. Se poate inmatricula si in Romania un vehicul inmatriculat in Germania ? Greu de crezut, eventual numar nemtesc in fata si romanesc in spate. radmasa.gif
motomete2004
mai baieti sa nu aveti impresia ca sunt vreun dala de imi place sa fac ilegalitati sunt un matur cu copil acasa,nu-mi arde de prostii,chestia cu raru mi-a zso si mie cineva,azi am fost la rar sa vad care-i treaba,intr-adevar pot face carte de romania,pot face si itp si autentificarea toate astea in vederea inmatricularii,dupa ce am fost la rar am dat de un prieten care fratele lui lucreaza la circulatia si l-am sunat pe om si mi-a zsi in felul urmator,pot sa fac astea dar itp nu este valabil decat abia dupa ce inmatriculez,si ca nu pot sa merg foarte mult cu ea ca voi avea probleme,pentru ca nu pot sa circul cu o masina inscrisa pe germania,cu carte de romania cu numere de germania trecute pe cartea romaneasca,a zis ca unii mai inchid ochii daca intelegeti ce vreau sa zic,dar nu se merita,plus cum a zis un coleg mai sus am aflat ca daca am itp romanesc asig germana nu mai e valabila,asa ca nu e problema luna viitoare plec in germanica,ca v-am zis nu vreau probleme asa ca va rog baietii care au comentat mai sus tot felul de chestii aiurea,aveti si voi rabdare pana se gasseste o solutie si dupa aia puteti spune ce vreti eu zic ca asa e mai politicos,apropo puteam bine mersi sa ma duc la bulgari ca ma costa mult mai putin,dar sora mea a avut un accident cu o masina de bulgaria si stiu ce inseamna si bulgaria,eu vroiam ceva legal,am intrebat daca se putea bine daca nu asta e imi vad de drumu meu va multumesc ca ati participat la aceasta discutie
Amedeus
Stai linistit ca nu te-a acuzat nimeni de furt. Era o intrebare retorica, vis-a-vis de raspunsurile din topic.

P.S. Tot n-am inteles cum e posibil ca o masina inmatriculata in Germania sa aiba si o carte de identitate eliberata de RAR in Romania. Cine e proprietarul trecut in aceasta a doua carte de identitate? Daca e pe numele neamtului, cum se poate elibera acest CIV fara cartea de identitate a proprietarului neamt?
motomete2004
eu am toate actele de la masina carte tot,nu stiu oricum de bine nu e ce ma invatat pe mine jupanu ala care el cicaa puso in practica in fine asta e bine ca am aflat ce si cum...
dizzy
http://www.ziare.com/taxa/taxa-auto/rar-ul...nemtesc-1047996
uite cum sta treaba
Lord Hades
vaz ca nu se mai discuta de mult pe acest topic.

Se da un das auto nemtesc cu toate actele in regula. In Iulie ii expira TÜVul.
Se poate face la noi ITP cu stampila pe talonul nemtesc? 4.000 km doar pt inspectie e cam aiurea brrrr ...

Danke biggrin.gif

PS: intre timp mai cetesc pe net dar orice sfat e bine venit.
cj98czh
Se poate face, dar doar la RAR si este valabil doar pe teritoriul RO.

A doua conditie este ca tu sa fi proprietarul din acte.
litza
Daca e valabil doar pe teritoriul RO, in momentul in care iesi din tara nu mai ai TÜV valabil. Si la unguri daca te prinde cu el expirat, nu mai poti misca masina decat cu platforma. Sursa: https://www.adac.de/infotestrat/adac-im-ein...ubsstrafen.aspx

"Ungarische, tschechische und polnische Polizeibehörden verhängen in diesen Fällen immer wieder hohe Bußgelder oder legen sogar das Kfz still."
espacern
In Ungaria poti face ITP valabil doar pe teritoriu national si tot asa in fiecare tara pana ajungi in tara finala.....sau tranzitezi pe platforma pana la destinatia finala.
VladSoare
Păi da, dar de la graniță pînă la un centru de ITP cum ajungi? tongue.gif
Că alea nu-s pe cîmp și pe autostrăzi, tre' să ajungi întîi în vreun oraș mai mare.
cj98czh
Treaba este simpla ... il faci in RO si circuli doar in RO ... daca vrei mai mult .. sui masina pe platforma si o duci in tata ei sa-i faci TUV ... cam astea sunt posibilitatile ... asta daca nu vrei sa o duci de la bun inceput in tara ei smile.gif
b76bgaarh
sau gasesti pe cineva care are drum in germanica, ii inchiriezi masina si face itpul.
Lord Hades
Mulțumesc baieti treaba e clara.
cj98czh
Drum Bun! smile.gif
Lord Hades
bun pe naiba, nici nu intru bine pe autobanul autohton ca tre sa ma dau jos, admir natura si satele patriei, hopa iar un petic de autob ... stupoare cand ii dau a 3a e gata, iar cu 50ul ... fac 8h pana in granita imi vine sa vomit.
Bwwlan
Bah da' ce-mi place mie de voi astia care cum va carati dincolo de granita de vest, cand veniti inapoi va surprinde faptul ca in Romania nu sunt autostrazi (de parca nu stiati asta), brusc nu le mai zice "autostrazi" ca le zice "autobahn", "autobanda" sau mai stiu io ce alta denumire, pfoai ce chestie... e trafic in Romania si ai nevoie de 8 ore pana la granita... Hai zi zau cu limba scoasa.
Imi vine mie sa vomit cand vad de-astia prea pretiosi...
Lord Hades
O sa vomiti cand o sa stai 6 ore in vama. Pana atunci încearcă sa te abtii ca irosești aiurea materia prima smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.